Група з оцінювання повинна розглянути документацію, надану заявником, щоб установити виконання ним вимог, які встановлені суб’єктом угоди. Якщо в результаті цього розглядання ви­явиться, що документація не відповідає вимогам, діяльність з оцінювання припиняють до тих пір, поки до документації не будуть внесені зміни, які задовольнять групу з оцінювання і заявника. Результати розглядання документації повинні бути зареєстровані.

  1. Оцінювання на місцях

    1. Група з рівноправного оцінювання повинна розпочати оцінювання на місцях з поперед­ньої наради за участю відповідного персоналу заявника. На цій нараді повинні бути підтверджені мета рівноправного оцінювання і вимоги, встановлені суб’єктом угоди, а також сфера і плани оці­нювання на місцях.

    2. Група з рівноправного оцінювання повинна виконати оцінювання на місцях, щоб зібра­ти реальні докази, що заявник відповідає вимогам встановленим суб’єктом угоди для заявленої сфери. Група може провести оцінювання на основному місці або, коли необхідно, в інших місцях розміщення об’єктів заявника.

    3. Група з рівноправного оцінювання повинна оцінити умови діяльності заявника, які охоп­лені визначеною сферою, на відповідність вимогам, встановленим суб’єктом угоди (див. додаток В).

    4. Група з рівноправного оцінювання повинна розглянути достатню кількість зразків і справ з діяльності на місцях персоналу заявника, використовуючи відповідні вибіркові методи, щоб за­безпечити оцінювання виконання відповідних вимог.

    5. Група з рівноправного оцінювання повинна оцінити достатню кількість робіт, які виконані персоналом заявника, щоб гарантувати виконання заявником встановлених вимог.

  2. Аналізування даних

Група з рівноправного оцінювання повинна аналізувати всю інформацію і реальні докази, які зібрані протягом розглядання документації і оцінювання на місцях, щоб визначити ступінь відповід­ності заявника вимогам, встановленим суб’єктом угоди, і повинна винести рішення щодо будь-яких невідповідностей. Якщо група з оцінювання має сумніви щодо можливої невідповідності, вона повин­на звернутися до відповідального комітету управління або відповідальної особи за поясненням.

Примітка. Пропозиції щодо поліпшення можуть також бути ідентифіковані і подані на розгляд заявнику за умови, що вони не можуть бути розцінені як консультування.

  1. Звіт про рівноправне оцінювання

    1. Комітет управління або особа повинні затвердити процедури, що задовольняють їхні потреби, але щонайменше ці процедури повинні забезпечувати таке:

перед закінченням оцінювання на місцях повинна відбутися зустріч між групою з рівноправ­ного оцінювання і вищим керівництвом заявника, на якій група з оцінювання повідомляє про свої 6висновки, охоплюючи будь-які невідповідності, які підлягають усуненню, щоб задовольнити всі ви­моги, встановлені суб’єктом угоди, а також необхідно надати можливість заявнику задати запитання щодо висновків та їхніх підстав;

  1. письмовий звіт за результатами процесу рівноправного оцінювання вчасно без затримки повинен бути доведений до відома заявника (див. додаток С); якщо звіт скопійований заявником, його потрібно скопіювати цілком;

  2. заявнику треба запропонувати надати зауваги щодо звіту і описати конкретні дії, виконані або заплановані до виконання протягом визначеного часу, щоб усунути будь-які виявлені невідпо­відності;

б) інформація про коригувальні дії стосовно невідповідностей, надана заявником, повинна бути проаналізована керівником групи (і, якщо необхідно, іншими членами групи з рівноправного оцінювання), щоб визначити, чи дії достатні і ефективні;

е) керівник групи повинен поінформувати заявника щодо результатів аналізування.

  1. .2 Керівник групи повинен надати комітету управління або уповноваженій особі письмовий звіт, що містить рішення або рекомендацію і достатню інформацію для них, щоб визначити відповідність заявника вимогам, встановленим суб’єктом угоди. Комітет управління або особа по­винні визначати і документувати рівень деталізації звіту, але він повинен містити інформацію, пе­редбачену в додатку С.

  2. мітка. Звіт, який готують згідно з 7.9.1 Ь), можна використовувати разом з інформацією про дії, виконані для усу­нення невідповідностей.

  1. Розглядання звіту про рівноправне оцінювання

    1. Комітет управління або уповноважена особа повинна розглянути звіт про рівноправне оцінювання і будь-яку іншу потрібну інформацію. Якщо комітетом управління або особою делеговано такі повноваження, це завдання повинна виконати особа або група, незалежні від членів групи з оці­нювання. Участь у розгляданні повинна брати особа, компетентна у відповідних технічних питаннях.

