А.1.2 Канати, що мають різний коефіцієнт мінімального розривного зусилля в цілому по всій підгрупі діаметрів каната

Виробник повинен виконати випробування розривного зусилля відповідно до 6.4.1 на зразку кожної з трьох окремих виробничих довжин каната однакового номінального діаметра.

Якщо всі три зразки пройшли випробування, канат цього номінального діаметра й конструкції, що має необхідний коефіцієнт мінімального розривного зусилля в цілому, потрібно зараховувати, що відповідає вимогам типового випробування розривного зусилля.

Якщо один зі зразків не витримав випробування, його необхідно повторити, доки виміряні розривні зусилля в цілому Fm трьох наступних виробничих довжин каната цього діаметра та конструкції не бу­дуть дорівнювати або перевищувати значення мінімального розривного зусилля в цілому Fmin.

А.2 Діаметр більше ніж 60 мм

Для кожного каната цього діаметра, конструкції та мінімального розривного зусилля в цілому чи мінімального сумарного розривного зусилля виробник повинен виконати випробування розрив­ного зусилля відповідно до 6.4.1 чи 6.4.2 на зразку кожної з трьох окремих виробничих довжин каната.

Якщо всі зразки витримали випробування, канат цього номінального діаметра й конструкції, що має необхідне мінімальне розривне зусилля в цілому чи мінімальне сумарне розривне зусилля, потрібно зараховувати, що відповідає вимогам типового випробування розривного зусилля.

Якщо один зі зразків не витримав випробування, його необхідно повторити, доки виміряне розривне зусилля в цілому чи виміряне сумарне розривне зусилля трьох наступних виробничих довжин каната цього діаметра й конструкції не будуть дорівнювати або перевищувати значен­ня мінімального розривного зусилля в цілому чи мінімального сумарного розривного зусилля, відповідно.

Як альтернативний варіант, коли виробник передбачає виготовляти кратні виробничі довжини однакових канатів на тій самій канатозвивальній машині з незмінними настройками на конструкцію каната, відбирання зразків та випробування розривного зусилля може бути виконано згідно з таким:

V/V-1 — округлене до попереднього цілого числа, але не менше ніж 1;

N — кількість виробничих довжин (завантаження канатозвивальної машини).

Канати має бути визнано задовільними, якщо під час випробовування відповідно до 6.4.1 або 6.4.2 виміряне(-і) розривне(-і) зусилля в цілому чи виміряне(-і) сумарне(-і) розривне(-і) зусилля дорівнює або перевищує мінімальне значення.

Якщо один зі зразків не витримав випробування, його потрібно виконати на зразку з кожної залишеної виробничої довжини.

Тільки ті канати, що пройшли випробування, має бути визнано задовільними вимогам щодо розривного зусилля.

ДОДАТОК В
(обов'язковий)

ВИМОГИ ЩОДО ВИПРОБУВАННЯ ДРОТІВ,
ВИТЯГНУТИХ ІЗ КАНАТА, ЯКЩО ЗАЗНАЧЕНО
В ІНШИХ ЧАСТИНАХ ЦЬОГО СТАНДАРТУ

  1. Загальні положення

Відбирання зразків дротів, методи випробування та критерій приймання мають бути згідно з В.2 та В.З, якщо іншого не зазначено у відповідних частинах цього стандарту.

  1. Відбирання зразків

    1. Канати подвійного звивання

Для кожного шару сталок, охоплюючи сталки осердя, має бути вибрано одну сталку кожного діаметра та конструкції в цьому шарі. Якщо в одному шарі більше ніж вісім сталок, має бути ви­брано дроти з двох сталок певного діаметра.

Зразки не повинні охоплювати дроти заповнення, центральні та дроти складених центрів, якщо іншого не зазначено у відповідних частинах цього стандарту.

  1. Канати одинарного звивання

Випробувальні зразки має бути отримано комплектуванням дротів кожного шару в групи. Група має складатися тільки з дротів однакового типу та розміру від кожного окремого шару. 25 % дротів кожної групи (щонайменше три) має бути вибрано довільно.

