PHR =q-p-cpx Af, (3)

де PHR спроможність до утилізації тепла, Вт;

q — номінальна об’ємна витрата, м3/с;

р — густина, кг/м3;

ср — питома теплоємність за постійного тиску, Дж/кг • К;

А/ — різниця між температурами на вході та виході, К.

  1. Потужність, споживана вентиляторами, для пристроїв безканального виконання

Для пристроїв, які не спроектовано для канального виконання, тобто які не допускають ніяких пе­репадів зовнішнього тиску та які оснащено вентилятором як складовою частиною, споживану венти­лятором потужність додають до ефективної потужності, споживаної пристроєм.

  1. Потужність, споживана вентиляторами, для пристроїв канального виконання

    1. Якщо вентилятор є складовою частиною пристрою, то тільки частину потужності, спожи­ваної двигуном вентилятора, треба додати до ефективної потужності, споживаної пристроєм. Части­ну, яку має бути вилучено з повної потужності, споживаної пристроєм, обчислюють за формулою:

[

q-&pe
n

(4)

Вт],

де ті — умовно дорівнює 0,3;

Дре — виміряний фактичний перепад зовнішнього статичного тиску, Па; q — номінальна витрата повітря, м3/с.

  1. Якщо пристрій не забезпечено вентиляторами, то пропорційну споживану потужність, яку треба додати до ефективної потужності, спожитої пристроєм, обчислюють за формулою: де т] — умовно дорівнює 0,3;

Др, — виміряний перепад внутрішнього статичного тиску, Па;

q — номінальна витрата повітря, м3/с.

  1. Потужність, споживана насосами рідини

    1. Якщо насос рідини є складовою частиною пристрою, то тільки частину потужності, спожи­ваної двигуном насоса, треба додати до ефективної потужності, споживаної пристроєм. Частину, яку має бути вилучено із повної потужності, споживаної пристроєм, обчислюють за формулою:

[вт], (6)

и

де т) — умовно дорівнює 0,3;

Дре — виміряний фактичний перепад зовнішнього статичного тиску, Па;

q — номінальна витрата повітря, м3/с.

  1. Якщо пристрій не забезпечено рідинними насосами, то пропорційну споживану потужність, яку треба додати до ефективної потужності, спожитої пристроєм, обчислюють за формулою:

[Вт], (7)

де т] — умовно дорівнює 0,3;

Др,- — виміряний перепад внутрішнього статичного тиску, Па;

q — номінальна витрата повітря, м/с.

    1. У разі, коли прилади розроблено спеціально для роботи в розподільчих мережах водопо­стачання під тиском без водяного насоса, споживану потужність не треба коригувати.

  1. Пристрої для застосування з виносним конденсатором

Потужність допоміжного рідинного насоса виносного конденсатора не треба враховувати в ефек­тивній споживаній потужності.

  1. Випробувальна апаратура

    1. Підготування випробувальної апаратури

      1. Загальні вимоги

Випробувальну апаратуру має бути спроектовано так, щоб можна було виконувати всі вимоги до регулювання встановлених значень, до критерію стабільності й похибок вимірювання згідно з цим стан­дартом.

  1. Випробувальне приміщення із зоною повітря

Розмір випробувального приміщення треба вибирати таким, щоб уникнути будь-якого опору повітря­ному потоку в повітряних вхідних і вихідних отворах випробного об’єкта. Повітряний потік через приміщен­ня не повинен ініціювати будь-яке коротке замикання між цими двома отворами, і, отже, швидкість по­вітряних потоків через приміщення в цих двох місцях не повинна перевищувати 1,5 м/с, якщо випроб­ний об’єкт вимкнено. Швидкість повітря в приміщенні не повинна перевищувати середню швидкість через вхід пристрою. Якщо виробник не встановив інакше, то відстань між повітряними вхідними та вихідними отворами має бути не менше за 1 м від поверхонь випробувального приміщення; це також можна застосовувати до будь-яких вимірювальних каналів.

Треба уникати будь-якого прямого випромінювання тепла нагрівальними приладами у випробуваль­ному приміщенні на пристрій або на точки вимірювання температури.

  1. Пристрої канального виконання

Канальні повітряні системи мають бути цілком герметичними для гарантування того, що повітря­ний обмін з навколишнім середовищем незначно впливає на результати вимірювання.

  1. Пристроїв убудованими насосами

Для пристроїв з убудованими та регульованими насосами води чи соляного розчину максималь­ний перепад зовнішнього статичного тиску треба встановлювати у той самий час, що й різницю тем­ператур.

