Таке пошкодження є результатом довготривалого електричного навантаження.

Короткотермінове навантаження

ШЛЯХИ ВІДТОКУ СТРУМІВ 1 ПОВІТРЯНІ ЗАЗОРИ В ЦОКОЛЯХ ГОТОВИХ ЛАМП

12/13

Для цоколів/основ ламп це є умови, які зазвичай існують протягом етапу запалювання розрядних ламп, коли прикладається несинусоїдна пробивна напруга.

Зазвичай ризик теплового пробою (якщо ізоляційний матеріал не є керамічним) виникає за амплітудного значення пробивної напруги, більшого 5 кВ, і це має бути зазначено, як в стандарті ІЕС 61347-2-1, в якому йдеться про запалюючі пристрої з пробивною напругою більше 5 кВ і установлюються такі часові обмеження:

Запалюючий пристрій з пробивною напругою більше 10 кВ має бути забезпечений пристроєм обмеження пускового функціонування. Цей пристрій в разі незагоряння лампи має припинити генерування пускових імпульсів протягом 3 с.

Запалюючий пристрій з пробивною напругою від 5 кВ до 10 кВ має бути забезпечений пристроєм обмеження часу припинення генерування імпульсів в межах 60 с.

Довготривале навантаження

Як завжди зазначалося, часткові розряди (ЧР) є основною причиною пошкоджень.

У повітрі ЧР можуть виникати за амплітудного значення напруги більше 300 В (пашенівський мінімум). Не є малоймовірним їх виникнення за значень напруги, менших 500 В. Пошкодження відбувається шляхом поступового руйнування та/або виникнення на поверхні гілчастих утворювань, що призводить до пробою або до перекривання поверхні дугою. Ізоляційні системи можуть мати різні властивості: одні можуть витримувати розряди протягом

7007-6-2




ШЛЯХИ ВІДТОКУ СТРУМІВ 1 ПОВІТРЯНІ ЗАЗОРИ В ЦОКОЛЯХ ГОТОВИХ ЛАМП

13/13

строку служби (наприклад, керамічні ізолятори), інші мають бути позбавлені розрядів. Важливішими характеристиками є значення напруги, темп повторюваності розрядів та їх розміри.

Якщо довгострокове електричне навантаження цоколів/основ зазвичай здійснюється за напруги, значення якої дорівнює або менше значення напруги централізованої мережі живлення, в більшості випадків малоймовірно, що виникнуть часткові розряди.

Подальшу інформацію див. у підрозділі 3.3 стандарту I ЕС 60664-1 (вимоги щодо розрахунків твердої ізоляції).

Якщо тверда ізоляція піддається діянню високих частот, діелектричні втрати ізоляції та часткові розряди стають особливо значними.

Технічний звіт з даними стосовно поведінки діелектриків під високочастотним навантаженням, який робить доступною інформацію з літератури та інших джерел, розглядається.

7007-6-2


БАГАТОЦІЛЬОВІ АДАПТЕРИ

1/6

1 Вступне зауваження

Цей стандарт стосується наявності на ринку адаптерів (здебільш, електронних), оснащених поєднаними патронами, які дозволяють приєднувати одноцокольні люмінесцентні лампи різних форм (у тому числі - варіанти з умонтованими стартерами) і потужностей, незважаючи на ключі в цоколях.

Згідно з визначеннями стандарту ІЕС 60972 такі пристрої називаються “напівсвітильниками” і стосовно випробувань мають розглядатися як світильники.

Поради для визначення, чи є такий ’’багатоцільовий" напівсвітильник прийнятним технічним рішенням,може бути знайдено в нижчезазначених публікаціях.

Примітка. Увагу щодо стартерів з так званими "електронними ключами” приділено в стандарті ІЕС 61347-2-11, що дає можливість вибору за надійністю таких “ключів”.

Проте звертається увага на той факт, що ключі на цоколі можуть мати відкриті конструкції, які мають бути відслідковані в конструкції електронного розпізнавана.

7007-7-1

БАГАТОЦІЛЬОВІ АДАПТЕРИ 2/6

  1. Посилальні документи**

ІЕС 60061-4: Lamp caps and holders together with gauges for the control of interchangeability and safety - Part 4: Guidelines and general information.

IEC 60598-1: Luminaires - Part 1: General requirements and tests.

IEC 60901: Single-capped fluorescent lamps - Performance specifications.

IEC 60972: 1989, Classification and interpretation of new lighting products.

