Примітка. Якщо в бетонну суміш, що знаходиться в автобетонозмішувачі на об'єкті будівництва, буде додано більше води або добавок ніж це дозволено складом суміші, то партія бетонної суміші повинна бути зареєстрована в паспорті на поставку як "невідповідна". Сторона (особа), яка дозволила таке додавання, відповідає за наслідки, і ця сторона (особа) повинна бути зареєстрована в паспорті на поставку.

8 ПЕРЕВІРЯННЯ ВІДПОВІДНОСТІ ТА КРИТЕРІЇ ВІДПОВІДНОСТІ

8.1 Загальні положення

Перевіряння відповідності – це поєднання рішень і дій, що виконуються згідно з прийнятими заздалегідь правилами визначення відповідності бетонної суміші і бетону визначеним вимогам. Перевіряння відповідності є невід'ємною частиною виробничого контролю (розділ 9).

Примітка. Оцінку відповідності виконують стосовно визначених характеристик бетонної суміші і бетону. Випробування виконують за стандартизованими методиками. Фактичні значення властивостей бетону в конструкції можуть відрізнятися від результатів випробувань зразків, наприклад, залежно від розмірів конструкцій, укладання, ущільнення, витримування, умов експлуатації конструкції.

Правила відбору зразків і план проведення випробувань, а також критерії відповідності наведені в 8.2 і 8.3. Ці правила можуть бути застосовані також до бетонної суміші і бетону для виготовлення залізобетонних виробів, якщо інший нормативний документ із виготовлення виробів не містить еквівалентних вимог. Якщо замовник вимагає більшої частоти проведення вибіркових випробувань, це необхідно погоджувати заздалегідь.

Властивості бетонної суміші і бетону, що не є предметом обов'язкового перевіряння відповідності при виконанні виробничого контролю, можуть бути визначені за планом, методом випробувань і критеріями відповідності, погодженими між замовником і виробником.

Місце відбирання проб для виготовлення зразків необхідно вибирати так, щоб виключити вплив на склад і властивості бетонної суміші і бетону місця відбирання проб і умов доставки.

Проби бетонної суміші для легкого бетону з використанням попередньо ненасичених заповнювачів треба відбирати на місці доставки суміші.

Якщо випробування для виробничого контролю аналогічні випробуванням для оцінки відповідності, дані виробничого контролю можуть бути використані при оцінюванні відповідності.

При оцінюванні відповідності виробник може також використати дані випробувань бетонної суміші і бетону на об'єкті будівництва.

Висновки про відповідність або невідповідність приймають на основі критерію відповідності. Невідповідність може вимагати додаткових дій на місці виробництва бетонної суміші і на об'єкті будівництва (8.4).

8.2 Перевіряння відповідності бетону заданої я кості (розрахунковий бетон)

8.2.1 Перевіряння відповідності міцності бетону на стиск

8.2.1.1 Загальні положення

Відбирання проб і випробування важкого бетону класів міцності від С8/10 до С55/67 і легкого бетону класів міцності від LC8/9 до LC55/60 необхідно виконувати або для індивідуальних складів бетону, або для сімейств бетонів (3.1.13) відповідно до визначень виробника згідно з [47], [39] чи за додатком В. Концепція сімейства не може бути застосована до бетону з більш високими класами міцності. Легкий бетон не може бути включений до сімейства важких бетонів. Легкі бетони з однаковими заповнювачами можуть бути згруповані у власне сімейство.

Примітка. Вказівки з підбору сімейств бетону наведено у додатку К. Додаткова інформація щодо застосування концепції сімейств бетону наведена у звіті OIML R117.

Виробник повинен здійснювати перевіряння всіх членів сімейства, а вибіркові випробування необхідно виконувати щодо всієї серії складів бетону, вироблених у межах сімейства.

При перевірянні відповідності бетонів сімейства вибирають представницький бетон, що найчастіше виготовляється, або один із середини ряду бетонів сімейства. Встановлюються співвідношення між міцністю бетону кожного окремого складу бетону сімейства г міцністю представницького бетону для можливості перенесення результатів випробувань міцності на стиск з одного бетону на інший. Ці співвідношення слід уточнювати в межах кожного періоду оцінювання відповідності міцності на стиск на підставі даних випробувань і у разі змін в умовах виробництва. При оцінюванні відповідності для сімейства потрібне підтвердження того, що кожний окремий член сімейства належить цьому сімейству (8.2.1.3).

