1. крім надійності контактів, у з'єднаннях повинна бути забезпечена безперервність електричного ланцюга по всій її довжині;

  2. у випадках послідовно розташованих ділянок металевих конструкцій, з'єднання цих ділянок слід виконати зварюванням за допомогою сталевих шин перерізом не менш ніж 100 мм2.

    1. З'єднання заземлюючих провідників з довгими заземлювачами (наприклад, трубопроводами) повинно провадитись поблизу вводів у приміщення за допомогою зварювання. При неможливості приєднання заземлюючих провідників до трубопроводу за допомогою зварювання, воно може бути виконано за допомогою хомутів, контактна поверхня яких повинна бути полуджена. Труби в місцях накладки проводів повинні бути зачищені.

    2. Приєднання заземлюючих провідників до конструкцій, які заземлюються, слід виконувати також за допомогою зварювання, а приєднання до корпусів апаратів, машин і т.п. зварюванням або надійними болтовими з'єднаннями. У випадках наявності струсів або вібрації необхідно вживати заходів проти можливого ослаблення контакту.

    3. Кожний заземлений елемент електроустановки повинен бути приєднаний до заземлювача або заземлюючої магістралі за допомогою окремого відгалуження. Послідовне включення в заземлюючий провідник декількох заземлюючих частин не допускається.

    4. Заземлення переносних електроприймачів слід виконувати за допомогою спеціальної жили переносного проводу, яка не повинна служити одночасно провідником робочого струму.

    5. Заземлюючі провідники для переносних електроприймачів повинні бути мідними.

    6. Корпуса пересувних механізмів, що одержують електроенергію від стаціонарних джерел живлення або пересувних електростанцій, повинні мати електричний зв'язок із заземлюючим устроєм цих джерел живлення. У мережах з ізольованою нейтраллю замість прокладки зазамелюючих провідників заземлення може бути виконане з устроєм заземлювачів, розташованих поблизу пересувних механізмів.

  1. З метою захисту електрослюсарі на проходці при будівництві метрополітенів і підземних споруд повинні використовувати такі засоби захисту:

  1. засоби колективного захисту:

засоби нормалізації повітряного середовища виробничих приміщень і робочих місць;

засоби нормалізації освітлення виробничих приміщень і робочих місць (зниженої яскравості, відсутності або браку природного світла, зниженої видимості, дискомфортно'! або сліпучої блискості, підвищеної пульсації світлового потоку, зниженого індексу передачі кольору);

засоби захисту від ураження електричним струмом;

засоби захисту від підвищеного рівня статичної електрики;

засоби захисту від підвищених або знижених температур поверхонь устаткування, матеріалів, заготовок;

засоби захисту від підвищених і знижених температур повітря і температурних перепадів;

  1. засоби індивідуального захисту наведені в п. 1.5 даної інструкції.

  1. При будь-яких помічених відхиленнях у виробничому процесі роботу необхідно припинити і сповістити про це особі технічного нагляду або керівництву організації.

  2. Вимоги по забезпеченню пожежо-, вибухо- і електробезпеки.

    1. Виявивши загоряння або появу будь-яких ознак пожежі, негайно сповістити про це особі технічного нагляду або керівництву організації.

    2. Не зберігати в підземних виробках свіжі і відпрацьовані паливно-мастильні матеріали, балони з киснем, ацетиленом і іншими пальними газами в обсягах, що перевищують потреби, необхідні для виконання робіт, обумовлені ПВР.

    3. Роботи з ліквідації пожеж у підземних виробках повинні виконуватися відповідно до плану ліквідації аварій (ПЛА).

    4. До відбудовних і інших робіт дозволяється приступати лише після того, як пожежа буде повністю погашена, виробки провітрені та аналізами установлена відсутність у рудниковому повітрі токсичних газів.

    5. У підземних виробках, що підлягають освітленню лампами з живленням

від електричної мережі, відстань між світильниками повинна відповідати даним, приведеним у додатку 4.

  1. У виробках, де передбачається або виявлений метан, освітлювальна мережа повинна бути виконана у вибухобезпечному виконанні.

  2. Освітлювальну проводку по тунелях, штольнях і інших гірничих виробках слід виконувати ізольованими на напругу 500 В проводами. При цьому проводка повинна бути здійснена на порцелянових ізоляторах і роликах.

  3. Арматура для світильників у підземних виробках застосовується в нормальному виконанні. Світильники слід регулярно піддавати очистці від пилу і бруду. Світильники, патрони і лампи слід захищати від капіжу.

