1. Конструктивні вимоги щодо захисту від ураження електричним струмом

    1. Загальні положення

Якщо несправність може зумовити небезпечний чинник , то:

  1. безпечність з'єднань електропроводки, яку піддають механічним навантагам, не повинна залежати від паяння;

  2. ґвинти, що закріплюють рухомі покришки, мають бути такими, що не випадають, якщо їх довжина визначає повітряний проміжок або довжину шляху струму спливу між доступними провідними частинами і небезпечними піднапруговими частинами;

  3. випадкове ослаблення або відпускання електропроводки, ґвинтів тощо, не має спричиняти того, що доступні частини стають небезпечними піднапруговими частинами.

Для убезпечення не треба застосовувати як ізоляцію зазначене нижче:

  1. ) матеріали, які легко може бути пошкоджено (наприклад, лак, емаль, оксиди, анодні плівки);

  2. ) непросочені гігроскопічні матеріали (наприклад, папір, волокна, волокнисті матеріали).

Відповідність перевіряють технічним контролем

  1. .9.2 Корпуси устатковання з подвійною ізоляцією або з підсиленою ізоляцією

Устатковання, усюди захищене подвійною ізоляцією або підсиленою ізоляцією, повинно мати корпус, який оточує всі металеві частини. Ця вимога не стосується невеликих металевих частин, таких як паспортна дощечка, ґвинти або заклепки, якщо їх відокремлено від частин, які є небезпечними піднапруговими частинами, підсиленою ізоляцією або її еквівалентом

Корпус або частини корпуса, зроблені з ізоляційного матеріалу, мають відповідати вимогам до подвійної ізоляції чи підсиленої ізоляції.

Захист корпуса або частин корпуса, зроблених з металу, треба забезпечити одним із зазначених нижче засобів, за винятком частин, де застосовано захисний повний опір:

  1. забезпечити корпус з внутрішнього боку ізоляційним покривом або переділкою, яка має обступити всі металеві частини і всі місця, де ослаблення частини, яка є небезпечною піднапруговою частиною, може спричинити її торкання до металевої частини корпусу;

  2. гарантувати, що повітряні проміжки і довжини шляхів струмів спливу між корпусом і частинами, які є небезпечними піднапруговими частинами, не може бути зменшено до значень, нижчих за значення для основної ізоляції, ослабленням частин або електропроводки.

Ґвинти або гайки з пружинистими шайбами не розглядають як ті, що можуть стати ослабленими, чи як ті, що є дротами, які механічно закріплено більше, ніж лише паянням

Відповідність перевіряють технічним контролем, вимірюванням і випробуваннями згідно з 6.8.

  1. .9.3 Попередження про перевантаження приладу

Якщо небезпечний чинник може виникнути внаслідок того, що оператор упевнений у значенні (наприклад, напруги), показаному устаткованням, то індикаторний прилад повинен давати однозначні покази кожного разу, коли це значення вище за максимальне позитивне значення або нижче за мінімальне негативне значення з діапазону, на який контрольно-вимірювальний прилад налаштовано

Примітка. Приклади небепечних показів охоплюють наведене нижче, якщо лише є окремий однозначний показ значення перевантаження приладу:

  1. аналогові вімірювальні прилади із зупинками точно в кінцях діапозону;

  2. цифрові вимірювальні прилади, які показують низьке значення, тоді як істинне значення вище за максимальне значення з діапазону (наприд 1001,5 В відображено як 001,5 В);

  3. діаграмні самописці, як друкують криву по краю графіка, показуючи таким чином значення на максимумі з діапозону, тоді як істинне значення вище.

Відповідність перевіряють технічним контролем і, в разі сумнівів, провокуючи значення перевантаження припаду.

6.10 Підключення до джерела живлення від електромережі та зв'язки між частинами устатковання

  1. Шнури живлення від електромережі

Наведені нижче вимоги застосовують до нерознімних шнурів живлення від електромережі та до рознімних шнурів живлення від електромережі, які поставляють з устаткованням:

  1. шнури живлення від електромережі мають бути номінальними щодо максимальної сили струму для устатковання і застосовуваний кабель має відповідати вимогам ІЕС 60227 або ІЕС 60245. Шнури живлення від електромережі, які сертифіковано або ухвалено загальновизнаним органом приймального контролю, розцінюють як такі, що відповідають цим вимогам;

  2. якщо шнур має контактувати з гарячими зовнішніми частинами устатковання, то його треба зробити з відповідного жаротривкого матеріалу;

  3. якщо шнур рознімний, то і шнур, і вхід приладу повинні мати принаймні найвищі температурні номінальні характеристики для кожної частини.

