2.4.8. Гас для проведення випробувань на герметичність і фарба для маркірування повинні доставлятися до робочого місця в закритих металевих ємностях, що виключають можливість випадкового розливу і влучення всередину ємності розпечених часток металу, у кількості не більш однієї норми на зміну.

2.4.9. Розсувні ключі не повинні мати «слабини» у рухливих частинах; ножівкові полотна повинні нормально затягуватися і міцно закріплюватися в ножівкової державці.

2.4.10. Свердла, зенкери, викрутки й інший вставний інструмент повинні бути правильно заточені і не мати вибоїв, тріщин і інших дефектів.

2.4.11. Пневматичні машинки повинні мати сітки у футорках.

2.4.12. Молотки повинні мати упорні кільця, що не допускають вильоту бойка. Клапани на рукоятках пневматичних машинок повинні легко і плавно відкриватися і не пропускати повітря в закритому положенні.

2.4.13. Електричний ручний інструмент і переносні прилади повинні мати надійну ізоляцію струмоведучих частин, а також мати штепсельну вилку.

2.4.14. Бензинові і гасові паяльні лампи повинні мати запобіжний клапан, не пропускати повітря або пальне.

2.5. Перед початком робіт у замкнутому і важкодоступному суднових приміщеннях необхідно:

- перевірити наявність в них не менш двох відкритих горловин або отворів, одне з яких не повинно захаращуватися електрокабелями, шлангами, вентиляційними рукавами, бути в розмірах не менш 400x600 мм і служити евакуаційним виходом при аварійній ситуації;

- переконатися в ефективній роботі технологічної або місцевої вентиляції;

- вимагати, при необхідності, виділення на весь період роботи спостерігача.8

2.6. Для виконання перевірочних і розмічальних робіт із застосуванням дерев'яних рейок, шергеней, шаблонів, каркасів і т.п. необхідно, щоб вони були гладко і рівно обстругані, не мали виступаючих назовні цвяхів або інших кріпильних предметів. Кінці цвяхів і їх голівок повинні бути врівень з деревом.

2.7. Необхідно перевірити наявність і справність застосовуваних засобів колективного й індивідуального захисту, у тому числі органів дихання, зору і слуху. При виконанні електроприхошіювань при ремонті корпуса повинен бути в наявності захисний щиток (або захисна маска) зі світлофільтром, що забезпечує нормальні умови роботи з урахуванням гостроти зору суднокорпусника-ремонтника. Маски, щитки і світлофільтри не повинні мати ушкоджень, щілин і тріщин*.

3. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПІД ЧАС ВИКОНАННЯ РОБОТИ

3.1. Приступати до роботи дозволяється після видачі керівником робіт змінного завдання й одержання наряд-допуску.

3.2. Під час роботи необхідно зосередитися на виконанні дорученого завдання, не відволікаючись на сторонні роботи.

3.3. При переміщенні деталей і вузлів суднових конструкцій необхідно використовувати спеціальні ломики з відігнутою лапою. Використання круглих ломиків не дозволяється.

3.4. Робочий інструмент і дрібні деталі необхідно переносити і зберігати на робочому місці тільки в ручних переносних шухлядах або сумках.

3.5. При роботі з використанням брухту або кувалди варто стежити, щоб не зачепити поруч працюючих або минаючих.

3.6. При виконанні робіт необхідно прибрати предмети, що перешкоджають провадженню робіт. При роботі клинами або зубилом з використанням кувалд варто застосовувати держателі довжиною не менш 0,7 м.

3.7. При рубанні зубилом необхідно використовувати переносну захисну сітку або щиток для затримки стружки, що відлітає. При цьому сам робітник повинен надягти захисні окуляри закритого типу з небиткими стеклами.

3.8. Якщо транспортування, вантажопідйомні роботи й укладання різних вантажів або суднових конструкцій є технологічними операціями по виготовленню корпуса судна (установка рамного і днищевого набору, різних вузлів і набору в шпігати, прорізи, обтиснення полотнин, набору і конструкцій вантажами і т.д.), робітники, зайняті даними операціями, повинні знаходитися з боку (торця) вантажу (конструкції), безпечного при падінні вантажу (конструкції) у випадку обриву одного з двох стропів.

3.9. Застосування гідравлічних і пневмогідравлічних пристосувань для ремонту корпусних конструкцій допускається після перевірки їх відповідності технічним характеристикам.

3.10. Кріплення секцій і окремих конструкцій повинно виконуватися відповідно до креслень або технологічних схем.

Пристрої, що підтримують суднові конструкції, але заважають виконанню окремих операцій складання і зварювання, можна розбирати тільки з дозволу керівника робіт.