  4. Прожекторне освітлення дозволяється тільки за умови установки прожекторів на місцях, доступних лише для обслуговуючого персоналу. Корпус прожектора слід надійно заземлити. Не застосовувати прожектори у виробках висотою менше 4 м.

  5. Переносні світильники повинні мати справну металеву сітку для захисту лампи від механічного пошкодження. Включати і виключати переносний світильник дозволяється тільки за допомогою штепсельної вилки. Не застосовувати патрони з вимикачами, розташованими безпосередньо на переносних світильниках.

  6. Ручний переносний світильник повинен мати спеціальну вилку, що виключає можливість включення її в мережу напругою понад 12 В.

Кожний марш сходового відділення шахтового ствола повинен бути освітлений самостійною лампою.

  1. У робочій зоні стисненого повітря і шлюзових апаратів при прохідці шахтового ствола і тунеля під стисненим повітрям освітлення повинне бути виконане при напрузі в мережі 12-36 В.

  2. Електрослюсар, який опинився в зоні шагової напруги, повинен відразу з'єднати ноги і виходити з небезпечної зони, роблячи кроки шириною не більше 25­30 см, оскільки чим ширше крок, тим більше різниця потенціалів між точками, на яких знаходяться ноги людини. Рекомендується виходити з зони високих потенціалів приставним кроком.

  3. Електрослюсар повинен знати, що шагова напруга зменшується в міру видалення від місця замикання і на відстані 20 м і більше від точки замикання в залежності від питомого опору грунтів і профілю землі стає безпечною.

  4. До роботи з епектроінструментом допускаються особи, що пройшли спеціальне навчання, здали встановлені іспити та мають II кваліфікаційну групу з електробезпеки, які знають практичні прийоми вивільнення від струму постраждалих осіб і надання їм першої допомоги.

  5. Не рідше одного разу в шість місяців електрослюсар повинен перевіряти інструмент із повним розбиранням і необхідним ремонтом.

  6. Електроінструмент повинен підключатись тільки через рубильник або магнітний пускач гнучким гумовим шлангом, що повинен мати спеціальну жилу для заземлення корпуса електроінструмента. Не допускати перекручування, зламу кабеля або утворення на ньому петель. Не слід працювати незаземленим інструментом.

  7. Не виправляти, не чистити та не регулювати електроінструмент під час його роботи.

  8. Не підключати електроінструмент безпосередньо до проводів мережі.

  9. Не робити виправлення електричних з'єднань і електроустаткування під напругою.

  10. Ручним електричним інструментом працювати можна тільки в гумових діелектричних рукавичках і чоботах.

  11. Виправляти патрон електричної лампи, заміняти перегорілі плавкі вставки, заміняти електролампи повинен електрослюсар при знятій напрузі. Для уникнення поразки електричним струмом не слід торкатися проводів і вводів освітлювальної мережі навіть тоді, коли зовнішній огляд не виявив порушення ізоляції.

  12. Не торкатися руками, одягом або будь-якими предметами (навіть тими, що не проводять електричний струм) частин електричних машин, що зазвичай знаходяться під напругою, навіть у тому випадку, якщо вони відключені.

  13. Не проводити ремонтні роботи поблизу неізольованих, відкритих струмоведучих частин електроустаткування, що знаходяться під напругою.

  14. Не користуватись ручним електроінструментом, знаходячись у нестійкому положенні.

  15. Не проводити роботу ручним електроінструментом з приставлених драбин.

  16. Не застосовувати в якості переносних світильників звичайні електричні лампи, що живляться електричним струмом напругою 127 і 220 В.

Переносні світильники повинні живитись від електричної мережі напругою 12 В.

  1. Переносний світильник повинен задовольняти наступним вимогам: а) мати ізолюючу ручку;

  1. його струмоведучі частини повинні бути захищені від випадкового дотику вогнестійкими і вологостійкими ізолюючими матеріалами;

  2. мати захисну металеву сітку;

  3. як провід, що живить світильник повинен застосовуватись гнучкий гумовий шланговий провід із штепсельною вилкою на кінці;

  4. конструкція штепсельної вилки повинна виключати можливість помилкового

включення світильника в розетку з напругою 127 і 220 В.

      1. Не застосовувати несправні світильники або проводи, що мають порушену ізоляцію.

      2. Не підключати переносні світильники до оголених проводів або шин. Дозволяється включати переносні світильники тільки в штепсельні розетки і за допомогою штепсельної вилки.

