А.2 Продукція та послуги

В ISO 9001:2008 використано термін «продукція», щоб охопити всі категорії виходу. У цьому ви­данні цього стандарту використано «продукція та послуги». «Продукція та послуги» охоплюють усі ка­тегорії виходу (технічні засоби, послуги, програмні засоби та перероблені матеріали).

Спеціальне долучення терміна «послуги» призначено підкреслити відмінності між продукцією та послугами у застосуванні деяких вимог. Послугу характеризують тим, що принаймні частину виходу реалізують за безпосереднього взаємодіяння з замовником. Це означає, наприклад, що відповідність вимогам не завжди може бути підтверджено перед завершенням надання послуг.

У більшості випадків продукцію та послуги використовують разом. Більшість виходів, які поста­чає замовникам організація, чи які постачають замовникам зовнішні постачальники, охоплюють як про­дукцію, так і послуги. Наприклад, матеріальна чи нематеріальна продукція може мати певні суміжні послуги, або послуга може мати певну суміжну матеріальну чи нематеріальну продукцію.

А.З Розуміння потреб і очікувань зацікавлених сторін

У 4.2 установлено вимоги, за якими організація повинна визначати зацікавлені сторони, які є відпо­відними для системи управління якістю, а також вимоги цих зацікавлених сторін. Однак 4.2 не перед­бачає розширення вимог щодо системи управління якістю поза межі сфери застосування цього стан­дарту. Відповідно до сфери застосування цей стандарт застосовують у разі, якщо організації потрібно продемонструвати свою здатність постійно постачати продукцію та послуги, які задовольняють ви­моги замовників, і застосовні законодавчі та регламентувальні вимоги, щоб підвищити задоволеність замовника.

Цей стандарт не вимагає від організації розглядати зацікавлені сторони в разі, якщо вона вирі­шує, що цих сторін не стосується її система управління якістю. Саме організація вирішує, чи є конк­ретна вимога відповідної зацікавленої сторони доречною для її системи управління якістю.

А.4 Ризик-орієнтоване мислення

У попередніх виданнях цього стандарту поняття ризик-орієнтованого мислення подано неявно, наприклад, через вимоги щодо планування, аналізування та поліпшування. Цей стандарт установлює вимоги для організації щодо розуміння свого середовища (див. 4.1) та визначання ризиків як основи для планування (див. 6.1). Це відображає застосування ризик-орієнтованого мислення для плануван­ня та запровадження процесів системи управління якістю (див. 4.4) і сприятиме у визначенні обсягу задокументованої інформації.

Одна з ключових цілей системи управління якістю'—діяти як запобіжний інструмент. Отже, у цьо­му стандарті немає окремого розділу чи підрозділу стосовно запобіжних дій. Поняття запобіжної дії зазначено через використання ризик-орієнтованого мислення у формулюванні вимог до системи управління якістю.

Застосовуване в цьому стандарті ризик-орієнтоване мислення дає змогу дещо зменшити кількість директивних вимог і замінити їх вимогами, зорієнтованими на дієвість. Порівняно з ISO 9001:2008, цим забезпечено більшу гнучкість вимог щодо процесів, задокументованої інформації та відповідальності в організації.

Хоча 6.1 зазначає, що організація повинна планувати дії стосовно ризиків, немає вимоги щодо формалізованих методів керування ризиками або задокументованого процесу керування ризиками. Організації можуть самі вирішувати, чи потрібно розробляти обширнішу методологію керування ризи­ками, ніж цього вимагає цей стандарт, наприклад, завдяки застосуванню інших настанов або стандартів.

Не всі процеси системи управління якістю становлять той самий рівень ризику з погляду здат­ності організації досягати своїх цілей, а впливи невизначеності не однакові для всіх організацій. Відпо­відно до вимог 6.1 організація відповідає за застосування нею ризик-орієнтованого мислення, а також за виконувані нею дії стосовно ризиків, зокрема за те, потрібно чи ні зберігати задокументовану інфор­мацію як доказ визначення нею ризиків.

А.5 Застосовність

Цей стандарт не робить посилання на «вилучення» щодо застосовності його вимог до системи управління якістю організації. Однак організація може проаналізувати застосовність вимог, зважаючи на розмір чи складність організації, прийняту нею модель управління, діапазон дій організації, а та­кож характеру ризиків і можливостей, які вона виявляє.

Вимоги щодо застосовності розглянуто в 4.3, де визначено умови, за яких організація може прий­мати рішення про те, що певну вимогу не може бути застосовано до жодного з процесів, охоплених сферою застосування її системи управління якістю. Організація може приймати рішення про незасто­совність певної вимоги тільки в разі, якщо її рішення не спричинюватиме неспроможність забезпечити відповідність продукції та послуг.