    2. Розглядати звіт про рівноправне оцінювання та щодо іншої доречної інформації по­трібно для підтвердження:

  1. що процес рівноправного оцінювання був проведений послідовно та у встановленому по­рядку згідно з вимогами цього стандарту;

  2. що інформація достовірна і достатня для визначання відповідності заявника вимогам, вста­новленим суб’єктом угоди;

  3. що всі невідповідності були задовільно задокументовані і адресовані.

Якщо результат розглядання явно вказує, що вищенаведені позиції не були задоволені, тоді звіт повинен бути реалізований згідно із застосовними процедурами суб’єкта угоди.

  1. Комітет управління або уповноважена особа повинні враховувати процедуру, яка ви­значає певні дії, якщо результати розглядання свідчать, що заявник виконує вимоги, встановлені суб’єктом угоди.

Примітка. Рішення щодо набуття заявником членства в суб’єкті угоди і процедура розгляду апеляцій на це рішення є поза сферою застосування цього стандарту (див. 1.2).

    1. Комітет управління або особа повинні вести реєстри звітів про оцінювання, результатів їх розглядання і пов’язаної кореспонденції.

  1. Рівноправне оцінювання на підтвердження продовження членства в суб’єкті угоди

Якщо суб’єкт угоди вирішує використовувати рівноправне оцінювання, щоб отримувати докази того, що організація-член продовжує відповідати вимогам, встановленим суб’єктом угоди, комітет управління або уповноважена особа повинні мати задокументовану процедуру, яка встановлює, яким чином вимоги цього стандарту мають бути застосовані.

Суб’єкт угоди може використовувати рівноправне оцінювання у відповідь на недоліки, вияв­лені в роботі конкретної організації-члена, або як заплановане обстеження всіх організацій-членів.

  1. Повідомлення про зміни

    1. Суб’єкт угоди повинен надавати потрібні повідомлення про будь-які зміни, які вона має намір внести у свої вимоги для рівноправного оцінювання. Перед винесенням рішення щодо пев­ного встановленого порядку і надання чинності змінам суб’єкт угоди повинен консультуватися зі сторонами, що мають суттєвий інтерес до наслідків змін. Після ухвалення рішення та опублікування змінених вимог суб’єкт угоди повинен переконатись, що кожний її член виконує будь-які необхідні коригування своїх процедур протягом такого часу, який, на думку суб’єкта угоди, є прийнятним.

    2. Органи-члени повинні негайно сповіщати суб’єкт угоди про будь-які зміни, які могли б вплинути на відповідність органу вимогам, встановленим суб’єктом угоди. Суб’єкт угоди повинен мати процедуру для розглядання таких повідомлень. Процедура може вимагати, щоб комітет управління або уповноважена особа, відповідальна за рівноправне оцінювання, оцінили можливі наслідки змін і, де необхідно, влаштували повне або часткове оцінювання організації-члена, що необхідно провести згідно з вимогами цього стандарту. Часткове оцінювання могло б бути слуш­ним, якщо зміна впливала б лише на частину органу-члена або його видів діяльності.

  1. КОНФІДЕНЦІЙНІСТЬ

Суб’єкт угоди повинен виконати відповідні заходи, щоб гарантувати конфіденційність інфор­мації, отримуваної в процесі рівноправного оцінювання, і це повинно бути задокументовано. Ці за­ходи повинні охоплювати всіх осіб, які працюють у суб’єкті угоди, охоплюючи членів комітету, і зовнішні органи або особи, які діють за власним інтересом. Така інформація не повинна бути роз­крита несанкційованій стороні без письмової згоди організації або особи, від якої інформація була отримана, окрім випадків, де закон вимагає, щоб така інформація була розкрита. Коли суб’єкту уго­ди необхідно, згідно із законом, розкрити конфіденційну інформацію, потрібно, якщо не заборонено законом, сповістити орган щодо надаваної інформації.

  1. СКАРГИ

Суб’єкт угоди повинен мати політику та процедури поводження зі скаргами щодо процесу рівноправного оцінювання. Процедури повинні щонайменше вимагати:

  1. встановлення обґрунтованості скарги;

  2. забезпечення поінформованості скаржника про результат, наскільки дозволяють межі кон­фіденційності;

  3. забезпечення виконання будь-яких відповідних коригувальних дій;

  4. документування дій та оцінювання їхньої ефективності, і

  5. створення та підтримування реєстру всіх скарг.

Примітка. Вважається, що система поводження зі скаргами, згідно з вимогами ISO 10002, задовольняє ці вимоги.

