1. Поверхня муфт не повинна мати механічних пошкоджень і слідів корозії.

  2. На поверхні муфти повинно бути нанесене маркування, яке має містити назву виробника і тип муфти.

7 ПРАВИЛА ЗАСТОСУВАННЯ МЕХАНІЧНИХ МУФТОВИХ З'ЄДНАНЬ ПРИ ПРОЕКТУВАННІ

  1. Проектування залізобетонних конструкцій з механічними муфтовими з'єднаннями арматури з конічною різзю слід здійснювати за чинними нормативними документами з урахуванням таких додаткових положень.

  2. Механічні муфтові з'єднання арматури з конічною різзю можуть застосовуватися нарівні і на заміну стикових і таврових зварних з'єднань згідно з ГОСТ 14098 і з'єднань арматури внапуск без зварювання.

  3. Механічні муфтові з'єднання арматури з конічною різзю слід застосовувати для з'єднання розтягнутих і стиснутих арматурних стержнів залізобетонних конструкцій.

  4. Галузь застосування муфтових з'єднань слід приймати як для відповідного класу арматури.

  5. Нормативні і розрахункові значення опору арматури механічних муфтових з'єднань на розтяг слід приймати такими ж, як і з'єднувальних стержнів відповідного класу.

7.6 Механічні муфтові з'єднання арматури з конічною різзю у розтягнутій зоні згинальних і позацентрово розтягнутих елементів рекомендується розташовувати у розбіг. При цьому площа робочих стержнів, що з'єднуються в одному перерізі, не повинна перевищувати 40 % загальної площі перерізу розтягнутої арматури. Відстань у осях муфт при їх розташуванні у розбігу повинна бути не менше 20 діаметрів стержнів, що з'єднуються.

У перерізах розтягнутої зони згинальних і позацентрово розтягнутих елементів, де арматура встановлена з запасом по площі, проти тієї, що встановлена розрахунком за міцністю більше ніж на 40 %, механічні муфтові з'єднання арматури з конічною різзю дозволяється розташовувати без розбіжки.

  1. При конструюванні залізобетонних конструкцій із муфтовими з'єднаннями арматури з конічною різзю, а саме призначення товщини захисного шару бетону, мінімальної відстані між стержнями та іншому, слід керуватися конструктивними вимогами до арматури відповідного класу і діаметра зі стиковими зварними з'єднаннями на сталевій скобі-накладці згідно з ГОСТ 14098. При цьому слід також враховувати ступінь вогнестійкості будівлі та нормованої межі вогнестійкості конструкції відповідно до ДБН В.1.1-7 або інших нормативних документів, у яких визначені вимоги до вогнестійкості.

  2. Тип муфти за таблицями 5.1-5.5, що застосовується для механічних з'єднань арматури, повинен бути наведений у робочих кресленнях разом із відповідними правилами влаштування і контролю якості з'єднань.

8 ПРАВИЛА ВЛАШТУВАННЯ, КОНТРОЛЮ ЯКОСТІ І ПРИЙМАННЯ МЕХАНІЧНИХ МУФТОВИХ З'ЄДНАНЬ ПРИ ВИГОТОВЛЕННІ ЗАЛІЗОБЕТОННИХ КОНСТРУКЦІЙ

8.1 Загальні положення

8.1.1 Влаштування механічних муфтових з'єднань арматури з конічною різзю при виготовленні залізобетонних конструкцій повинно включати в себе вхідний контроль муфт, контроль виконання різі на арматурних стержнях, приймання і контроль якості виконання з'єднань та здійснюватися за такими правилами.

8.2 Вхідний контроль муфт

8.2.1 Вхідний контроль муфт здійснюється партіями і повинен включати в себе перевірку супроводжувальної документації на муфти (сертифіката) на предмет відповідності вимогам проектної документації (7.8) і перевірку якості муфт.

Партія повинна складатися з муфт одного типу і не перевищувати 500 шт.

8.2.2 Партія муфт повинна мати супроводжувальну документацію (сертифікат), у якій мають бути наведені назва виробника, тип муфти, кількість муфт у партії, а для зварних муфт також дані щодо хімічного складу або марки сталі.

Застосування партії муфт, яка не відповідає вимогам проектної документації, не має супроводжувальної документації, або у разі відсутності у ній наведених вище даних, не дозволяється.

  1. Перевірка показників якості муфт повинна включати в себе перевірку відповідності маркування типу муфт даним супроводжувальної і проектної документації, контроль стану поверхні, маси, основних геометричних розмірів і внутрішньої різі муфти.

  2. Перевірка маркування виконується для всіх муфт партії шляхом співставлення маркування на поверхні муфти з типом муфти за супроводжувальною і проектною документацією.

Застосування муфт без маркування або з маркуванням, яке не відповідає даним супроводжувальної і проектної документації, не дозволяється.

8.2.5 Контроль стану поверхні на відповідність вимогам 6.5 виконується для всіх муфт партії візуально без застосування збільшуючих пристроїв.

