Сушка та обезпилювання спецодягу повинні проводитися після кожної робочої зміни, прання або хімчистка - в міру необхідності, але не рідше двох разів на місяць.

  1. Електрослюсар-монтажник зобов'язаний дотримуватися питного режиму з

урахуванням умов праці. Для підтримки раціонального водно-сольового балансу необхідно користуватися незначно підсоленою водою (5 г солі на 1 л води) або мінеральною водою, необхідно також користуватися сатураторною установкою. Бажано також вживати чай, фруктові відвари, хлібний квас, білково-вітамінний напій у спеціально відведених місцях.

Не використовувати для пиття воду з підземних джерел, водопроводів, не призначених для цього.

  1. Перед кожним прийомом їжі мити руки з милом у спеціально відведених для цього місцях. Для виключення випадків отруєнь забороняється застосовувати етильований бензин або метанол (інші легкозаймисті та отруйливі речовини) для миття рук, спецодягу, деталей.

  2. У випадку поганого самопочуття, нервового розладу, сильного збудження, виявлення високої температури тіла або інших ознак захворювання, які заважають електрослюсарю-монтажнику вести нормальну безпечну роботу, він зобов'язаний доповісти про це начальнику зміни і негайно звернутися до лікаря.

  3. У нетверезому стані в місця виробництва робіт електрослюсарі-монтажники не допускаються.

2. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПЕРЕД ПОЧАТКОМ РОБОТИ

  1. Порядок приймання зміни.

    1. Перед початком роботи електрослюсар-монтажник повинен перевірити: укомплектованість і справність інструментів, устаткування, пристосувань, спецодягу і засобів індивідуального захисту;

наявність на робочому місці огороджень, помостів, настилів, драбин і т.д. та їх справність. Проходи і саме робоче місце повинні бути чистими, сміття і сторонні предмети прибрані.

  1. Отвори в перекриттях, прорізи в стінах, у місцях виконання робіт повинні бути закриті суцільним настилом або мати огородження висотою не менше 1 м з бортовою дошкою шириною 15 см.

  2. Ручні лебідки повинні бути редукторними з безпечними рукоятками, щільно насадженими на приводний валик та мати справні гальма.

Не вставляти металеві прокладки в отвір рукоятки з метою ущільнення.

  1. Довжина рукоятки лебідки повинна відповідати параметрам вказаним у її паспорті.

З метою подовження рукояток лебідок не надівати на них металеві трубки.

  1. Лебідки, які застосовуються для переміщення великовагових вантажів, повинні бути міцно прикріплені болтами до дерев'яної або металевої рами, що надійно кріпитися до «якоря» або нерухомих конструкцій, відповідно до ПВР.

  2. Зубчасті передачі лебідок повинні бути закриті кожухами.

  3. Блоки, що використовуються при підйомі вантажів, повинні бути випробувані і мати клеймо або бирку із зазначенням дати чергового випробування і припустимого навантаження. Осі блоків повинні бути змащені.

Не застосовувати блоки з розбитими роликами або зі спрацьованими втулками.

  1. Знімні вантажозахватні пристосування (траверси, стропи, ланцюги, кліщі і т.п.) повинні бути інвентарними і задовольняти таким вимогам:

  1. відповідати масі і характеру вантажу, що піднімається;

  2. металоконструкції траверс, їх зварні з'єднання не повинні мати тріщин і деформацій. Траверси повинні мати бирки із зазначенням номера,

вантажопідіймальності, власної ваги і дати наступного огляду;

  1. канати траверс і стропів повинні мати клеймо або прикріплену бирку із зазначенням номера, вантажопідіймальності і дати наступного огляду;

  2. вантажні гаки вантажозахватних засобів повинні мати запобіжний замикаючий пристрій, що запобігає самочинному випадінню вантажу;

  3. канати стропів не повинні мати зламів, вузлів, кінці тросів повинні бути забиті (оклітньовані).

  1. Домкрати, які застосовуються при розкочуванні кабеля, повинні задовольняти таким вимогам:

  1. ручні важільно-рейкові домкрати повинні мати пристрій, який виключає самочинне опускання вантажу при знятті зусилля з важіля або рукоятки і повинні мати стопори, які виключають хід гвинта або рейки при перебуванні штока в крайньому верхньому положенні;

  2. гвинтові домкрати повинні бути самогальмівними;

  3. опорна поверхня головок повинна мати форму, яка не допускає зісковзання з неї вантажу.

  1. Ручні пневматичні машини повинні бути обладнані пристосуваннями, що не допускають вильоту робочого інструмента.

