Примітка 1. Вважають, що продукція з маркованням СЕ, згідно зі згармонізованим європейським нормативним докумен­том, має характеристики, які відповідають СЕ маркованню.

Примітка 2. Під час попередніх стандартних випробовувань можливо залучення зовнішніх організацій для маркування продукції згідно з вимогами нормативних документів (див. додаток ZA).

Якщо необхідно попередні стандартні випробовування, то такі випробовування виконують із використовуванням представницьких зразків готової продукції або зразків експериментальної продукції, одержаних на будь-якому підприємстві або на будь-якій виробничій лінії.

У разі зміни матеріалу для виробництва продукції або зміни технологічного процесу, яка може суттєво вплинути на одну або кілька характеристик продукції, необхідно повторити стандартні ви­пробовування для підтвердження визначених характеристик.

  1. Виробництво продукції на кількох підприємствах або виробничих лініях

Якщо виробництво продукції виробник здійснює на кількох підприємствах або виробничих лініях, то для запобігання багаторазовим стандартним випробовуванням необхідно виконати умо­ви, наведені нижче.

  1. Технічні вимоги до продукції повинні поширюватися на всі підприємства або виробничі лінії одного виготовлювача.1)

  2. Виготовлювач повинен забезпечити відповідність між системою контролювання продукції, попередніми стандартними випробовуваннями та періодичними перевіряннями системи контролю­вання на підприємстві.

  3. Виготовлювач повинен призначати своїх представників для контролювання відповідності продукції вимогам, використовуючи:

  • систему контролювання продукції, яка охоплює всі підприємства або виробничі лінії виго­товлювача;

  • докази того, що продукція відповідає вимогам до характеристик продукції та умовам вико­ристовування продукції за призначеністю;

  • внутрішню систему перевіряння якості продукції на підприємствах виготовлювача, охоплю­ючи перевіряння узгодженості характеристик продукції.

5.2.1.2 Результати попередніх випробовувань

Під час визначання відповідності продукції вимогам цього стандарту можна враховувати ре­зультати попередніх випробовувань, проведених згідно з цим стандартом (для однакових виробів та однакових характеристик, за використовування однакових або більш жорстких методів випро­бовування, методів відбирання зразків і методів оцінювання відповідності).

  1. Попередні стандартні випробовування загартованого боросилікатного захис­ного скла

    1. Загальні вимоги

Щоб підтвердити, що скло відповідає визначенню загартованого боросилікатного захисного скла, необхідно такі попередні стандартні випробовування:

Вважають, що терміни «виготовлювач» і «виробник» є синонімами (див. чинний документ NB-CPD/02/019, виданий 24 квітня 2002 року, сторінка 1).

  1. випробовування для визначення механічної міцності згідно з вимогами EN 13024-1;

  2. випробовування на розтріскування згідно з вимогами EN 13024-1.

  1. Зразки для випробовування

Зразки продукції, необхідні для попередніх стандартних випробовувань, виготовляють із бо- росилікатного листового скла згідно з вимогами EN 13024-1 та вимогами цього стандарту.

Необхідно використовувати найпростіше обробляння країв зразка, установлене в докумен­тації, що стосується контролювання продукції на підприємстві. Якщо скло розрізано по діагоналі, то можна використовувати всі інші способи обробляння країв зразка.

Кількість зразків визначають так:

  1. кількість зразків для випробовування на механічну міцність зазначено в таблиці 2а для листового скла, у таблиці 2Ь для листового скла з покривом та в таблиці 2с для декоративного ли­стового скла з емалевим покривом;

  2. для випробовування на розтріскування використовують 5 зразків з однією товщиною скла.

Таблиця 2а — Кількість зразків виробів із листового скла для випробовування залежно від товщини скла

Товщина в діапазоні товщин

Кількість зразків для випробовування на механічну міцність

Мінімальна

>2

Перша товщина після мінімальної товщини

>2

Товщина в середині діапазону товщин

>2

Остання товщина перед максимальною товщиною

>2

Максимальна товщина

>2

Загальна кількість зразків

£ 10

Примітка. Якщо діапазон товщин містить тільки два значення, то розподіл зразків за товщиною повинен бути якомога рівномірнішим. Якщо товщина одна, то всі зразки повинні мати однакову товщину.



