1> приймально-здавальні;

  1. кваліфікаційні;

  2. періодичні;

  3. типові;

  4. сертифікаційні.

  1. Відбір двигунів для проведення випробувань проводять ме­тодом «наосліп» за ГОСТ 18321.

  2. Приймально-здавальні випробування проводять на кожному двигуні за програмою, зазначеною в табл. 1.

Таблиця і

Найменування перевірки і випробування

Вид випробування

Метод ВИП’ рлбувлымя

Приймаль­но- Зда­вальні

Кваліфі­каційні

Періо­дичні

іїункт стандарту

1. Зовнішній огляд

+

+

+

5.2

2. Перевірка габаритних установочних і приеднальних розмірів

+

+

+

5.6

3. Вимір маси

+

+

5.8

4. Випробування за програмою приймальних за ГОСТ 183


+

+

5.3

S. Випробування за програмою приймально-здавальних за ГОСТ 183

+


5.3

6. Випробування на стійкість щодо дії механічних зовнішних факторів


+

+

5.9—5.12

7. Випробування на стійкість щодо дії кліматичних зовнішних факторів


+

+

5.13-5.19

8. Випробування на відповідність ступеню захисту


+

+

5.20

9. Контроль показників надійності


+

+

5.21

10. Механічні випробування упакованих двигунів

4-

+

5.22

11. Випробування на безпеку

+

+

+

5.23

Примітки.

1. Знак «+» — випробування проводять, знак <-» — випробування не проводять.

2. Випробування за п. 10 в складі періодичних випробувань проводять при наявності рекламацій.Додатково до програми випробувань включають вимір вібрації.

Допускається проводити вибірково перевірку габаритних, уста­новочних і приєднальних розмірів, опір обмоток при постійному струмі в практично холодному стані, опір ізоляції відносно корпусу і між обмотками, визначення струму і втрат короткого замикання, вимір вібрації. Вид контролю нормальний, двоступеневий вибірковий за ГОСТ 18242. Рівень контролю, приймальний рівень дефектності установлюють в нормативно-технічній документації на конкретні типи двигунів.

Допустимі значення струмів і втрат неробочого ходу, струмів і втрат короткого замикання при приймально-здавальних випробу­ваннях установлюють підприємства-виготовлювачі двигунів за ре­зультатами кваліфікаційних випробувань і статистикою періодичних випробувань.

  1. Кваліфікаційні випробування проводять на зразках устано­вочної серії або першої промислової партії двигунів за програмою випробувань, зазначеною в табл. і.

Об’єм партії для проведення випробувань встановлюють не менше п’яти двигунів кожного типовиконання, минулі приймально-здаваль­ні випробування за п.4.3.

Об’єм вибірки для перевірок і випробувань встановлюють в роз­мірі не менше двох двигунів.

Об’єм вибірки для випробувань на надійність установлюють в нормативно-технічній документації на конкретні типи двигунів.

Випробування за програмою приймальних — згідно з ГОСТ 183 проводять на двигунах кожного типорозміру будь-якого конструк­тивного виконання за способом монтажу (крім виміру вібрації) і кліматичного виконання.

Випробування на стійкість до кліматичних зовнішніх впливових факторів проводять на двигунах кожного габариту, будь-якого ти­порозміру і конструктивного виконання за способом монтажу, кож­ного кліматичного виконання.

Випробування на стійкість щодо дії механічних зовнішніх фак­торів проводять на двигунах кожного габариту і конструктивного виконання за способом монтажу будь-якого кліматичного виконання або електричної модифікації.

Випробування на відповідність вимогам за ступенем захисту, який забезпечується оболонками двигунів, проводять на двигунах кожного габариту будь-якого кліматичного і конструктивного ви­конання за способом монтажу незалежно від електричної модифі­кації.

  1. Періодичні випробування проводять не менше одного разу на три роки за програмою випробувань, зазначеною в табл. 1.

Об’єм виборки установлюють у кількості не менше двох двигунів.

  1. Типові випробування повинні проводити при змінюванні конструкції, технології або заміні матеріалів, якщо ці змінювання можуть мати вплив на параметри двигунів.

Об’єм випробувань і кількість зразків, що підлягають типовим випробуванням, установлюють в програмі, складеній підприємством- виготовлювачем і узгодженої з підприємством-власником оригіналів конструкторської документації, залежно від ступеню впливу пропо­нованих змінювань на параметри двигунів, які випускаються.

  1. Якщо при кваліфікаційних, періодичних і типових випробу­ваннях виявиться хоч би один двигун, не відповідний вимогам одного з пунктів даного стандарту, то випробування проводять повторно на подвоєній кількості зразків. Якщо при повторних випробуваннях виявиться хоч би один двигун, не відповідний вимогам одного з пунктів даного стандарту, випуск двигунів припиняють до усунення причин, внаслідок яких вони виявились такими, що не відповідають вимогам даного стандарту або нормативно-технічній документації на конкретні типи двигунів.

  2. Сертифікаційні випробування проводять в незалежних акре­дитованих випробних лабораторіях (центрах) з періодичністю, вста­новленій Держстандартом України.

Випробування на підтвердження відповідності двигунів вимогам згідно з п.3.2, які гарантують безпеку для життя і здоров’я людей, є обов’язковими.

Об’єм випробувань і кількість зразків, на яких проводять випро­бування, зазначають у нормативно-технічній документації на кон­кретні типи двигунів.

Випробування на підтвердження відповідності основних параме­трів і розмірів, характеристик двигунів рекомендується проводити за ініціативою підприємства-виготовлювача або за вимогою спожи­вача.

Відбір зразків для проведення випробувань повинен проводитись представниками незалежних акредитованих випробних лабораторій (центрів).

