1. логотип органу акредитації (accreditation body /одо)

Знак, який використовує орган акредитації для своєї ідентифікації

  1. атестат акредитації (accreditation certificate)

Офіційний документ або набір документів, який підтверджує, що акредитацію надано для певної сфери

  1. емблема акредитації (accreditation symbol)

Символ, наданий органом акредитації для використання акредитованими ООВ і який свідчить про їх акредитований стан

Примітка. Термін «Знак» зарезервовано для засвідчення повної відповідності об'єкта встановленим вимогам

  1. апеляція (appeal)

Прохання ООВ про перегляд будь-якого несприятливого рішення, прийнятого органом акре­дитації, пов’язаного з його бажаним статусом акредитації.

Примітка. Несприятливі рішення охоплюють

  • відмову прийняти заяву,

  • відмову продовжувати оцінювання;

  • запити про коригувальні дії;

  • зміни сфери акредитації,

  • рішення про відмову, припинення або відкликання акредитації;

  • будь-які інші дії, що перешкоджають набуттю акредитації

  1. оцінювання (assessment)

Процес, здійснюваний органом акредитації для визначення компетентності ООВ, на основі кон­кретного стандарту та (або) іншого нормативного документа, і для окресленої сфери акредитації.

Примітка, визначення компетентності 006 передбачає визначення компетентності щодо всієї діяльності ООВ, охоп­люючи компетентність персоналу, а також обгрунтованість методології та результатів оцінювання відповідності

  1. асесор (assessor)

Особа, призначена органом акредитації для оцінювання ООВ самостійно або у складі гру­пи з оцінювання

  1. скарга (complaint)

  2. Виявлення незадоволення до дій органу акредитації, відмінне від апеляції, будь-якою осо­бою або організацією стосовно роботи органу акредитації або акредитованого ООВорган оцінювання відповідності (OOB) (conformity assessment body (CAB))

Орган, який надає послуги з оцінювання відповідності і який може бути об’єктом акредитації

Примітка. Кожного разу, коли слово «ООВ» зустрічається в тексті, воно означає обох «заявника і акредитованого ООВ», якщо інше не визначено особливо

  1. консультування (consultancy)

Участь суб'єкта акредитації у будь-якій діяльності стосовно ООВ

Приклади:

  • підготування або видання настанов або процедур для ООВ;

  • участь у роботі або управлінні системою ООВ;

  • надання специфічних порад або специфічного навчання, спрямованих на розвиток та впро­вадження системи управління та (або) компетенції ООВ;

  • надання специфічних порад або специфічного навчання для розвитку та впровадження процедур ООВ

  1. експерт (expert)

Особа, призначена органом акредитації для забезпечення специфічними знаннями або дос­відом стосовно сфери акредитації, що повинна бути оцінена

  1. розширення акредитації (extending accreditation)

Процес розширення сфери акредитації

  1. зацікавлені сторони (interested parties)

Сторони, що мають прямий або непрямий інтерес в акредитації.

Примітка. Прямий інтерес стосується інтересу тих, хто підлягає акредитації, непрямий інтерес стосується інтересів тих, хто використовує або покладається на акредитовані служби оцінювання відповідності

  1. провідний асесор (lead assessor)

Асесор, який несе повну відповідальність за визначені види діяльності з оцінювання

  1. скорочення сфери акредитації (reducing accreditation)

Процес вилучення частини сфери акредитації

  1. сфера акредитації (scope of accreditation)

Специфічні послуги з оцінювання відповідності, для яких домагаються акредитації' або акре­дитація вже надана

  1. нагляд (surveillance)

Набір дій, за винятком переоцінювання, для контролю постійного виконання акредитовани- и ООВ вимог акредитації.

Примітка. Нагляд охоплює оцінювання на місці нагляду та інші наглядові дії, зокрема.

