1. Активність

Зазначають максимальну активність радіоактивного вмісту під час перевезення, виражену в Бекерелях (Бк) із відповідним префіксом десяткових одиниць CI. Для подільного радіо­активного матеріалу замість активності можна навести масу подільного радіоактивного матеріалу в грамах (г) або кратних йому одиницях.

  1. Транспортний індекс

Зазначають чисельне значення транспортного індексу вантажної одиниці або вантажно- транспортної одиниці, яке визначають як значення виміряного максимального рівня випро­мінювання, визначеного в мілізівертах на годину (мЗв/год), на відстані 1 м від зовнішньої поверхні вантажної одиниці або вантажно-транспортної одиниці, або незапакованих НПА-I чи ОПРЗ-I, помножене на 100. Вказувати транспортний індекс для категорії І-БІЛА непо­трібно.

  1. На знаках небезпеки, які наносять на транспортний пакет або контейнер, у графах «Вміст» і «Активність» потрібно надавати інформацію, яку підсумовують за усім радіоактивним вмістом. У випадку, коли транспортний пакет або контейнер містить паковання з різними радіонук­лідами, у графах «Вміст» і «Активність» допустимо наводити текст «Див. транспортні документи/See Transport Documents».

  2. У нижній половині знака небезпеки, встановленого для радіоактивних матеріалів (ри­сунок Б.7.4) записують значення індексу безпеки з критичності, наведене в сертифікаті про за­твердження типу конструкції паковання або в сертифікаті про затвердження перевезення на спе­ціальних умовах, який видано компетентним органом.

На знаку небезпеки, який наносять на транспортний пакет або контейнер, зазначають індекс безпеки з критичності, підсумований за всім радіоактивним вмістом.

  1. Вимоги до розміщування знаків небезпеки на вантажних одиницях

    1. На кожну вантажну одиницю, що подають до транспортування, якщо інше не передба­чено вимогами цього стандарту або ДСТУ 4500-5, наносять знаки небезпеки, які ідентифікують ос­новний та додатковий види небезпеки вантажу.

Знаки небезпеки, встановлені для кожного класу (підкласу) небезпечних вантажів, наведено у додатку Б.

    1. Знаки небезпеки, відповідні кожному виду небезпеки повинні бути розташовані по гори­зонталі поруч один з одним. Знак додаткового виду небезпеки повинен бути нанесений праворуч від знака основного виду небезпеки.

    2. Знаки небезпеки, визначені для небезпечних вантажів класу 1 і класу 7, мають бути нанесені строго ліворуч від транспортної назви небезпечного вантажу.

  1. Знаки-табло небезпеки

    1. Вимоги до знаків-табло небезпеки

      1. Знаки-табло небезпеки, які наносять на вантажно-транспортну одиницю з небезпечним вантажем (за винятком знака-табло небезпеки, визначеного для небезпечних вантажів класу 7 у 7.2.1.2) повинні:

  • мати розмір не менше ніж 250 мм х 250 мм із лінією того самого кольору, що і символ, тов­щиною 2 мм, яка проведена, паралельно крайці знака, на відстані 12,5 мм від неї;

  • відповідати знаку небезпеки, встановленому для відповідного класу (підкласу) небезпеч­ного вантажу, який перевозять, стосовно форми, кольору та символу;

  • за допомогою цифр висотою не менше 25 мм указувати номер класу або підкласу (для не­безпечних вантажів класу 1 також групу сумісності) небезпечного вантажу, який перевозять, спо­собом, який визначено для відповідного знака небезпеки.

  1. Для небезпечних вантажів класу 7 знак-табло небезпеки повинен:

  • мати розмір не менше ніж 250 мм х 250 мм із лінією чорного кольору, яка проходить із внут­рішньої сторони від крайки і паралельно їй;

  • відповідати зразку, наведеному на рисунку В.1. Висота цифри «7» повинна бути не менша ніж 25 мм. Колір фону верхньої половини табло повинен бути жовтий, а нижньої половини — білий, колір трилисника та інших компонентів знака має бути чорний. Зазначення слова «РАДІОАКТИВНО» (RADIOACTIVE) у нижній половині необов’язкове, що дає змогу використовувати цей знак-табло для нанесення відповідного для вантажу номера ООН (див. рисунок Д.1).

