2.9. Слід перевірити роботу вентиляції. Шланг витяжної вентиляції необхідно підвести в нижню частину приміщень, де осідають найбільш важкі гази.

2.10. Необхідно переконатися, що в приміщенні, де планується проведення робіт, і в суміжних приміщеннях не проводяться роботи з відкритим вогнем (зварювання, газове різання, електронагрів і т.п.).

2.11. Запаси матеріалів для ізоляції на робочому місці повинні бути мінімально необхідними і не перевищувати добової потреби. Складувати матеріали в місцях проходу не допускається.

2.12. Перед проведенням робіт з горючою ізоляцією і клеями необхідно одержати дозвіл керівника робіт (майстра) на проведення вогненебезпечних робіт.

2.13. Не можна приступати до роботи в замкнутих і важкодоступних приміщеннях без наряду-допуску, вентиляції і спостерігача біля входу в приміщення.

2.14. Теплоізоляційні роботи, пов'язані із застосуванням клеїв, повинні виконуватися з дозволу будівельників судна і з повідомленням пожежного нагляду.

2.15. При одержанні завдання на виконання нової роботи ізолювальник зобов'язаний одержати від керівника робіт пояснення про безпечні методи її виконання.

2.16. Слід простежити, щоб устаткування, призначене для виконання інших (не ізолювальних) робіт, було відключено, а балони з газами і шлангами були винесені за межі приміщення.

3. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПІД ЧАС ВИКОНАННЯ РОБОТИ

3.1. Приступати до роботи дозволяється після видачі керівником робіт змінного завдання.

3.2. Під час роботи необхідно зосередитися на виконанні дорученого завдання, не відволікаючись на сторонні роботи.

3.3. Роботу на верстатах і механізмах, а також із застосуванням ручного пневматичного, гідравлічного або електричного інструмента ізолювальник може виконувати з дозволу керівника робіт і тільки за наявності посвідчення на право виконання таких робіт.

3.4. На розпилюванні плиткових матеріалів необхідно працювати тільки після навчання і перевірки знань.

3.5. При роботі механізованим інструментом слід остерігатися захоплення одягу обертовими частинами, а при роботі різальним інструментом остерігатися зіткнення з крайкою ріжучої частини.

Для розкрою листових і волокнистих матеріалів користуватися складними ножами не допускається.

3.6. Шланги пневматичного інструмента повинні з'єднуватися заєршеними штуцерами і закріплюватися на штуцерах м'яким обпаленим дротом або спеціальними хомутиками.

3.7. Не можна застосовувати стиснене повітря для прибирання приміщень, виробів, конструкцій і обдування одягу людей.

3.8. Готування мастик, клеїв повинно виконуватися в фарбоприготувальному відділенні, при працюючій вентиляції.

3.9. Приступаючи до робіт у замкнутих і важко доступних приміщеннях судна, потрібно перевірити, чи не почувається присутності в них шкідливих газів (пар розчинників, фарб, мастила і т.п). Визначення насиченості шкідливими газами повинно виконуватися лабораторією по газовому аналізі.

3.10. Роботу з клеями, лаками, мастиками й іншими матеріалами, що містять летучі розчинники, необхідно виконувати тільки при включеній приточно-витяжній вентиляції з застосуванням індивідуальних засобів захисту органів дихання (універсальний респіратор РУ-60М) і зору. При роботі в замкнутих і важкодоступних приміщеннях рекомендується через кожні 50 хвилин роботи відпочивати 10 хвилин на свіжому повітрі.

3.11. Очищення клеємішалок необхідно робити в промислових протигазах. Миття тари й інструментів треба робити в окремих приміщеннях, обладнаних витяжними шафами або місцевим відсосом.

3.12. Не допускається виконувати роботи з клеями, мастиками, лаками й іншими матеріалами, що містять розчинники, поблизу місць виконання робіт з відкритим вогнем або іскроутворенням (зварювання, газове різання й інші).

3.13. Клеї й інші горючі матеріали треба подавати на судно в герметично закритій металевій тарі в кількостях, що не перевищують змінну норму витрати. Не слід залишати ці матеріали на судні під час перерви і після закінчення роботи.

3.14. При роботі з фенолформальдегідними, епоксидними, поліуретановими й іншими токсичними клеями необхідно виключити можливість влучення їх на відкриті ділянки тіла і спецодяг працюючих, на устаткування, підлогу.

3.15. Для захисту шкіри рук при готуванні і застосуванні клеїв необхідно застосовувати біологічні і гумові технічні рукавички.

3.16. При нанесенні клею і мастик треба користуватися кистями або шпателями з захисними шайбами (дисками), встановлюваними в підстави ручок, що виключають контакт шкіри рук із застосовуваними матеріалами.

3.17. Видалення пролитих на шкіру клею або смоли варто робити м'якими паперовими серветками з наступною обробкою шкіри гарячою водою з туалетним милом. Після миття шкіру необхідно осушити паперовими рушниками одноразового користування, а потім змазати вазеліном, ланоліном або спиртогліцериновою сумішшю.