  1. запит від органу акредитації до ООВ щодо аспектів, що стосуються акредитації,

  2. розгляд декларацій ООВ, які стосуються діяльності в сфері акредитації

  3. вимоги до ООВ щодо забезпечення документами та звітами (наприклад, звіти аудиту результати внутрішнього контролю якості послуг що закріплені за органом, який перевіряється, звіти щодо скарг, звіти щодо оглядів керівництвом)

  4. контроль діяльності ООВ (такої як результати участі в професійних випробуваннях)

  1. призупинення акредитації (suspending accreditation)

Припис про тимчасову нечинність акредитації повністю або частково щодо сфери акредитації

  1. скасування акредитації (withdrawing accreditation)

Припис про повне анулювання акредитації

  1. спостереження (witnessing)

Наглядання за наданням ООВ послуг з оцінювання відповідності згідно зі сферою акредитації

4 ОРГАН АКРЕДИТАЦІЇ

  1. Юридична відповідальність

Орган акредитації повинен бути зареєстрований як юридична особа.

Примітка. Урядові органи з акредитації вважаються юридичними особами на підставі їх урядового статусу Якщо урядовий орган акредитації е часткою більшої урядової юридичної особи, уряд є відповідальним за ідентифікацію органу з акредитації шляхом що не має місця конфлікту інтересів з урядовими ООВ Ці органи акредитації вважаються «зареєст­рованими юридичними особами» в контексті цього стандарту

  1. ЗСтруктура

    1. Структура і робота органу акредитації повинні бути такими, щоб забезпечити довіру до його акредитацій.

    2. Орган акредитації повинен мати повноваження і повинен бути відповідальним за свої рішення стосовно акредитації, що охоплюють надання, підтримування, розширення, скорочення, призупинення та скасування акредитації.

    3. Орган акредитації повинен мати опис свого юридичного статусу, який повинен місти­ти найменування його власників, якщо такі є, або прізвища осіб, що контролюють його.

    4. Орган акредитації повинен документувати обов’язки, відповідальність та повноважен­ня вищого керівництва та іншого персоналу, пов’язаного з органом акредитації, який може впли­вати на якість акредитації.

    5. Орган акредитації повинен визначити вищого керівника, який має повні повноваження і відповідальність щонайменше за таке:

  1. розвиток політики стосовно діяльності органу акредитації;

  2. нагляд за впровадженням політики та процедур;

  3. нагляд за фінансами органу акредитації;

  4. прийняття рішення щодо акредитації;

  5. укладання контрактів;

  6. делегування повноважень комітетам або особам, за потреби, доручити певну діяльність від імені вищого керівництва.

  1. Орган акредитації повинен мати можливість проведення необхідних експертиз для кон­сультування органу акредитації з питань безпосередньо пов’язаних з акредитацією.

Примітка. Можливість проведення необхідних експертиз може бути отримана через один або декілька консульта­тивних комітетів (тимчасових або постійних), відповідальних кожен у межах своєї сфери діяльності

    1. Орган акредитації повинен мати офіційні правила для призначення, визначення умов надання рекомендацій та діяльності комітетів, що беруть участь у процесі акредитації, та пови­нен визначити причетні сторони.

    2. Орган акредитації повинен документувати свою повну структуру з відображенням кола повноважень і відповідальності.

  1. Неупередженість

    1. Орган акредитації повинен бути організований і діяти таким чином, щоб гарантувати об’єктивність та неупередженість своєї діяльності.

    2. Для захисту неупередженості та удосконалення і збереження принципів та загальної політики діяльності його системи акредитації, орган акредитації повинен мати документовану та впроваджену структуру для забезпечення сприятливих умов для ефективного залучення зацікав­лених сторін. Орган акредитації повинен гарантувати збалансоване представництво зацікавле­них сторін без переважання Інтересів жодної зі сторін.

    3. Політика і процедури органу акредитації повинні бути недискримінаційними і управля­тися недискримінаційним шляхом. Орган акредитації повинен робити свої послуги доступними для всіх заявників, прохання яких щодо акредитації потрапляють у межі діяльності (див. 4.6.1) і об­межень, як визначено його політикою та правилами. Доступ не повинен залежати від розміру за­явника ООВ або членства в будь-якій асоціації чи групі, не повинен залежати від кількості вже ак­редитованих ООВ.

