Механізм, за допомогою якого зачинені двері утримуються у такому стані, що доки він не буде відсунутий, двері не можуть бути відчинені

  1. замок (lock)

Засіб, придатний розпізнавати введений ключ (код) і здійснювати блокувальну функцію ригельного механізму або дверей

  1. переблоковувальний пристрій (relocking device)

Система, яка суміщає елементи блокування та виявляння і має перешкоджати зсуву ригельного механізму у нефіксовану позицію у разі виявляння спроби крадіжки зі зломом.

Примітка. Переблоковувальний пристрій може бути частиною ригельного механізму (наприклад, активним безпосереднім блоківником) або автономним пристроєм (наприклад, пасивним блокіратором)

  1. зачинити (to close)

Перемістити двері так, щоб стало можливим зафіксувати їх ригельним механізмом або засувом

  1. зачинити на засув (to bolt)

Перемістити ригельний механізм або засув замка (якщо відсутній ригельний механізм) у положення, в якому зачинені двері фіксуються

  1. замикати (to lock)

Блокувати від переміщення ригельний механізм дією замка.

  1. Визначення для депозитних систем

    1. депозитна система (deposit system)

Конструкція з приймального блока та блока введення і необов’язково жолоба для їх з’єднання.

Депозитними системами є депозитні сейфи або нічні сейфи.

Примітка. Депозитна система обслуговує потреби безпечного приймання та безпечного зберігання грошових депозитів і (або) цінностей. Терміни «депозитний сейф» та «нічний сейф» також застосовують до депозитних систем, які мають приймальні блоки великого розміру, які можуть також бути віднесені до категорії сховищ

  1. депозитний сейф (deposit safe)

Депозитна система, вимоги до якої пов'язані з положеннями захисту, необхідними для того, щоб надати можливість службовцям вносити депозити в приймальний блок без необхідності відкривати двері цього блока.

Примітка. Депозитні сейфи звичайно знаходяться всередині будівлі

  1. нічний сейф (night safe)

Депозитна система, вимоги до захисту якої пов’язані з її використовуванням фінансовими установами для надання послуг безпечного приймання депозитів клієнтів.

Примітка 1. Доступ до нічних сейфів часто надається з боку вулиці.

Примітка 2. Як депозитні сейфи, так і нічні сейфи, можна використовувати разом зі спеціальними сумками, гаманцями та іншими контейнерами

  1. приймальний блок (receiving unit)

Засіб безпечного зберігання з отворами, необхідними для обслуговування депозитної системи

  1. блок введення (input unit)

Обладнання для доступу користувачів, в яке вносять депозити для переміщування в приймальний блок.

Примітка. Доступ до блоків введення може контролюватися замками або пристроями, які можуть забезпечити ідентифікацію особи, яка вносить депозит

  1. жолоб (chute)

Необов'язкове з’єднання між блоком введення та приймальним блоком, по якому переміщується депозит

  1. депозит (deposit)

Об’єкт, який вкладається в блок введення та призначений для переміщування в приймальний блок.

Примітка. Депозитом можуть бути гроші або цінності, розміщені в спеціальних контейнерах, сумках або конвертах, або одиничні банкноти чи пачки банкнот

  1. інтегрована депозитна система (integrated deposit system)

Системи, що керуються програмованими пристроями керування, в яких послідовності фізичних депозитів не можуть бути змінені з’єднанням із пристроями за межами приймального блока

  1. розподілена депозитна система (distributed deposit system)

Системи, що керуються програмованими пристроями керування, в яких послідовності фізичних депозитів змінюють з’єднанням із пристроями за межами приймального блока

  1. база (base)

Будь-яка частина депозитної системи, що знаходиться між приймальним блоком та поверхнею, до якої вона має бути прикріплена.

Примітка. Базу використовують для розміщення приймального блока депозитної системи на зручній для користування висоті

  1. Визначення випробовування на вилучання депозиту (deposit test attack definitions).