3.18. Не можна розкидати дрантя, використане для очищення або знежирення ізолюємих виробів, слід прибирати його в спеціальні металеві шухляди з кришкою.

3.19. Працюючи вдвох, потрібно погоджувати свої дії з напарником.

3.20. Не можна робити ізоляційні роботи на агрегатах і устаткуванні, що знаходяться під напругою. Не можна доторкатися до електричних проводів і струмоведучих частин арматури, треба вимагати відключення їх від електромережі.

3.21. Пересуваючись по судну, слід бути уважним, щоб не оступитися в незакриті і необгороджені вирізи, прорізи і відкриті люки, не спіткнутися об приварне насичення й інші дрібні конструкції і не одержати травму.

3.22. Перед спуском у люк треба перевірити надійність закріплення кришки, а також стежити за тим, щоб відкриті люки або прорізи, поблизу яких ведуться роботи, були обгороджені або закриті кришками.

3.23. Роботи на висоті більш 1,5 м необхідно робити з риштовання, що мають поручні і трапи, а при їх відсутності - з використанням запобіжного пояса.

3.24. При роботі на риштуваннях і на суднах слід виключити падіння предметів, для чого на риштуваннях не повинно бути незакріплених предметів. Не допускається виконувати роботи на одній вертикалі з іншими робітниками, тому що випадково упалі предмети (інструмент, деталь, обрізок металу і т.п.) можуть привести до нещасного випадку.

3.25. Скупчення людей і складування матеріалів на риштуваннях і трапах у кількості, що перевищує розрахункові навантаження, неприпустимо. Неприпустиме також нерівномірне навантаження і перевантаження настилів, риштовання, а також захаращення місць роботи і проходів.

3.26. Роботу з риштування і на козлах слід виконувати тільки при наявності на них поручнів і трапів. Висота козел не повинна перевищувати 3,5 м.

3.27. При роботі на висоті до 1,5 м необхідно використовувати міцні столи висотою не більш 1000 мм із товщиною дошки не менш 50 мм. Розкіс ніжок, місце їх розташування і кріплення до дошки повинні забезпечувати гарну стійкість.

Використання випадкових дошок і шухляд як риштування не допускається.

3.28. Для виконання робіт на висоті більш 1,5 м без риштувань, помостів слід застосовувати випробуваний запобіжний пояс. Для закріплення каната (ланцюжка) запобіжного пояса використовуються тільки міцні конструкції, заздалегідь визначені майстром.

До виконання роботи на висоті більш 5 м з запобіжним поясом допускаються особи, що пройшли відповідний медичний огляд і одержали дозвіл на право виконання верхолазних робіт.

Лазити по фермам, колонам і іншим конструкціям, агрегатам, верстатам і штабелям матеріалів не дозволяється.

3.29. Для ізоляції підволока і бортів слід використовувати спеціальні, зручні для роботи драбини або ослони із упорними притискними пристосуваннями або місцевим риштованням.

3.30. Проводити ізоляційні роботи в безпосередній близькості від діючого устаткування неприпустимо.

3.31. Різання плит, шкарлуп, сегментів на судні потрібно робити добре заточеним інструментом на столах або іншій суцільній підставі, постачених місцевим відсосом. Різання ізоляційних матеріалів складним ножем не дозволяється.

3.32. Заготовку (різання) пластмасових плівок варто робити добре заточеним ножем (але не складним) по лінійці на дерев'яному верстаті. Різання плівки навісові забороняється. Робочі ножі потрібно тримати в захисних чохлах.

3.33. Не дозволяється ізолювати трубопроводи при їх випробуванні. Під час виконання ізоляційних робіт не повертати маховики або рукоятки запірної арматури.

3.34. Випадково розлиті на підлогу клей, розчинник або фарбу слід засипати за допомогою тирси, піску або дрантя і негайно прибрати з підлоги в призначені для відходів ємності.

3.35. Без дозволу керівника робіт (майстра) не можна знімати предмети, що заважають в роботі, а також не входити в міждонні, бортові приміщення і цистерни суден.

3.36. Під час роботи з ізоляційними матеріалами необхідно дотримуватись наступних вимог:

розкрій листових і тканинних матеріалів робити тільки на спеціальних ділянках і робочих місцях, обладнаних вентиляцією, місцевими відсосами і пилоприймальниками при постійній їх роботі;

обробку ізоляційних матеріалів на верстатах робити при постійно працюючій приточно-витяжній вентиляції і місцевих відсосів;

при ізоляційних роботах на суднах застосовувати переносні пиловловлювачі, що забезпечують очищення повітря від пилу, а при їх відсутності - індивідуальні засоби захисту органів дихання (респіратори, протигази й інші), що маються на підприємстві;

ізоляційні роботи волокнистими матеріалами, а також припасування плит, шкарлуп, сегментів по місцю і зашиття ізоляції тканинами робити в зволоженому стані.