    1. На вантажні контейнери, у яких розміщені паковання з радіоактивними матеріалами (за винятком звільнених паковань), та цистерни допустимо замість знака-табло небезпеки, згідно з рисунком В.1, наносити збільшені знаки небезпеки відповідно до рисунка Б.7.1, чи рисунка Б.7.2, чи рисунка Б.7.3 та, де потрібно, застосувати рисунок Б.7.4 із розмірами, встановленими для зна­ка-табло небезпеки.

    2. У випадку, коли конфігурація вантажної транспортної одиниці не дає змоги наносити знак- табло встановленого розміру, розміри знака-табло небезпеки можна зменшити до 100 мм х 100 мм. Якщо знак-табло небезпеки зменшено, то розміри усіх його елементів потрібно також зменшити пропорційно.

  1. Вимоги до розміщування знаків-табло небезпеки на вантажно-транспортних одиницях

    1. Знаки-табло небезпеки, які відповідають вимогам 7.2.1, повинні бути нанесені на:

  1. обидві бокові сторони та кожну торцеву сторону:

  • контейнера (за винятком контейнера, що завантажений радіоактивними матеріалами у звіль­нених пакованнях);

  • багатоелементного газового контейнера;

  • контейнера-цистерни.

  1. обидві бокові сторони і ззаду дорожньо-транспортного засобу, який перевозить небезпечні вантажі:

  • навалом;

  • класу 1 або класу 7 у пакованнях;

  1. обидві бокові сторони і ззаду:

  • автоцистерни;

  • дорожньо-транспортного засобу-батареї;

  • дорожньо-транспортного засобу зі знімними цистернами;

  1. обидві бокові сторони залізничного транспортного засобу, який перевозить небезпечні вантажі: — навалом;

  • наливом;

  • класу 1 чи класу 7 у пакованнях.

  1. Якщо знаки-табло небезпеки, нанесені на контейнер, багатоелементний газовий кон­тейнер, контейнер-цистерну не видно ззовні дорожньо-транспортного засобу, що їх перевозить, то знаки-табло небезпеки треба також нанести на обидві бокові сторони та ззаду самого дорожньо- транспортного засобу.

  2. Якщо дорожньо-транспортний засіб, завантажений небезпечними вантажами у пако- ванні (будь-якого класу (підкласу)), навантажують на борт судна, то знаки-табло небезпеки треба наносити на обидві бокові сторони та ззаду дорожньо-транспортного засобу.

Знаки-табло небезпеки потрібно також наносити спереду напівпричепа з небезпечними ван­тажами, якщо його вантажать на судно окремо від тягача.

  1. На вантажно-транспортні одиниці, що завантажені небезпечними вантажами:

  • різних підкласів класу 1, наносять тільки знак-табло небезпеки підкласу, що виявляє най­більшу небезпеку згідно з таким пріоритетом небезпеки: підклас 1.1 (найбільш небезпечний), підклас 1.5, підклас 1.2, підклас 1.3, підклас 1.6 та підклас 1.4 (найменш небезпечний). У цьому випадку групу сумісності на знак-табло небезпеки не наносять;

  • підкласу 1.2 і вантажами, що мають класифікаційний шифр 1.5D, наносять знак-табло не­безпеки за зразком, наведеним на рисунку Б.1.1.

    1. На вантажно-транспортну одиницю, що містить небезпечний вантаж, який характери­зується більш ніж одним видом небезпеки, треба наносити знаки-табло небезпеки, відповідні кожному виду небезпеки. Знаки-табло небезпеки треба розташовувати по горизонталі поруч один з одним. Знак-табло додаткового виду небезпеки потрібно наносити праворуч від знака основного виду небезпеки.

    2. Якщо вантажно-транспортна одиниця — цистерна з декількома відсіками, у яких пе­ревозять різні небезпечні вантажі (залишки небезпечних вантажів), то на боковій стороні кожного відсіку цистерни, у місці розташовання відсіків, наносять знаки-табло небезпеки, відповідні до не­безпеки вантажу. На автоцистерну знаки-табло небезпеки треба також наносити ззаду транспорт­ного засобу.

