1. Спринклери з покривом

Спринклер без покриву, що відповідає кожному спринклеру з покривом, повинен відповідати вимогам 4.10.1. Під час випробовування спринклерів із покривом відповідно до 1.2 заборонено видимі ознаки ушкодження покриву.

Пояснення:

А — кількість зразків для випробовування;

В — міцність, Н;

  1. —характеристика розподіляння значень робочого навантаження;

  2. — характеристика розподіляння значень міцності скляної колби;

  3. — середнє робоче навантаження;

  4. — середня міцність скляної колби;

  5. — верхня допустима межа робочого навантаження (ВДМ);

  6. — нижня допустима межа міцності (НДМ).

Рисунок 1 — Характеристики розподіляння значень робочого навантаження й розподіляння значень міцності скляної колби

  1. .10.3 Спринклери зі скляною колбою

Після випробувань спринклерів відповідно до І.З не дозволено ушкодження скляних колб.

  1. Стійкість спринклера до теплового удару

Під час випробовувань спринклерів зі скляною колбою відповідно до додатка J, скляна колба повинна:

    1. зруйнуватися, відповідно до вимог, під час охолоджування так, щоб забезпечувався вихід води зі спринклера; або

    2. залишитися неушкодженою. Після нагрівання в печі, під час випробовування відповідно до Е.З, кожен спринклер повинен функціювати так, щоб забезпечувався вихід води зі спринклера. Заклинювання або зависання фрагментів термочутливого запірного пристрою не дозволено.

  1. Стійкість до корозії

    1. Корозія в умовах дії механічних навантажень

Спринклери піддають випробовуванням для перевіряння стійкості до корозії в умовах дії механічних навантажень, як наведено в К.1. У спринклерах, у яких виявлено тріщини, відшарування або ушкодження деталей, що забезпечують роботу спринклера, повинні бути відсутні ознаки течі води під час випробовувань на герметичність відповідно до К.1. Після впливу середовища, що викликає корозію, під час випробовувань для перевіряння функціювання відповідно до Е.З, кожен спринклер повинен функціювати так, щоб забезпечувався вихід води зі спринклера. Заклинювання або зависання фрагментів термочутливого запірного пристрою не дозволено.

У спринклерах, у яких виявлено тріщини, відшарування або ушкодження деталей, що не впливають на роботу спринклера, не дозволено видимі ознаки роз’єднання деталей, які в нормальних умовах повинні бути постійно з’єднані, після випробувань із подаванням води через спринклер, наведених у К.1.

  1. Корозія під впливом діоксиду сірки

Спринклери піддають випробовуванням для перевіряння стійкості до корозії під впливом діоксину сірки, як наведено в К.2. Після впливу діоксиду сірки, під час випробовувань для перевіряння функціювання відповідно до Е.З, кожен спринклер повинен функціювати так, щоб забезпечувався вихід води зі спринклера. Заклинювання або зависання фрагментів термочутливого запірного пристрою не дозволено.

  1. Корозія під впливом сольових парів

Спринклери піддають випробовуванням для перевіряння стійкості до корозії під впливом сольових парів, як наведено в К.З. Після впливу сольових парів, під час випробовувань для перевіряння функціювання відповідно до Е.З, кожен спринклер повинен функціювати так, щоб забезпечувався вихід води зі спринклера. Заклинювання або зависання фрагментів

термочутливого запірного пристрою не дозволено.

  1. Вплив вологого повітря

Спринклери піддають випробовуванням для перевіряння стійкості до впливу вологого повітря, як наведено в К.4. Після впливу вологого повітря, під час випробовувань для перевіряння функціювання відповідно до Е.З, кожен спринклер повинен функціювати так, щоб забезпечувався вихід води зі спринклера. Заклинювання або зависання фрагментів термочутливого запірного пристрою не дозволено.

  1. Цілісність покриву спринклера

    1. Склад летких речовин у бітумних і парафінових матеріалах покривів

У бітумних і парафінових матеріалах покривів треба щоб були відсутні леткі речовини в такій кількості, за якої відбувається зменшення маси вихідного зразка матеріалу на величину більше ніж 5 % під час випробовувань матеріалу відповідно до L.1.

