зразок, що перебуває під навантагою, охолоджують до кімнатної температури. Таблиця 8 — Навантага для випробовування на теплостійкість


12.3 Після зняття навантаги через кожен зразок кабельного трубопроводу, розміщений вертикально, під власною вагою без надання початкової швидкості має проходити відповідний калібр згідно з відповідними стандартами, які



і

встановлюють

21, 22, 23 тощо цього

вимоги до систем кабельних

Національний відхил

Додати:

«12.4 Неметалеві та композитні трубопровідна арматура і кріпильні пристрої системи кабельних трубопроводів повинні мати належну теплостійкість.

Відповідність вимозі слід перевіряти випробовуванням згідно з 12.5.

  1. Для випробовування готують зразки довжиною ї шириною не менше ніж 10 мм та товщиною не менше ніж 2,5 мм. Якщо товщина зразка менше ніж 2,5 мм, то для досягнення потрібної товщини використовують декілька зразків.

Зразок розташовують на горизонтальній сталевій підставці та розміщують у нагрівальній камері, де підтримують температуру в межах ± 2 °С від значення, яке обирають залежно від зазначеного класу за допустимої температури згідно з таблицею 2. Після нагрівання зразка та підставки до певної температури до зразка прикладають зусилля 20 Н пристроєм зі сталевою кулькою діаметром 5 мм.

Через 1 год дію зусилля припиняють, а зразок охолоджують до кімнатної температури, занурюючи на Юсу холодну воду. Діаметр відбитка на зразку не має перевищувати 2 мм».

  1. ОЖЕЖНА НЕБЕЗПЕКА

  1. Вогнева реакція

    1. Виникнення пожежі Цей пункт не застосовують.

Примітка. Системи кабельних трубопроводів безпосередньо не контактують зі струмопровідними частинами

  1. Внесок у пожежу

На розгляді.

  1. Поширювання полум'я

Системи кабельних трубопроводів, які класифіковані як стійкі до поширювання полум'я, мають бути стійкими до поширювання полум’я.

  1. Відповідність вимозі неметалевої та композитної трубопровідної арматури слід перевіряти випробовуванням

розжареним дротом згідно з ІЕС 60695-2-1/1:1994.

Національний відхил

Замінити «неметалевої та композитної трубопровідної арматури» на «неметалевих і композитних складових частин системи, окрім кабельних трубопроводів», «ІЕС 60695-2-1/1:1994» на «ГОСТ 27483».

До кожного зразка, розміщеного у найнесприятливішому положенні, яке можливе під час експлуатації (випробовувальна поверхня розміщена вертикально), один раз прикладають дріт, нагрітий до температури 750 °С.

Національний відхил

Замінити «750 °С» на «850 °С».

Додати абзац:

«Частини малих розмірів, такі як прокладка, цьому випробовуванню не піддають».

Зразок вважають таким, що витримав випробовування, якщо він не займається чи відсутнє його світіння або тривалість полуменевого горіння чи світіння не перевищує ЗО с після припинення дії розжареним дротом.

Національний відхил

Додати:

«Зразок вважають таким, що не витримав випробовування, якщо відбувається займання шару пакувального паперу або обвуглювання дошки, розміщених під зразком».

  1. Відповідність вимозі неметалевих і композитних кабельних трубопроводів слід перевіряти випробовуванням полум'ям потужністю 1 кВт згідно з ІЕС 60695-2-4/1.

    1. Зразок довжиною (675 ± 10) мм закріплюють вертикально у прямокутній металевій камері без передньої стінки, зображеній на рисунку 6, розташованій у приміщенні без протягів.

Національний відхил

Замінити «(675 ± 10) мм» на «(620 ± 5) мм».

Схему розміщення зразка і пальника відносно зразка наведено на рисунку 7.

Зразок закріплюють двома металевими затискачами шириною приблизно 25 мм, розміщеними на відстані (550 ± 10) мм один від одного та на приблизно однаковій відстані від кінців зразка.

Національний відхил

Замінити «(550 ± 10) мм» на «(550 ± 5) мм».

У зразок вводять сталевий прут діаметром (2,0 ± 0,1) мм, (6,0 ± 0,1) мм або (16,0 ± 0,1) мм відповідно для кабельних трубопроводів діаметром не більше ніж 12 мм, від 16 мм до 25 мм, не менше ніж 32 мм. Верхній кінець прута жорстко закріплюють так, щоб зразок був випрямлений і розміщений вертикально. Кріпильні пристрої не повинні перешкоджати потраплянню на пакувальний папір часток, що відокремлюються від зразка.