  1. Методи випробування та критерій приймання

    1. Загальні положення

Якщо один і той самий дріт не витримав більше ніж одне випробування (наприклад, на скру­чування та розтягування), це вважають як одну невідповідність.

  1. Канати подвійного звивання

Для кожної вимоги максимум 5 % випробуваних дротів, округлених до цілого числа в бік збільшення, можуть міститися за межами наведених нижче значень.

  1. Канати одинарного звивання

Дроти з каната відповідають вимогам, якщо не більше ніж один дріт із кожної групи не витри­мали будь-якого випробування. Якщо два чи більше дротів із будь-якої групи не витримали будь- якого випробування, усі інші дроти від тої групи потрібно випробувати за тим випробуванням, яке ці дроти не витримали. Якщо кількість дротів, які не витримали ці випробування, менше ніж два, вважають, що дроти відповідають вимогам.

  1. Розміри (діаметр або висота)

У разі випробування згідно з методом, зазначеним в EN 10264-1, 5 % дротів можуть переви­щувати до 50 % включно граничний відхил, установлений у цьому стандарті.

  1. Тимчасовий опір розриванню

У разі випробування згідно з методом, зазначеним в EN 10264-1, виміряні значення мають відповідати значенням, наведеним у стандарті, із розширенням нижньої межі допустимого допуску на 50 Н/мм2.

Для канатів із фасонними (тригранними) станками розширення нижньої межі допустимого до­пуску має бути еквівалентним 5 % від тимчасового опору розривання дроту.

  1. Перегинання

    1. Канати подвійного звивання

У разі випробування згідно з методом, зазначеним в EN 10264-1, виміряне значення кру­глих дротів діаметром 0,5 мм та більше має бути щонайменше 90 % від значення, наведеного в EN 10264-2 та EN 10264-3, округлене до попереднього цілого числа.

Примітка. Див. В.3.6 для випробування дротів діаметром менше ніж 0,5 мм.

  1. Канати одинарного звивання

У разі випробування згідно з методом, зазначеним в EN 10264-1, виміряне значення круглих та фасонних дротів має бути щонайменше 75 % від значення, наведеного в EN 10264-2 та EN 10264-3 чи відповідних частинах цього стандарту, округлене до попереднього цілого числа.

  1. Скручування

    1. Канати подвійного звивання

У разі випробування згідно з методом, зазначеним в EN 10264-1, виміряне значення кру­глих дротів діаметром 0,5 мм та більше має бути щонайменше 85 % від значення, наведеного в EN 10264-2 та EN 10264-3, округлене до попереднього цілого числа.

Примітка. Див. В.3.6 для випробування дротів діаметром менше ніж 0,5 мм.

  1. Канати одинарного звивання

У разі випробування згідно з методом, зазначеним в EN 10264-1, виміряне значення круглих та фасонних дротів має бути щонайменше 75 % від значення, наведеного в EN 10264-2 та EN 10264-3 чи відповідних частинах цього стандарту, округлене до попереднього цілого числа.

  1. Вузол

Це випробування треба застосовувати до дротів діаметром менше ніж 0,5 мм замість випро­бування на перегинання та скручування, описаних у В.3.4 та В.3.5.

Кожен окремий дріт з одним простим вузлом має витримувати без розривання зусилля не менше ніж 45 % від зусилля, відповідного маркувальній групі тимчасовому опору розривання дроту.

  1. Покрив

    1. Канати подвійного звивання

У разі вимірювання згідно з методом, зазначеним в EN 10264-1, допустиме зменшення маси покриву (тобто цинку чи сплаву Zn 95/АІ 5) від мінімальних значень до звивання (до виробництва каната), як зазначено у стандарті чи відповідних частинах цього стандарту, не повинно бути більше ніж значення, наведені в таблиці В.1.