  1. Компактні пристрої охолоджування рідини для вастосовування з виносними конденсаторами

Пристрої для застосування з виносним конденсатором випробовують, використовуючи конденса­тор з водяним охолоджуванням, характеристики якого надавали б можливість досягти проектних робочих режимів.

  1. Установлення та приєднування випробного об’єкта

    1. Загальні положення

Випробний об’єкт має бути установлено та приєднано для випробування так, як рекомендує ви­робник у своїй інструкції щодо встановлення та експлуатування. Устатковання, яке, як передбачено, має варіанти вибору (наприклад, нагрівальний пристрій), не випробовують.

Для окремих пристроїв канального виконання в разі, коли в інструкціях виробника не визначено, як встановити нагнітальний канал, треба застосовувати наведені нижче рекомендації.

Нагнітальний канал має бути якомога коротшим і прямим з мінімальною відстанню між пристроєм і стіною для правильного надходження повітря у пристрій. Пристрій треба установити так, щоб уник­нути будь-якого згинання нагнітального каналу.

Для мультиспліт-систем випробування треба виконувати з системою, що працює за коефіцієнта потужності 1, або близького, наскільки це можливо.

Під час виконання вимірювання в режимі нагрівання треба встановити найвищу кімнатну темпера­туру на пристрої контролювання модуля/системи; під час виконування вимірювання в режимі охолоджу­вання треба встановити найнижчу кімнатну температуру на пристрої контролювання модуля/системи.

Для пристрою з компресором виробник повинен поставити або встановити електродвигун відкри­того типу. Компресор має бути керованим за частоти обертання, яку зазначив виробник.

Для пристроїв керування інверторного типу: якщо виробник подає інструкції щодо встановлення частоти для кожного запроектованого режиму, то це встановлення треба виконати.

Примітка. Щоб установити мультиспліт-систему, до складу якої входить компресор, керований інвертором, потрібен квалі­фікований персонал зі знанням програмного забезпечення контролю. Коли систему встановлюють і готують до випробування, повинен бути присутнім виробник або його представник.

  1. Монтування установки, складеної з кількох частин

Якщо установку складено з кількох частин, треба дотримуватись таких умов випробування:

  • кожну холодильну лінію треба встановити відповідно до інструкцій виробника з мінімальною довжиною 5 м і найбільшою довжиною 7,5 м, якщо обмеження випробувальної установки не дають змоги встановити 5 м;

  • лінії треба встановити так, щоб різниця за висотою не перевищувала 2,5 м;

  • теплову ізоляцію ліній треба застосовувати відповідно до інструкцій виробника;

  • якщо не потрібно за проектом інакше, то принаймні половина сполучних ліній має бути під впли­вом зовнішніх умов, а решта ліній — під впливом внутрішніх умов.

  1. Внутрішні пристрої мультиспліт-систем

Під час випробовування мультиспліт-системи внутрішні пристрої мають бути або всі безканаль­ного виконання, або всі канального виконання.

Якщо вони є канального виконання, то всі внутрішні пристрої мають бути такої самої моделі, тобто мати таку саму об’ємну витрату й такий самий зовнішній статичний тиск.

У разі, якщо устатковання з внутрішніми пристроями безканального виконання випробовують за методом ентальпії повітря, то треба застосовувати згадані вище вимоги до внутрішніх пристроїв без­канального виконання.

  1. Вимірювання

Для того, щоб отримати середні вірогідні значення, треба підготувати точки вимірювання темпе­ратури й тиску.


Для вимірювання температури атмосферного повітря на вході треба

  • або мати принаймні один давач на квадратний метр і не менше ніж чотири точки вимірювання, однаково розміщених на повітряній поверхні;

  • або застосовувати пристрій для відбирання проб. Його має бути укомплектовано чотирма да­вачами для перевіряння одноманітності, якщо площа поверхні більша за 1 м2.

Для повітряних кондиціонерів шаф керування замість температури усередині шафи керування вимірюють температуру на вході у випарник.

  1. Похибки вимірювання

Похибки вимірювання не повинні перевищувати значень, наведених у таблиці 1.