На дні камери розміщують білу соснову дошку завтовшки приблизно 10 мм, укриту шаром пакувального паперу білого кольору.

Національний відхил

Додати після «пакувального паперу білого кольору»: «з поверхневою густиною від 12 г/м2 до ЗО г/м2».

Прут і кріпильні пристрої мають забезпечувати розміщення зразка посередині камери вертикально, а відстань від дна камери до верхнього краю нижнього затискача має становити (500 ±10) мм.

Національний відхил

Замінити «(500 ±10) мм» на «(110 ± 10) мм».

  1. Пальник закріплюють під кутом (45 ± 2)° до вертикалі.

Під час дії полум’я на зразок відстань від кінця пальника до зразка має становити (100 ± 10) мм вздовж осі пальника, яка має проходити через вісь зразка і перетинати його поверхню у точці на відстані (100 ± 5) мм від верхнього краю нижнього затискача.

Національний відхил

Замінити «(100 ± 10) мм» на «(100 ± 5) мм».

  1. Тривалість дії полум'я на зразок обирають згідно з таблицею 9. Під час дії полум’я пальник не можна переміщувати.

Товщину матеріалів гладких і гофрованих кабельних трубопроводів та трубопроводів з комбінованим гладким і гофрованим повздовжнім профілем визначають згідно з додатком В. Для кожного з трьох зразків розраховують середнє значення товщини. За найбільшим із середніх значень згідно з таблицею 9 визначають тривалість дії полум’я на зразок.

Таблиця 9 — Тривалість дії полум'я на зразок

Товщина матеріалу, мм

Тривалість дії полум’я, с

ИсОс п с

Понад

До і включно

0,5

15

0,5

1,0

20

1,0

1,5

25

1,5

2,0

35

2,0

2,5

45

2,5

3,0

55

3,0

3,5

65

3,5

4,0

75

4,0

4,5

85

4,5

5,0

130

5,0

5,5

200

5,5

6,0

300

6,0


500



Національний відхил

Долучити:

«Додатково випробовують три зразки за тривалості дії полум'я, яку обирають залежно від зовнішнього діаметра кабельного трубопроводу за таблицею 9а».

Таблиця 9а — Тривалість дії полум’я на зразок

Зовнішній діаметр кабельного трубопроводу (D), мм

Тривалість дії полум'я, с +1 0 с

D<25

60

25 < D< 50

120

50 < D < 75

240

D >75

480



Після припинення дії випробовувального полум’я на зразок та його горіння, якщо це сталося, поверхню зразка протирають ганчіркою, змоченою водою.

  1. .Усі три зразки мають витримати випробовування.

Зразок вважають таким, що витримав випробовування, якщо він не зайнявся.

У разі займання зразок вважають таким, що витримав випробовування, якщо задовольняються усі такі критерії: тривалість полуменевого горіння чи світіння зразка не перевищує ЗО с після припинення дії випробовувального полум'я;

пакувальний папір не займається;

після згасання полум’я або припинення світіння на зразку відсутні сліди горіння чи обвуглювання на відстані менше ніж 50 мм від нижнього краю верхнього затискача.

Національний відхил

Замінити «Усі три зразки» на «Усі зразки».

Долучити:

«— після згасання полум’я або припинення світіння на зразку відсутні сліди горіння чи обвуглювання на відстані менше ніж 50 мм від верхнього краю нижнього затискача».

  1. Додаткові показники вогневої реакції

На розгляді.

Національний відхил

Замінити «На розгляді» на:

«13.1.4.1 Тепловиділення продуктів згоряння

Згідно з вимогами ДСТУ ІЕС 60695-1-1 і ГОСТ 12 1.004 на об’єктах у разі виникнення пожежі під час горіння неметалевих і композитних систем кабельних трубопроводів теплота не має виділятися в небезпечній кількості для людей, тварин і матеріальних цінностей.

Небезпеку тепловиділення оцінюють за нижчою теплотою згоряння матеріалів систем кабельних трубопроводів, значення якої визначають згідно з ГОСТ 147.

Примітка. Для визначення нижчої теплоти згоряння виробник або постачальник повинні надати дані щодо вмісту в матеріалах системи кабельних трубопроводів кисню, водню та вологи.

