На службовому ліфті із жорстким приводом має бути пристрій від ослаблення каната або лан­цюга відповідно до 14.1.2. Цей пристрій ослаблення каната або ланцюга може бути аналогічний тому, що вимагається в 9.5.1.

  1. Обмежувач часу циклу роботи двигуна

На службовому ліфті з тяговим приводом має бути обмежувач часу циклу роботи двигуна, що спричинює знеструмлення двигуна і утримання його від’єднаним, якщо:

  1. привод не обертається під час запуску;

  2. кабіну/противагу зупинено під час руху вниз перешкодою, що призводить до прослизання канатів на канатотяговому шківі.

Обмежувач часу циклу двигуна має спрацювати за час, що не перевищує найменшу з наступ­них величин:

  1. 45 с;

  2. час повного прогону плюс 10 с, із мінімумом 20 с, якщо час повного прогону менше ніж 10 с.

Повернення до нормальної роботи службового ліфта має бути можливе тільки ручним ски­данням. У разі відновлення живлення після його від’єднання перебування привода у вимкненому положенні не обов’язкове.

  1. Захист устатковання

Ефективний захист має бути забезпечено для обертових частин, які можуть бути небезпечні, зокрема для:

  1. шпонок і гвинтів на валах;

  2. стрічок, ланцюгів, ременів;

  3. передач, зірочок;

  4. виступних валів двигунів;

  5. обмежувачів швидкості відцентрового типу.

Винятки складають канатотягові шківи з захистом відповідно до 9.6, штурвали, гальмівні барабани і будь-які інші подібні круглі, гладкі частини. Такі частини має бути пофарбовано в жовтий колір, хоча б частково.

  1. Привід, гідроциліндр й інші гідравлічні пристосування для гідравлічного службового ліфта

    1. Загальні положення

Дозволено такі два типи привода:

  1. прямої дії;

  2. непрямої дії.

  1. Гідроциліндр

    1. Обчислення циліндра і плунжера

      1. Обчислення тиску

        1. Циліндр і плунжер проектують так, щоб під дією сил, які виникають від тиску, що у 2—3 рази вище ніж тиск під час повного навантаження, коефіцієнт запасу міцності, за умови границі текучості /?ро,2. не менше ніж 1,7.

        2. Для обчислення4) елементів телескопічних гідроциліндрів із засобами гідравлічної синхронізації тиск повного навантаження має бути замінено найвищим тиском, що виникає в елементі під дією засобів гідравлічної синхронізації.

        3. До розміру розрахункової товщини треба додати 1,0 мм для стінок циліндра і основи циліндра і 0,5 мм для стінок порожнього плунжера для одиночних і телескопічних гідроциліндрів.

        4. Обчислення проводять відповідно до додатка Н.

      2. Обчислення згину

Гідроциліндри під тиском навантаження мають відповідати наступним вимогам:

    1. їх проектують так, щоб в повністю розсунутому положенні і під дією сил, що виника­ють від тиску, який в 1,4 рази перевищує тиск за повного навантаження, коефіцієнт запасу міцності проти згину складав не менше двох.

    2. Обчислення виконують відповідно до додатка Н.

  1. Обчислення напруги розтягу

Гідроциліндр під дією розтяжних навантажень має бути сконструйовано так, щоб під дією сил, які виникають від тиску, що в 1,4 рази перевищує тиск за повного навантаження, коефіцієнт запасу міцності за умови границі текучості Rp0 2 дорівнював не менше ніж 2.

  1. З’єднання кабіни і (або) плунжера (циліндра)

    1. У разі службового ліфта прямої ДІЇ з’єднання між кабіною і плунжером (циліндром) має бути гнучким.

    2. З'єднання між кабіною і плунжером (циліндром) має бути такої конструкції, щоб витримувати масу плунжера (циліндра) і додаткові динамічні сили. Засоби з’єднання мають бути захищені.

    3. Якщо плунжер виконано із декількох окремих секцій, то з’єднання між такими секціями має бути такої конструкції, щоб витримувати масу підвішених секцій плунжера і додаткові динамічні сили.

    4. У службових ліфтах непрямої дії головка плунжера (циліндра) має рухатися по на­прямних.

Ці вимоги не стосуються тягових гідроциліндрів за умови, що тяговий пристрій унеможливлює виникнення згинальних сил у плунжері,

    1. У службових ліфтах прямої дії, жодних частин системи направленого переміщення головки плунжера не може бути в межах вертикальної проекції даху кабіни.