Таблиця 2Ь — Кількість зразків виробів скла з покривом для випробовування залежно від товщини скла

Коефіцієнт випромінення є

Товщина в діапазоні товщин

Кількість зразків для випробовування на механічну міцність

1 > є> 0,25

Мінімальна

> 2


Середня

> 2


Максимальна

> 2

Загальна кількість зразків

(мін. 10)

0,25 > є> 0,1

Мінімальна

>2


Середня

£ 2


Максимальна

> 2

Загальна кількість зразків

(мін. 10)

0,1 >є

Мінімальна

> 2


Середня

> 2


Максимальна

> 2

Загальна кількість зразків

(мін. 10)

Примітка 1. Випробовування згідно з цією таблицею дійсні для будь-яких виробів зі скла з покривом у від­повідному діапазоні значень коефіцієнта випромінювання.

Примітка 2. Половину зразків випробовують за розтягнення поверхні з покривом, а другу половину випробовують за розтягнення поверхні скла без покриву.

Таблиця 2с — Кількість зразків виробів декоративного скла з емалевим покривом для випробовування залежно від товщини скла

Поверхня скла

Товщина в діапазоні товщин

Кількість зразків для випробовування на механічну міцність

Із повним емалевим покривом

Мінімальна

> 10

Примітка 1. Відомості в таблиці поширюються на всі поверхні з емалевим покривом і на всі товщини.

Примітка 2. Механічні випробовування виконують під час розтягування поверхні з емалевим покривом.

Примітка 3. Механічну міцність вимірюють в одиницях сили на одиницю площі, тому вона не залежить від товщини скла. Отже, для випробовування на механічну міцність можна використовувати зразки скла, які мають різну товщину.



  1. Результати випробування

  1. Механічна міцність, визначена в результаті випробовування, повинна бути не нижче від міцності, зазначеної в розділі 9 EN 13024-1. Якщо цю вимогу не виконують, то виробник повинен гарантувати, що результати випробовування забезпечують імовірність руйнування скла не вище ніж 5 % за нижньої межі довірчого інтервалу 95 %.

  2. Під час випробовування скла на розтріскування не допускають утворення рисунка тріщин, який відрізняється від рисунка, визначеного в розділі 8.4 EN 13024-1.

  1. Визначання попереднього поверхневого напруження

Виробник може використовувати випробовування для визначення попереднього напруження як засіб контролювання продукції. Якщо таке контролювання передбачено, то всі зразки контро­люють перед випробовуваннями на механічну міцність або розтріскування. Результат контролю­вання використовують для встановлення зв’язку між попереднім напруженням і механічною міцністю або стійкістю до розтріскування.

Якщо на підприємстві виробник використовує кілька виробничих ліній, то дозволено попередні стандартні випробовування зразків продукції, одержаної на одній виробничій лінії. У цьому разі результати контролювання для визначення поверхневого попереднього напруження, підтверджені системою контролювання продукції на підприємстві, можна використовувати для порівняння з результатами контролювання продукції, одержаної на інших виробничих лініях. Такий висновок справедливий також під час виробництва продукції на нових виробничих лініях.

  1. Загартоване візерунчасте скло

Попередні стандартні випробовування загартованого візерунчастого скла можна не проводити із-за того, що можуть бути різноманітні поверхні візерунчастого скла згідно з вимогами EN 13024-1.

Відповідність загартованого візерунчастого скла вимогам підтверджують результатами випро­бування зразків скла під час контролювання продукції згідно з таблицею А.1 додатка А (3.1.3 ра­зом із 3.1.4.2 або 3.1.4.3).