  1. Токсичність продуктів згоряння

Згідно з вимогами ДСТУ ІЕС 60695-1-1 і ГОСТ 12.1.004 на об'єктах у разі виникнення пожежі під час горіння неметалевих і композитних систем кабельних трубопроводів токсичні продукти не мають виділятися в небезпечній кількості для людей і тварин.

Токсичну небезпеку оцінюють за показником токсичності продуктів згоряння матеріалів систем кабельних трубопроводів, значення якого визначають згідно з ГОСТ 12.1.044.

  1. Димоутворювальна здатність

Згідно з вимогами ДСТУ ІЕС 60695-1-1 і ГОСТ 12.1.004 на об'єктах у разі виникнення пожежі під час горіння неметалевих і композитних систем кабельних трубопроводів дим не має виділятися в небезпечній кількості для людей і тварин.

Небезпеку утворення диму оцінюють за коефіцієнтом димоутворення продуктів згоряння матеріалів систем кабельних трубопроводів, значення якого визначають згідно з ГОСТ 12.1.044.

  1. Корозійна активність продуктів згоряння

Згідно з вимогами ДСТУ ІЕС 60695-1-1 на об’єктах у разі виникнення пожежі під час горіння неметалевих і композитних систем кабельних трубопроводів корозійно активні продукти згоряння не мають виділятися в небезпечній кількості для матеріальних цінностей.

Матеріали систем кабельних трубопроводів, які класифіковано як стійкі до утворення корозійно активних продуктів згоряння, піддають випробовуванню згідно з ДСТУ ІЕС 60754-1.

Зразки вважають такими, що витримали випробовування, якщо кількість галогеноводнів у продуктах згоряння не перевищує 5 мг на 1 г зразка».

  1. Вогнестійкість

Цей пункт не застосовують.

Примітка. Випробовують на вогнестійкість тільки кабельні трубопроводи системи електропроводки кіл безпеки.

  1. ОВНІШНІ ВПЛИВОВІ чинники

    1. Ступінь захисту, що забезпечують оболонки

Системи кабельних трубопроводів, змонтовані згідно з інструкціями виробника, повинні мати відповідну стійкість до впливу зовнішніх чинників, зазначену виробником відповідно до встановленої класифікації з мінімальним ступенем захисту оболонокІРЗО.

Національний відхил

Вилучити «з мінімальним ступенем захисту оболонок ІРЗО».

Відповідність вимозі слід перевіряти під час випробовування згідно з 14.1.1 та 14.1.2.

  1. Ступінь захисту від проникнення зовнішніх твердих предметів

    1. Зразок для випробовування монтують з трубопровідної арматури і короткого кабельного трубопроводу, приєднаного до будь-якого її кінця. У разі необхідності відкриті кінці зразка закривають або не піддають випробовуванню.

    2. Залежно від характеристичної цифри зразок піддають відповідному випробовуванню згідно з ІЕС 60529. Зразок з характеристичною цифрою 5 випробовують як оболонку за категорією 2.

    3. Зразок з характеристичною цифрою 5 або 6 вважають таким, що витримав випробовування, якщо всередині нього відсутній пил, видимий без застосування збільшувальних приладів.

  2. Ступінь захисту від проникнення води

    1. Зразок для випробовування монтують з трубопровідної арматури і короткого кабельного трубопроводу, приєднаного до будь-якого її кінця. У разі необхідності відкриті кінці зразка закривають або не піддають випробовуванню.

    2. Залежно від характеристичної цифри зразок піддають відповідному випробовуванню згідно з ІЕС 60529. Зразок з характеристичною цифрою 3 або 4 випробовують із застосуванням хитної труби.

    3. Зразок із характеристичною цифрою 1 і вище вважають таким, що витримав випробовування, якщо всередині нього відсутні краплі води, видимі без застосування збільшувальних приладів.

Національний відхил

Замінити в 14.1.1.1 та 14.1.2.1 перше речення на:

«Зразок для випробовування монтують з трубопровідної арматури і одного або декількох відрізків кабельного трубопроводу довжиною (200 ± 5) мм, приєднаних до неї».

  1. Корозійна стійкість

    1. Металеві або композитні системи кабельних трубопроводів, змонтовані згідно з інструкціями виробника, повинні мати відповідну корозійну стійкість, зазначену згідно з класифікацією, встановленою у таблиці 10.