    1. Двигуни, які пройшли кліматичні, механічні випробування щодо дії дезинфікуючих розчинів, випробування на надійність і пожежобезпеку не поставляються споживачам.

  1. МЕТОДИ КОНТРОЛЮ

    1. Методи контролю двигунів відповідно вимогам ГОСТ 183 з урахуванням викладеного в даному стандарті.

Випробування проводять при нормальних значеннях кліматичних факторів навколишнього середовища згідно з ГОСТ 15150 і номі- кальній напрузі, якщо інші значення не встановлені в даному стан­дарті для конкретних видів випробувань.

  1. Зовнішній вигляд двигунів перевіряють візуально, встанов­люючи відповідність конструкторській документації або порівнюючи з затвердженим контрольним зразком.

При зовнішньому огляді двигунів також перевіряють: перед про­веденням випробувань — конструктивне виконання способом мон­тажу, спосіб охолодження, розміщення струмовводу, маркування табличок: при упаковці і відвантаженні — комплектність поставки, маркування вантажу і транспортне маркування, консервацію і упа­ковку.

  1. Випробування по програмі приймально-здавальних і при­ймальних — згідно з ГОСТ 183 проводять згідно з ГОСТ 7217, ГОСТ 11828.

  2. Вимір рівня шуму проводять за ГОСТ 11929 при роботі двигунів в режимі неробочого ходу.

  3. Вимір вібрації двигунів проводять за ГОСТ 12379, ГОСТ 20832, при пружній установці двигунів.

Напрям і точки виміру вібрації повинні бути зазначені в нор­мативно-технічній документації на конкретні типи двигунів.

  1. Перевірку установочних і приєднальних розмірів двигунів проводять за ГОСТ 8592. Перевірку габаритних розмірів проводять за допомогою універсальних засобів вимірів.

  2. Напрям обертання вала визначають візуально при ввімкненні або вимкненні двигуна. За напрямом обертання вала визначають правильність маркування вивідних кінців обмотки двиїуна.

  3. Перевірку маси двигуна проводять на вагах для статичного зважування за ГОСТ 23711.

  4. Для підтвердження відповідності двигунів вимогам щодо стій­кості до дії зовнішніх факторів проводять такі види випробувань методами за ГОСТ 16962.2 і ГОСТ 20.57.406 залежно від групи виконання двигунів — за ГОСТ 17516.1:

  1. випробування на вібростійкість;

  2. випробування на віброміцність;

  3. випробування на ударну стійкість;

  4. випробування на ударну міцність.

Додаткові види випробувань при потребі зазначають в норма­тивно-технічній документації на конкретні типи двигунів.

Контрольну точку потрібно встановлювати на платформі стенду на відстані, що не більше 20 мм від однієї з точок кріплення двигуна, або кріпильному пристрої.

  1. При випробуванні на вібростійкість двигуни повинні пра­цювати в режимі неробочого ходу, при випробуванні на віброміцність двигуни повинні бути вимкнені з мережі живлення.

Двигуни витримали випробування, якщо вони задовольняють такі вимоги:

  1. в процесі випробування на вібростійкість функціонування нормальне;

  2. після випробування на віброміцність відсутні механічні по­шкодження двигунів і відкручування кріплення, функціонування при неробочому ході нормальне (перевірку при неробочому ході проводять не менше ЗО хв), опір ізоляції обмоток відносно корпусу і між обмотками двигунів становить не менше 10 МОм.

Примітка. Під нормальним функціонуванням розуміється така робота двигуна, при якій вал вільно обертається без будь-яких гальмувань.

  1. Випробування на ударну стійкість проводять в режимі не­робочого ходу. Після випробування проводять зовнішній огляд дви­гуна, перевірку опору ізоляції і функціонування при неробочому ході.

Двигуни витримали випробування, якщо вони задовольняють такі вимоги:

  1. відсутні механічні пошкодження;

  2. опір ізоляції обмоток відносно корпусу двигуна і між обмотками становить не менше 10 МОм;

  3. функціонування при неробочому ході протягом ЗО хв нор­мальне.

  1. Випробування на ударну міцність проводять в неробочому стані. До і після випробування проводять перевірку опору ізоляції і функціонування при неробочому ході. Зовнішній огляд і розбирання двигуна — після випробування.

Двигуни витримали випробування, якщо вони задовольняють такі вимоги:

  1. відсутні зовнішні і внутрішні механічні пошкодження і від­кручування кріплення;

  2. відсутні порушення лакофарбного покриття;

  3. опір ізоляції обмоток відносно корпусу і між обмотками ста­новить не менше 10 МОм;

  4. функціонування при неробочому ході протягом ЗО хв нор­мальне.

  1. Для підтвердження відповідності двигунів вимогам до стій­кості до діяння кліматичних зовнішніх впливових факторів проводять наступні види випробувань методами згідно з ГОСТ 16962.1 і ГОСТ 20.57.406 в залежності від виду кліматичного виконання — за ГОСТ 15150:

  1. випробування щодо дії верхнього значення температури сере­довища при експлуатації;

  2. випробування щодо дії верхнього значення температури сере­довища при транспортуванні і зберіганні;випробування щодо дії нижнього значення температури сере­довища при експлуатації;

  3. випробування щодо дії нижнього значення температури сере­довища при транспортуванні і зберіганні;

  4. випробування щодо дії зміни температури середовища;

  5. випробування щодо дії вологості повітря.

Додаткові види випробувань при необхідності зазначають у нор­мативно-технічній документації на конкретні типи двигунів.

  1. Випробування щодо дії верхнього значення температури середовища при експлуатації проводять в режимі номінального на­вантаження при температурі для даного виду кліматичного вико­нання, зазначеній у нормативно-технічній документації на конкретні типи двигунів.