Примітка. Вимога однакових темпратурних номінальних характеристик як для шнура, так і для входу приладу гарантує, що набори шнурів з низькотемпературними номінальними характеристиками не може бути застосовано ненавмисно.

  1. Проводи із зеленим і жовтим покривом треба застосовувати лише для підключення до виводів захисного провідника.

Рознімні шнури живлення від електромережі зі з'єднувачами електромережі згідно з ІЕС 60320 мають також відповідати вимогам ІЕС 60799, або мають бути номінальними принаймні для номінальних характеристик струму з'єднувача електромережі, відповідного шнура.

Термінологію для шнурів живлення від електромережі наведено на рисунку 3.

Відповідність перевіряють технічним контролем і, де необхідно, вимірюванням



Умовні познаки:

  1. - штепсель приладу;

  2. - вхід приладу;

  3. - розмінний шнур електроживлення;

  4. - устатковання;

  5. - нерухоме вихідне гніздл електромережі;

  6. - з'єднувач електромережі;

  7. - штепсельна вилка електромережі;

Рисунок 3 - Рознімні шнури живлення та з'єднання для електромережі

6.10.2 Установлення нерознімних шнурів живлення від електромережі

Шнури живлення від електромережі має бути захищено від механічного пошкодження поверхні внаслідок тертя і гострих вигинів у точці, де шнур входить в устаткування, за допомогою одного з таких засобів:

  1. входу або втулки з гладко закругленим отвором;

  2. надійно закріпленим захисним пристроєм шнура, зробленим з ізоляційного матеріалу і який виступає вперед від вхідного отвору, принаймні у п'ять разів більшого за найбільший зовнішній діаметр шнура з найбільшою площею поперечного перерізу, яка може бути придатна. Для плоских шнурів основний загальний розмір поперечного перерізу визначають як найбільший зовнішній діаметр

Відповідність перевіряють технічним контролем і, якщо потрібно, вимірюванням розмірів.

Закріплення шнура має звільнити жили шнура від натягнення, зокрема скручування, там, де їх підключено всередині устатковання, і має захистити ізоляцію жил від механічного пошкодження поверхні внаслідок тертя. Провідник захисного уземлення, якщо є, мас бути останнім, щоб прийняти на себе натягнення, якщо шнур вислизне зі свого кріплення.

Закріплення шнура мають відповідати наведеним нижче вимогам.

  1. Шнур не мак бути скріплено ґвинтом, який тримається безпосередньо на шнурі.

  2. Вузли в шнурі не можна застосовувати.

  3. Не повинно бути можливості заштовхнути шнур в устатковання на відстані, внаслідок чого міг би виникнути небезпечний чинник.

  4. Пошкодження ізоляції шнура в місці закріплення шнура, яке має металеві частини, не повинно спричинити те, що доступні провідні частини можуть стати небезпечними піднапрутовими частинами.

  5. Стиснену ізоляційну втулку не треба застосовувати як закріплення шнура, якщо він не має засобів для затискання шнурів живлення електромережі всіх типів і розмірів, які відповідають вимогам 6.10.1 і придатні для підключення до передбачених виводів, або ізоляційну втулку розроблено так. щоб обмежувати екранований шнур живлення від електромережі.

  6. Закріплення шнура має бути розроблено так, щоб унаслідок заміни шнура не виникав небезпечний чинник, і має бути чітко передбачено, як звільнити його від натягу.

Відповідність перевіряють технічним контролем і таким двотактним випробуванням: шнур заштовхують в устатковання вручну, в міру можливості. Потім його 25 разів піддають діі сталого натягу, значення якого наведено в таблиці 11, прикладаючи дію кожного разу протягом 1 є в якнайменше сприятливому напрямку. Відразу після цього протягом 1 хв його піддають діі крутного моменту, значення якого наведено в таблиці 11.