3.11. Для підйому і переміщення суднових конструкцій варто використовувати обуха, виготовлені по кресленням і які мають клейма ВТК. Щоб уникнути аварій, не можна використовувати рими й обуха, виготовлені з випадкових матеріалів.

*Примітка. Юнакам до 18 років виконання електроприхоплювань, зварювальних і газорізальних робіт не дозволяється.

3.12. Для установки нових суднових металоконструкцій необхідно застосовувати надійні, спеціально призначені для цього талрепи.

Приступати до роботи біля встановленої металоконструкції дозволяється тільки після перевірки надійності її закріплення талрепами, упорами і дозволу керівника робіт.

3.13. Робота біля незакритих або необгороджених люків і прорізів допускається тільки з дозволу керівника робіт. Зняті в процесі роботи кришки й огородження по команді керівника робіт, якщо вони заважали виконанню роботи, повинні бути встановлені на колишнє місце відразу після виконання роботи.

3.14. Використання в роботі електрозварювального і газорізального устаткування, а також пневматичного інструмента суднокорпусоремонтниками допускається тільки з дозволу керівника робіт після відповідного навчання цим роботам і одержання посвідчення на право виконання цих робіт.

3.15. Роботи зі складання секцій, блоків у складальних цехах і на стапелях на висоті більш 1,5 м необхідно робити з риштувань, що мають поручні і трапи, а при їх відсутності - з використанням запобіжного пояса.

3.16. При роботі на риштуваннях і на суднах слід виключити падіння предметів, для чого на риштуваннях не повинно бути незакріплених предметів. Не допускається виконувати роботи на одній вертикалі з іншими робітниками, тому що випадково упалі предмети (інструмент, деталь, обрізок металу і т.п.) можуть привести до нещасного випадку.

3.17. Скупчення людей і складування матеріалів на риштуваннях і трапах у кількості, що перевищує розрахункові навантаження, неприпустимо. Неприпустиме також нерівномірне навантаження і перевантаження настилів, риштовання, а також захаращення місць роботи і проходів.

3.18. Роботу з риштування і на козлах слід виконувати тільки при наявності на них поручнів і трапів. Висота козел не повинна перевищувати 3,5 м.

3.19. При роботі на висоті до 1,5 м необхідно використовувати міцні столи висотою не більш 1000 мм із товщиною дошки не менш 50 мм. Розкіс ніжок, місце їх розташування і кріплення до дошки повинні забезпечувати гарну стійкість.

Використання випадкових дошок і шухляд як риштування не допускається.

3.20. Для виконання робіт на висоті більш 1,5 м без риштувань, помостів слід застосовувати випробуваний запобіжний пояс. Для закріплення каната (ланцюжка) запобіжного пояса використовуються тільки міцні конструкції, заздалегідь визначені майстром.

До виконання роботи на висоті більш 5 м з запобіжним поясом допускаються особи, що пройшли відповідний медичний огляд і одержали дозвіл на право виконання верхолазних робіт.

Лазити по фермам, колонам і іншим конструкціям, агрегатам, верстатам і штабелям матеріалів не дозволяється.

3.21. Спускатися в суднове приміщення по тимчасовим трапам дозволяється після перевірки їх надійності закріплення, справності і наявності поручнів. Перед спуском у суднове приміщення через люк, у якого є кришка, необхідно переконатися в надійності її закріплення у відкритому положенні.

3.22. Спуск і підйом по переносним драбинам дозволяється тільки по одній людині, причому не слід тримати в руках інструмент або матеріали. Для підйому й опускання інструмента, матеріалів застосовувати мотузки, або сумки, перекинуті через плече.

3.23. При виконанні роботи на верхній палубі судна необхідно стежити за тим, щоб по бортах судна було встановлене штатне леєрне або тимчасове огородження. При ходінні по палубі судна, настилам риштувань, трапам і драбинам суднокорпусоремонтник повинен уважно дивитися під ноги щоб уникнути падіння в необгороджені прорізи і вирізи, а також забитих місць.

3.24. До роботи в суднових приміщеннях після знежирення, фарбування і ізоляційних робіт, а також в замкнутих і важкодоступних приміщеннях можна приступати тільки при наявності наряду-допуску.

Наряд-допуск повинен бути підписаний керівником робіт, будівельником судна і представником пожежної охорони після попередньої перевірки газоаналізатором, чи не насичене повітря шкідливими вибухо- і пожежонебезпечними газами (ацетилен, пропан-бутан, природний газ, пари мастил, бензину і розчинників фарби), у суміжних приміщеннях не ведуться роботи з легкозаймистими матеріалами, і при наявності ефективно діючої приточно-витяжної вентиляції.

Роботу в замкнутих і важкодоступних приміщеннях дозволяється виконувати при наявності спостерігача, який повинен знаходитись біля входу в це приміщення і забезпечувати зв'язок для надання необхідної допомоги.