Таблиця В.1 —Допустиме зменшення маси цинкового покриву від мінімального значення

Мінімальна маса цинку до виготовлення каната, г/м2

Допустиме зменшення маси цинку після виготовлення каната, г/м2

< 40

2

Від 40 до < 80

4

» 80 » < 120

6

» 120 » < 160

8

» 160 » < 200

10

» 200 » < 300

15

» 300 » < 400

20

> 400

25



  1. Канати одинарного звивання

У разі вимірювання згідно з методом, зазначеним в EN 10264-1, допустиме зменшення маси покриву (тобто цинку чи сплаву Zn 95/АІ 5) від мінімальних значень до звивання (до виробництва каната), як зазначено у стандарті чи відповідних частинах цього стандарту, не повинно бути більше ніж 5 % — для фасонних дротів та 7,5 % — для круглих дротів.

ДОДАТОК ZA
(довідковий)

ЗВ’ЯЗОК ЦЬОГО СТАНДАРТУ З ОСНОВНИМИ ВИМОГАМИ
ДИРЕКТИВИ ЄС 98/37ЕС

Цей стандарт розроблено за дорученням, наданим CEN Європейською Комісією та Європей­ською Асоціацією Вільної Торгівлі (ЄАВТ), і відповідає основним вимогам Директиви ЄС «Маши­нобудування» 98/37/ЕС із внесеними змінами 98/79/ЕС.

Щойно цей стандарт буде наведено в офіційному журналі ЄС під цією Директивою та прийнято як національний стандарт принаймні одною державою-членом ЄС, відповідність нормативним положенням цього стандарту дає змогу в межах сфери його застосування, визнати відповідність основним вимогам цієї Директиви та пов'язаним із нею положенням ЄАВТ.

ЗАСТОРОГА! На продукцію, яка підпадає під сферу дії цього стандарту, можуть поши­рюватися інші вимоги й Директиви ЄС.

ДОДАТОК ZB
(довідковий)

ЗВ’ЯЗОК ЦЬОГО СТАНДАРТУ З ОСНОВНИМИ ВИМОГАМИ
ДИРЕКТИВИ ЄС 2006/42/ЕС

Цей стандарт розроблено за дорученням, наданим CEN Європейською Комісією та Європей­ською Асоціацією Вільної Торгівлі (ЄАВТ), і відповідає основним вимогам Директиви ЄС «Маши­нобудування» 2006/42/ЕС.

Щойно цей стандарт буде наведено в офіційному журналі ЕС під цією Директивою та прийня­то як національний стандарт принаймні одною державою-членом ЄС, відповідність нормативним положенням цього стандарту дає змогу в межах сфери його застосування визнати відповідність основним вимогам цієї Директиви та пов'язаним із нею положенням ЄАВТ.

ЗАСТОРОГА! На продукцію, яка підпадає під сферу дії цього стандарту, можуть поши­рюватися інші вимоги й Директиви ЄС.

ДОДАТОК НА
(довідковий)

ОКРЕМІ РОЗБІЖНОСТІ ТЕРМІНОЛОГІЇ,
ВЖИТОЇ В EN 12385-1:2002 + А1:2008 ТА В ЦЬОМУ СТАНДАРТІ

Пункт

Термінологія, вжита в

EN 12385-1:2002 + А1:2008

національних стандартах України

5.1.1.1

Група з опору розриванню (tensile strength grade)

Маркувальна група

5.1.2

Волокнисте осердя (fibre core)

Органічне осердя

В.2.1

Сталковий канат (stranded горе)

Канат подвійного звивання

В.2.1

Спіральний канат (spiral горе) ,

Канат одинарного звивання

БІБЛІОГРАФІЯ

EN 12385-4:2002 Steel wire ropes — Safety — Part 4: Stranded ropes for general lifting applications EN ISO 9001 Quality management systems — Requirements (ISO 9001:2000).

НАЦІОНАЛЬНЕ ПОЯСНЕННЯ

EN 12385-4:2002 Канати сталеві дротяні. Безпека. Частина 4. Канати подвійного звивання для загального підіймального застосування

EN ISO 9001 Системи управління якістю. Вимоги.

Код УКНД 77.140.65

Ключові слова: канати сталеві дротяні, вимоги.