Стаціонарні місця для працюючих в сидячому положенні повинні бути укомплектовані робочими кріслами з регульованими параметрами згідно з ГОСТ 12.2.049.

Сидіння і спинка крісла повинні бути виконані з негорючих матеріалів, які легко очищуються, з низьким коефіцієнтом теплопровідності.

  1. Під час виконання робіт з дугового і електрошлакового зварювання в одному приміщенні з іншими роботами необхідно вживати заходи, що виключають можливість впливу небезпечних та шкідливих виробничих факторів на працюючих.

  2. Робоче місце зварника щодо розташування робочої поверхні, органів управління та контролю повинно відповідати вимогам ГОСТ 12.2.032, ГОСТ 12.2.033.

  3. Зварювання відкритою дугою виробів малих і середніх розмірів у стаціонарних умовах повинна провадитись у спеціально обладнаних кабінах. Кабіни повинні бути з відкритим верхом, а між стінками кабіни та підлогою належить залишати зазор не менший 50 мм, при зварюванні в середовищі захисних газів — не менше 300 мм. Вільна площа в кабіні на один зварювальний пост повинна складати не менше 3 м2

  4. Кабіна на два і більше постів, а також робочі місця на потоково-конвейєрних лініях повинні бути розділені захисними ширмами, згідно з ГОСТ 12.2.062, що захищають зварників від випромінювання дуги, бризок розплавленого металу та забезпечують достатній простір кожному працюючому.

  5. Під час виконання робіт з дугового і електрошлакового зварювання на відкритому повітрі над устаткуванням та зварювальними постами повинні бути споруджені навіси з негорючих матеріалів. За відсутності навісів роботи по зварюванню під час атмосферних опадів проводити забороняється.

  6. Розташування обладнання належить провадити таким чином, щоб ширина проходів складала:

  • між стіною будинку та устаткуванням — не менше 0,5 м;

  • між стаціонарними джерелами живлення — не менше 0,8 м;

  • між устаткуванням та стаціонарними багач он остови ми джерелами живлення електрошлакового зварювання (ЕШЗ), а також рухомими механізмами та деталями, що переміщуються — не менше 1,5 м;

  • між устаткуванням та місцями складування — не менше 1,0 м.

    1. Стаціонарні робочі місця при зварюванні металоконструкцій масою понад 15 кг повинні бути обладнані вантажопідйомними пристроями згідно СП № 1009.

    2. Стаціонарні робочі місця, пости, стенди дугового і електрошлакового зварювання належить обладнати фільтровентиляційними припливно-витяжними пристроями та атестувати їх по ГДК.

    3. Під час зварювання виробів з підігріванням робоче місце повинно бути обладнане екранами, укриттям для підігрітих виробів, які забезпечують зменшення опромінення зварника відповідно з вимогами СН № 4088. Устаткування для дугового зварювання в захисних газах і газових сумішах повинно мати захисні (переносні або стаціонарні) екрани, які забезпечують захист електрозварників від оптичного випромінювзння.

    4. Зварювальні роботи у замкненому або обмеженому просторі повинні провадитись під контролем двох спостерігачів з кваліфікаційною групою з техніки безпеки не нижче II, яким належить знаходитись ззовні. Зварник повинен мати запобіжний пояс з канатом, кінець якого знаходиться у спостерігачів.

    5. Робочі місця, розташовані вище 1,3 м від рівня землі або суцільного покриття, повинні бути оснащені огорожами висотою не менше 1,1 м згідно з ГОСТ 12.4.059.

    6. Для виконання зварювальних робіт на висоті більше ніж 5 м слід установлювати риштування (площадки) з неспалимих матеріалів згідно з вимогами ГОСТ 26887, ГОСТ 27321, ГОСТ 27372. Працюючі зобов’язані користуватись вогнестійкими запобіжними поясами та страхувальними фалами з карабінами, а також спеціальними сумками для інструменту та збирання недогарків електродів.

    7. Не допускається проведення робіт з дугового і електрошлакового зварювання без вжиття заходів, що виключають можливість пожежі як під час зварювання, так і після закінчення.

    8. Під час проведення зварювальних робіт за температури нижчій ніж мінус 20 °С повинні бути забезпечені умови, які відповідають вимогам СНиП 2.09.04.

  1. Вимоги до персоналу, яхий виконує зварювальні роботи

    1. До виконання дугового зварювання допускаються особи, не молодші 18 років, які пройшли попередній медичний огляд (з урахуванням медичних протипоказань), навчання, інструктаж та перевірку знань вимог безпеки згідно з ГОСТ 12.0.004, мають кваліфікаційну групу з електробезпеки не нижчу II і посвідчення.

    2. До виконання електрошлакового зварювання допускаються зварники і помічники зварників, які пройшли додаткове навчання технології електшлакового зварювання і перевірку знань вимог безпеки.