Стосовно вибіркових випробувань і плану випробувань, а також критерію відповідності окремих складів бетонів або сімейств бетонів необхідно відрізняти початкову стадію виробництва від безперервного виробництва.

Початкова стадія виробництва триває доти, поки не буде отримано, принаймні, 35 результатів випробувань.

Безперервне виробництво, коли отримано, принаймні, 35 результатів випробувань за період, що не перевищує 12 міс.

Якщо виробництво окремого складу бетону або сімейства бетонів було припинено більше ніж на 12 міс., виробник повинен використовувати критерії, вибіркові випробування і план випробувань як для початкового виробництва.

Під час безперервного виробництва виробник може використовувати план вибіркових випробувань і критерії як для початкового виробництва.

Оцінку відповідності міцності бетону певного віку визначають за результатами випробувань зразків у цьому віці.

Якщо є сумніви у якості бетонної суміші якогось замісу або міцності бетону, випробування повинні виконуватися відповідно до положень додатка В.

8.2.1.2 Відбирання проб і план випробувань

Проби відбираються довільно згідно з EN 12350-1, [39]. Відбирання проб необхідно виконувати від кожного сімейства бетону (3.1.13). Мінімальна частота відбирання проб і випробувань бетону повинна відповідати таблиці 8.1 з відбиранням найбільшої кількості проб як для початкової стадії, так і для безперервного виробництва.

Таблиця 8.1 – Мінімальна частота проведення випробувань для оцінювання відповідності

Виробництво

Мінімальна частота відбирання проб

Перші 50 м3 бетонної суміші

Після перших 50 м3 бетонної суміші1)

Виробництво з сертифікованою системою якості продукції

Виробництво без сертифікованої системи якості продукції

Початкове (до отримання, принаймні, 35 результатів випробувань)

3 проби

1/200 м3 або 2 за робочий тиждень

1/150 м3 або 1 за робочу добу

Безперервне2) (після отримання, принаймні, 35 результатів випробувань)

-

1/400 м3або 1 за робочий тиждень

1)Відбирання проб необхідно розподіляти рівномірно по всьому обсягу виробництва і відбирати не більше однієї проби на 25 м3 бетонної суміші.

2) Якщо стандартний відхил останніх 15 результатів випробувань перевищує 1.37σ, де σ є стандартний відхил, отриманий на початковій стадії, частоту випробувань необхідно збільшити до частоти, передбаченої для початкової стадії виробництва, до отримання наступних 35 результатів випробувань.

Відповідно до 8.1 відбирання проб необхідно здійснювати після додавання до бетонної суміші певної кількості води і добавок під відповідальність виробника. У той же час дозволений також відбір проб перед додаванням до суміші бетонної пластифікуючої або суперпластифікуючої добавки для коригування консистенції суміші (7.5) за умови, що за результатами попередніх перевірок добавки, використані у прийнятій кількості, не справляють негативної дії на міцність бетону.

Результати випробувань можуть бути оцінені як усереднений результат випробувань двох або декількох зразків однакового віку.

Якщо з однієї проби бетону виготовлені два або більше зразків і значення при випробуванні відрізняються більше ніж на 15 % від середнього значення, такий результат не береться до уваги і має бути виявлена причина відхилу.

8.2.1.3 Критерії відповідності міцності на стиск

Оцінку відповідності міцності бетону на стиск заданим вимогам слід подавати за результатами випробувань за період, що не перевищує останніх дванадцяти місяців.

Відповідність міцності бетону на стиск оцінюється на зразках, що випробувані через 28 діб згідно з 5.5.1.2 для:

- групи з п зразків за середнім значенням результатів випробувань fcm (критерій 1);

- кожного окремого результату випробувань fci (критерій 2).

Примітка 1. Якщо передбачено визначення міцності бетону в іншому віці, відповідність оцінюється на зразках, що були випробувані у заданому віці.

Відповідність міцності бетону заданій підтверджується, якщо результати випробувань відповідають обом критеріям, наведеним у таблиці 8.2 як для початкової стадії виробництва бетону даного складу, так і для подальшого виробництва.