А.6 Задокументована інформація

Як складову частину забезпечення узгодженості з іншими стандартами на системи управління спільний розділ про «задокументовану інформацію» прийнято без значних змін або доповнень (див. 7.5). Там, де належить, текст цього стандарту узгоджено з його вимогами. Отже, «задокументовану інфор­мацію» використано для всіх вимог щодо документів.

Там, де в ISO 9001:2008 ужито конкретні терміни, як-от «документ» чи «задокументована методи­ка», «настанова щодо якості» чи «програма якості», у цьому виданні цього стандарту визначено ви­моги «підтримувати в актуальному стані задокументовану інформацію».

Там, де в ISO 9001:2008 використано термін «протоколи»/«записи» на позначення документів, по­трібних для забезпечення доказу дотримання вимог, тепер це подано як вимога «зберігати задокумен­товану інформацію». Організація відповідає за визначання того, яку задокументовану інформацію по­трібно зберігати, протягом якого періоду часу її треба зберігати та які носії використовуватимуть для її зберігання.

Вимога «підтримувати в актуальному стані» задокументовану інформацію не унеможливлює того, що організація може також потребувати «зберігати» деяку задокументовану інформацію для конкрет­них цілей, наприклад, зберігати її попередні версії.

Там, де цей стандарт посилається на «інформацію», а не на «задокументовану інформацію» (на­приклад, у 4.1: «Організація повинна здійснювати моніторинг і аналізування інформації про ці зовнішні та внутрішні чинники»), немає вимоги, щоб цю інформацію було задокументовано. У таких ситуаціях організація може сама вирішувати, чи необхідно або доцільно застосовувати вимогу «підтримувати в актуальному стані задокументовану інформацію».

А.7 Знання організації

У 7.1.6 цього стандарту розглянуто потребу визначати та керувати знаннями, які набуває та підтри­мує організація, щоб забезпечувати функціювання своїх процесів і змогу досягати відповідності про­дукції та послуг.

Вимоги стосовно знань організації було уведено для

  1. захисту організації від утрати знань, наприклад,

  • через плинність кадрів;

  • неспроможність збирати інформацію та обмінюватися нею;

  1. заохочування організації до набуття знань, наприклад, на основі

— навчання на власному досвіді;

  • наставництва;

  • навчання на кращому досвіді інших.

А.8 Контроль надаваних іззовні процесів, продукції та послуг

У 8.4 розглянуто всі види надаваних іззовні процесів, продукції та послуг, наприклад,

  1. закуплені у постачальника;

  2. за угодою з компанією-партнером;

  3. процеси, передані сторонньому виконавцеві — зовнішньому постачальникові.

Передавання сторонньому виконавцеві завжди має істотну характеристику послуги, оскільки ма­тиме принаймні одну дію, проваджену обов’язково за безпосереднього взаємодіяння постачальника та організації.

Необхідні заходи контролю постачання ззовні можуть значно різнитися залежно від характеру про­цесів, продукції та послуг. Організація може застосовувати ризик-орієнтоване мислення, щоб визна­чити вид і обсяг заходів контролю, підхожих для конкретних зовнішніх постачальників і надаваних іззовні процесів, продукції та послуг.

ДОДАТОК В
(довідковий)

ІНШІ МІЖНАРОДНІ СТАНДАРТИ ЩОДО УПРАВЛІННЯ ЯКІСТЮ
ТА НА СИСТЕМИ УПРАВЛІННЯ ЯКІСТЮ, РОЗРОБЛЕНІ ТЕХНІЧНИМ

КОМІТЕТОМ ISO/TC 176

Міжнародні стандарти, описані в цьому додатку, розробив Технічний комітет ISO/TC 176 з тим, щоб забезпечити допоміжною інформацією організації, які застосовують цей стандарт, а також подати на­станови для організацій, які прагнуть перевищити викладені в ньому вимоги. Настанови чи вимоги, які є в документах, перелічених у цьому додатку, не мають на меті розширювати чи змінювати вимоги цього стандарту.

У таблиці В.1 показано зв’язок між цими стандартами та відповідними розділами/підрозділами цього стандарту.

У цьому додатку немає посилань на розроблені Технічним комітетом ISO/TC 176 стандарти на сис­теми управління якістю в окремих галузях.

Цей стандарт є одним з трьох основних стандартів, розроблених Технічним комітетом ISO/TC 176.

ISO 9000 «Системи управління якістю. Основні положення та словник термінів» забезпечує істотну основу для належного розуміння та запровадження цього стандарту. Принципи управління якістю, до­кладно описані в ISO 9000, було взято до уваги під час розроблення цього стандарту. Ці принципи самі собі не є вимогами, але на них ґрунтовано вимоги цього стандарту. В ISO 9000 також подано терміни, визначення понять і поняття, використані в цьому стандарті.