Помічник зварника до самістійного виконання електрошлакового зварювання не допускається.

    1. Повторний інструктаж проводиться не рідше ніж один раз у три місяці з відміткою в журналі.

    2. Зварники, які виконують роботи на об’єктах, які підлягають контролю Дсржнаглядохоронпраці, повинні підлягати атестації, згідно вимог «Правил аттестации сварщиков».

    3. До зварювальних робіт на висоті 5 м і вище від поверхні землі, перекриття, площадок, настилу допускаються зварники, які пройшли спеціальний медичний огляд, мають стаж верхолазних робіт не менше одного року і розряд зварника не нижче III.

    4. Не допускаються жінки до зварювальних робіт всередині замкнутих та важкопристуїших просторів до ручного дугового зварювання, а також при верхолазних роботах.

    5. Працвіники, які виконують зварювання чи інші роботи, зв’язані із зварюванням, повиині не рідше одного разу на рік проходити періодичні медичні огляди.

  1. Вимоги до застосування засобів індивідуального захисту

    1. Працівники, які виконують роботи з дугового та електрошлакового зварювання, повинні забезпечуватись засобами індивідуального захисту згідно з галузевими нормами, в залежності від характеру дії небезпечних і шкідливих виробничих факторів і відповідних вимог ГОСТ 12.4.011.

    2. Вибір та призначення засобів індивідуального захисту органів дихання повинні провадитися згідно з вимогами ГОСТ 12.4.034.

    3. Під час зварювання відкритою дугою для захисту очей тз обличчя електрозварника від випромінювання дуги, бризок розплавленого металу та іскор, слід застосовувати щитки згідно з ГОСТ 12.4.035 з світлофільтрами.

    4. Під час виконання робіт з дугового зварювання лід флюсом, електрошлакового зварювання, а також огляду та зачищенню зварних швів слід користуватись окулярами згідно з ГОСТ 12.4.013.

    5. Для захисту рук необхідно застосовувати рукавиці згідно з ГОСТ 12.4.010.

    6. Для зниження небезпеки ураження електричним струмом працюючі повинні забезпечуватися килимками згідно з ГОСТ 4997, а також в умовах підвищеної небезпеки (обмежених просторах) — калошами згідно з ГОСТ 13385, рукавицями типу Ен та Ев, згідно нормативно-технічної документації.

    7. Для захисту голови під час зварювання великогабаритних виробів в умовах підвищеної небезпеки та електрошлакового зварювання повинні застосовуватися захисні каски згідно з ГОСТ 12.4.128.

  2. Методи контролю виконання вимог безпеки

    1. Контроль за станом повітря робочої зони — згідно з ГОСТ 12.1.005.

Перевірка стану повітряного середовища здійснюється шляхом визначення концентрації шкідливих речовин в зоні дихання працюючого, а також в повітрі виробничих приміщень.

  1. Визначення шкідливих речовин здійснюється у відповідності з «Методическими указаниями на определение вредных веществ в сварочном аэрозоле (твердая фаза и газы)» № 2343.

  2. Контроль за температурою робочих поверхонь, мікрокліматичними умовами і рівнем інфрачервоної радіації здійснюється у відповідності з ГОСТ 12.1.005 та СН № 4088.

  3. Контроль систем вентиляції методом аеродинамічних випробувань в зварювальних цехах проводиться у відповідності з ГОСТ 12.3.018 та «Правилами по санитарно-гигиеническому контролю вентиляции производственных помещений», затверджених Мінздоров’я СРСР.

  4. Контроль за станом електроустаткування та його безпечної експлуатації здійснюється у відповідності з ГОСТ 12.1.019, «Правилами технической эксплуатации электроустановок потребителей» та «Правилами техники безопасности при эксплуатации электроустановок потребитслей».

  5. Методи вимірювання освітленості — згідно з ГОСТ 24940

  6. Контроль пожежної безпеки — згідно з ГОСТ 12.1.004, пожежо-

вибухонебезпеки речовин та матеріалів — згідно з ГОСТ 12.4.128

  1. Засоби індивідуального захисту працюючих підлягають періодичним контрольним оглядам та перевіркам в терміни, встановлені нормативно-технічною документацією на відповідні засоби

  2. . Дозиметричний контроль під час роботи торованими електродами виконується у відпозідності з правилами роботи з радіоактивними речовинами», СН № 1171.

