Кінець таблиці 8

Виливні ЧИННИКИ

Значення сили струму (симетрична навантага, якщо не зазначено інше)

Коефіцієнт потужності

Середній температурний коефіцієнт, %/К, для лічильників класу точності

лічильників безпосереднього підключення

лічильників, підключених через трансформатор

1

2

Індукція зовнішнього магніт­ного поля 0,5 мТл 6)

An

1

2,0

3,0

Радіочастотні електромаг­нітні поля

1

2.0

3.0

Функціюаання допоміжних пристроїв71

0,05

0,05 Іп

1

0.5

1.0

КондуктиенІ завади, наведені радіочастотними полями

/п

1

2.0

3,0

Швидкі перехідні процеси/ пакети імпульсів

/П

1

4.0

6.0

Згасні коливальні хвилі101

/п

1

2.0

3.0

Для діапазонів напруги від мінус 20 % до мінус 10 % і від 10 % до 15 % границі додаткових відносних похибок у три рази перевищують значення, наведені в цій таблиці.

За напруги нижче 0,8 Unпохибка лічильника може змінюватися між 10 % і мінус 100 %.

11Коефіцієнт гармонік напруги має бути менше ніж 1 %. Щодо умов випробування —див. 8.2.2 і 8.2.3.

Багатофазні лічильники з трьома вимірювальними елементами мають бути здатними здійснювати вимірювання і реєст­рацію із зазначеними у цій таблиці границями додаткової відносної похибки, якщо перервано такі фази.

одна або дві фази в трифазній чотирипроводовій мережі;

одна з трьох фаз у трифазній трипроводовій мережі (якщо лічильник розроблено для такої мережі).

Це стосується лише переривання фаз і не стосується таких випадків, як вихід з ладу плавкого запобіжника трансформатора.

Це випробування не поширюється на лічильники, підключені через трансформатор. Умови випробувань визначено у розділі А 1.

Умови випробування визначено в 8.2.1—8.2.4.

** Індукція зовнішнього магнітного поля 0,5 мТл, створена струмом частотою, однаковою з частотою напруги, що П подають на лічильник, і за найнесприятливіших умов фази та напрямку, не може спричинювати додаткової відносної похибки лічильника, яка перевищувала б значення, наведені у цій таблиці.

Магнітну індукцію треба створювати, розміщуючи лічильник в центрі кільцеподібної котушки з середнім діаметром 1 м. квадратним перерізом витків, малою радіальною їхньою товщиною порівняно з діаметром і яка має 400 ампер-витків.

° Стосується допоміжних пристроїв, розміщених у корпусі лічильника, на які напругу подають переривчасто, наприклад електромагніта багатотарифного лічильного механізму.

Бажано, щоб місце підключення до допоміжного(-них) пристрою(-ів) було марковано, щоб позначити правильний спосіб підключення. Якщо це з'єднання виконано у вигляді штепсельних вилок і розеток, то їх має бути захищено від неправильного підключення.

Однак за відсутності такого марковання або захисту від неправильного підключення, додаткові похибки не можуть перевищувати значень, наведених у цій таблиці, якщо випробування лічильника здійснюють зі з'єднанням, яке створює найнесприятливіші умови.

11Рекомендованими випробувальними точками для зміни напруги і частоти є І„ — для лічильників безпосереднього підключення та Іл — для лічильників, підключених через трансформатор.

Середній температурний коефіцієнт треба визначати для всього робочого діапазону Робочий діапазон температури потрібко поділити на інтервали по 20 К. Середній температурний коефіцієнт треба у такому разі визначати для цих інтервалів, проводячи вимірювання у точках на 10 К вище і 10 К нижче за середину інтервалу. Під час перевіряння значення температури ні в якому разі не може виходити за межі встановленого робочого діапазону температури.

,0)Це випробування поширюється лише на лічильники, підключені через трансформатор



Перевіряння кожної з додаткових похибок, спричинених впливними чинниками, виконують незалежно від решти виливних чинників, для яких дотримано відповідних нормальних умов (див. таблицю 11).

  1. Перевіряння точності за наявності гармонік

Умови перевіряння:

  • струм основної частоти: Ц = 0.5 /тах;

  • напруга основної частоти: Uy= Un;

  • коефіцієнт потужності на основній частоті: 1;

  • вміст 5-ї гармоніки напруги: 1/5 = 10 % від (7П;

  • вміст 5-ї гармоніки струму: /5 = 40 % від сили струму основної гармоніки;

  • коефіцієнт потужності для гармоніки: 1;

  • фаза напруг основної частоти і гармоніки — збігаються на позитивному перетині нуля.

