3.5. Газозварники і газорізальники при роботі в положенні сидячи або лежачи на металі повинні забезпечуватися вогнестійкими килимками.

3.6. При виконанні робіт з газополуменевої обробки металів у замкнутих і важкодоступних приміщеннях повинна бути забезпечена безперервна примусова вентиляція для видалення газів, що виділяються.

При відключенні вентиляційної установки або при порушенні нормального повітрообміну виконання газополуменевих робіт повинно бути негайно припинено до відновлення роботи вентиляційної установки і нормального повітрообміну, передбаченого технічним проектом.

3.7. При зварюванні або різанні пофарбованого металу його необхідно очистити по лінії різу або шва. Ширина смуги, що очищається від фарби, повинна бути не менш 200 мм (по 100 мм на сторону). Не допускається застосовувати для цієї мети газове полум'я.

3.8. Роботу при знижених температурах необхідно виконувати з використанням матів, килимків повстяних, дошок, куртки і штанів на утеплюючій прокладці, валянок, наколінників, що охороняють від зіткнення з холодним металом.

3.9. Газозварювальні і газорізальні роботи на ізольованих поверхнях допускається робити, якщо вилучені ізоляційні покриття навколо місць приварки і різу відповідно до таблиці.

Горючість ізоляційного матеріалу покрить

Радіус оброблення ізоляції, мм

Горючість клею

Горючій

Важкогорючій

Негорючій. Механічне кріплення ізоляції

Горючі

200

200

150

Важкогорючі

150

100

100

Негорючі

100

100

0


Оброблення ізоляції повинне бути виконане в радіусі, зазначеному в таблиці по обох сторонах від зварного шва або лінії різу.

Якщо горючість клею або ізоляції не встановлена, оброблення необхідно робити радіусом 200,0 мм.

Крайки ізоляції навколо місця зварювання і різу необхідно захистити негорючим матеріалом.

3.10. При різанні пофарбованого металу необхідно, щоб фарба була очищена механічним способом у районі зварювання і різу по радіусу 200 мм.

3.11. На висоті необхідно працювати тільки з риштувань або механізованих піднімальних площадок. Піднімальні площадки повинні бути надійно закріплені.

Робота з драбин не допускається.

3.12. Не допускається самовільне добудування риштувань, розбирання і перевантаження.

3.13. При пересуванні по тимчасових трапах необхідно попередньо переконатися, що вони мають справні сходинки, поручні і надійно закріплені.

3.14. Під час роботи на висоті необхідно:

- попередити осіб, працюючих як нагорі, так і внизу;

- не кидати нічого вниз і не залишати незакріплених предметів, щоб уникнути їх падіння і травмування працюючих внизу.

3.15. При верхолазних роботах слід використовувати запобіжні пояси і страховочні канати, що пройшли чергове випробування і знаходяться в справному стані.

Місця закріплення ланцюга (каната), запобіжного пояса повинні бути заздалегідь зазначені керівником робіт.

3.16. При верхолазних роботах слід вжити заходи, що передбачають захист від падаючих зверху предметів (обрізків металу, інструментів), іскор і крапель розплавленого металу, наприклад, розтягнутим намоченим брезентом.

3.17. Зварювальні кабелі на риштуваннях необхідно розташовувати так, щоб вони не заважали пересуванню і роботі інших робітників.

3.18. Підйом колисок для роботи на висоті необхідно виконувати лебідками. Підйом колисок з людьми, що знаходяться в них, кранами а також переміщення їх

на мотузкових петлях і інших підсобних пристосуваннях не допускається.

3.19. Піднімати й опускати балони необхідно за допомогою вантажопідйомних механізмів, а інструмент у шухлядах або цебрах - на мотузках.

Не допускається при роботі на риштуваннях скидати вниз відрізані частини конструкцій, інструмент і інші предмети, залишати на лісах балони.

3.20. Для захисту робітників, працюючих поруч, необхідно користуватися ширмами і щитками, розміри яких з урахуванням розмірів деталей, що зварюються і розрізаються, повинні забезпечувати надійність захисту.

Не допускається одночасне виконання електрозварювальних і газовогневих робіт усередині замкнутих ємностей.