Таблиця 11 - Випробування фізичних властивостей шнуре електроживлення

Вага устатковання, кг

Сила натягнення, Н

Крутний момент, Н^м

< 1

30

0,10

> 1 < 4

60

0,25

> 4

100

0,35



Після випробування:

  1. шнур не мас бути пошкоджено;

  2. шнур не має бути зміщено я поздовжньому напрямку більш ніж на 2 мм;

  3. не має бути жодних ознак розтягування в точці, де кріплення затискає шнур;

  4. повітряні проміжки та довжину шляхів струмів спливу не має бути зменшено нижче відповідних значень;

  5. шнур повинен витримувати випробування напругою згідно з 6.8 (без попереднього вологого оброблення).

6.10.3 Штепсельні вилки та з'єднувачі

  1. Штепсельні вилки та з'єднувачі для підключення устатковання до живлення від електромережі, зокрема з'єднувальні штепселі приладів, застосовні для підключення рознімних шнурів живлення від електромережі, мають відповідати відповідним технічним умовам на штепсельні вилки, вихідні гнізда та з'єднувачі.

  2. Якщо устатковання розроблено для електроживлення за нормального режиму роботи або за умови одиничної несправності лише за напруг, нижчих зя рівень з 6.3.2 а), або від джерела, застосовуваного винятково для електропостачання цього устатковання, то штепсельні вилки шнура живлення від електромережі мають не підходити вихідним гніздам систем живлення від електромережі за напруг, вищих за номінальну напругу живлення устатковання. Штепсельні вилки та гнізда такого типу, як для електромережі, не треба застосовувати для інших цілей, окрім підключення живлення від електромережі.

  3. Якщо штирі штепсельної вилки устатковання, підключеного за допомогою шнура, одержують заряд від внутрішнього конденсатора, то ці штирі не мають бути небезпечними піднапругови- ми частинами через 5 с після відключення живлення.

  4. На устаткованні з додатковими вихідними гніздами електромережі, якщо:

  1. гніздо підходить стандартній штепсельній вилці електромережі, то має бути марковання, як визначено в 5.1.3 е}:

  2. вихід має вивід для провідника захисного уземлення, вхідне підключення живлення від електромережі до устатковання повинне мати провідник захисного уземлення. сполучений з виводом захисного провідника.

Відповідність перевіряють технічним контролем. Для штепсельних вилок, які одержують заряд від внутрішнього конденсатора, виконують вимірювання згідно з 6.3, щоб установити, що рівні з 6.3.1 с) не перевищено.

6.11 Відключення від джерела живлення

  1. Завальні положення

За винятком випадків, визначених в 6.11.1.1, устатковання мак бути забезпечено засобами для його відключення від кожного дійового джерела електроживлення, зовнішнього або внутрішнього відносно усталювання. Засоби роз'єднання мають відключати всі значення сили струмовідні провідники.

Примітка. Устатковання також може бути забезпечено перемикачем або іншим пристроєм роз'єднування для функційних цілей.

Відповідність перевіряють так. як зазначено в підрозділах з 6.11.1.1 по 6.11.3.2.

  1. Винятки

Пристрій роз'єднання не потрібен, якщо внаслідок короткого замикання або перевантаження не може виникнути небезпечний чинник. Приклади охоплюють:

  1. устатковання, яке призначено для живлення лише від слабкого джерела енергії, такого як маленька батарея;

  2. устатковання. яке призначено лише для підключення до живлення, захищеного повним опором. Таке живлення - це живлення, що має повний опір такого значення, що, якщо устатковання піддають перевантаженню чи короткому замиканню, то номінальні умови живлення не перевищуються, і ніякий небезпечний чинник не може виникнути;

  3. устатковання, яке створює навантагу, захищену повним опором. Така навантага - це складник без захисту від дискретного надструму або захисту від перегріву і такого повного опору, що номінальні характеристики не перевищуються, якщо коло, частиною якого є складник, перебуває під дією перевантаження або короткого замикання,

Відповідність перевіряють технічним контролем. У разі сумнівів застосовують коротке замикання або перевантаження, щоб перевірити те, що жодний небезпечний чинник не може виникнути.

  1. Вимоги відповідно до виду устатковання

    1. Постійно підключене устатковання та багатофазне устатковання

Постійно підключене устатковання й багатофазне устатковання має застосовувати як засоби для роз'єднання перемикач або автоматичний вимикач кола.

Якщо перемикач не є частиною устатковання, то в документації щодо встановлення устатковання має бути зазначено, що

  1. перемикач або автоматичний вимикач кола має бути у складі установки будівлі;

  2. він повинен бути поблизу устатковання і в межах, легко доступних для оператора;

  3. його має бути помарковано так само, як пристрій роз'єднування для устатковання.