НАЦІОНАЛЬНИЙ СТАНДАРТ УКРАЇНИ


Ресурсні елементні кошторисні норми

на реставраційно-відновлювальні роботи






АРХІТЕКТУРНО-АРХЕОЛОГІЧНІ І ЗЕМЛЯНІ РОБОТИ В ЗОНАХ ПАМ'ЯТОК ІСТОРІЇ І КУЛЬТУРИ

(Збірник 1)

(ДБН Д.2.5-1-2001, МOD)


ДСТУ Б Д.2.5-1:2012




Видання офіційне











Київ

МІНРЕГІОН УКРАЇНИ

2012

ПЕРЕДМОВА



1 Внесено: Департамент розвитку будівельної діяльності,

ціноутворення та економіки будівництва,

ТОВ «Науково-виробнича фірма «Інпроект»,

Технічний комітет ТК 311 «Ціноутворення та

кошторисне нормування у будівництві»



2 ПРИЙНЯТО ТА наказ Міністерства регіонального розвитку,

НАДАНО ЧИННОСТІ: будівництва та житлово-комунального

господарства України від 28.12.2012 № 667,

чинний з 2014-01-01



3 Національний стандарт відповідає ДБН Д.2.5-1-2001 «Ресурсні елементні кошторисні норми на реставраційно-відновлювальні роботи. Збірник 1. Архітектурно-археологічні і земляні роботи в зонах пам'яток історії і культури».

4 На заміну: ДБН Д.2.5-1-2001



5 Цей стандарт згідно з ДБН А.1.1-1:2009 належить до комплексу «Д.2.5» – «Ресурсні елементні кошторисні норми на реставраційно-відновлювальні роботи»



_____________________________________________________________________________


Право власності на цей документ належить державі Україна.

Цей документ не може бути повністю чи частково відтворений, тиражований і

розповсюджений як офіційне видання без дозволу Міністерства регіонального
розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України

Мінрегіон України, 2012



ВСТУП

Цей національний стандарт розроблено на заміну ДБН Д.2.5-1-2001 «Ресурсні елементні кошторисні норми на реставраційно-відновлювальні роботи. Збірник 1. Архітектурно-археологічні і земляні роботи в зонах пам'яток історії і культури» методом перевидання
(передруку) з актуалізацією нормативних посилань згідно з додатком до цього вступу.

Підставою для розроблення цього національного стандарту є Закони України «Про стандартизацію», «Про будівельні норми» постанова Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 № 471 «Про затвердження Програми перегляду державних будівельних норм і правил на період до 2015 року».

Цей стандарт містить вимоги, які відповідають чинному законодавству.




ДБН Д.2.5-1-2001


Збірник 1. Архітектурно-археологічні і земляні роботи

в зонах пам'яток історії і культури


1.ТЕХНІЧНА ЧАСТИНА


1.1. Загальні вказівки


1.1.1 Даний збірник містить ресурсні елементні кошторисні норми на виконання в зонах пам'ятників історії і культури земляних робіт, що носять археологічний характер, зв'язаний з пошуками фрагментів чи пам'ятників історичних знахідок.

1.1.2 Всі інші види земляних робіт, які не потребують великої обережності і які не носять археологічного характеру, але супутні виконанню реставраційних робіт, варто нормувати по нормах ДБН Д.2.2-1-99, ДБН Д.2.4-1-2000 "Земляні роботи".

1.1.3 Нормами збірника передбачається:

- виконання робіт з дотриманням перерв, зв'язаних з вивченням знахідок і фіксацією стану культурного шару;

- пошарове виконання археологічних розкопок (товщина шару не більше ніж на половину штика лопати) з фіксацією стану культурного шару і підбором архітектурних і археологічних знахідок;

- виконання робіт по зрізанню культурного шару з частковим переглядом ґрунту, але без фіксації його стану.

1.1.4 В даному збірнику прийнятий наступний розподіл ґрунтів на групи в залежності від труднощів їхньої розробки:

- І група - ґрунт рослинного шару без коренів; пісок природної вологості без домішок; суглинок легкий; супісок без домішок; торф без коренів; шлак котельний пухкий.

- II група - галька і гравій дрібні і середні розміром до 40 мм; глина жирна м'яка і м'яка юрська;

глина насипана, злежала з домішкою гравію, гальки чи рослинного сміття; ґрунт рослинного шару з коренями чагарнику і дерев чи з домішкою будівельного сміття, щебеню і гравію; пісок з домішкою щебеню і гравію до 40 % обсягу; суглинок з домішкою щебеню чи гравію до 40% обсягу; суглинок важкий; супісок з домішкою щебеню чи гравію до 40% обсягу чи злежалий з домішкою будівельного сміття, торф із коренями; щебінь розміром до 40 мм; шлак котельний злежалий.

