• у темний час доби місце роботи повинно бути освітлене;

• не наближатись гусеницями до краю свіженасипаного насипу ближче, чим на 1 метр.

3.5. Під час встановлення, пересування та роботи трубоукладача біля траншеї, з метою запобігання обвалу траншеї (грунту), машиніст зобов'язаний дотримуватись відстані від краю траншеї (вертикальних стінок) до ближньої опори (гусениці) трубоукладача не менше вказаних в таблиці. Якщо вказану відстань витримати неможливо, стінку, або укіс траншеї слід кріпити згідно з проектом виконання робіт.

Глибина траншеї

(метри)

Відстань від основи укосу до найближчої опори при ненасипному грунті (метри)

піщаний

супіщаний

суглинистий

глинистий

лісовидний сухий

1

1,5

1,25

1,0

1,0

1,0

2

3,0

2,4

2,0

1,5

2,0

3

4,0

3,6

3,25

1,75

2,5

4

5,0

4,4

4,0

3,0

3,0

5

6,0

5,3

4,75

3,5

3,5

Примітка: Якщо траншея з укосом, вказана відстань зменшується на величину закладених укосів.

3.6. Забороняється працювати трубоукладачем на поперечних схилах (косогорах) більше 8 градусів, повздовжніх - більше 15 градусів, без спеціального якоріння. Під час робіт на спусках та підйомах від 15 до 35 градусів роботи слід проводити спеціальними методами, розробленими в проектах виконання робіт.

3.7. Робота трубоукладача без противаги забороняється, так як. стійкість трубоукладача при підійманні та опусканні вантажів забезпечується противагами, а тому машиніст зобов'язаний використовувати противаги як при опусканні трубопроводу, так і при можливій небезпеці перекидання трубоукладача. Якщо при підійманні вантажу навантаження на гак різко зростає і виникає загроза перекидання трубоукладача, слід негайно за допомогою важелів опустити на землю вантаж.

3.8. Машиністу не дозволяється переміщувати трубоукладач без вантажу з відкинутими противагами, а також залишати трубоукладач з працюючим двигуном.

3.9. Змінювати виліт стріли трубоукладача з підвішеним вантажем на гаку дозволяється тільки в межах вантажопідіймальності на даному вильоті стріли.

Опускати стрілу або вантаж тільки з допомогою розмикання гальма (не на режимі двигуна) забороняється.

3.10. Суміщати робочі операції по підійманню стріли і каната трубоукладача допускається при дотриманні вимог інструкції з експлуатації трубоукладача.

3.11. Після закінчення або на час перерви у роботі (обід тощо) вантаж не повинен залишатись у підвішеному стані. При сумісній роботі з очисною або ізоляційною машинами дозволяється залишати гак під навантаженням, але при цьому необхідно перевірити надійність фіксації важелів гальм (барабана підіймання вантажу).

3.12. Під час підіймання вантажів, близьких по масі до граничної вантажопідіймальності трубоукладача (для даного вильоту стріли), машиніст зобов'язаний попередньо підняти вантаж на висоту не більше 20-30 см, а потім, переконавшись у стійкості трубоукладача, справності дії гальм, правильності стропування, підіймати вантаж на задану висоту. Після закінчення підіймання вантажу необхідно виключити муфту вантажного барабана і поставити важіль керування муфтою в кінцеве положення.

3.13. Вантажопідіймальність трубоукладача для кожного вильоту стріли слідує визначати за покажчиком. У разі встановлення трубоукладача на схилі вантажопідіймальність визначається за фактичним вильотом стріли. При цьому слід заміряти горизонтальну відстань від гусениці до вільно висячого гака.

3.14. Гак підіймального механізму трубоукладача перед підійманням встановлюється у висячому положенні над вантажем.

3.15. Стропування вантажу слід проводити по центру ваги. Якщо центр ваги невідомий, його слід визначити пробним підійманням на висоту 20-30 см з наступним опусканням на підкладки і необхідним переміщенням (перестановкою) стропів.

3.16. Під час опускання вантажу в місця, що знаходяться нижче рівня стоянки трубоукладача (котлован, траншея тощо) машиніст повинен попередньо переконатись (опусканням гаку без вантажу) в тому, що при найнижчому положенні гака на барабані лебідки залишається не менше 1,5 витка канату.

3.17. Під час роботи робітники, які направляють вантаж у кузов автомобіля, повинні знаходитись збоку від кузова. Направляти вантаж слід спеціальними відтяжками або баграми.