  1. Обмежування робочого ходу плунжера

    1. Необхідно передбачити засоби для того, щоб зупинити плунжер за допомогою дії буфера в такому положенні, в якому може бути виконано вимоги 5.6.3.1.

    2. Таке обмеження робочого ходу виконують безпосередньо амортизованим стопором.

    3. Амортизований стопор

      1. Цей стопор має:

  1. бути невід’ємною складовою частиною гідроциліндра, або

  2. складатися з одного або більше зовнішніх пристроїв гідроциліндра, розташованих поза проекцією кабіни, загальну силу яких прикладено на центральній осі гідроциліндра.

      1. Конструкція амортизованого стопора, має бути такою, щоб середнє уповільнення кабіни не перевищувало 1дп, і щоб у разі службового ліфта непрямої дії уповільнення не призво­дило до ослаблення каната або ланцюга.

    1. У випадках 12.3.2.3.2 і 12.3.2.3.3.1 Ь) усередині гідроциліндра має бути передбачено стопор для запобігання виходу плунжера з циліндра.

  1. Засоби захисту

    1. Якщо гідроциліндр виходить у приямок, його розташовують у захисній трубі. Якщо він виходить у зовнішній простір, він має бути відповідно захищений.

Так само потрібно забезпечити захист:

  1. розривного клапана(-ів) і(або) дроселя(-ів);

  2. жорстких труб, що з’єднують розривний клапан(-и) і(або) дросель(-і) з циліндром;

  3. жорстких труб, що з’єднують розривний клапан(-и) і(або) дросель(-і).

    1. Витік і рештки рідини з головки циліндра має бути зібрано.

    2. Гідроциліндр має бути забезпечено вентиляційним пристроєм.

  1. Телескопічні гідроциліндри

Додатково діють такі вимоги:

  1. Має бути забезпечено стопори між послідовними секціями для запобігання виходу поршнів із відповідних циліндрів.

  2. Довжина опорної частини кожної секції телескопічного гідроциліндра без зовнішньої напрямної має дорівнювати щонайменше подвійному діаметру відповідного плунжера.

  3. Ці гідроциліндри має бути забезпечено механічними або гідравлічними синхронізу- вальними засобами.

  4. У випадку використання гідроциліндрів із гідравлічними синхронізувальними за­собами, має бути передбачено електричний пристрій для запобігання запуску нормального руху у випадку, коли тиск перевищує тиск повного навантаження більше ніж на 20 %.

  5. Якщо як синхронізувальні засоби використовують канати або ланцюги, то діють такі вимоги:

  1. має бути не менше двох незалежних канатів або ланцюгів;

  2. застосовують вимоги 9.6.1;

  3. коефіцієнт запасу має бути не менше ніж 8;

  4. має бути передбачено пристрій, який під час руху кабіни вниз запобігає виникненню швид­кості, що перевищує номінальну швидкість руху вниз vd більше ніж на 0,3 м/с у разі пошкодження синхронізувальних засобів.

  1. Трубопроводи

    1. Загальні положення

      1. Трубопроводи і фасонні частини до них, які перебувають під тиском (з'єднання, клапани тощо), як і всі складові частини гідравлічної системи, має бути:

  1. розраховано на робочу гідравлічну рідину;

  2. спроектовано і змонтовано так, щоб унеможливлювати будь-які аномальні явища через кріплення, крутіння або вібрацію;

  3. мати захист від пошкодження, особливо механічного характера.

  1. Труби і фасонні частини мають бути відповідно закріплені і доступні для оглядання.

Якщо труби (жорсткі або гнучкі) проходять через стіни або перекриття, вони мають бути захищені втулками, розміри яких забезпечують можливість демонтування труб для огляду, за потреби.

Усередині втулок не розташовують стики труб.

  1. Жорсткі труби

    1. Жорсткі труби і фасонні частини між циліндром і зворотним клапаном або клапаном (-ами) руху вниз проектують так, щоб під дією сил, що виникають від тиску, який перевищує в 2,3 рази тиск повно­го навантаження, забезпечувався коефіцієнт запасу міцності не менше ніж 1,7 щодо межі текучості Rp02.

До обчисленої товщини додають 1,0 мм для з’єднання між циліндром і розривним клапаном, якщо є, і 0,5 мм для інших жорстких труб.

Такі обчислення виконують відповідно до Н 1.1.