    3. Знаки-табло небезпеки наносять на праві двері вантажного контейнера. Допустимо наносити знаки-табло небезпеки на ліві двері у разі відсутності місця для їх нанесення на правих дверях. Знаки-табло потрібно розташовувати поблизу геометричного центра відповідної стінки.

  1. Номер ООН

    1. Вимоги до нанесення номера ООН на вантажні одиниці

      1. Номер ООН, встановлений для вантажу згідно з ДСТУ 4500-2, наносять на зовнішню поверхню кожної вантажної одиниці з небезпечним вантажем поруч із знаком небезпеки або по­переду транспортної назви, якщо її наносять.

      2. Попереду номера ООН указують букви «UN» (United Nations/Організація Об’єднаних Націй).

    2. Вимоги до нанесення номера ООН на вантажно-транспортні одиниці

      1. Вимоги до нанесення номера ООН на вантажно-транспортні одиниці, які містять ра­діоактивні матеріали

На вантажно-транспортних одиницях, що містять небезпечні вантажі класу 7, номер ООН, встановлений для вантажу згідно з ДСТУ 4500-2, вказують усередині знака-табло небезпеки, як на­ведено на рисунку Д.1, у разі перевезення:

  • радіоактивних матеріалів НПА-I чи ОПРЗ-I у контейнері;

  • радіоактивних матеріалів НПА-I чи ОПРЗ-I у цистерні;

  • радіоактивних матеріалів НПА-і чи ОПРЗ-і навалом у транспортному засобі;

  • радіоактивних матеріалів з одним номером ООН, які перевозять у порядку виняткового ви­користання у пакованнях чи у контейнері на транспортному засобі.

  1. Вимоги до нанесення номера ООН на вантажно-транспортні одиниці, які містять не­безпечні вантажі, інші ніж радіоактивні матеріали

    1. У разі перевезення небезпечних вантажів (інших ніж радіоактивні матеріали) авто­мобільним, залізничним або річковим транспортом, а також у разі мультимомодальних перевезень з використовуванням тільки цих видів транспорту на вантажно-транспортних одиницях номер ООН потрібно вказувати у нижній частині оранжевої інформаційної таблички, що відповідає вимогам А.2 та А.3, цифрами чорного кольору, висотою 100 мм і товщиною 15 мм, як наведено на рисунку Е.1.

Інформаційні таблички, на яких указано номер ООН, потрібно наносити:

  • на обидві бокові сторони знімної цистерни (БЕГК, контейнер-цистерни);

  • на обидві бокові сторони контейнера, в якому перевозять небезпечні вантажі навалом або небезпечні вантажі класу 1;

  • на дорожньо-транспортні засоби відповідно до 6.2.2;

  • на залізничний транспортний засіб відповідно до 6.2.3.

Інформаційні таблички у разі нанесення їх на контейнер чи знімну цистерну можна замінити етикеткою або можна наносити на ці вантажно-транспортні одиниці будь-яким іншим рівноцінним незмивним способом.

  1. У разі перевезення небезпечних вантажів (інших ніж радіоактивні матеріали) морським транспортом або авіаційним транспортом, а також у разі мультимомодальних перевезень з вико­ристовуванням цих видів транспорту на вантажно-транспортних одиницях номер ООН потрібно вказувати цифрами чорного кольору висотою не меншого ніж 65 мм:

  1. у нижній половині знака-табло основного виду небезпеки, як показано на рисунках Е.2—Е.5; або

  2. на оранжевій табличці, яку поміщають безпосередньо праворуч від знака-табло небезпеки, як показано на рисунку Е.6, або праворуч від попереджувального знака «Забруднювач моря».

Знак-табло небезпеки або оранжеву табличку, що містять номер ООН, потрібно наносити:

  1. на обидві бокові сторони та кожну торцеву сторону:

  • контейнера, в якому перевозять: небезпечні вантажі навалом, або запаковані небезпечні вантажі класу 1, чи ті, які мають один номер ООН та їх маса брутто більша ніж 4 000 кг;

  • знімної цистерни (БЕГК, контейнера-цистерни);

  1. на обидві бокові сторони й ззаду дорожньо-транспортного засобу, який перевозить небез­печні вантажі навалом чи наливом, або запаковані небезпечні вантажі однієї назви;

  2. на обидві бокові сторони залізничного транспортного засобу, що перевозить небезпечні ван­тажі навалом чи наливом, або запаковані небезпечні вантажі однієї назви.