  1. Стійкість покриву до впливу низьких температур

У будь-якому покриві спринклера (парафіновому, бітумному, фарбовому або металевому) треба щоб були відсутні тріщини або відшарування під час випробовувань спринклерів із покривом відповідно до L.2.

  1. Стійкість до гідравлічного удару

У спринклері треба щоб було відсутнє протікання води під час випробовування для перевіряння стійкості до впливу різкої зміни тиску відповідно до додатка М. Після випробувань, під час перевіяння функціювання спринклерів відповідно до Е.З, кожен спринклер повинен функціювати так, щоб забезпечувався вихід води зі спринклера. Заклинювання або зависання фрагментів термочутливого запірного пристрою не дозволено.

  1. Чутливість до температури навколишнього середовища

    1. Чутливість до температури навколишнього середовища за нормальної орієнтації спринклера

Під час випробовувань спринклерів відповідно до додатка N, за нормальної орієнтації (див. рисунок N.1a), вертикальні й підвісні спринклери, установлені без заглиблення, повинні належати до однієї з категорій, зазначених нижче, залежно від значень показника інерційності спрацьовування (ПІС) і коефіцієнта теплопередавання (С), як показано на рисунку 2:

  • із підвищеною чутливістю; або

  • зі спеціальною характеристикою чутливості; або

  • з нормальною чутливістю, група А; або

  • з нормальною чутливістю, група В.

  1. Чутливість до температури навколишнього середовища за несприятливої орієнтації спринклера

У разі несприятливої орієнтації спринклера необхідно обмежити зону, в якій позначається вплив затінення, створюваного елементами вилки спринклера, кутом 25° з кожного боку щодо площини, що проходить крізь елементи вилки й перпендикулярного напрямку потоку повітря (тобто максимальна зона, у якій затінення відсутнє, дорівнює 104° із 360°), як показано на рисунку N.1b.

Під час випробовувань відповідно до додатка N, у разі несприятливої орієнтації спринклера, середнє значення показника ПІС не повинне перевищувати 110 % від відповідного граничного значення, зазначеного на рисунку 2. Під час розраховування показника ПІС для випадку несприятливої орієнтації спринклера необхідно використовувати значення коефіцієнта теплопередавання (С), отримані за результатами випробувань за нормальної орієнтації спринклера.




Пояснення:

  1. — нормальна чутливість, група А; X — коефіцієнт теплопередавання — С (м/с)1/2;

  2. — нормальна чутливість, група В; Y — інерційність спрацювання — ПІС (мс)1/2.

  3. — спеціальна характеристика чутливості;

  4. — підвищена чутливість;

Рисунок 2 — Граничні значення показника ПІС та коефіцієнта С за нормальної орієнтації спринклера

  1. .16 Термостійкість

Після випробувань відповідно до додатка О на корпусі спринклера, відбивача та опорних деталях відбивача не дозволено ознаки деформації або руйнування.

  1. .17 Вібростійкість

Після випробувань на вібростійкість відповідно до додатка Р на спринклері не дозволено помітні ознаки ушкодження. Спринклер повинен відповідати вимогам 4.8 й 4.9 і задовільно функціювати під час проведення випробовувань відповідно до Е.З. Заклинювання або зависання фрагментів термочутливого запірного пристрою не дозволено.

  1. .18 Стійкість до ударів

Після випробувань на стійкість до удару відповідно до додатка Q, спринклер повинен відповідати вимогам 4.9 і задовільно функціювати під час проведення випробовування відповідно до Е.З. Заклинювання або зависання фрагментів термочутливого запірного пристрою не дозволено.

  1. .19 Стійкість до впливу низьких температур

Під час випробовувань спринклерів відповідно до додатка R треба щоб було відсутнє спрацьовування спринклерів до проведення випробовувань для перевіряння функціювання. Після випробування на спринклерах треба щоб були відсутні помітні ушкодження. Під час випробовування для перевіряння функціювання відповідно до Е.З, проведених після візуального контролю, кожен спринклер повинен функціювати так, щоб забезпечувався вихід води зі спринклера. Заклинювання або зависання фрагментів термочутливого запірного пристрою не дозволено.