Таблиця 1 — Похибки вимірювання зазначених величин

Виміряна величина

Познаки одиниці величини

Похибка вимірювання

Рідина

— температура

— об’ємна витрата

— перепад статичного тиску

°С м3/с Па

±0,1 к

±1 %

± 5 Па (Др <. 100 Па) ± 5 % (Др > 100 Па)

Повітря

— температура сухого термометра

— температура мокрого термометра

  • об'ємна витрата

  • перепад статичного тиску

Z3 о о

» о о

±0,2 К

±0,3 К

±5%

± 5 Па (Др s 100 Па)

± 5 % (Др > 100 Па)

Холодоагент

— тиск на виході компресора

— температура

кПа °С

± 1 %

±0,5 К

Концентрація — теплоносій

%

±2%

Електричні величини

— електрична потужність

— напруга

  • сила струму

  • електрична енергія

Вт

В

А

кВт ■ год

± 1 % ± 0,5% ±0,5 % ±1 %

Частота обертання компресора

хв'1

±0,5 %



Максимальна похибка визначення нагрівальної чи охолоджувальної спроможності з боку рідини має бути в межах ± 5 %, незалежно від складників похибок вимірювання, разом з похибками визначення характеристик рідин. .

Нагрівальну чи охолоджувальну спроможність за умов усталеного режиму, визначені калоримет­ричним методом, має бути визначено з похибкою, що не перевищує ± 5 %, незалежно від складників похибок вимірювання, разом з похибками визначення характеристик рідин.

Нагрівальну спроможність, визначену впродовж роботи в перехідному режимі (цикли розморожу­вання) калориметричним методом, має бути визначено з похибкою, що не перевищує ± 10 %, незалежно від складників похибок вимірювання, разом з похибками визначення характеристик рідин.

Нагрівальну та охолоджувальну спроможності, виміряні з боку повітря методом ентальпії повітря, має бути визначено з похибкою, що не перевищує ±10 %, незалежно від складників похибок вимірю­вання, разом з похибками визначення характеристик рідин.

  1. Процедура випробування

    1. Загальні положення

      1. Усі пристрої

Умови випробування наведено в EN 14511-2.

Якщо як теплоносій використовують не воду, то під час оцінювання треба визначати та врахову­вати питому теплоємність і густину таких теплоносіїв.

Допустимі відхили виміряних значень залежно від умов випробування наведено в таблиці 4.

  1. Пристрої безканального виконання

Для пристроїв безканального виконання регульовані уставки, зокрема жалюзі та швидкість вен­тилятора, треба встановлювати для максимального повітряного потоку.

  1. Пристрої канального виконання

Об’ємна витрата й перепад тиску мають бути пов'язані з повітрям за стандартних умов і з сухим випарником.

Витрату повітря, зазначену виробником, має бути перетворено в повітря за стандартних умов. Уставку витрати повітря треба зробити, тільки коли вентилятор діє в повітрі за стандартних умов.

Треба встановити номінальну витрату повітря, зазначену виробником, і виміряти результівний зовнішній статичний тиск (ЗСТ). Цей ЗСТ має бути більшим, ніж мінімальне значення, наведене в таб­лиці 2 щодо кондиціонерів для комфортного проживання та в таблиці 3 для кондиціонерів строгого контролю, але не більше ніж 80 % від максимального зовнішнього статичного тиску, зазначеного ви­робником.

Якщо вентилятор пристрою має регульовану швидкість, її треба скоригувати до найнижчої швид­кості, яка забезпечує мінімальний ЗСТ або більший.

Якщо максимальний ЗСТ пристрою є нижчим, ніж мінімальний ЗСТ, наведений у таблиці 2 або в таблиці 3, то витрата повітря зменшена, щоб досягти ЗСТ, що дорівнює 80 % від максимального ЗСТ виробника.

У разі, якщо цей ЗСТ є нижчим за 25 Па, то пристрій можна розглядати як незалежний пристрій постачання й випробовувати як пристрій безканального виконання із ЗСТ 0 Па.

Таблиця 2 — Вимоги щодо тиску для повітряних кондиціонерів для комфортного проживання

Стандартна номінальна потужність, кВт

Мінімальний зовнішній статичний тиск“)ь), Па

0 < Q < 8

25

8 < Q < 12

37

12<Q<20

50

20 < Q < ЗО

62

ЗО < Q < 45

75

45 < Q < 82

100

82 < Q < 117

125

117 < Q < 147

150

Q > 147

175

а) Для устатковання, випробовуваного без встановленого повітряного фільтра, мінімальний зовнішній статичний тиск має перевищувати 10 Па.

Ь1 Якщо в інструкції виробника щодо встановлення зазначено, що максимальна допустима довжина нагнітального каналу становить менше ніж 1 м, то необхідний мінімальний зовнішній статичний тиск має бути 10 Па.