  1. Попередні стандартні випробовування для визначення характеристик

Для визначення всіх характеристик, зазначених у 4.3.2, необхідно попередні стандартні ви­пробовування згідно з 5.2.1.

Оптимізування однієї з характеристик може мати негативний вплив на оптимальні значення інших характеристик. Якщо задано оптимальне значення однієї з характеристик, то необхідно та­кож провести подальші випробовування для визначення відповідності інших характеристик зада­ним вимогам.

  1. Контролювання продукції на підприємстві та перевіряння зразків згідно з визначе­ною програмою випробовування (див. 5.1,1а та 1Ь)

Контролювання продукції на підприємстві виробника виконують як безперервне контролюван­ня якості продукції в процесі виробництва.

Виробник повинен документально визначити всі елементи системи контролювання, вимоги до продукції та умови контролювання в письмових інструкціях та описах процедур й операцій конт­ролювання. Документація, що стосується системи контролювання, повинна забезпечувати розум­іння важливості контролювання, можливість досягнення заданих характеристик продукції та пра­вильне функціювання системи контролювання.Система контролювання продукції на підприємстві повинна відповідати вимогам, наведеним у додатку А цього стандарту.

Примітка 1. Система контролювання продукції подібна до системи, визначеної в EN ISO 9001, що забезпечує контролю­вання продукції, на яку поширюється цей стандарт, і вважається такою, що відповідає зазначеним вище вимогам.

Примітка 2. Під час контролювання можливо залучення зовнішніх організацій для маркування продукції згідно з вимогами нормативних документів (див. додаток ZA).

У додатку А розглядають випробовування, які повинен забезпечити виробник, як складову частину системи контролювання продукції на підприємстві виготовлювача, а також подальші ви­пробовування зразків продукції на підприємстві згідно з визначеною програмою випробовування.

Якщо контролювання продукції на підприємстві передбачає оптичні вимірювання для визна­чення попередніх напружень, то результати таких вимірювань потрібно використовувати разом із результатами випробування, тому перед випробовуванням продукції на механічну міцність згідно з 5.2.2.1 необхідно забезпечити оптичні вимірювання для визначення попередніх напружень. Результати вимірювання використовують як опорні значення в процесі контролювання продукції на підприємстві.

  1. Попереднє перевіряння підприємства та системи контролювання продукції на підприємстві (див. 5.1,1с )

Під час попереднього перевіряння підприємства та системи контролювання продукції на підприємстві контролюють параметри, наведені в таблиці 3, згідно з додатком А.

Примітка. Під час перевіряння можливо залучення зовнішніх організацій для маркування продукції згідно з вимогами нормативних документів (див. додаток ZA).

Таблиця 3 — Характеристики, що перевіряють згідно із системою контролювання продукції на підприємстві


Характеристика

Контролювання

Докладна інформація

А

Вогнестійкість

Реакція до дії полум’я

Поведінка в умовах дії зовнішнього джерела полум’я

Контролювання вхідних мате­ріалів

Перевіряння системи контро­лювання

Контролювання виробів після гартування

Маркування готової продукції

У додатку А

В

Виділення небезпечних речовин

Контролювання вхідних мате­ріалів

У додатку А

С

Кулестійкість

Вибухостійкість

Зламостійкість

Ударостійкість під час випробовуван­ня на маятниковій установці

Стійкість до ступеневих змін темпера­тури та стійкість до різниці температур

Стійкість до дії вітру, снігу, постійної або змінної навантаги

Контролювання вхідних мате­ріалів

Перевіряння системи контро­лювання

Контролювання виробів після гартування

Маркування готової продукції

У додатку А

D

Безпосереднє зниження рівня шуму внаслідок наявності повітряного про­міжку

Теплові параметри

Радіаційні властивості:

  • коефіцієнт світлопропускання та коефіцієнт відбиття;

  • коефіцієнт пропускання загальної енергії сонячного випромінювання

Контролювання вхідних мате­ріалів

Перевіряння системи контро­лювання

Контролювання виробів після гартування

Маркування готової продукції

У додатку А