  1. МАРКОВАННЯ

    1. Загальні відомості

На кожному спринклері повинне бути таке марковання:

  1. назва або торговий знак постачальника; та

  2. цифрове позначення моделі, позначення згідно з каталогом виробів або інші еквівалентні позначення; та

  3. назва підприємства, на якому виконане складання спринклера, якщо його деталі виготовлено на декількох підприємствах; та

  4. літерна познака типу спринклера й познака його положення під час установлювання, що І відповідають таблиці 6;

  5. номінальна температура спрацювання, що повинна бути зазначена за допомогою штампування, гравірування або колірного позначення так, щоб можна було визначити номінальну температуру спрацювання навіть після спрацювання спринклера; у країнах, у яких застосовується колірне позначення вилки спринклерів зі скляною колбою, необхідно використовувати колірні позначення, зазначені в таблиці 2 для спринклерів із легкоплавким замком; та

Примітка. У спринклерах із легкоплавким замком, додатково до будь-якого колірного позначення номінальної температури спрацювання (див. 4.3 і таблицю 2), номінальна температура спрацювання повинна бути також зазначена, за штампуванням або в процесі лиття, на легкоплавкому термочутливому елементі.

  1. рік виготовлення.

Примітка. Рік виготовлення повинен бути зазначений повністю, наприклад «2000», або в скороченій формі, наприклад «00». Рік виготовлення може містити в собі останні три місяці попереднього року й перші шість місяців наступного року.

Якщо зміст вимог ZA.3, збігається зі змістом вищевикладених вимог, то передбачено, що вимоги розділу 5 виконано.

Таблиця 6 — Літерні маркування типу спринклера та його положення під час установлювання

Тип спринклера й положення під час установлювання спринклера

Познака типу а

Познака положення під час установлювання

Потаємний спринклер

СС


Стандартний спринклер

С


Сухий спринклер

D


Плоскоструменевий спринклер

F


Стельовий спринклер

L


Заглиблений спринклер

R


Спринклер із бічним розбризкуванням

W


Розпилювальний спринклер

S


Горизонтальний спринклер


Н

Підвісний спринклер


Р

Вертикальний спринклер


U

а Познака типу повинна передувати позначці положення під час установлювання.

  1. Спринклери з бічним розбризкуванням

    1. Загальні відомості

На відбивачі спринклера з бічним розбризкуванням повинне бути нанесене чітке позначення передбачуваної орієнтації спринклера щодо потоку води. Якщо для позначання напрямку потоку води використовують стрілку, то вона повинна супроводжуватися словом «потік» («flow»).

  1. Горизонтальні спринклери з бічним розбризкуванням

На відбивачі горизонтального спринклера з бічним розбризкуванням повинне бути позначення «верх» («top») для визначання орієнтації спринклера під час установлювання.

  1. Потаємні спринклери

На пластинчастій кришці потаємного спринклера повинні бути виштампувані слова «Фарбувати не дозволено» («Do not paint»).

  1. Знімний корпус заглибленого спринклера

На знімному корпусі заглибленого спринклера повинне бути позначення спринклера, що установлений в корпусі, крім випадків, коли корпус є невід’ємною частиною спринклера.

  1. ІНСТРУКЦІЇ

Для кожного типу спринклера повинна бути передбачена окрема інструкція з методичними рекомендаціями щодо установлювання, обслуговування та заміни спринклерів.

  1. УМОВИ ВИПРОБОВУВАННЯ

Див. додаток А.

  1. ПЕРЕВІРЯННЯ ВІДПОВІДНОСТІ СПРИНКЛЕРІВ ВИМОГАМ

    1. Загальні відомості

Для підтвердження відповідності спринклерів вимогам цього стандарту використовують:

  • попередні випробовування;

  • контроль якості продукції на підприємстві-виробнику;

  • контрольні випробовування.

  • Попередні випробовування

Попередні випробовування проводять під час першого впроваджування цього стандарту. Під час стандартних випробовувань можуть бути враховані результати окремих випробувань, проведених відповідно до положень цього стандарту (для таких самих елементів устатковання, характеристик, способу випробовування, режиму готування зразків, системи підтвердження відповідності вимогам та іншим показникам). Крім того, попередні випробовування проводять на початку серійного виробництва продукції певного типу або ж на початку використовування нового виробничого процесу (якщо виробництво продукції нового типу або використовування нового виробничого процесу може вплинути на технічні дані продукції).