Методи вимірювання шуму на робочих місцях — згідно з ГОСТ 12.1.035, ГОСТ 12.1.050.ГОСУДАРСТВЕННЬІЙ СТАНДАРТ УКРАИНЬІ

СВАРКА ДУГОВАЯ И ЭЛЕКТРОШЛАКОВАЯ

Требования безопасности

ДСТУ 2456-94

ЗВАРЮВАННЯ ДУГОВЕ І ЕЛЕКТРОШЛАКОВЕ
Вимоги безпеки

ELECTRIC ARC WELDING AND ELECTROSLAG WELDING

Demands of the safety

Дата введения 1995-01-01

Издание официальное
ГОССТАНДАРТ УКРАИНЫ

Киев

ПРЕДИСЛОВИЕ

РАЗРАБОТАН И BHECEH

Украинским конструкторско-технологическим институтом сварочного производства

(УкрИСП)

УTВEРЖДEH И BBE^H В ДІИСТВИН

приказом Госстандарта Украины № 86 от 15 апреля 1994 г.

BBE^H В ПТВЫР

РАЗРАБОТЧИКИ:

Г. И. Лащенко, В. И. Писный, В.С. Очеретный, Р. В. БойчукИЗМЕНЕНИЕ № 1

ДСТУ 2456-94

СВАРКА ДУГОВАЯ И ЕЛЕКТРОШЛАКОВАЯ.
Требования безопасности

Утверждено

и введено в действие приказом Госстандарта

Украины

№ 317 от 27.06.2001

Дата введення 2001-10-01

Раздел 2 дополнить: «ГОСТ 14254-96 Степени защитьі, обеспечиваемые оболочками (Код ІР)». Пункт 7.12 изложить в новой редакции:

«7.12 Номинальное напряжение холостого хода источников питання дуговой сварки при различных условиях работьі сварщика не должно превышать значений, приведенных в таблице 1.»

Допустимые максимальные значення номинального напряжения
холостого хода источников питання переменного (~) и постоянного (=)

тока

Таблица 1

Рабочие условия сварки

Род тока и номинальное напряжение холостого хода, В, не более

Среда с повышенной опасностью пораження электрическим током

Среда без повышенной опасности пораження электрическим током

Сварка с механическим перемещением горелки, с повышенной защитой сварщика

(=) 113 среднее значение (~) 42 эффективное значение

(=) 113 среднее значение (~) 80 эффективное значение

(=) 141 среднее значение (~) 100 эффективное значение



Примечание 1. К среде с повышенной опасностью пораження электрическим током относятся:

  • помещение или рабочее место с ограничением свободи движений сварщика, вследствие которого сварщик должен выпопнять сварку в неудобном положений (на коленях, сидя, лежа и т. д.) при наличии физического контакта с открытыми токопроводящими элементами:

  • помещение или рабочее место, которое полностью или частинно ограничено открьгтмми токопроводящими элементами, с которыми у сварщика существует большая вероятность неизбежного или случайного контакта;

  • мокрое, влажное или горячее помещение, где влажность или конденсация влаги

16 значительно уменьшает сопротивление кожи человеческого тела и изолирующие свойства вспомогательных средств.

Примечание 2. Допустимые значення номинального напряжения холостого хода не относятся к напряжениям устройств для поджига дуги или стабилизации дуги, которые могут накладываться на них.

Примечание 3. Повышенная защита сварщика предусматривает:

  • недопустимость держания горелки рукой:

  • автоматическое отключение напряжения холостого хода после прекращения сварки;

- степень защиты от прикосновения к токоведущим частям не ниже ІР2Х по ГОСТ 14254 или установка должна быть оборудована устройством снижения напряжения холостого хода.

Примечание 4. Для автоматической дуговой сварки под слоем флюса допустимое номинальное напряжение холостого хода может быть повышено до (=) 120 В.

Пункт 7.13 изложить в новой редакции:

«7.13 Если напряжение холостого хода превышает допустимые в пункте 7.12 значення, источник питання сварочного тока должен быть оборудован устройством снижения напряжения холостого хода.»

Пункт 7.14 изложить в новой редакции:

«7.14 Устройство снижения напряжения холостого хода источников питання сварочного тока должно уменьшать автоматически напряжение холостого хода до значений, допустимьіх рабочими условиями сварки (таблица 1), если сопротивление внешней сварочной цепи превышает 200 Ом:

  • в течение 2 с для среды с повышенной опасностью пораження электрическим током, если начальное напряжение холостого хода превышает значення, допустимые для этой среды, но ниже значений, допустимых для среды без повышенной опасности пораження электрическим током;

  • в течение 0,3 с для среды без повышенной опасности поражения электрическим током, если напряжение холостого хода превышает допустимые значення.»

Пункт 7.16 изложить в новой редакции:

  • 7.16 Сварочное оборудование должно быть оборудовано вольтметром или сигнальной лампочкой, которые указывают на наличие или отсутствие напряжения в сварочной цепи.

В установке ручной или механизированной дуговой сварки вольтметр или сигнальная лампочка размещаются на панели источника питання, а в установках автоматической дуговой сварки — на пульте управления.»