  2. Перед приєднанням ручних пневматичних машин до шлангу, який підводить зтиснене повітря, продути шланг для видалення з нього пилу і вологи, при цьому струмінь повітря спрямовувати нагору.

Приєднувати шланг до пневматичної машини тільки при закритому вентилі повітряної магістралі (компресора).

Переконатися, що штуцери і ніпелі мають справні грані і різьби, навернені в місцях з'єднання на повне число ниток, і забезпечують міцне і щільне з'єднання шлангів між собою, а також з пневматичною машиною і повітряною магістраллю (компресором). Шланги на ніпелях і штуцерах повинні бути закріплені спеціальними стяжними хомутами.

Не закріплювати шланги на ніпелях і штуцерах дротом.

  1. При одержанні ручних електричних машин, переносних електричних світильників і надалі при роботі з ними електрослюсар-монтажник повинен виконувати вимоги «Примірної інструкції з охорони праці при роботі з ручними електричними машинами і переносними електричними світильниками».

  2. При використанні помостів або риштувань електрослюсар-монтажник повинен переконатися в тому, що вони огороджені із зовнішнього або торцевого боків бильцями з поруччям, середньою та бортовою дошками і допушені до експлуатації.

  3. Переносні (приставні) драбини повинні бути інвентарними. Опорні кінці приставних вертикальних і похилих драбин повинні мати при установці на асфальтові, бетонні та інші тверді поверхні башмаками з матеріалу, який не сковзає, (гуми і т.п.).

  4. Про всі виявлені несправності і недоліки електрослюсар-монтажник повинен повідомити майстру (бригадиру) і до їх усунення до роботи не приступати. 2.2. Підготовка робочого місця, 313.

  1. Оглянути робоче місце, прибрати непотрібні предмети, які можуть заважати роботі, звільнити проходи.

  2. Переконатися, що робоче місце достатньо освітлене і світло не буде заважати в процесі роботи, засліплюючи очі. Ручний інструмент, пристосування, заготовки, деталі та інші, необхідні для роботи, матеріали розмістити у зручному і безпечному для користування порядку.

  3. Прохід (вихід) в тунелі та інші підземні споруди дозволяється тільки у визначених місцях, вказаних керівником робіт.

  4. Перед початком роботи електрослюсар-монтажник повинен одягти відповідні ЗІЗ.

  1. Порядок перевірки справності устаткування, інструмента.

    1. При виявленні відхилень від умов сертифіката і порушеннях в пускових, попереджувальних, гальмових і очисних пристроях, системах блокування і сигналізації, вентиляції та освітлення електрослюсар-монтажник зобов'язаний довести про них до відома керівництва дільниці.

    2. Наявність і стан вихідних матеріалів (сировини, заготовок, напівфабрикатів) проверяется шляхом їх огляду.

  2. Про всі помічені несправності устаткування, пристроїв, пристосувань, інструмента, захисних засобів, виявлених при огляді, електрослюсар-монтажник повинен повідомити керівнику робіт (майстру, виконробу) і до усунення несправностей до роботи не приступати.

  1. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПІД ЧАС РОБОТИ

    1. Відомості щодо безпечної організації праці.

      1. Прокладка кабеля повинна проводитися відповідно до вимог ПВР.

      2. Перед прокладкою кабеля необхідно перевірити міцність щік барабанів, надійність закладення втулок у щоках, стан зовнішніх витків кабеля, відсутність цвяхів на щоках.

Не проводити прокладку кабеля до усунення виявлених недоліків.

  1. Установку кабельних конструкцій (кронштейни з ріжками, смуги і кутовики для кріплення кабелів до склепіння тунелю і т.п.) повинна проводити ланка в складі не менше 2 осіб.

  2. Перед початком монтажу кабельні конструкції повинні бути розкладені по місцю установки. В колекторах похилих ходів конструкції розкладають так, щоб виключити самочинне переміщення їх вниз.

  3. Кабельні конструкції повинні бути приварені електрозварюванням до закладних деталей бетонної обробки тунелю або прикріплені болтами до тюбінгів.

  4. Домкрати, на яких розташовуються барабани, повинні бути встановлені на міцній, без нахилу, основі.

  5. Прокладку кабеля в тунелях, де покладен залізничний шлях нормальної колії, необхідно проводити зі спеціальних інвентарних візків. Під час розкочування кабеля необхідно розташовуватись тільки з боків і позаду візка.

  6. При відсутності колії розкочування кабеля повинне проводитися за допомогою лебідки по роликам, установленими по трасі на відстані 3-5 м один від одного.