3.37. Для захисту органів дихання при роботі з матеріалами, що порошать, (мінеральною ватою, плитами з базальтових волокон, матами теплозвукоізоляційними, базальтовими й іншими) слід користуватися респіратором. При установці будь-якого ізоляційного матеріалу в підволочному положенні - захисними окулярами закритого типу. Мати потрібно транспортувати в спеціальній тарі або в поліетиленових мішках.

3.38. При ізоляції труб тканиною необхідно закріплювати її в зручному для роботи положенні.

3.39. Для захисту рук від поранення голками і дротом при обшиванні труб слід надягати шкіряні або трикотажні рукавички, для проштовхування голки користуйтеся спеціальним пристосуванням.

3.40. Заготовку ізоляційних матеріалів (порізку плиткової ізоляції, гідрозахист, пошив матів і т.д.) потрібно робити на спеціальній ділянці. У приміщеннях, де виконуються ізоляційні роботи, повинно проводитися вологе прибирання.

3.41. Під час ізоляції труб скловолокном (скломати, склосмуги) необхідно захищати очі і шкіру від пилоподібних часток скловолокна. Слід працювати з каптуром і в запобіжних окулярах закритого типу.

3.42. Приміщення, у якому виконуються роботи зі скловолокном, періодично повинно оббризкуватися водою. Після роботи в приміщенні повинно виконуватися вологе прибирання.

3.43. Ручні ножі для різання плиткових або плівкових матеріалів слід містити в чохлах. Не допускається носити ножі в кишенях спецодягу. При роботі не можна кидати ніж на підлогу, настил лісів і т.п., тому що випадково упалий ніж може травмувати іншого робітника.

3.44. Під час роботи з клеями для захисту шкіри рук слід застосовувати поліетиленові або гумові рукавички і пасту «біологічні рукавички». Плівка «біологічні рукавички» легко змивається, тому після кожного миття рук пасту варто наносити знову.

3.45. Під час ізоляційних робіт слід застосовувати індивідуальні засоби захисту в залежності від марки клею ізоляційних матеріалів:

- при клеях, що містять легколетучі розчинники - респіратор РУ-60М с коробками марки А;

- при клеях марки «Целаліт» - респіратор РУ-60М с коробками марки КД;

- при ізоляції, що порошить, (скловолокно, мінеральна вата,) - респіратор «Пелюсток» або В-2ДО, «Айстра-2», Ф-62М, захисні окуляри закритого типу і рукавички.

3.46. Після наклейки ізоляції приміщення необхідно провітрити для видалення летучих токсичних і вогненебезпечних речовин.

3.47. При роботі в замкнутих і важкодоступних приміщеннях не дозволяється тримати в кишенях спецодягу сірників, запальничок і інших металевих предметів, що можуть викликати іскроутворення.

3.48. Необхідно стежити, щоб поблизу робочого місця не виконувалися роботи з відкритим вогнем. При найменшій небезпеці влучення іскор на робоче місце необхідно негайно припинити роботу і звернутися до майстра.

4. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПІСЛЯ ЗАКІНЧЕННЯ РОБІТ

По закінченні роботи ізолювальник зобов'язаний:

4.1. Упорядкувати своє робоче місце, прибрати ізоляційний матеріал, що залишився, інструмент, кандейки, цебра, переносні електросвітильники і захисні засоби в спеціально відведені і пристосовані для їх збереження місця.

4.2. Здати всі пожежонебезпечні й отрутні матеріали, використовувані в роботі, у комору.

4.3. Дрантя, просочене клеєм, мастикою, розчинниками, прибрати і винести в сміттєві шухляди, металеві контейнери з кришками, встановлені у відведених місцях судна.

4.4. Переконатися у відсутності можливих вогнищ загоряння (дрантя, ізоляції, інших пальних матеріалів). При їх виявленні залити водою або прибрати.

4.5. Перевірити, чи не залишився хто-небудь на місці роботи без дозволу керівника робіт, особливо в закритих приміщеннях (цистернах, відсіках, танках, міждонних і бортових приміщеннях, надбудовах і т.п.).

4.6. Поставити на місце огородження, кришки люків, прорізів, знятих тимчасово для виконання роботи.

4.7. Випадково розлиті клеї, шпаклівки прибрати і винести із приміщення. .

4.8. Про всі недоліки вимог безпеки під час виконання і після закінчення роботи докласти керівнику робіт.

4.9. Повідомити про закінчення роботи і про відхід з робочого місця керівнику робіт.

4.10. Зняти спецодяг, спецвзуття, засоби індивідуального захисту і прибрати у відведене для збереження місце, окреме від місця збереження повсякденного одягу й особистих речей. Прийняти душ і надягти повсякденний одяг.

4.11. Здати в прання спецодяг, просочений клеями, шпаклівками. Вішати цей одяг у шафу для просушки не допускається.