IEC 61347-2-11: Specification for lamp controlgear - Part 2-11: Particular requirements for miscellaneous electronic circuits used with luminaries.

ISO/IEC Guide 51:1990, Guidelines for the inclusion of safety aspects in standards.

Національне пояснення

IEC 60061-4: Цоколі та патрони лампові разом з калібрами для перевірки їх взаємозамінності та безпечності - Частина 4: Настанови та загальна інформація.

ІЕС 60598-1: Світильники - Частина 1: Загальні вимоги та випробування.

ІЕС 60901: Одноцокольні люмінесцентні лампи - Вимоги до характеристик.

*> На час оприлюднення цих змін були чинними зазначені видання. Якщо не очікуються зміни в принципових аспектах безпеки, то їх позначення недатовані, тому що не плануються нові видання.


БАГАТОЦІЛЬОВІ АДАПТЕРИ

3/6


ІЕС 60972: 1989, Класифікація та інтерпретація нових світлотехнічних виробів.

ІЕС 61347-2-11: Технічні умови та допоміжні пристрої для ламп - Частина 2-11: Особливі вимоги до різних електронних кіл, використовуваних у світильниках.

ISO/IEC Guide 51:1990, Посібник 51. Рекомендації щодо ведення аспектів безпеки в стандарти.

  1. Огляд публікацій**

    1. ІЕС 60598-1

”0.1 Сфера застосування та мета

Стандарти ІЕС поділяються на такі, що стосуються або безпеки, або характеристик. В стандартах на безпечність ламп стосовно їх безпечного функціонування надається ’’інформація щодо розробок світильників", яка має бути урахована під час випробувань світильників згідно з цим стандартом.

Звертається увага на стандарти стосовно характеристик ламп, які містять ’’інформація щодо розробок світильників"; це має забезпечувати належне функціонування ламп; проте, в таких стандартах немає вимог щодо перевірки характеристик ламп в складі типових випробувань світильників.

0.3 Загальні вимоги

0.3.2 Напівсвітильники в частині випробувань мають розглядатися як світильники.

БАГАТОЦІЛЬОВІ АДАПТЕРИ 4/6

0.5 Складники світильників

0.5.1 Складники - інші, ніж поєднані компоненти, мають відповідати вимогам усіх відповідних стандартів ІЕС.

Поєднані компоненти на стільки, на скільки прийнятно, мають відповідати вимогам стандартів ІЕС на складники, як частини світильників.

Примітка. Це не означає, що складники не повинні бути випробувані окремо до потрапляння в світильник.

0.5.2 Складники, які відповідають вимогам стандартів на них і використовуються згідно з їх призначенням, мають випробовуватися тільки згідно тих вимог цього стандарту, яких немає в стандарті на складники (з охопленням вимог цього стандарту).

Примітка. Чинний протокол випробувань має вважатися задовільним, якщо показує відповідність.

Лампові патрони та стартероутримувачі мають додатково відповідати калібрам і вимогам взаємозамінності відповідних стандартів на складники.

Примітка. Прикладами складників є патрони, вимикачі, трансформатори, баласти, гнучкі кабелі та шнури і вилки.

  1. ІЕС 60901, Додаток Е - інформація щодо розробок світильників:

“Е.4 Лампи функціонують із зовнішніми пусковими засобами:

БАГАТОЦІЛЬОВІ АДАПТЕРИ

5/6

Е4.1 Лампи з зовнішніми стартерами не повинні функціонувати в електричних колах високої частоти

3.3 ІЕС 60061-4, лист 7007-5-1: Курс на незбільшення видів припасувань цоколів у патронах:

Для оправдання нових видів припасувань цоколів у патронах з точки зору сутності курсу стандартизації на їх збільшення мають братися до уваги такі вказівки:

- Уведення нових видів припасувань цоколів у патронах є оправданим, якщо додержується одного або більше нижчезазначених критеріїв:

  1. установлено ризики небезпеки.

- наприклад, ризики небезпеки стосовно ймовірності використання ламп неналежного типуЛ

*) Щодо рівнів ризиків та можливої оцінки випадку див. Посібник 51 ISO/IEC "Вказівки щодо введення в стандарти аспектів безпеки".

  1. припасування ламп з новими та/або покращеними властивостями, для яких жодне з існуючих припасувань не є придатним.

- наприклад, нові лампи удосконалюються та/або застосовуються покращення фокусування та утримування.

  1. існування постанов уряду та інструкцій.

- наприклад, інструкція ЕСЕ “Регулювання світла дорожніх транспортних засобів”.

