При цьому барабани з кабелем установлюються на спеціальні інвентарні сталеві рами з гвинтовими домкратами.

  1. На час транспортування кабеля рама повинна бути закріплена сталевим дротом на всіх чотирьох кутах до гаків платформи. Під барабани попереду і позаду повинні бути встановлені дерев'яні клини (бруси).

Не ставати на раму, а також не розташовуватися усередині неї.

  1. Допускається перекатка барабанів з кабелем до місця робіт вручну при наявності міцних дерев'яних натсилов або рівної бетонної основи.

  2. При перекочуванні барабанів з кабелем вручну робітники повинні розташовуватися тільки з боків і позаду барабана.

  3. Під час перевезення устаткування і матеріалів на візках, у вагонетках вручну електрослюсар-монтажник повинен виконувати такі вимоги безпеки: а) при завантаженні візків, вагонеток під їх колеса необхідно встановити упори або башмаки.

Не підкладати під колеса колоди, шпали, дошки і т.п.;

  1. не розганяти вагонетки, візки, а також не їздити в них, як у порожніх, так і навантажених;

  2. штовхати і рухати вагонетки, візки слід перед собою. Не тягти їх на себе;

  3. при переміщенні декількох вагонеток, візків між ними повинен бути інтервал не менше 20 м;

  4. не допускається спуск вагонеток, візків під ухил самоходом.

    1. Матеріали, устаткування, доставлені в тунель, повинні розміщатися в місцях, встановлених ПВР і вказаних керівником робіт. Барабани з кабелем повинні розміщатися збоку тунелю на горизонтальних площадках в один ряд і закріплюватися від розкочування клинами. Порожні барабани повинні доставлятися в місця, вказані керівником робіт, із наступним підйомом їх на поверхню.

  1. При будь-яких помічених відхиленнях у виробничому процесі роботу необхідно припинити і сповістити про це особі технічного нагляду або керівництву організації.

  2. Вимоги по забезпеченню пожежо-, вибухо- і електробезпеки.

    1. Виявивши загоряння або появу яких-небудь ознак пожежі слід негайно сповістити про це особі технічного нагляду або керівництву організації.

    2. Не зберігати в підземних виробках свіжі і відпрацьовані паливно-мастильні матеріали, балони з киснем, ацетиленом і іншими пальними газами в обсягах, що перевищують потреби, необхідні для виконання робіт, які обумовлені ПВР.

    3. Роботи з ліквідації пожеж у підземних виробках повинні виконуватися відповідно до ПЛА.

    4. До відбудовних і інших робіт дозволяється приступати лише після того, як пожежа буде повністю погашена, виробки провітрені та аналізами установлена відсутність у рудниковому повітрі токсичних газів.

    5. Самовільно не включати і не виключати рубильники, крім аварійних випадків, а також для звільнення постраждалих від струму при пожежі і т.п.

    6. Не підключати електроінструмент безпосередньо до проводів мережі.

    7. Не проводити виправлення електричних з'єднань електроустаткування під напругою.

    8. Для уникнення ураження електричним струмом не торкатися проводів і вводів освітлювальної мережі навіть тоді, коли зовнішній огляд не виявив пошкодження ізоляції.

    9. Не торкатися руками, одягом або якимись предметами (навіть тими, що не проводять електричний струм) частин електричних машин, що зазвичай знаходяться під напругою, навіть у тому випадку, якщо вони відключені.

    10. Не проводити ремонтні роботи поблизу нелізольованих, відкритих струмоведучих частин електроустаткування, які знаходяться під напругою.

    11. Не можна користуватися ручним електроінструментом, знаходячись у нестійкому положенні.

    12. Не застосовувати як переносні світильники звичайні електричні лампи, що живляться електричним струмом напругою 127 і 220 В.

Переносні світильники повинні живитися від електричної мережі напругою 12 В.

      1. Не застосовувати несправні світильники або провід, який має порушену ізоляцію.

      2. При виникненні пожежі в гірничих виробках, електробладнання та електропроводка повинні бути негайно відключені від загальної електричної мережі. При неможливості відключення за допомогою рубильника проводи слід обірвати або перерубати за допомогою предметів, що не проводять струм (сокири, лопати із сухою дерев'яною ручкою і т.п.). У цьому випадку дозволяється гасити пожежу тільки вуглекислотними (порошковими) вогнегасниками або сухим піском. Не гасити пожежу в місцях, де не можна відключити електроенергію, водою або звичайними пінними вогнегасниками.

    1. При всіх нещасних випадках або раптових захворюваннях, фактах порушення технологічного процесу, виявлених несправностях устаткування, пристосувань, інструментів, що створюють загрозу життю і здоров'ю робітників необхідно відразу припинити роботу і повідомити про це беспосереднього керівника робіт або представника технічного нагляду.