ISO 9001 (цей стандарт) установлює вимоги, націлені насамперед на забезпечення довіри до про­дукції та послуг, що їх постачає організація, і, таким чином, на підвищення задоволеності замовника. За його належного запровадження організація може також очікувати інші вигоди, як-от поліпшене внутрішнє інформування, краще розуміння та контролювання процесів організації.

ISO 9004 «Управління задля досягнення сталого успіху організації. Підхід на основі управління якістю» подає настанови для організацій, що прагнуть перевищити вимоги цього стандарту, з тим, щоб розглянути ширший діапазон тем, які можуть вести до поліпшення загальної дієвості організації. ISO 9004 подає настанови щодо методології самооцінювання з тим щоб організація мала змогу оці­нювати рівень досконалості своєї системи управління якістю.

Міжнародні стандарти, наведені нижче, можуть сприяти організаціям, якщо вони розробляють чи прагнуть поліпшити свої системи управління якістю, свої процеси чи свої види діяльності.

ISO 10001 «Управління якістю. Задоволеність замовників. Настанови щодо кодексів поведінки для організацій» надає організації настанови, -щоб визначати, що її зобов’язання стосовно задоволеності замовників задовольняють потреби та очікування замовників. Його використання може підвищувати довіру замовників до організації та поліпшувати розуміння замовниками того, що можна очікувати від організації, знижуючи, тим самим, імовірність виникнення непорозумінь і скарг,

ISO 10002 «Управління якістю. Задоволеність замовників. Настанови щодо розглядання скарг в організаціях» подає настанови щодо процесу розглядання скарг, визнаючи та враховуючи потреби й очікування скаржників і розв’язуючи будь-які отримані скарги. ISO 10002 подає відкритий, результа­тивний і легкий для використання процес розглядання скарг, охоплюючи навчання персоналу. Він та­кож слугує настановою для малих підприємств.

ISO 10003 «Управління якістю. Задоволеність замовників. Настанови щодо розв’язання спорів поза межами організацій» подає настанови щодо результативного та ефективного зовнішнього розв’язання спорів за скаргами, пов’язаними з продукцією. Розв’язання спорів — це спосіб отримання відшкоду­вання, якщо скаргу не задоволено в межах організації. Більшість скарг може бути успішно розв’язано в межах організації без застосування процедури протистояння.

ISO 10004 «Управління якістю. Задоволеність замовників. Настанови щодо моніторингу та оціню­вання» подає настанови щодо дій з підвищування задоволеності замовників і визначення можливос­тей для поліпшування продукції, процесів та показників, що їх цінують замовники. Такі дії можуть по­силювати лояльність замовників і допомагати утримувати їх.

ISO 10005 «Системи управління якістю. Настанови щодо програм якості» подає настанови щодо роз­роблення та використання програм якості як засобу встановлення зв’язку між вимогами процесу, продукції, проекту чи контракту й методами роботи та практичною діяльністю, які підтримують виготовлення про­дукції. Вигоди від запроваджування програми якості — більша довіра до того, що вимоги буде виконано, процеси контрольовані, а також мотивація, яку це може давати залученому персоналу.

ISO 10006 «Системи управління якістю. Настанови щодо управління якістю в проектах» застосов­ний до будь-яких проектів — від малих до великих, від простих до складних, від індивідуальних про­ектів до проектів, які становлять частину пакету проектів. ISO 10006 має використовувати персонал, який залучено до керування проектами та якому потрібно забезпечувати впевненість у тому, що органі­зація застосовує практики, викладені в стандартах ISO на системи управління якістю.

ISO 10007 «Системи управління якістю. Настанови щодо керування конфігурацією» призначено сприяти організаціям, що застосовують керування конфігурацією задля технічного та адміністратив­ного керування на всіх стадіях життєвого циклу продукції. Керування конфігурацією можна використо­вувати, щоб задовольняти вимоги щодо ідентифікації та простежуваності продукції, установлені в цьому стандарті.

ISO 10008 «Управління якістю. Задоволеність замовників. Настанови щодо електронних торговель­них угод за схемою бізнес-споживач» подає настанови щодо того, як організація може запроваджува­ти результативну та ефективну систему електронних торговельних угод за схемою бізнес-споживач (business-to-consumer electronic commerce transaction — B2C ЕСТ), і, таким чином, забезпечує для спо­живачів основу, щоб мати більшу довіру до систем В2С ЕСТ, підвищує здатність організацій задоволь­няти споживачів і допомагає зменшити кількість скарг і спорів.