7007-7-1

БАГАТОЦІЛЬОВІ АДАПТЕРИ 6/6

Примітка. В разі розгляду нового виду припасування має ураховуватися таке:

  • суттєвою є стандартизація цілісної системи цоколів, патронів і калібрів;

  • проблеми характеристик взагалі не повинні виправдовувати розвиток нових припасувань.

Такі проблеми, зазвичай,мають охоплюватися інструкціями з використання та/або маркуванням”.

  1. Підсумки

    1. Адаптери, зазначені в розділі 1, не відповідають вимогам стандарту на складники, де перевірка функціонування ключів є частиною типових випробувань.

    2. Функціонування ламп з умонтованими стартерами в разі використання в електричних колах високої частоти можуть мати негативний вплив на характеристики ламп.

    3. Рішення виробника ламп щодо впровадження різних пристосувань цоколів у патронах основується головним чином на міркуваннях безпеки. Розробки адаптерів не повинні порушувати цих поглядів.

  2. Висновок

Використання таких розробок, де неминучим наслідком є зменшення безпечності або характеристик, є таким, що викликає заперечення.

РЕКОМЕНДАЦІЇ ЩОДО УТРИМУВАННЯ ЦОКОЛІВ У ПАТРОНАХ

1/2

  1. Вступ

Публікація I EC 60061 установлює низку припасувань цоколів у патронах, в яких використовуються металеві пружини, призначені для утримування ламп в правильних положеннях у патронах.

За нижченаданими рекомендаціями, що базуються на багаторічному досвіді, стало можливим оптимізувати такі системи.

  1. Мета

Ці рекомендації призначено для майбутніх розробок, але вони можуть також використовуватися для удосконалення існуючих систем.

В них надається інформація для виробників цоколів і патронів. їх мета - розробка систем припасування, оптимізованих стосовно введення та виймання.

Примітка. Ці рекомендації не призначені для заміни чинної серії стандартів 60061.

  1. Розміри щодо введення та виймання

Для вхідних і вихідних кутів систем рекомендуються такі значення розмірів:

7007-8-1



РЕКОМЕНДАЦІЇ ЩОДО УТРИМУВАННЯ
ЦОКОЛІВ У ПАТРОНАХ


ЦОКОЛЬ

Мін.

Макс.

Вхідний кут а

20°

25°

Вихідний кут (3

50°

Радіус R1

1 мм

2 мм

Вхідний кут а

30°

35°

Вихідний кут (3

45°

55°

Радіус R2

1 мм

2 мм

  1. Особлива увага має приділятися матеріалам і способам виготовлення для запобігання таким викривленням, як виступи, ступінчастість (більш 0,1 мм) та шершавість поверхонь.

  2. Цей кут може бути гострим.

  3. Відстань між пружинами патрона має відповідати вимогам стандарту ІЕС 60061 і має перевірятися відповідність калібрам.

Примітка. Подальша інформація щодо утримуючих пружин може бути знайдена у відповідному листі з параметрами стандарту ІЕС 60061-2

ПАТРОН Мін. Макс.










































ПАТРОН/ПРИЄДНУВАЧ 1/2

Визначення

  1. патрон (lampholder)

Пристрій, який утримує лампу та забезпечує електричне контактування з нею.

  1. приєднувач лампи (lamp connector)

Комплект, призначений тільки для забезпечення електричного контактування без утримування лампи.

Висновки

Основною різницею є утримування лампи, наприклад, лампа первісно розроблена для припасування, яке містить патрон, може також використовуватися з приєднувачем, якщо є утримувач лампи в місцях, призначених для цього.

Оскільки завжди є певний відхил, між осями лампи і цоколя/основи, патрон для компенсації цього зазвичай забезпечується вільним простором. Якщо відомо, що лампа установлюється в зазначений вище спосіб, приєднував має компенсувати цей відхил, наприклад, він повинен мати плаваюче або гнучке монтування.

Приклад:

Патрон GU5,3, який припасовує вольфрамово-галогенні лампи загального призначення з поєднаним відбивачем діаметром 51 мм, за його зовнішніми розмірами відповідає варіанту, що базується на

ПАТРОН/ПРИЄДНУВАЧ

2/2

конструкції GX5,3, див. лист з параметрами 357-ІЕС-1012 або 357- ІЕС-1013 стандарту ІЕС 60357 ’’Вольфрамово-галогенні лампи - Вимоги до характеристик", і тому є допустимим використання приєднувана GX5,3 з відповідною системою утримування лампи за обідок відбивача.

7007-9-1