    4. Весь персонал органу акредитації і комітети, що можуть вплинути на процес акреди­тації, повинні діяти об’єктивно і повинні бути вільними від будь-якого протиправного комерційного, фінансового та іншого тиску, що міг би скомпрометувати неупередженість.

    5. Орган акредитації повинен гарантувати, що кожне рішення з акредитації приймає ком- петентна(і) особа(и) або комітет(и), які не брали участі в оцінюванні.

  1. Орган акредитації не повинен пропонувати або надавати будь-які послуги, що можуть вплинути на його неупередженість, зокрема:послуги з оцінювання відповідності, що надаються ООВ;

  2. консультації'.

Діяльність органу акредитації не повинна асоціюватися з консультаціями. Нічого не повин­но бути сказано або тлумачено таким чином, що можна було б припустити, що акредитація мог­ла бути простішою, легшою, скорішою або менш коштовною, якби залучали певний персонал або консультації.

  1. Орган акредитації повинен гарантувати, що діяльність пов’язаних з ним органів не ком­прометує конфіденційність, об’єктивність та неупередженість його акредитацій. Пов’язані органи (можуть, проте, пропонувати консультації або надавати такі послуги з оцінювання відповідності, на які акредитує орган акредитації, за умови, що пов’язаний орган має (стосовно органу акредитації).

  1. різне вище керівництво для діяльності, що описана в 4 2 5,

  2. персонал, відмінний від того, який бере участь у процесах приймання рішення з акредитації, с) відсутність можливості впливу на результат оцінювання для акредитації;

  1. чітко розрізнене найменування, логотипи і символи

Орган акредитації’, за участю зацікавлених сторін, як описано в 4 3.2, повинен ідентифікувати, вналізувати і документувати взаємовідносини з пов’язаними органами для визначення можливих Г^нфліктів інтересів у результаті діяльності органу акредитації' або органів, пов’язаних з ними, разі виявлення конфлікту інтересів, треба вжити запобіжних заходів.

Примітка 1. Пов’язаний орган е окремою юридичною особою, що зв’язана з органом акредитації спільною власністю або контрактними відносинами, як описано в 4 1

Примітка 2. Окрема частина уряду за межами урядового органу акредитації, як описано а 4 1, вважається лов яза- ним органом

  1. Конфіденційність

Орган акредитації повинен мати адекватний механізм для захисту конфіденційної інформації, що отримана в процесі його діяльності з акредитації на всіх рівнях органу акредитації’, охоплюю­чи комітети та зовнішні органи чи окремі особи, які діють від його імені Орган акредитації’ не по- 1 винен розповсюджувати конфіденційну інформацію стосовно ООВ за межі органу без письмової згоди ООВ, за винятком випадків, коли на вимогу законодавства інформацію розголошують без такої згоди

  1. Зобов’язання та фінансування

    1. Орган акредитації повинен мати механізми виконання зобов’язань, що виникли в ре­зультаті його діяльності.

    2. Орган акредитації повинен мати фінансові ресурси, що відображаються у звітах і (або) документах, які вимагаються для забезпечення його діяльності Орган акредитації повинен мати 'ис його джерел(а) доходів

  2. Діяльність з акредитації

    1. Орган акредитації повинен мати чіткий опис своєї діяльності з акредитації з посилан­ням на відповідні стандарти, настанови та інші нормативні документи

    2. Орган акредитації може приймати довідкові або настановні документи і (або) брати участь у їх розробленні Орган акредитації повинен забезпечувати, щоб такі документи були сфор­мульовані комітетами або особами, які мають необхідну компетентність і, якщо доцільно, за уча­стю зацікавлених сторін Там, де доступні міжнародні довідкові чи настановні документи, вони повинні бути використані

    3. Орган акредитації’ повинен установлювати процедури для розширення своєї діяльності а її подовження на вимоги зацікавлених сторін До процедур можна долучати такі елементи.

  1. аналізування його дійсної' компетентності, придатно! для розширення, ресурсів тощо для нової сфери,

  2. доступність та використання експертиз зовнішніх джерел;

  3. оцінювання необхідності настанов та керівних документів,

  4. попереднє відбирання та навчання асесорів,

  5. навчання штатних працівників органу акредитації’ для нової’ сфери.