Примітка. Випробовувальні зломи, наведені в пунктах від 3.3.1 до 3.3.5 включно, є випробовуваннями на вилучення депозитів

  1. зламування (forcing)

Вилучання депозитів із приймального блока через існуючі отвори в цьому блоці здійсненням випробовувального злому блока введення, жолоба або існуючих отворів у приймальному блоці, за якого відбуваються деструктивні зміни або видиме ушкодження депозитної системи.

Зламування може відбуватися до, протягом або після процедури внесення депозиту

  1. вибирання депозиту (deposit retrieval)

Вилучення депозиту з депозитної системи здійсненням випробовувального злому без залишення слідів, які можуть бути виявлені під час ретельного оглядання експертів із метою доведення, що мав місце кримінальний напад.

Вибирати депозит можна до, протягом або після процедури внесення депозиту

  1. вивуджування (fishing)

Вилучання депозитів із приймального блока через блок введення або будь-які отвори, що існують у депозитній системі, здійсненням випробовувального злому блока введення або будь-яких існуючих у депозитній системі отворів.

Вивуджування відбувається після процедури внесення депозиту. Вивуджування не призначене для спричинення ушкодження системи, проте можуть залишитися видимі сліди нападу

  1. багаторазове захоплення (repeated trapping)

Вилучання депозиту через блок введення або жолоб здійсненням випробовувальної атаки на блок введення чи жолоб, частково виконують до процедури внесення депозиту, не впливає на подальше нормальне використовування механізму і залишає видиме ушкодження депозитної системи. Багаторазове захоплення можна здійснювати до, протягом та після процедури внесення депозиту (див. 3.3.5).

Багаторазове захоплення застосовне лише до нічних сейфів

  1. захоплення останнього депозиту (trapping last deposit)

Вилучання депозиту через блок введення або жолоб здійсненням випробовувальної атаки на блок введення чи жолоб, частково виконується до процедури внесення депозиту, може впливати на подальше нормальне використовування механізму і може залишати видиме ушкодження депозитної системи.

Захоплюють останній депозит до та після процедури внесення депозиту.

Захоплення останнього депозиту застосовне лише до нічних сейфів.

Багаторазове захоплення (3.3.4) та захоплення останнього депозиту можна здійснювати введенням пристроїв, що запобігають досягненню депозитами приймального блока і уможливлюють вилучення депозитів із депозитної системи

  1. видимі сліди; видимі ушкодження (visible traces; visible damage)

Подряпини або зміни, які є наслідком застосування інструментів і можуть бути виявлені на фотографії, зробленій фотокамерою миттєвого фотографування при розташуванні об’єктива такої камери на відстані 1 м по горизонталі від сліду/ушкодження і 1,7 м від рівня землі.

Примітка. Сліди або ушкодження, що можуть бути виявлені на такій фотографи, вважають видимими користувачу депозитної системи.

  1. КЛАСИФІКАЦІЯ ТА ВИМОГИ

    1. Класифікація

Депозитні системи класифікують за класом опору відповідно до таблиці 1. Депозитні сейфи класифікують за класами, що позначають як D-А, а нічні сейфи класифікують за класами, що позначають як N-A. А — є римською цифрою або 0.

Класу опору може бути надана позначка ЕХ (наприклад, D-А ЕХ або N-A ЕХ), яка зазначає відповідність вимогам випробовувань на вибух. Проте позначка ЕХ не застосовна до класів 0 та І.

Депозитні системи класів 0 та І класифікують як депозитні сейфи.

Депозитні системи класів від II до V можуть бути класифіковані як депозитні сейфи або нічні сейфи.

Депозитні системи класів VI і вище класифікують як нічні сейфи.

Депозитні системи, що мають приймальний блок із довжиною хоча б однієї внутрішньої стінки, що не перевищує 1 м, класифікують за одним із 11 класів (див. таблицю 1).

Депозитні системи, що мають приймальний блок, у якого всі внутрішні стінки довше 1 м, класифікують за одним із 14 класів (див. таблицю 2).

Позначка ЕХ є не обов’язковою.