      3. При виникненні пожежі на гірничотехнічному устаткуванні, електроустаткування та електропроводка повинні бути негайно відключені від загальної електричної мережі. При неможливості відключення за допомогою рубильника провода слід обірвати або перерубати за допомогою предметів, що не проводять струм (сокири, лопати із сухою дерев'яною ручкою і т.п.). У цьому випадку дозволяється гасити пожежу тільки вуглекислотними (порошковими) вогнегасниками або сухим піском. Водою або звичайними пінними вогнегасниками не гасити пожежу в місцях, де не можна відключити електроенергію.

    1. При всіх нещасних випадках або раптових захворюваннях, фактах порушення технологічного процесу, виявлених несправностях електроустаткування, пристосувань, інструмента, що створюють загрозу життю і здоров'ю працівників, необхідно відразу припинити роботу і повідомити про це безпосереднього керівника робіт або представника технічного нагляду.

  1. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПІСЛЯ ЗАКІНЧЕННЯ РОБОТИ

    1. По закінченні роботи електрослюсар зобов'язаний упорядкувати робоче місце, зібрати і скласти у призначене місце інструмент і пристосування.

    2. Упорядкувати ручний інструмент і ЗІЗ, здати на зберігання в спеціально відведене місце.

При виявленні пошкоджень ЗІЗ, сповістити про це бригадиру, майстру або начальнику дільниці.

  1. Відходи виробництва, сміття і використані матеріали повинні прибиратись в

спеціально відведені місця і металеві ящики.

    1. Після закінчення роботи електрослюсар повинен вимити обличчя, руки теплою водою з милом або прийняти теплий душ.

  1. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ В АВАРІЙНИХ СИТУАЦІЯХ

    1. Загазованість, задимленість понад гранично припустимі норми, а також виявлення осідань гірських порід і пливунів у гірських виробках свідчать про можливі аварійні ситуації.

    2. Для кожного об'єкта підземного будівництва розроблено ПЛА.

      1. Особи, які не ознайомлені з ПЛА, і не знають його в частині, що відноситься до місця їх роботи і шляхам пересування, до роботи не допускаються. Кожне ознайомлення з ПЛА і виходами проводиться під розписку до початку роботи.

      2. На кожному об'єкті підземного будівництва крім телефонного зв'язку повинна бути обладнана аварійна сигналізація (світлова, гучномовна, безпровідний радіозв'язок та інш.) з метою оперативного оповіщення працюючих про аварійні ситуації.

    3. При виникненні аварії електрослюсар повинен припинити роботу і діяти відповідно до ПЛА при будівництві метрополітенів і підземних споруд: а) при пожежах:

  • виявивши джерело пожежі в гірничій виробці, електрослюсар зобов'язаний оцінити обстановку і негайно повідомити про аварію (особисто або по засобах зв'язку) старшій особі в зміні (майстру, механіку, начальнику дільниці і т.п.) або керівництву організації, при можливості вжити заходів до усунення джерела пожежі в початковій стадії;

  • знаходячись на вихідному від джерела пожежі струміні повітря, електрослюсар зобов'язаний включитися в саморятівник і виходити на поверхню по маршруту, передбаченому ПЛА;

  • знаходячись на свіжому струміні повітря, електрослюсар отримавши повідомлення про аварію, зобов'язаний взяти саморятівник і виходити на поверхню по маршрутах, передбачених ПЛА;

  1. при пожежах у тупикових виробітках, при перекритому полум'ям виході, електрослюсар повинен:

  • включитися в саморятівник, знайти найбільш безпечне місце, відчинити вентилі на трубопроводі стисненого повітря, що як правило знаходяться біля кінця вентиляційних труб або під вентиляційною свердловиною і чекати прибуття гірничорятувальних відділень;

  • перекрити переріз тупикової виробки тимчасовою перемичкою з підручного або аварійного запасу матеріалів (може бути використана прогумована тканина гнучких вентиляційних труб), намагаючись створити у відгородженій частині виробки надлишковий тиск повітря з метою попередження проникнення продуктів горіння і високої температури до місця свого перебування;

  • встановити і підтримувати зв'язок із відповідальним керівником робіт з ліквідації аварії;

  1. при обваленнях, опинившись за завалом у тупиковій частині виробки, електрослюсар зобов'язаний насамперед вжити заходів до посилення кріплення в місці його завалення і після цього приступити до подачі сигналів.

Сигнали повинні подаватися шляхом ударів металевим предметом по рейках, трубопроводі, елементах кріплення і т.п. або шляхом періодичного включення пневмоінструмента (відбійного молотка). При одержанні сигналу у відповідь робиться спроба встановити мовний зв'язок.