  7. При розкочуванні кабеля по похилому ходу барабан з кабелем повинен бути встановлений на поверхні в сталевій рамі по можливості ближче до прорізу в стіні або в підлозі.

  8. В усіх випадках на барабанах повинно бути гальмове пристосування.

  9. В колекторах під платформами кабелі необхідно розкочувати по роликах за допомогою лебідки з електроприводом.

  10. Всі колектори повинні бути попередньо очищені від сміття, сторонніх предметів прибрані.

  11. Всі підходи до ствола на поверхні повинні бути очищені від сторонніх предметів і огороджені з установкою на огородженні попереджувальних плакатів. До початку робіт повинна бути встановлена звукова або світлова сигналізація з виводом сигналу в нижній кінець ствола і до місця установки барабана з кабелем.

  12. Підйом і укладку кабеля на ріжки необхідно проводити за допомогою спеціальних рогаток, насаджених на дерев'яні жердини.

Не застосовувати для підйому кабеля лопати, кілки та інші випадкові предмети. При підйомі рогатками робітники не повинні розташовуватися під кабелем; не можна впирати жердини рогаток у груди або живіт.

  1. Прокладку кабелів над прорізами і переходи кабелів з одного боку тунелю на другий по склепінню необхідно виконувати з пересувних площадок або риштувань. Кріплення прокладених кабелів на обходах через прорізи допускається проводити з приставних драбин, але з обов'язковим використанням запобіжних поясів.

Не працювати з приставних драбин на склепінні тунелю в камерах з'їздів.

  1. При роботі з драбин не приставляти їх до кабелів і проводів навіть у тих випадках, коли з них знята напруга.

  2. Не підвішувати кабель до сусідніх кабелів, трубопроводів, проводів.

  3. При прокладці кабеля в зоні діючих кабелів, механізмів необхідно попередньо зняти з них напругу і на рубильниках відключених кабелів, механізмів вивісити плакати з написом «Не включати! Працюють люди!».

  4. Електрослюсарі-монтажники повинні знати розташування всіх кабелів, які залишаються під напругою, на яких повинні бути вивішені плакати «Під напругою - небезпечно для життя». Роботу поблизу цих кабелів необхідно проводити по наряду-допуску.

  5. При ручному розкочуванні кабеля кількість робітників повинна бути такою, щоб на кожного з них приходилася частина кабеля вагою не більше 35 кг.

Обертати барабан повинні двоє робітників, розташованих з обох боків барабана.

  1. Кабель необхідно нести на плечах, знаходячись по один бік його. На поворотах тунелю необхідно розташовуватись по зовнішньому боці кривої, ззовні кута повороту.

  2. При пропусканні мотовозів і інших рухомих засобів необхідно, після одержання сигналу про їх наближення, по команді бригадира зняти кабель з плечей і покласти його убік від шляху, а самим піти у безпечну зону.

  3. Монтаж кабельних муфт дозволяється в тунелях, які мають постійно діючу припливно-витяжну вентиляцію. Монтаж муфт на висоті повинен проводити з переносних інвентарних помостів або пересувних площадок.

Не розпалювати паяльні лампи, не розігрівати кабельну масу і припой у підземних камерах, що не мають припливно-витяжної вентиляції.

  1. Роботи по монтажу муфт повинні виконуватися ланкою електрослюсарів- монтажників у складі не менше двох осіб.

  2. Кабельну масу для заливання муфт необхідно розігрівати в спеціальному бачку (ємкістю не більше 5 л), із кришкою і носиком для зливу, на електроплитці або в електротиглі, металеві корпуса яких повинні бути заземлені.

Не розігрівати кабельну масу в заводській упаковці.

  1. При розігріві кабельної маси необхідно користуватися захисними окулярами і брезентовими рукавицями.

  2. Масу необхідно розігрівати до температури, вказаної в її паспорті. Визначати температуру розігрітої маси потрібно спеціальним термометром.

  3. При займанні маси необхідно негайно закрити бачок кришкою і припинити розігрів. Займисту масу, яка розлилася, слід гасити піском або за допомогою вуглекислотного вогнегасника.

Не гасити водою кабельну масу, яка горить.

  1. Доставляти бачок з розігрітою масою до місця робіт необхідно з закритою кришкою. Не передавати бачок з рук в руки.

При подачі розігрітої маси наверх або вниз бачок з масою варто помістити в цебро (висота цебра повинна бути на одну третину більше висоти бачка з масою) і потім за допомогою мотузки підняти або опустити його до місця роботи. На час підйому або опускання бачка з гарячою масою необхідно відійти від цього місця на безпечну відстань, вказану в ПВР.