Деактивація
Ця подія проявляється в певній дії, що вводить ресурс у повністю роботоздатний стан. Подія деактивації спричиняє перехід ресурсу в неактивний робочий стан.
Стан використання
Використання ресурсу описується атрибутом статусу «використання», який може приймати три значення: незайнятий, активний, зайнятий. Ці значення описано у 8.1.1.2. Набір значень, що забезпечуються цим станом, визначається в кожному окремому визначенні класу об’єкта.
Деякі об'єкти виявляють лише підмножину можливих значень стану «використання». Ті об’єкти, відповідні ресурси яких обслуговують тільки одного користувача, не проявляють стану активного використання і знаходяться або в незайнятому, або в зайнятому стані. Ті об’єкти, ресурси яких майже не обмежено кількістю користувачів, не проявляють стану зайнятості використання.
Якщо об’єкт не здатен відобразити стан використання відповідного ресурсу і при цьому забезпечується невідомий атрибут статусу, визначений у 8.1.2.6, істинним буде значення невідомого атрибута статусу.
Природними операціями ресурсу є ті, які спричиняють переходи до стану використання, і, отже, адміністративне керування не може запитати об’єкт для переходу з одного стану використання в інший. Адміністративне керування може лише збирати інформацію про стани використання об’єкта, тобто за своїм характером стани використання можна тільки читати.
Конкретні події, що належать до ресурсів, можуть обумовити конкретні переходи з одного стану використання в інший. Ці події та переходи показано на рисунку 2 й описано нижче.
Користувач пасивний (об'єкт колективного використання)
Новий користувач (об’єкт колективного використання)
TISO 0130-92
Рисунок 2 — Діаграма стану використання
Новий користувач
Ця подія полягає в тому, що деяке агентство починає використовувати ресурс. Вона може відбутися тільки в тому разі, якщо робочий стан об’єкта має значення «активований», а його стан використання має значення або «незайнятий», або «активний».
Подія «новий користувач» спричинює переходи в такий спосіб:
якщо після цієї події ресурс має досить робочих можливостей для обслуговування додаткових користувачів, стан використання стає або залишається активним;
якщо після цієї події ресурс не має досить робочих можливостей для обслуговування додаткових користувачів, стан використання стає або залишається зайнятим.
Вихід користувача із системи
Ця подія полягає в тому, що користувач ресурсу припиняє його використання. Вона відбувається тільки в тому разі, якщо стан використання об’єкта має значення або «активний», або «зайнятий». Ця подія може відбутися в результаті переходу стану з активного в неактивний. Вона може відбутися також у разі переходу робочого стану об’єкта зі значення «активований» на «деактивований». Подія «Вихід користувача із системи» зумовлює переходи в такий спосіб:
якщо після цієї події ресурс має активних користувачів, стан використання стає або залишається активним;
якщо після цієї події ресурс не має користувачів, стан використання стає або залишається незайнятим.
Збільшення продуктивності (Сі)
Ця подія полягає у збільшенні максимальної робочої продуктивності ресурсу. Вона має значення тільки в тому разі, якщо стан використання об’єкта має значення «зайнятий». Ця подія зумовлює перехід об’єкта в активний стан, якщо він перед цим перебував у стані зайнятий.Зменшення продуктивності (CD)
Ця подія полягає у зменшенні, порівняно з максимальною, оперативної продуктивності ресурсу. Вона має значення тільки в тому разі, якщо стан використання об’єкта має значення «активний». Подія зменшення продуктивності зумовлює такі транзакції:
якщо після цієї події залишається запас оперативної продуктивності ресурсу, тоді стан використання об’єкта залишається активним;
якщо після цієї події ресурс не має запасу оперативної продуктивності ресурсу, тоді стан використання об’єкта стає зайнятим;
якщо об’єкт перебуває у стані «зайнятий», коли зменшується продуктивність ресурсу, тоді об’єкт залишається у цьому стані, доки не станеться одна із двох подій: або зросте оперативна продуктивність ресурсу, або користувач звільнить його.