У результаті потужність гармонік внаслідок наявності 5-ї гармоніки становить Р$ = 0.1 U, 0,4 Ц = = 0.04 Рь або сумарна активна потужність (основна плюс гармоніки) дорівнює 1,04 Pv

  1. Випробування на вплив непарних гармонік і субгармонік

Випробування на вплив непарних гармонік і субгармонік треба виконувати за схемою, зобра­женою на рисунку А.4 або з іншим обладнанням, здатним генерувати сигнали потрібної форми, а форми кривих струму мають бути такими, як показано на рисунку А.5 і А.7, відповідно.

Додаткова відносна похибка, коли лічильник піддають випробуванню кривою струму, як вказано на рисунку А.5 або А.7, порівняно з тим, коли форма кривої струму відповідає нор­мальним умовам, не може перевищувати граничних значень, наведених у таблиці 8.

Примітка. Значення величин, наведених на рисунках, дійсні лише на частоті 50 Гц Для інших частот ці значення треба відповідно перераховувати.

  1. Випробування на вплив постійного струму і парних гармонік

Випробування на вплив постійного струму і парних гармонік треба виконувати за схемою, зображеною на рисунку А.1, або з іншим обладнанням, здатним генерувати сигнали необхідної форми, а форма кривої струму має бути такою, як показано на рисунку А.2.

Додаткова відносна похибка, копи лічильник піддають випробуванню кривою струму, як вказано на рисунку А.2, порівняно з тим, коли форма кривої струму відповідає нормальним умовам, не може перевищувати граничних значень, наведених у таблиці 8.

Примітка. Значення величин, наведених на рисунках, дійсні лише на частоті 50 Гц. Для інших частот ці значення треба відповідно перераховувати.

  1. Індукція зовнішнього неперервного магнітного поля

Індукцію неперервного магнітного поля можна одержати, використовуючи електромагніт згідно з додатком В, що живиться від постійного струму. Магнітне поле треба прикладати до всіх доступних поверхонь лічильника, який має бути встановлено в його робоче положення. Значення прикладеної магніторушійної сини має становити 1000 ампер-витків.

  1. Перевіряння порогу чутливості та відсутності самоходу

Для цих перевірянь умови і значення виливних чинників мають бути такими, як визначено в 8.5, за винятком деяких змін, наведених нижче.

  1. Початковий запуск лічильника

Лічильник має почати нормально функціювати не пізніше ніж через 5 с після прикладення до відповідних його клем номінальної напруги.

  1. Перевіряння відсутності самоходу

Якщо напругу прикладено, а струм у колі струму не проходить, то на випробувальному виводі лічильника не може формуватися більше ніж один імпульс.

Для цього випробування коло струму має бути розімкнено, а напругу в кола напруги тре­ба подавати зі значенням 115 % від номінального.

Мінімальна тривалість випробування Дї має становити:

w 600 1 о6 . . . . .,

Дї й (хв) для лічильників класу точності 1;

k mUn/тах

480• 106

Дї > (xs) для лічильників класу точності 2,

*mUn/max

де k — кількість імпульсів, які формує вихідний пристрій лічильника на одну кіловат-годину (імп./кВт ■ год);

т — кількість вимірювальних елементів;

L/n — номінальна напруга, у вольтах;

/тах — максимальна сила струму, в амперах.

Для лічильників, підключених через трансформатор, з первинними або напівпервинними лічильними механізмами передатне число к має відповідати вторинним значенням (напруги і сили струму).

  1. Перевіряння порогу чутливості

Лічильник має запрацювати та продовжувати реєструвати покази, за значень стартової сили струму (і для багатофазного лічильника — також за симетричної навантаги), наведених у таб­лиці 9.

Якщо лічильник спроектовано для вимірювання енергії в обох напрямках, то це випробуван­ня треба проводити для потоку енергії в кожному напрямку.

Таблиця 9 — Стартова сила струму

Лічильник для

Клас точності лічильника

Коефіцієнт потужності

1

2

безпосереднього підключення

0,004 /ь

0,005 /ь

1

підключення через трансформатор струму

0,002 Іп

0,003 /п

1



  1. Передатне число (стала) лічильника

Співвідношення між кількістю імпульсів випробувального виводу і показами лічильного механізму має відповідати маркованню на паспортній табличці лічильника.