Примітка 2. Критерії відповідності базуються на припущенні, що результати випробувань мають між собою деякі відхили.

Якщо відповідність оцінюється на підставі сімейства бетонів, критерій 1 необхідно застосовувати щодо представницького бетону з урахуванням всіх взаємозамінних результатів випробувань членів сімейства. Критерій 2 необхідно застосовувати щодо початкових результатів випробувань.

Таблиця 8.2 – Критерії підтвердження відповідності міцності бетону на стиск

Виробництво

Кількість n результатів випробувань міцності на стиск у групі

Критерій 1

Критерій 2

Середнє значення за n результатами fcm , МПа

Будь-який окремий результат випробувань fci , МПа

Початкове

3

≥ fck + 4

≥ fck–4

Безперервне

≥15

≥ fck+1,48σ

≥ fck–4

Примітка. fck – характеристична міцність бетону, що дорівнює його класу із забезпеченістю 95 %;

σ – стандартний відхил.

Для підтвердження того, що кожний окремий член сімейства належить цьому сімейству, середнє значення результатів випробувань fcm для одного члена сімейства необхідно оцінювати за критерієм 3, як це показано в таблиці 8.3. Будь-який бетон, що не задовольняє вимоги цього критерію, має бути виведений з сімейства. Оцінювання відповідності такого бетону має здійснюватися окремо.

Таблиця 8.3 – Критерії підтвердження відповідності для членів сімейства бетонів

Кількість n результатів випробувань міцності на стиск для окремого члена сімейства

Критерій 3

Середнє значення за n результатами fcmдля одного члена сімейства, МПа

2

≥ fck -1,0

3

≥ fck +1,0

4

≥ fck + 2,0

5

≥ fck + 2,5

6

≥ fck + 3,0

Спочатку необхідно обчислити стандартний відхил за результатами, принаймні, 35 послідовних випробувань за період, що не перевищує трьох місяців, які передують періоду виробництва, протягом якого виконують перевіряння відповідності. Обчислене значення приймають як оцінку стандартного відхилу о сукупності даного виробництва. Правильність цього значення необхідно перевіряти під час наступного періоду виробництва. Дозволені два методи оцінювання значення а, при цьому метод необхідно вибирати заздалегідь.

Метод 1

Значення обчисленого стандартного відхилу сукупності а можна застосовувати щодо періоду, під час якого необхідно виконати перевіряння на відповідність за умови, що стандартний відхил S15, визначений на базі не менше ніж 15 останніх результатів випробувань, задовольняє вимогу:

- 0,63σ, ≤ σ15 ≤ 1,37σ;

- якщо значення σ15 виходить за ці межі, необхідно визначити σ за результатами останніх 35 випробувань.

Метод 2

Нове значення σ визначається за результатами випробувань у процесі поточного виробництва. За чутливістю метод 2 повинен не поступатися методу 1.

Новий розрахунок а необхідно застосовувати для наступного етапу оцінювання.

8.2.2 Перевіряння відповідності міцності бетону на розтяг при розколюванні

8.2.2.1 Загальні положення

Положення 8.2.1.1 є чинними, але концепція сімейства бетонів не застосовується. Кожний склад бетону необхідно оцінювати окремо.

Примітка. При визначенні межі міцності на розтяг при згині використовують [39].

  1. План вибіркових випробувань

Застосовуються положення 8.2.1.2.

8.2.2.3 Критерії відповідності міцності бетону на розтяг при розколюванні

Якщо міцність бетону на розтяг при розколюванні fctk зазначена як характеристична величина, оцінку відповідності необхідно давати за результатами випробувань, отриманих під час періоду оцінювання, що має не перевищувати останніх дванадцяти місяців.

Відповідність міцності бетону на розтяг при розколюванні оцінюється за зразками, випробуваними у віці 28 діб, якщо не буде зазначений інший вік відповідно до 5.5.1.3 для:

  • середнього з n результатів випробувань fctm (критерій 1);

  • кожного окремого результату випробувань fcti (критерій 2).

Відповідність характеристичній величині міцності на розтяг при розколюванні fctk підтверджується, якщо результати випробувань задовольняють вимоги обох критеріїв за таблицею 8.4 як для початкового, так і безперервного виробництв.