Примітка. Якщо цистерна складається з декількох відсіків, номер ООН потрібно зазначати на кожному відсіку цистерни.

  1. Транспортна назва

    1. Транспортну назву, встановлену для вантажу згідно з ДСТУ 4500-2, наносять на зовнішню поверхню кожної вантажної одиниці.

Дозволено не наносити транспортну назву:

  • у разі перевезення радіоактивних матеріалів у звільнених пакованнях;

  • на вантажні одиниці з небезпечними вантажами класів 3, 4, 5, 8, 9 та підкласу 6.1 у разі їх перевезення тільки автомобільним транспортом.

  1. У разі перевезення небезпечних вантажів морським транспортом або мультимодальних перевезень з використовуванням цього виду транспорту, транспортну назву також наносять на двох сторонах:

  • контейнера-цистерни;

  • паковання, яке містить небезпечні вантажі навалом/насипом;

  • будь-якої вантажної транспортної одиниці, що містить небезпечні вантажі однієї назви та яка відповідно до вимог не має знака-табло небезпеки, або номера ООН, або попереджувального знака «Забруднювач моря».

    1. Транспортну назву небезпечного вантажу потрібно вказувати на вантажній одиниці або вантажно-транспортній одиниці відповідно до вимог ДСТУ 4500-2.

    2. Порожні вантажні одиниці та вантажно-транспортні одиниці, що неочищені від залишків небезпечних вантажів, окрім небезпечних вантажів класу 7, повинні бути позначені як такі долучен- ням спереду або ззаду транспортної назви слів «ПОРОЖНЯ НЕОЧИЩЕНА», «ЗАЛИШКИ ОСТАН­НЬОГО ВАНТАЖУ, ЯКИЙ ПЕРЕВОЗИЛИ».

    3. Відходи небезпечних вантажів (окрім радіоактивних відходів) треба позначати спереду транспортної назви словом «ВІДХОДИ», якщо воно не є частиною транспортної назви.

  1. Класифікаційний шифр

    1. Класифікаційний шифр небезпечного вантажу, встановлений для вантажу згідно з ДСТУ 4500-2 або ДСТУ 4500-3, наносять на зовнішню поверхню кожної вантажної одиниці з небез­печним вантажем. Перед номером класифікаційного шифру наводять літери «КШ» (класифікаційний шифр). Класифікаційний шифр указують поруч із транспортною назвою, якщо її наносять, у іншому випадку його вказують поруч із номером ООН.

    2. Якщо на вантажні одиниці, що містять небезпечні вантажі підкласу 1.4S, не наносять відповідний знак небезпеки, то перед транспортною назвою та після транспортної назви потрібно нанести класифікаційний шифр небезпечного вантажу.

  2. Номер аварійної картки

    1. У разі перевезення небезпечних вантажів залізничним транспортом та під час мульти- модальних перевезень з використовуванням цього виду транспорту номер аварійної картки по­трібно наносити на вагони, вагони-цистерни, а також контейнери та контейнери-цистерни.

    2. Номер аварійної картки, перед яким наводять літери АК, наносять на білій табличці, ви­готовленій відповідно до рисунка Ж.1, як наведено на рисунку Ж.2.

  3. Ідентифікаційний номер небезпеки

    1. Якщо перевозять небезпечні вантажі автомобільним, залізничним, річковим транспортом, а також у разі мультимомодальних перевезень з використовуванням цих видів транспорту, на вантажно-транспортних одиницях потрібно зазначати ідентифікаційний номер небезпеки (код системи інформації про небезпеку), встановлений для вантажу згідно з ДСТУ 4500-2.

    2. Ідентифікаційний номер небезпеки наводять латинськими літерами та арабськими циф­рами чорного кольору висотою 100 мм у верхній частині оранжевої інформаційної таблички, ви­готовленої відповідно до А.2, як наведено на рисунку Е.1.

    3. Вимоги щодо нанесення ідентифікаційного номера на вантажно-транспортні одиниці ідентичні вимогам, встановленим до номера ООН у 7.3.2.

  4. Попереджувальні знаки

    1. Попереджувальний знак для небезпечних вантажів, які небезпечні для довкілля