  1. Умови для перевіряння точності

Під час перевіряння вимог щодо точності треба дотримуватися таких умов випробування: а) лічильник треба перевіряти у його корпусі з установленим кожухом; усі призначені для уземлення частини має бути уземлено;

  1. перед будь-яким випробуванням електричні кола має бути ввімкнено протягом достат­нього часу для досягнення теплової стабільності;

  2. додаткові умови для багатофазних лічильників:

  • послідовність фаз має бути такою, як марковано на схемі з’єднань;

  • напруга і струм мають бути практично симетричними (див. таблицю 10);

  1. нормальні умови наведено в таблиці 11;

  2. вимоги щодо випробувальних установок наведено в ІЕС 60736.

Таблиця 10 — Симетрія напруги та струму

Багатофазні лічильники

Клас точності лічильника

1

2

Кожна з напруг між фазою й нейтраллю та між будь-якими двома фазами не повинна відрізнятися від середнього значення відповідної напруги більше ніж на

± 1 %

± 1 %

Кожен струм в провідниках не повинен відрізнятися від середнього значення сили струму більше ніж на

±2%

±2%

Зсув фаз кожного з цих струмів відносно відповідної фазної напруги, незалежно від їх фазового кута, не повинен відрізнятися один від одного більше ніж на

2е




Таблиця 11 — Нормальні умови

Виливні чинники

Нормальне значення

Допустимі ВгДХИЛИ для лічильників класу точності

1

2

Навколишня температура

Нормальна температура, або, якщо її не встановлено, 23 °С 11

±2 °С

±2 °С

Напруга

Номінальна напруга

± 1.0%

+ 1,0 %

Частота

Номінальна частота

± 0.3 %

±0,5 %

Послідовність фаз

Ф1—Ф2—ФЗ


Кінець таблиці 11

Виливні чинники

Нормальне значення

Допустимі відхили для лічильників класу точності

1

2

Асиметрія напруги

Всі фази приєднано

'—*

Форма кривої (постійний струм та парні гармоніки, непарні гармоніки та субгармоніки)

Синусоїдні напруги та струми

Коефіцієнт гармонік не більше ніж:

2%

3%

Індукція зовнішнього неперервного магнітного поля

Дорівнює нулю

Індукція зовнішнього магнітного поля за номінальної частоти

Магнітна індукція дорівнює нулю

Значення індукції, що спричиняє зміну похибки, не більше ніж:

± 0.2 %

± 0.3 %

але в будь-якому випадку має бути менше ніж 0,05 мТл г>

Електромагнітні радіочастотні поля, від ЗО кГц до 2 ГГц

Дорівнюють нулю

< 1 В/м

< 1 В/м

Функціювання допоміжних пристроїв

Допоміжні пристрої не функціюють

-►

Кондуктивні завади, наведені радіочас­тотними полями, від 150 кГцдо 80 МГц

Дорівнюють нулю

<1 в

< 1 В

11Якщо випробування проводять за температури, яка відрізняється від нормального значення, у межах допустимих еідхилів. то результати потрібно скоригувати введенням відповідного температурного коефіцієнта лічильника.

® Випробовування складається з таких етапів:

  1. для однофазного лічильника — визначають похибки лічильника, спочатку підключеного до мережі звичайним спосо­бом. а потім після інвертування з'єднань з колами струму, а також з колами напруги. Половина різниці між цими двома похибками становить значення зміни похибки. Через невизначеність фази зовнішнього поля випробування треба виконувати за 0.1/о, відповідно, за 0,05 Ійіз коефіцієнтом потужності 1, та за 0.2 4, відповідно, за 0.14 із коефіцієнтом потужності 0,5;

  2. для трифазного лічильника — виконують три вимірювання за 0,1 відповідно, за 0.05 4 із коефіцієнтом потужності 1. які здійснюють у такий спосіб, коли перед кожним наступним вимірюванням перемикають фази у колах струму так. щоб різниця фаз між колом напруги та відповідним колом струму збільшувалась на 120* до повного повороту. Найбільша різниця між кожною із визначених у такий спосіб похибок та їхнім середнім значенням є значенням зміни похибки.