Адміністративний стан
Адміністративне керування об’єкта змінюється незалежно від роботоздатності й використання об’єкта й описується атрибутом адміністративного стану, який може мати три значення. їх описано на третій діаграмі станів на рисунку 3. Ці значення адміністративного стану називаються «заблокований», «розблокований» та «вимкнений» й описано у 8.1.1.3.
Деякі класи об’єкта проявляють тільки підмножини можливих значень адміністративного стану. Деякі ресурси не може бути заблоковано та їхні відповідні об'єкти проявляють тільки розблокований стан. Інші ресурси не може бути вимкнено відповідно й об’єкти керування, що відповідають таким ресурсам, не проявляють стану «вимкнений». Фактична підмножина значень адміністративного стану, що забезпечуються, може відрізнятися для різних класів об’єктів і установлюється у визначенні кожного окремого об’єкта керування.
Конкретні події, що належать до об’єкта керування, зумовлюють переходи об’єкта керування з одного адміністративного стану в інший залежно від похідного значення адміністративного стану, конкретної події та кількості користувачів ресурсу. Ці події та переходи наведено на рисунку З й описано нижче.
Вихід користувача (із системи)
TISO 0140-92
Рисунок 3 — Діаграма робочого стану
Розблокування (Unlock)
Ця подія складається з операції, що виконується на границі об’єкта керування, та пов’язана із розблокуванням відповідних ресурсів об’єкта керування. Вона може відбутися тільки в тому разі, якщо адміністративний стан об’єкта адміністративного керування — заблокований або вимкнений. Вона зумовлює перехід до розблокованого стану.
Блокування (Lock)
Ця подія складається з операції, що виконується на границі об’єкта керування, та пов’язана із блокуванням відповідних ресурсів об'єкта керування. Вона може відбутися тільки в тому разі, якщо адміністративний стан об’єкта адміністративного керування — розблокований. Вона зумовлює перехід до заблокованого стану.
Вимикання (Shut down)
Ця подія складається з операції, що виконується на границі об’єкта керування, та пов’язана із вимиканням відповідних ресурсів об'єкта керування. Вона може відбутися тільки в тому разі, якщо адміністративний стан об’єкта адміністративного керування — розблокований. Вона зумовлює такі переходи:
якщо під час події ресурс має активних користувачів, адміністративний стан набуває вигляду «вимкнений»;
якщо під час події ресурс не має активних користувачів, адміністративний стан набуває вигляду «заблокований».
Вихід користувача із системи (User quit)
Ця подія полягає у припиненні використання ресурсу активним користувачем. Вона може відбутися тільки в тому разі, якщо адміністративний стан об’єкта адміністративного керування має вигляд «розблокований» або «вимкнений». Якщо адміністративний стан має вигляд «вимкнений», ця подія зумовлює такі переходи:
якщо після події ресурс продовжує мати активного користувача, адміністративний стан зберігає вигляд «вимкнений»;
якщо після події ресурс не має активних користувачів, адміністративний стан набуває вигляду «заблокований».
Взаємозалежності між загальними станами
До обов’язків визначальника класу об’єкта адміністративного керування належить: встановлювати, які саме комбінації значень станів підтримує кожен окремий клас об’єкта керування, а які — ні.
Якщо об’єкт адміністративного керування забезпечує всі три класи атрибутів станів, то для всіх цих класів можливі такі комбінації значень (див. також рисунок 4).
— Деактивований, незайнятий, заблокований: ресурс цілком нероботоздатний, не обслуговує жодного з користувачів і його використання адміністративно заборонено. Для введення ресурсу у використання необхідно одночасно одержати адміністративний дозвіл (операція розблокування) й виконати деякі коригувальні дії.
— Активований, незайнятий, заблокований: ресурс частково або цілком роботоздатний, але не обслуговує користувачів і його використання адміністративно заборонено. Для введення ресурсу у використання необхідно одержати адміністративний дозвіл (операція розблокування).