  1. Якщо телескопічні гідроциліндри з більше ніж двома ступенями і гідравлічні синхроні- зувальні засоби використовують із коефіцієнтом запасу міцності 1,3 відповідно для обчислення труб і фасонних частин між розривним клапаном і зворотним клапаном або клапаном(-ами) руху вниз.

Труби і фасонні частини, якщо є, між гідроциліндром і відсічним клапаном обчислюють на основі такого самого тиску, що і циліндр.

  1. Гчучкі шланги

    1. Гнучкий шланг між циліндром і зворотним клапаном або клапаном руху вниз має бути з коефіцієнтом запасу міцності не менше ніж 8 для тиску повного навантаження і розривного тиску.

    2. Гнучкий шланг і його з'єднання між циліндром і зворотним клапаном або клапаном руху вниз має витримувати без ушкодження тиск, рівний помноженому на п’ять тиску повного на­вантаження, причому це випробування має виконувати виробник гнучкого шланга.

    3. На гнучкому шлангу засобом, що не стирається, має бути нанесено:

  1. назву виробника або торгову марку;

  2. випробувальний тиск;

  3. дату випробування.

    1. Гнучкий шланг закріплюють із радіусом вигину не менше вказаного виробником шланга.

  1. Зупинення привода і перевіряння його в зупиненому стані

Зупинення привода через спрацьовування електричного захисного пристрою відповідно до 14.1.2 виконують як зазначено нижче.

  1. Рух вверх

Для руху вверх виконують одне з двох:

  1. живлення електродвигуна переривають не менше як двома незалежними контакторами, головні контакти яких ввімкнено послідовно з ланцюгом живлення двигуна, або

  2. живлення електродвигуна переривають одним контактором, а живлення перепускних клапанів (відповідно до 12.5.4.2) переривають щонайменше двома незалежними електричними пристроями, з’єднаними послідовно з ланцюгом живлення цих клапанів.

  1. Рух вниз

Для руху вниз виконують переривання живлення клапана(-ів) одним з двох способів:

  1. не менше як двома незалежним електричними пристроями, ввімкненими послідовно, або

  2. безпосередньо електричним пристроєм безпеки, за умови, що його відповідно обчислено.

    1. Якщо під час перебування службового ліфта у нерухомому стані один з контактів не розімкнув головні контакти або один з електропристроїв не був розімкнутим, треба запобігти подальшому запуску, не пізніше наступної зміни напрямку руху.

  1. Гідравлічні керувальні й захисні пристрої

    1. Стопорний клапан

      1. Має бути передбачено стопорний клапан. Його розташовують на контурі, який з’єднує циліндр(-и) із зворотним клапаном і з клапаном(-ами) руху вниз.

      2. Стопорний клапан має бути розташовано у машинному приміщенні.

    2. Зворотний клапан

      1. Має бути передбачено зворотний клапан. Його розташовують на контурі між насо- сом(-ами) і стопорним клапаном.

      2. У зворотного клапана має бути можливість утримувати кабіну службового ліфта з но­мінальним навантаженням в будь-якій точці, коли тиск живлення падає нижче мінімуму робочого тиску.

      3. Закриття зворотного клапанна має відбуватися від гідравлічного тиску гідроциліндра і як мінімум за рахунок тиску однієї з напрямних пружин і/або за рахунок сили ваги.

    3. Клапан обмеження тиску

      1. Має бути передбачено клапан обмеження тиску. Його має бути з’єднано із контуром між насосом(-ами) і зворотним клапаном. Гідравлічна рідина має повертатися в резервуар.

      2. Клапан обмеження тиску має бути відрегульовано, щоб обмежити тиск до 140 % від тиску повного навантаження.

      3. Якщо необхідно, у зв’язку з високими внутрішніми витратами (витрати напору, тертя), клапан обмеження тиску може бути встановлений на більш високий тиск, що не перевищує 170 % від тиску повного навантаження. У цьому випадку для розраховування гідравлічного устатковання (зокрема гідроциліндр) використовують фіктивний тиск повного навантаження, що дорівнює:

обране значення тиску

1,4

Для обчислення вигину коефіцієнт перевищення тиску 1,4 замінюють коефіцієнтом, що від­повідає збільшеному значенню регулювання клапана обмеження тиску.

  1. Клапани напрямку руху

    1. Клапани напрямку руху вниз

Клапани напрямку руху вниз мають бути підтримані у відкритому стані електричним пристроєм, їхнє закриття здійснюють за допомогою гідравлічного тиску від гідроциліндра і не менше як однією напрямною пружиною на кожний клапан.