- III група - галька і гравій великі розміром до 150 мм чи дрібні і середні з домішкою булиг; глина м'яка карбонна, важка, ломова, тверда юрська чи м'яка будинкова з домішкою щебеню чи гравію більш 40 % обсягу; суглинок легкий з домішкою щебеню, гравію, будівельного сміття, супісь з домішкою щебеню чи гравію 40% обсягу; будівельне сміття; щебінь розміром до 150 мм, шлак металургійний вивітрений.

- IV група - глина тверда карбонна чи кембрійська чи моренна з валунами масою до 50 кг і змістом до 30% обсягу; шлак металургійний невивітрений.

1.1.5 При наявності в розроблювальному ґрунті прошарків інших груп у кількості, що не перевищує 10% загального обсягу розробки, група ґрунту визначається стосовно до характеристики переважаючого ґрунту.

1.1.6 Нормами збірника передбачені ґрунти природної вологості, тобто що не знаходяться під час розробки під безпосереднім впливом ґрунтових, проточних чи дощових вод. При розробці мокрих ґрунтів ( що знаходяться під час розробки під безпосереднім впливом ґрунтових, проточних чи дощових вод) і сильно налипаючих на інструменти ґрунтів до норм витрат праці робітників варто застосовувати коефіцієнти по таблиці 1 (п. 1.2.3 і п. 1.2.4).

Нормами групи 7 врахований пристрій кріплення без обліку оборотності. Повернення дощок і колод від кріплення траншей у інвестиційній кошторисній документації доцільно визначати з використанням показників, приведених у таблиці 1 ДБН 1.4-5-2001 "Вказівки по застосуванню ресурсних елементних кошторисних норм на будівельні роботи" .

1.1.7 Необхідність просівання ґрунту і його кількість визначається по місцю.

1.1.8 Нормами групи 3 враховане переміщення ґрунту при підйомах шляху не більш 4 градусів і спусках не більш 5 градусів. При підйомах і спусках більш зазначених градусів відстань переміщення ґрунтів збільшувати за кожен метр додаткового підйому чи спуску по вертикалі:

- при підйомі на 10 м;

- при спуску на 8 м.

1.1.9 Витрати на вивезення грунту нормами групи 4 не враховані, їх необхідно враховувати додатково.

1.1.10 Норми групи 6 не враховують зворотне засипання ґрунту. Зворотне засипання враховувати по нормах ДБН Д.2.2.-1-99, ДБН.Д.2.4.-1-2000. Відвезення зайвого ґрунту враховувати додатково.

1.1.11 Норми групи 6 враховують розробку ґрунту без кріплень, при наявності кріплень до норм витрат праці робітників застосовувати коефіцієнти по таблиці 1(п. 1.2.1 і п. 1.2.2). Кріплення стінок шурфів нормувати по нормам групи 7.


1.1.12 При влаштуванні кріплення необхідно керуватися наступними правилами:

1.1.12.1 Ґрунти, зв'язані природною вологістю при відсутності чи незначному припливі ґрунтових вод, при глибині до 3м, кріпляться необрізними дошками з інтервалами;

1.1.12.2 Ґрунти , зв'язані природною вологістю при відсутності чи незначному припливі ґрунтових вод, при глибині від 3 до 5 м кріпляться суцільними кріпленнями з обрізних дощок;

1.1.12.3 Ґрунти сипучі, підвищеної вологості незалежно від глибини кріпляться кріпленням з обрізних дощок;

1.1.12.4 Ґрунти сипучі, при сильному потоці ґрунтових вод - кріпляться по проектним розробкам.

1.1.13 При пристрої кріплень стінок траншей, котлованів і ям глибиною до 3м, зв'язаних природної вологістю ґрунтів, з дощок із інтервалами до норм витрати матеріалів по групах 1-7-1, 1-7-2 і 1-7-3 застосовувати коефіцієнт по таблиці 1.


1.2. Коефіцієнти до ресурсних елементних кошторисних норм


Таблиця 1 Коефіцієнти до ресурсних елементних кошторисних норм

Умови застосування

Номера груп (норм)


Коефіцієнти до норм витрати


витрат праці робітників


Матеріалів


1.2.1 При наявності кріплень без розпірок у середній частині плану


6


1,15




1.2.2 При кріпленні з розпірками в середній частині плану


6


1,4




1.2.3 При розробці в мокрих ґрунтах

- I групи

- II групи

- III групи




По всім

нормам



1,1

1,2 1,3




1.2.4 При розробці сильно налипають на інструменти ґрунтів - 1 групи

- ІІ - ІV групи




До всіх норм




1,12

1,3




1.2.5 При пристрої кріплень з дощок з інтервалами стінок траншів, котлованів і ям глибиною до 3 м, у зв'язаних природною вологістю грунтах



7(1,2,3)





0,7