3.21. Роботи в замкнутих і важкодоступних приміщеннях, де раніше виконувалися вогненебезпечні роботи з застосуванням ЛЗР, ГР і ЛФМ, а також на суднах, що прийняли паливо й мастило, проводяться, якщо попередньо виконані усі вимоги по забезпеченню безпечного виконання робіт у частині незахаращення шляхів евакуації, ефективної роботи вентиляції, наявності спостерігача, аналізу газоповітряного середовища, безпеки проведення робіт на суднах, що прийняли на борт паливо й мастило, викладені в п.п. 2.23.1, 2.23.2, 2.23.3, 2.24, 2.25 цієї інструкції.

3.22. При залученні до забезпечення виконання газозварювальних і газорізальних робіт спостерігача він у процесі виконання роботи повинен керуватися інструкцією з охороні праці для спостерігача.

3.23. Газозварник і газорізальник, що працюють усередині ємностей і цистерн, повинні бути забезпечені запобіжними поясами зі страховочним канатом, кінець якого повинен знаходитися в спостерігача, що знаходиться зовні.

Працюючий усередині і спостерігач повинні обмінюватися умовними сигналами.

3.24. Під час роботи у замкнутих і важкодоступних приміщеннях, якщо місцева витяжна вентиляція не забезпечує підтримку повітря робочої зони на рівні санітарних норм, необхідно застосовувати індивідуальні засоби захисту органів дихання: респіратори, шлангові дихальні апарати, комплексні засоби індивідуального захисту, що включають засоби захисту органів дихання і зори.

3.25. Під час роботи у форпіках і ахтерпіках, цистернах, бункерах для переміщення слід користуватися настилами з огородженнями, прокладеними поверх флорів, бімсів, стрингерів, шпангоутів.

3.26. При вимиканні електричного освітлення необхідно чекати включення аварійного освітлення, а при роботі в замкнутих і важкодоступних приміщеннях з використанням переносних світильників необхідно заздалегідь передбачити підключення їх до аварійного освітлення, або забезпечити електричним ліхтарем спостерігача.

3.27. Не допускається виконання газозварювальних і газорізальних робіт на апаратах, цистернах, трубопроводах, заповнених горючими матеріалами, а також тих, що знаходяться під тиском непальних рідин, газів, пар і повітря або під електричною напругою.

3.28. При ремонтних роботах на судні повинні виконуватися тільки ті газозварювальні і газорізальні роботи, що неможливо виконати поза судном.

3.29. Газозварювальні і газорізальні роботи на конструкціях, що вигороджують цистерни, бункери, танки, а також трубопроводах, що раніше містили паливо й мастило, допускаються після зачищення і дегазації ємностей і трубопроводів, заповнення їх водою або інертними газами, безперервному контролю газоповітряного середовища автоматичними газоаналізаторами відповідно до вимог правил пожежної безпеки, виділенню спостерігача і проведенню позачергового інструктажу з безпечного виконання роботи.

3.30. Не допускається газозварювання і газорізання оцинкованого і пофарбованого матеріалу без попереднього очищення його від покриття в зоні зварювання і різання.

3.31. При перебуванні на судні не можна переміщатися і працювати біля необгороджених палубних і бортових отворів і необгороджених крайок палуб.

Перед спуском у люки, що мають кришки, необхідно переконатися, що вони надійно застопорені у відкритому положенні.

3.32. Необхідно знати шляхи евакуації, що виходять у безпечні зони, способи оповіщення працюючих про пожежу, розташування телефонів для виклику пожежної охорони, знати зміст і виконувати вказівки засобів наочної агітації по забезпеченню

безпечних умов праці.

3.33. Газозварникам і газорізальникам, що працюють в замкнутих приміщеннях і важкодоступних місцях (міждонних відсіках, бортових і вкладних цистернах і інших), у стиснутих умовах, зв'язаних з незручним і напруженим розташуванням тіла, встановлюється режим роботи, що враховує обсяг відсіку, можливість його вентиляції, робочої пози, температури повітря й інше.