3.18. Установлення і робота трубоукладача на відстані менше 30 м від крайнього проводу ліній електропередачі або повітряної електричної мережі напругою понад 42В може проводитись лише за нарядом-допуском, який визначає безпечні умови такої роботи. Наряд-допуск повинен підписуватися керівником (начальником, головним інженером) підрозділу, яка проводить роботи, або іншою керівною особою за їх вказівкою і видається на руки машиністу перед початком роботи. Порядок організації проведення робіт поблизу ліній електропередачі, видачі наряду-допуску та інструктажу робітників визначається наказом власника трубоукладача.

Машиністу забороняється самовільне установлення трубоукладача для роботи поблизу ліній електропередачі, про що робиться запис у шляховому листі. Робота трубоукладача поблизу ліній електропередачі повинна проводитись під безпосереднім керівництвом особи, відповідальної за безпечне проведення робіт трубоукладачем, яка також повинна вказувати машиністу місце встановлення трубоукладача, забезпечити виконання передбачених нарядом-допуском умов роботи та зробити запис до вахтового журналу машиніста про дозвіл роботи.

При пересуванні будівельних машин і механізмів, а також при перевезенні обладнання і конструкцій під проводами діючої лінії електропередачі відстань по вертикалі між самою верхньою точкою трубоукладача, що переміщується, і найнижчим проводом повинно бути не меншим ніж вказано в таблиці:

Напруга ліній електромережі

Відстань (по вертикалі) метри

До 1000 В

1

1 - 20 кВ

2

35- 110кВ

3

154 кВ

4

220 кВ

4

При неможливості виконання умов, вказаних вище, з ліній електропередач повинна повністю зніматись напруга на час роботи чи переміщення техніки, обладнання чи конструкцій

3.19. Розвантаження труб із напіввагонів, які знаходяться на електрифікованих коліях, дозволяється проводити тільки при вимкненій напрузі на проводах контактної мережі над цими коліями. Роботу вантажопідіймальних машин на коліях, сусідніх з електрифікованими, дозволяється проводити за умови, щоб жодна частина трубоукладача (стріла, трос) не наближалася ближче, ніж на 2 метри до проводів, що знаходяться під напругою чи частин контактної мережі. У випадку, коли кран чи вантаж, який ним переміщується, можуть наближатись на відстань ближче 2 м до проводів чи частин контактної мережі, робота повинна проводитись тільки після відключення контактної мережі..

3.20. Транспортування вантажів трубоукладачем дозволяється тільки у межах території будівельного майданчика, причому для уникнення розкачування вантажу повинні

використовуватись розтяжки. Поза межами будівельного майданчика транспортування вантажів трубоукладачем забороняється.

3.21. Переміщення трубоукладача по території будівельного майданчика або вздовж траси з вантажем на гаку дозволяється за умови, що маса вантажу, який транспортується, не перевищує 50% встановленої вантажопідіймальності трубоукладача при максимальному вильоті стріли.

Перед переміщенням трубоукладача з вантажем на гаку стріла повинна бути встановлена в положення, яке відповідає мінімальному вильоту, а вантаж піднятий на висоту не менше 0,5 м над поверхнею землі і прикріплений до стріли, при цьому переміщати трубоукладач слід на першій швидкості.

3.22. Шлях, по якому пересувається трубоукладач вздовж траси трубопроводу, повинен бути завчасно вирівняний та спланований, а на слабих грунтах і в болотистих (мокрих) місцях укладений настил із деревини чи брусів.

3.23. При пересуванні трубоукладача в межах траси по високій траві, чагарнику чи іншій рослинності необхідно вперед висилати працівника для попередження наїзду на випадково відпочиваючих людей.

3.24. Переїзд механізмами через магістральний газопровід (інші підземні комунікації) допускається по спеціально обладнаному переїзду, який конструктивно не зв'язаний із газопроводом. Конструкція переїзду повинна бути розрахована на максимальну вагу обладнання, машин і механізмів, які по ньому переміщаються. Допустиме навантаження на конструкцію переїзду повинно бути вказане на спеціальному дорожньому знаку, що встановлюється на переїзді.

3.25. Проїзд транспортних засобів і механізмів вздовж траси газопроводу, встановленого на опорах, дозволяється на відстані не ближче 10 метрів від опори.

3.26. З метою виключення випадків пошкодження газопроводу (траншеї) забороняється під час хуртовини, снігопаду, туману і видимості менше 10 м проїзд трубоукладача безпосередньо вздовж траси газопроводу.