Муфти, стан поверхні яких не відповідає вимогам 6.5, мають бути вилученими з партії, що приймається.

8.2.6 Контроль маси здійснюється для 1 % муфт партії, але не менше 3 шт.

Маса муфти визначається з точністю до 0,01 кг і повинна відповідати вимогам таблиць 5.1-5.5. Якщо маса хоча б однієї з муфт не відповідає вимогам таблиць 5.1-5.5, то подальший контроль здійснюється на подвійній вибірці. Якщо при повторному контролі маса хоча б однієї з муфт не відповідає вимогам таблиць 5.1-5.5, то подальший контроль муфт партії здійснюється поштучно.

8.2.7 Контроль геометричних розмірів здійснюється для 1 % муфт партії, але не менше 3 шт. Вимірювання виконуються з точністю до 0,1 мм.

Геометричні розміри муфт повинні відповідати наведеним на рисунках 5.1-5.4. Якщо геометричні розміри хоча б однієї з муфт не відповідають вимогам рисунків 5.1-5.4, то подальший контроль здійснюється на подвійній вибірці. Якщо при повторному контролі геометричні розміри хоча б однієї з муфт не відповідають вимогам рисунків 5.1-5.4, то подальший контроль муфт партії здійснюється поштучно.

8.2.8 Контроль різі здійснюється для 3 % муфт партії, але не менше 5 шт.

Контроль різі виконується з обох сторін муфти візуально і шляхом вкручування контрольного стержня (КС-12 - КС-40) з відповідною різзю вручну на 4-5 обертів. Контрольний стержень виготовляється з арматури відповідного діаметра. Загальний вигляд і геометричні розміри контрольного стержня наведені на рисунку 8.1 і у таблиці 8.1.

Стержень повинен вкручуватись без зайвих зусиль і після вкручування не повинно бути люфту в з'єднанні. Якщо хоча б в одній із муфт стан різі або результати вкручування не відповідають наведеним вище вимогам, то подальший контроль здійснюється на подвійній вибірці. Якщо при повторному контролі хоча б однієї з муфт стан різі або результати вкручування не відповідають встановленим вимогам, то подальший контроль муфт партії здійснюється поштучно.

Рисунок 8.1 – Контрольний стержень

Таблиця 8.1

Познаки контрольного стержня

Геометричні розміри (рисунок 8.1), мм

А

В

D

d

КС-12

9,5 ±0,1

100

19 ±2,5

12

КС-16

12,5 ±0,1

100

24 ±2,5

16

КС-18

13,5 ±0,1

100

29 ±2,5

18

КС-20

15,2 ±0,1

100

35 ±2,5

20

КС-22

16,8 ±0,1

100

37 ±2,5

22

КС-25

19,4 ±0,1

100

40 ±2,5

25

КС-28

22,1 ±0,1

100

42 ±2,5

28

КС-32

25,6 ±0,1

100

45 ±2,5

32

КС-36

28,4 ±0,1

100

52 ±2,5

36

КС-40

31,5 ±0,1

100

57 ±2,5

40

Примітка. КС – контрольний стержень; число – діаметр контрольного стержня у мм.

8.2.9 При транспортуванні і зберіганні в один з отворів муфт повинна бути вставлена спеціальна заглушка для захисту різі від пошкоджень і забруднення.

8.3 Виконання і контроль різі на арматурних стержнях

  1. Конічну різь на арматурних стержнях слід виконувати на спеціальному обладнанні, що забезпечує виконання різі за відповідними кресленнями та розмірами, які наведені на рисунках 5.1-5.4.

  2. Контроль виконання різі здійснюється поштучно шляхом прикладання до різі стержнів контрольного гребінця. Конструкція гребінця і правила виконання контролю наведені у додатку А.

  3. Контроль довжини і конусності різі здійснюється поштучно шляхом надягання контрольного ковпачка на арматурний стержень із нарізаною різзю. Конструкція контрольного ковпачка і правила виконання контролю наведені у додатку Б.

  4. Арматурні стержні, стан і геометричні розміри яких за результатами контролю не від повідають вимогам, що наведені на рисунках 5.1-5.4 та таблицях 5.1-5.5 не можуть застосовуватися у механічних муфтових з'єднаннях.

8.3.5 Після виконання різі на неї надягається захисний ковпачок із пластику або іншого матеріалу для захисту різі від пошкоджень і забруднення. Зберігання арматурних стержнів із нарізаною різзю без захисних ковпачків не дозволяється, за винятком випадків, коли стержні зразу після влаштування різі використовуються для виконання з'єднань.

8.4 Виконання муфтових з'єднань

8.4.1 Виконання стандартних і перехідних муфтових з'єднань повинно здійснюватися у такій послідовності:

  • встановити арматурний стержень у муфту і закрутити її динамометричним ключем до від повідного зусилля, значення якого наведене у таблицях 5.1, 5.2;

  • вставити другий арматурний стержень у з'єднувальну муфту та закрутити (затягнути) його динамометричним ключем до відповідного зусилля, значення якого наведене у таблицях 5.1, 5.2.