ДОДАТОК А
(довідковий)
ФІНАНСОВІ АСПЕКТИ

Процес рівноправного оцінювання передбачає витрату значних ресурсів належним чином, щоб: — заснувати процес рівноправного оцінювання, — керувати процесом та підтримувати його, — здійснювати конкретні процеси рівноправного оцінювання, і

— виконувати поточні дії, забезпечуючи відповідність членів суб’єкта угоди, де необхідно.

Суб’єкт угоди повинен вирішити, яким способом будуть забезпечені ресурсами її члени. На­приклад, якщо суб’єкт охоплює членів, рівнозначних за величиною, досвідом і сферою діяльності, це може бути вирішено так, що кожен член повинен забезпечити необхідні ресурси, надаючи фахівців для груп з рівноправного оцінювання, і що ніякі фінансові угоди не повинні мати місце для компенсації використаних ресурсів. Якщо, з іншого боку, деякі члени групи змушені забезпечити більшу частину ресурсів, тоді можна прийняти рішення щодо отримування ними компенсації ви­трат. Компенсація може покрити тільки фактичні витрати на відрядження або може містити відшко­дування за час роботи персоналу, наданого членом, за погодженою ціною.

Суб’єкт угоди повинен мати задокументовану політику і процедуру(-и), що охоплюють фінан­сові аспекти, пов’язані рівноправним оцінюванням. Політика повинна визнавати, що витрати ма­ють бути пропорційними ризикам від невідповідності вимогам, встановленим суб’єктом угоди.

ДОДАТОК В
(довідковий)

МЕТОДИ ОЦІНЮВАННЯ ДЛЯ ВИКОРИСТАННЯ ГРУПАМИ
З РІВНОПРАВНОГО ОЦІНЮВАННЯ

  1. Загальні положення

ISO 19011 надає настанови щодо методів аудиту, які можна також використовувати в процесі рівноправного оцінювання. Методи, які зазвичай використовують в інших видах оцінювання органі­зацій, можна використовувати, щоб зберегти час, поліпшити координацію, або інакше сприяти про­цесу рівноправного оцінювання на місцях. Ці методи охоплюють перехресно-секційне або верти­кальне оцінювання, оцінювання частинами або зонами, і горизонтальне оцінювання.

  1. Перехресно-секційне або вертикальне оцінювання

Це оцінювання, -яке базується на випадковій вибірці завершених звітів, які відбирають від справ заявника групою з рівноправного оцінювання. Інформацію, яка міститься в відібраних звітах, використовують для перевіряння відповідності заявника всім доречним вимогам до системи. Багато елементів системи можуть бути оцінені таким методом (наприклад, кваліфікація персона­лу, калібрування випробовувального устатковання, яке використовують, достовірність реєстрів, зв’язки із замовником).

Додаткові прямі спостереження можуть бути потрібні, щоб завершити оцінювання системи в цілому.

  1. Оцінювання частинами або зонами

Це скоординоване оцінювання кожного окремого організаційного підрозділу, галузі або мате­ріальної сфери цілої організації, які можна оцінити.

Воно передбачає паралельні або послідовні міні-оцінювання, залежно від чисельності і мож­ливостей групи з оцінювання, в кожній вибраній матеріальній дільниці або підрозділі, і потім об’єднування результатів.

Цей підхід можна обрати як захід, що заощаджує час, коли сфера є широкою або є значні відстані між різними частинами однієї організації. На етапі планування необхідно приділити увагу запобіганню дублювання роботи в процесі оцінювання.

  1. Горизонтальне оцінювання

Горизонтальне оцінювання — це скоординоване оцінювання вибраних програм, функцій або послуг органу оцінювання відповідності. Його використовують, як правило, коли орган оцінюван­ня відповідності виконує ряд окремих програм або видів діяльності, кожний згідно з різними чин­ними процедурами. Кожну програму, в межах оцінювання, оцінюють окремо з її цілісним персона­лом, устаткованням та іншими виділеними ресурсами. На етапі планування необхідно приділити увагу запобіганню дублювання роботи в процесі оцінювання.ДОДАТОК С
(обов’язковий)

ІНФОРМАЦІЯ, ЯКУ ВНОСЯТЬ ДО ЗВІТУ
ПРО РІВНОПРАВНЕ ОЦІНЮВАННЯ

Звіт щодо рівноправного оцінювання повинен містити щонайменше таку інформацію:

  1. назва заявника;

  2. дата(-и), сфера і програма оцінювання на місцях;

  3. ім'я (імена) асесора(-ів) та (або) експертів, які долучені до групи з рівноправного оцінювання, а також роль кожного в процесі рівноправного оцінювання;

  4. назва(-и) і адреса(-и) всіх оцінених дільниць;

  5. сфера діяльності, яку піддали процесу рівноправного оцінювання;

  6. ідентифікація використаних нормативних документів;