Примітка 1. До депозитних систем висуваються різні вимоги в межах одного класу опору залежно від того, чи є довжина усіх внутрішніх сторін більшою за 1 м, чи ні.

Примітка 2. Межі класів є такі ж, як в EN 1143-1.

  1. Загальні вимоги

У захисному матеріалі блока введення або жолоба не повинно бути інших отворів, крім необхідних для ідентифікації користувача (наприклад, замків, пристроїв для зчитування карток тощо), для кабелів та внесення депозитів.

У захисному матеріалі приймального блока не повинно бути інших отворів, крім отворів для замків, кабелів, анкерного кріплення і отвору для блока введення або жолоба.

Не використані отвори для кабелів мають бути закриті або заглушені виробником засобами, які не можна видалити ззовні, не залишивши видимих слідів.

  1. Вимоги до приймальних блоків

Примітка 1. Приймальні блоки, у яких довжина хоча б однієї внутрішньої стінки не перевищує 1 м, розглядають як сейфи (див. 3.1.1), а приймальні блоки, у яких довжина всіх внутрішніх стінок перевищує 1 м, розглядають як сховища (див. 3.1.4).

Примітка 2. Блок введення, вмонтований у приймальний блок, не розглядають як частину приймального блока. У цьому стандарті та частина простору, що зайнята блоком введення, також не може тлумачитись як частина приймального блока.

  1. Замки: кількість та клас

Приймальні блоки мають бути обладнані замками, що відповідають ENV 1300, відповідно до таблиці 1 та 2.

Примітка. Додатково до замків, зазначених у таблиці 1 та 2, можуть бути встановлені замки з годинниковим механізмом і (або) замки із часовою затримкою.

  1. Приймальні блоки з довжиною принаймні однієї внутрішньої сторони не більше ніж 1 м

    1. Під час випробовування відповідно до розділу 7 приймальний блок має забезпечити величину опору повному та частковому доступу, зазначену у таблиці 1 для відповідного класу. Цю вимогу не застосовують до отвору для блока введення та жолоба.

Таблиця 1 — Мінімальні вимоги до приймальних блоків із довжиною принаймні однієї внутрішньої сторони не більше ніж 1 м

Клас"

Величина опору для випробовування інструментом злому (див. розділ 7)

Міцність анкерного кріплення6 (див. 8.1, 8.2)

Випробовування інструменти злому системи кріплення приймального блока6 (див. 8.3)

Вимоги для ЕХ призначення (див. розділ 9)

Замок (замки)


Частковий доступ, RU

Повний доступ, RU

Необхідне зусилля, кН

Величина опору, RU

Величина після- детонаційного опору, RU

Кількість

Клас за ENV 1300

D-0

ЗО

ЗО

50


1

А

D-I

ЗО

50

50



1

А

D-II (ЕХ)

N-II (ЕХ)

50

80

50

50

4

1

А

D-III (ЕХ) N-III (ЕХ)

80

120

50

50

6

1

В

D-IV(EX)

N-IV(EX)

120

180

100

50

9

2

В

D-V (EX)

N-V (EX)

180

270

100

50

14

2

В

N-VI (EX)

270

400

100

70

20

2

С

N-VII (EX)

400

600

100

120

ЗО

2

С

N-VIII (EX)

550

825

100

160

41

2

С

N-IX (EX)

750

1050

100

210

53

2

С

N-X(EX)

900

1350

100

280

68

2

С

‘«ЕХ» у лапках означає депозитні системи, що можуть бути класифіковані як із позначкою ЕХ, так і без неї.

6 Застосовне для приймальних блоків депозитних сейфів до 1000 кг та будь-яких приймальних блоків нічних сейфів. Зверніть увагу на те, що випробовування анкерного кріплення для депозитних сейфів та нічних сейфів відрізняється (див. 8.1 та 8.2).

6 Застосовне лише для приймальних блоків нічних сейфів.

Національний відхил

В Україні чинний ДСТУ 4012.3 (1), який впроваджує вимоги ENV 1300. Класи замків високої безпеки треба встановлювати згідно з цим стандартом.