  1. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПІСЛЯ ЗАКІНЧЕННЯ РОБОТИ

    1. По закінченні роботи електрослюсар-монтажник повинен: закінчити кріплення елемента, що монтується, не залишати незакріплених деталей;

відходи виробництва, сміття і використані матеріали повинні прибиратися в спеціально відведені місця і металеві ящики;

очистити робоче місце прибрати в ящик або сумку особистий інструмент, здати на склад інструмент, прилади, металеві вироби, прибрати допоміжні пристосування, деталі, монтажні матеріали у відведене місце.

    1. Упорядкувати ручний інструмент і ЗІЗ, здати на зберігання в спеціально відведене місце.

    2. Після закінчення роботи електрослюсар-монтажник повинен вимити обличчя, руки теплою водою з милом або прийняти теплий душ.

    3. Після роботи з кабельною масою, компаундом і епоксидним лаком після прийняття душу змазати руки вазеліном.

  1. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ В АВАРІЙНИХ СИТУАЦІЯХ

    1. Загазованість, задимленість понад гранично припустимі норми, а також виявлення осідань гірничих порід і пливунів у гірничих виробках свідчить про можливі аварійні ситуації.

    2. Для кожного об'єкта підземного будівництва розроблено ПЛА .

      1. Особи, які не ознайомлені з ПЛА не знають його в частині, що відноситься до місця їх роботи і шляхам пересування, до роботи не допускаються. Кожне ознайомлення з ПЛА і виходами проводиться під розписку до початку роботи.

      2. На кожному об'єкті підземного будівництва крім телефонного зв'язку повинна бути обладнана аварійна сигналізація (світлова, гучномовна, безпровідний радіозв'язок і ін.) з метою оперативного оповіщення працюючих про аварійні ситуації.

    3. При виникненні аварії електрослюсар-монтажник повинен припинити роботу і діяти відповідно до ПЛА при будівництві метрополітенів і підземних споруд: а) при пожежах:

  • виявивши джерело пожежі в гірничій виробці, електрослюсар-монтажник зобов'язаний оцінити обстановку і негайно повідомити про аварію (особисто або по засобах зв'язку) старшій особі в зміні (майстру, механіку, начальнику дільниці і т.п.) або керівництву організації, при можливості вжити заходів до усунення джерела пожежі в початковій стадії;

  • знаходячись на вихідному від джерела пожежі струміні повітря, електрослюсар- монтажник зобов'язаний включитися в саморятівник і виходити на поверхню по маршруту, передбаченому ПЛА;

  • знаходячись на свіжому струміні повітря, електрослюсар-монтажник отримавши повідомлення про аварію, зобов'язаний взяти саморятівник і виходити на поверхню по маршрутах, передбачених ПЛА;

  1. при пожежах у тупикових виробках, при перекритому полум'ям виході, електрослюсар-монтажник повинен:

  • включитися в саморятівник, знайти найбільш безпечне місце, відкрити вентилі на трубопроводі стисненого повітря, що як правило знаходяться біля кінця вентиляційних труб або під вентиляційною свердловиною і чекати прибуття гірничорятувальних відділень;

  • перекрити переріз тупикової виробки тимчасовою перемичкою з підручного або аварійного запасу матеріалів (може бути використана прогумована тканина гнучких вентиляційних труб), намагаючись створити у відгородженій частині виробки надлишковий тиск повітря з метою попередження проникнення продуктів горіння і високої температури до місця свого перебування;

  • встановити і підтримувати зв'язок із відповідальним керівником робіт з ліквідації аварії;

  1. при обваленнях, опинившись за завалом в тупиковій частині виробки, електрослюсар-монтажник зобов'язаний насамперед вжити заходів до посилення кріплення в місці її завалення і після цього приступити до подачі сигналів.

Сигнали повинні подаватися шляхом ударів металевим предметом по рейках, трубопроводі, елементах кріплення і т.п. або шляхом періодичного включення пневмоінструмента (відбійного молотка). При одержанні сигналу у відповідь робиться спроба встановити мовний зв'язок.

  1. При всіх аваріях кожний робітник, як той, що виїхав (вийшов) на поверхню, так і той, що знаходився на поверхні у цей час, зобов'язаний, дізнавшись про аварію, доповісти про свій виїзд (вихід) і виконувати обов'язки відповідно до ПЛА або залишатися у розпорядженні відповідального керівника робіт з ліквідації аварії.

  2. Порядок дій при наданні першої допомоги потерпілим під час аварії: - усунути вплив на організм факторів, що створюють загрозу здоров'ю і життю постраждалого (звільнити від дії електричного струму, погасити палаючий одяг, витягти з води і т.п.), оцінити стан постраждалого;

  • визначити характер і тяжкість травми постраждалого і послідовність заходів щодо його порятунку;

  • виконати необхідні заходи щодо порятунку постраждалого (відновити прохідність дихальних шляхів, провести штучне дихання, зовнішній масаж серця, зупинити кровотечу, імобілізувати місце перелому, накласти пов'язку і т.п.);

  • викликати швидку медичну допомогу чи лікаря або вжити заходів для транспортування постраждалого в найближчу лікувальну установу;

  • підтримати основні життєві функції постраждалого до прибуття медичного працівника.

Київ 1999