3.25. При ремонті суден на плаву входити без дозволу керівника робіт у відсіки, баластові і паливні цистерни не дозволяється.

3.26. Використовувати підвісні колиски можна тільки з дозволу керівника робіт, який повинен попередньо перевірити надійність і справність канатів, настилу і поручнів. Настил у колисках повинен бути щільним, поручні повинні бути висотою не менш 1 м і обшиті сіткою або дошками.

3.27. Газовогневі й електрозварювальні роботи на поверхнях, обклеєних із протилежної сторони гумою, ізоляцією або іншими займистими матеріалами, допускаються тільки після видалення з поверхонь цих матеріалів і організації контролю робітником-напарником з боку суміжного приміщення.

3.28. При використанні пневматичного інструмента суднокорпусник-ремонтник зобов'язаний:

а) перевірити справність пневматичної машинки, наявність змащення, надійність закріплення інструмента, наявність захисного кожуха і надійність його кріплення;

б) несправну пневматичну машинку здати в інструментальну майстерню для ремонту машинки, її регулювання, заміни зношеного інструмента (свердла, абразивного кола й іншого);

в) одержавши в коморі повітряний шланг, перевірити справність штуцерів і міцність їх закріплення. З'єднання шлангів між собою повинно здійснюватися за допомогою спеціальних заєршених ніпелів. Шланги не повинні мати рванин і свищів. З'єднання шлангів гладкими трубками не допускається;

г) при монтажі шлангів спочатку приєднати їх до магістралі, потім до пневматичної машинки і лише після цього відкривати вентиль на повітряній магістралі;

д) продуваючи шланг повітрям, тримати його за вільний кінець так, щоб вихідний струмінь повітря не попадав на людей;

є) не допускати продуву замерзлого шланга парою. Варто здати його для відтавання в інструментальну комору;

ж) роботу зі зняття наплавленого металу або зачищення поверхні виконувати тільки в захисних окулярах і респіраторі;

з) попередити поруч працюючих про можливе влучення в них іскор від абразивного кола або установити захисні щитки;

и) тирсу з поверхні, що очищається, змітати щіткою при виключеній машинці. Не можна здувати тирсу стисненим повітрям;

к) використовувати переносні місцеві вентиляційні відсмоктувачі, установлюючи їх на можливо близькій відстані від джерела забруднення повітря. Це забезпечить більш ефективне видалення пилу, пар і газів;

л) перекривати вентиль на магістралі у випадках:

- приєднання машинки до шланга і від'єднання від нього;

- розриву або від'єднання шланга;

- огляду інструмента;

- раптового припинення подачі повітря в магістраль;

- відходу з робочого місця;

м) прочищати сітку у футорці пневмоінструмента до приєднання до нього шланга;

н) працюючи пневматичним молотком, тримати його за корпус, а не за інструмент;

о) для запобігання органів слуху користуватися антифонами і протишумовими навушниками або вкладишами.

3.29. Під час спільної роботі з електрозварником, газозварником або газорізальником варто остерігатися бризок розплавленого металу і полум'я газового пальника.

3.30. При нагріванні частин корпусних конструкцій і деталей без їх зняття варто вжити заходів до забезпечення безпеки як особистої, так і для навколишніх.

При виправленні перебірок з підігрівом не можна розігрівати їх, якщо вони пофарбовані свинцевими фарбами. У цьому випадку фарба повинна бути спочатку цілком вилучена механічним шляхом.

При нагріванні перебірок необхідно переконатися, чи немає поблизу і зі зворотної сторони перебірки легкозаймистих матеріалів, електрокабеля або приладів, що можуть бути ушкоджені.

4. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПІСЛЯ ЗАКІНЧЕННЯ РОБОТИ

Після закінчення роботи суднокорпусник-ремонтник зобов'язаний:

4.1. Відключити пневмоінструмент, упорядкувати робоче місце, змотати і прибрати шланги у відведене місце, прибрати сміття й очистити проходи.

4.2. Прибрати інструмент у свою інструментальну шухляду або здати в інструментальну комору.

4.3. Оглянути робоче місце, перевірити, чи не залишені неприбраними проводи тимчасового освітлення, переносні світильники, пристосування і незакріплені деталі, металоконструкції.

4.4. Переконатися у відсутності можливих очагів загоряння (дрантя, ізоляції й інших горючих матеріалів). При їх виявленні залити водою або прибрати.

4.5. Переконатися, чи не залишився хто-небудь на місці роботи без дозволу керівника робіт, особливо в закритих приміщеннях (цистерни, відсіки, танки, міждонні і бортові приміщення і т.п.).

4.6. Про всі порушення вимог безпеки в процесі виконання і після закінчення роботи докласти керівнику робіт.