3.27. У зв'язку з великим навантаженням на нижні опорні катки гусеничного ходу від маси навісного обладнання і противаг, не рекомендується переміщати трубоукладач на велику відстань своїм ходом. Слід уникати також пересування трубоукладача заднім ходом з вантажем, оскільки при цьому у машиніста погіршується огляд місця проведення робіт.

3.28. Сумісна робота декількома трубоукладачами з підіймання та переміщення вантажу (опусканню трубопроводу в траншею, транспортування секцій трубопроводу тощо) повинна здійснюватись під безпосереднім керівництвом керівника робіт, який узгоджує дії всіх машиністів. Трубоукладачі повинні працювати злагоджено, без ривків, з однаковими швидкостями лебідок. Машиніст трубоукладача повинен дотримуватись визначеної відстані згідно з технологічною схемою їх розміщення.

3.29. Місце проведення робіт з підіймання та переміщення вантажів повинно бути під час роботи добре освітлене. При недостатньому освітленні місця роботи, сильному снігопаді, тумані, а також інших випадках, коли машиніст трубоукладача погано розрізняє сигнали стропальника або вантаж, який переміщується, робота трубоукладача повинна бути припинена.

3.30. Для стропування вантажу, призначеного для підіймання, повинні застосовуватись стропи, що відповідають вазі вантажу, який піднімається, з урахуванням кількості гілок і кута їх нахилу; стропи загального призначення слід підбирати так, щоб кут між їх гілками не перевищував 90 градусів.

3.31. При підійманні, переміщенні вантажу та при роботі трубоукладача машиністу необхідно дотримуватись вимог безпеки:

• не підтягувати та волочити вантаж по землі (коліях тощо) гаком трубоукладача при похилому натягу канатів;

• не відривати гаком трубоукладача вантажі, що присипані землею або закладені іншими вантажами, а також вантажі, закріплені болтами, залиті бетоном або примерзлі до землі;

• не звільняти трубоукладачем защемлені вантажі, стропи, канати, сталеві рушники, ланцюги тощо;

• не відтягувати вантажі під час підіймання, переміщення та опускання. Для розвороту довгомірних і громіздких вантажів під час їх підіймання, переміщення та опускання повинні застосовуватись гаки або відтяжки відповідної довжини;

• не вирівнювати вантаж, що підіймається, переміщується та опускається, власною вагою, а також не поправляти стропи на вису;

• не підіймати неправильно обв'язаний вантаж, а також вантаж у тарі, якщо вона заповнена з порушеннями правил безпеки (тару дозволяється завантажувати нижче бортів на 10 см);

• не складати вантажі на електрокабелі та трубопроводи, а також на край відкосу траншеї, якщо при цьому він може сповзти або перекинутись;

• не підіймати вантаж, на якому знаходяться люди, а також вантаж, який підтримується руками робітників;

• не проводити навантаження та розвантаження автомобілів, в кабіні чи в кузові яких знаходяться люди; вантаж не повинен переміщатись над кабіною автомобіля;

• не накладати на гак більше ніж один захватний пристрій;

• не виконувати роботи в охоронних зонах ліній електропередач без наявності наряду-допуску та розробки додаткових заходів безпеки;

• не використовувати кінцеві вимикачі, як робочий орган для автоматичної зупинки механізмів;

• не виконувати роботи при виведених із дії або несправних приладах безпеки та гальмах.

3.32. Перед укладанням трубопроводу в траншею необхідно перевірити надійність сталевих канатів, блоків та гальмових пристроїв трубоукладача, сталевих рушників та інших пристроїв. Сталеві рушники та інші захватні пристрої повинні відповідати наступним вимогам:

• мати шестикратний запас міцності;

• мати свідоцтво заводу-виготовлювача про їх випробування.

3.33. При укладанні трубопроводу чи його секцій в траншею машиніст зобов'язаний виконувати такі заходи безпеки:

• дотримуватись узгодженості в роботі, у випадку виникнення несправності на будь-якому трубоукладачі вантаж негайно опустити на землю;

• видалити людей із зони опускання секції трубопроводу, траншеї і простору між траншеєю та трубопроводом;

• для запобігання вільному зміщенню секції трубопроводу в траншею переднім трубоукладачем слід тільки піднімати секцію, не насуваючи її на траншею. Всі роботи по опусканню трубопроводу повинні проводитись по сигналу однієї особи - бригадира;