Динамометричний ключ для виконання стандартних, перехідних і позиційних з'єднань повинен забезпечувати створення і вимірювання значень крутильного моменту від 180 Нм до 350 Нм при допустимій відносній похибці не більше ±10 %.

8.4.2 Виконання позиційних муфтових з'єднань повинно здійснюватися у такій послідовності:

  • вставити перший арматурний стержень у з'єднувальну муфту і закрутити її динамометричним ключем до відповідного зусилля, значення якого наведене у таблицях 5.3, 5.4;

  • вставити другий арматурний стержень у з'єднувальну муфту та закрутити її динамометричним ключем до відповідного зусилля, значення якого наведене у таблицях 5.3, 5.4;

  • зафіксувати контрольною гайкою обидві частини позиційної муфти і закрутити динамометричним ключем до відповідного зусилля, значення якого наведене у таблицях 5.3, 5.4.

8.4.3 Виконання зварних муфтових з'єднань повинно здійснюватися у такій послідовності:

  • приварити муфту до пластини (прокатного профілю), як це показано на рисунку 5.4 і додатку В;

  • вставити арматурний стержень у з'єднувальну муфту та закрутити його динамометричним ключем до відповідного зусилля, значення якого наведене у таблиці 5.5.

8.4.4 У випадках, коли другий стержень у стандартних, перехідних і позиційних з'єднаннях, а також арматурний стержень у зварних з'єднаннях встановлюється не одразу після закручення (приварення) муфти, у отвір останньої повинна встановлюватися спеціальна заглушка з пластику або іншого матеріалу для захисту різі муфти від пошкоджень і забруднення. Залишати відкритим отвір муфти, що закручена (приварена), не дозволяється.

8.5 Приймання і контроль якості виконання з'єднань

  1. Приймання муфтових з'єднань здійснюється партіями. Партія повинна складатися зі з'єднань одного типу і містити не більше 500 з'єднань.

  2. Приймання партії муфтових з'єднань здійснюється на підставі візуального огляду. Товщина окремої пластини або елемента прокатного профілю, до якого приварюється муфта, повинна бути не менше половини діаметра арматурного стержня, що з'єднується.

Відстань у осях між зварними муфтами повинна бути не менше 1,5 діаметра муфти.

  1. При візуальному огляді повинні перевірятися стан поверхні всіх муфт партії на предмет відповідності вимогам 6.5, а також відсутність різі на арматурному стержні за межами муфти. Застосування муфтових з'єднань партії, які не відповідають зазначеним вимогам, не дозволяється.

  2. Механічні випробування муфтових з'єднань на розтяг проводяться перед початком виконання з'єднань у кількості одного та двох зразків від партії після виконання з'єднань.

  3. Зразки, які відбираються після виконання з'єднань, мають бути вирізаними з арматурних елементів конструкції (каркасів, сіток, окремих стержнів) або виготовлені окремо разом із ними. Конструктивні елементи, з яких були вирізані муфтові з'єднання, повинні бути з'єднані між собою зварюванням із застосуванням типів зварних з'єднань згідно з ГОСТ 14098 або внапуск відповідно до чинних нормативних документів із проектування залізобетонних конструкцій.

  1. Механічні випробування зразків муфтових з'єднань на розтяг повинні виконуватися згідно з ГОСТ 12004 із визначенням розривного зусилля, деформативності з'єднання за 6.2 і рівномірного відносного подовження арматури після руйнування.

  2. Механічні характеристики муфтових з'єднань за результатами випробувань повинні відповідати таким вимогам: розривне зусилля – таблиці 6.1, деформативність – 6.2, рівномірне відносне подовження арматури після руйнування – 6.3.

  3. Якщо механічні характеристики муфтового з'єднання за 8.5.6, що виконані перед початком робіт, не відповідають вимогам 8.5.7, то виконують повторні випробування серій з двох зразків, до тих пір доки механічні характеристики обох зразків не будуть відповідати вимогам 8.5.7.

  4. Якщо механічні характеристики муфтових з'єднань за 8.5.6, хоча б одного зі зразків, що вирізані з арматурних елементів, не відповідають вимогам 8.5.7, то виконують повторне випробування чотирьох зразків, які вирізаються з інших арматурних елементів. Якщо при повторних випробуваннях механічні характеристики всіх чотирьох зразків з'єднань відповідають вимогам 8.5.7, то партія підлягає прийманню. Якщо при повторних випробуваннях механічні характеристики хоча б одного зі зразків не відповідають вимогам 8.5.7, то партія не підлягає прийманню, а можливість застосування з'єднань може бути вирішена тільки авторами робочих креслень проекту з урахуванням усіх результатів проведених випробувань.