Активований, активний, вимкнений: ресурс цілком або частково роботоздатний, але його використання адміністративно обмежено поточними випадками використання. Для одержання доступу до нього з боку додаткових користувачів необхідно одержати адміністративний дозвіл (операція розблокування). Якщо всі активні користувачі закінчили використання ресурсу, тоді об’єкт адміністративного керування автоматично переходить в активований, незайнятий, заблокований стан.
Активований, зайнятий, вимкнений: ресурс цілком або частково роботоздатний і перебуває у використанні, але його використання адміністративно обмежено поточними випадками використання. Крім того, він не має достатньої продуктивності для колективного використання для забезпечення додаткових користувачів. Щоб оодержати доступ до нього з боку додаткових користувачів, необхідно очікувати завершення поточного використання й одержати адміністративний дозвіл (операція розблокування). Якщо всі активні користувачі закінчили використання ресурсу, об’єкт адміністративного керування автоматично перейде в активований, незайнятий, заблокований стан.
Деактивований, незайнятий, розблокований: ресурс цілком нероботоздатний, не обслуговує користувачів, але його використання адміністративно не заборонено. Для забезпечення доступу до нього потрібні деякі коригувальні дії.
—
TISO 0150-92
Познаки:
— розблокований;
— заблокований;
— активований;
— деактивований;
— новий користувач;
■— вихід користувача із системи;
— новий користувач (ресурс неколективного використання);
останній вихід користувача із системи;— збільшення продуктивності;
— зменшення продуктивності;
— вимкнений.
Рисунок 4 — Комбінована діаграма станів
Активований, незайнятий, розблокований: ресурс цілком або частково роботоздатний, не перебуває у фактичному використанні та його використання адміністративно не заборонено.
Активований, активний, розблокований: ресурс цілком або частково роботоздатний, перебуває в користуванні та його використання адміністративно не заборонено. Він володіє достатньою колективною продуктивністю для одночасного обслуговування додаткових користувачів.
Активований, зайнятий, розблокований: ресурс цілком або частково роботоздатний, перебуває в користуванні та його використання адміністративно не заборонено. Тепер він не має достатньої колективної продуктивності для одночасного обслуговування додаткових користувачів. Для одержання доступу до нього з боку додаткових користувачів необхідно почекати закінчення поточного використання або деякого збільшення продуктивності.
На рисунку 5 показано комбіновану діаграму робочого й адміністративного станів.
На рисунку 6 показано комбіновану діаграму адміністративного стану та стану використання.
На рисунку 7 показано комбіновану діаграму робочого стану та стану використання.
Познаки:
розблокований; 5 — новий користувач (ресурс неколективного використання);
заблокований; 6 — останній вихід користувача із системи;
— новий користувач: 7 — збільшення продуктивності;
— вихід користувача із системи; 8 — зменшення продуктивності.
Рисунок 6 — Адміністративний стан і стан використання
—
Познаки:
— активований;
— деактивований;
— новий користувач;
— вихід користувача із системи;
TISO 0180-92
новий користувач (ресурс неколективного використання);— останній вихід користувача із системи,
— збільшення продуктивності;
— зменшення продуктивності.
Рисунок 7 ■— Робочий стан і стан використання
Атрибути статусів
Атрибути статусів можуть містити докладнішу інформацію щодо інших аспектів статусів відповідних ресурсів, які можуть вплинути на його робочий стан і стан використання. Вони містять також докладнішу інформацію про обмеження, що накладаються адміністративним керуванням на операції, які контролює адміністратор. Атрибути статусів визначено у 8.1.2.
Інформація щодо специфічних станів для класів об’єктів
Об'єкти адміністративного керування можуть мати інші специфічні для класу атрибути, що описують різні аспекти станів ресурсів, але не відображають їх у загальні стани, визначені в цьому стандарті. Незважаючи на те, що ці атрибути відокремлені від інших, вони можуть вплинути на значення атрибутів загальних станів. Кожне окреме визначення класу об’єкта адміністративного керування мають установлювати застосовні значення загальних станів, що випливають із конкретних сполучень значень інших атрибутів.