Рекомендується наступний порядок - при сприятливих умовах роботи перерви на 10 хвилин через кожні півтори-дві години роботи з виходом працюючих з відсіку для його вентиляції. При несприятливих умовах роботи час перебування у відсіку необхідно скоротити, а тривалість перерви збільшити до досягнення відповідності повітря усередині відсіку вимог санітарних норм.

3.34. При роботі з ацетиленовим переносним генератором не допускається:

- завантажувати карбід кальцію завищеної грануляції понад зазначеного в паспорті генератора або вштовхувати його в лейку апарата за допомогою залізних прутків або дроту, працювати на карбідному пилу;

- завантажувати карбід кальцію в мокрі завантажувальні кошики або при наявності води в газозбірнику, завантажувати карбідом більш половини їхнього об'єму при роботі генераторів «вода на карбід»;

- відкривати кришку завантажувального пристрою реторти генератора всіх систем середнього тиску до випуску газу, що знаходиться під тиском;

- переносити генератор при наявності в газозбірнику ацетилену;

- форсувати роботу генераторів шляхом навмисного збільшення тиску газу в них або збільшення одноразового завантаження карбіду кальцію;

- відключати автоматичні регулятори;

- працювати від одного водяного затвора двом і більш зварникам;

- працювати від генератора, розташованого на одному візку з наповненим кисневим балоном;

- витрачати ацетилен з генератора до повного падіння тиску і самогасіння полум'я пальника (різака), щоб уникнути підсмоктування і виникнення зворотного удару полум'я;

- зіткнення кисневих балонів, редукторів і іншого зварювального устаткування з різними оліями, а також із промасленим одягом і дрантям.

3.35. Зарядку генератора і звільнення його від мулових залишків необхідно виконувати в гумових рукавичках.

3.36. Не допускається залишати невикористаний карбід кальцію біля генератора.

3.37. Після завантаження карбіду кальцію варто зробити продувку генератора повітрям.

3.38. При експлуатації генераторів на відкритому повітрі або в неопалюваних суднових приміщеннях при температурі нижче 0°С, якщо їх конструкцією не передбачена експлуатація при мінусових температурах, варто закрити генератор чохлом з теплоізоляційного матеріалу.

Не допускається відігрівати замерзлі ацетиленові генератори, трубопроводи, вентилі, редуктори й інші деталі зварювальних установок відкритим вогнем, розпеченими предметами, електричними нагрівачами, водою в ємності, нагрітою на відкритому вогні, сколювати лід з генератора.

Варто відігрівати в теплому приміщенні на відстані 10 м від джерел вогню, іскор. Використовувати для відігрівання чисту гарячу воду і пару.

3.39. При запалюванні ручного пальника або різака спочатку варто відкрити вентиль кисню (на V* - Уг обороту), потім відкрити вентиль ацетилену або іншого горючого газу і після короткочасної продувки шланга від повітря запалити горючу суміш.

Пальник (різак) запалюються сірником або спеціальною запальничкою. Не допускається запалювати пальник (різак) від гарячого металу й інших предметів.

3.40. При роботі в замкнутих приміщеннях у стиснутих умовах пальник (різак) варто запалювати поза приміщеннями.

3.41. При перегріві пальника (різака) роботу необхідно призупинити, пальник (різак) згасити й остудити в посудині з чистою водою.

3.42. Гасити полум'я газового пальника (різака) слід, спочатку закривши вентилем доступ ацетилену або іншого горючого газу, а потім кисню.

3.43. При перервах у роботі полум'я пальника (різака) повинне бути погашено, а вентилі на пальнику (різаку) щільно закриті.

При тривалих перервах у роботі (у тому числі і на обідню перерву) крім вентилів на різаку повинні бути закриті вентилі на кисневому балоні і на балонах з горючим газом або газорозбірних постах, а натискні гвинти редукторів вивернуті до звільнення пружин. Газопровідні шланги повинні бути відключені від арматури газорозбірних постів або балонів.

Не допускається під час роботи тримати газопровідні шланги пахвою, на плечах або затискати їх ногами.

3.44. Не допускається переміщатися з запаленим пальником або запаленим різаком за межами робочого місця, а також переміщатися по трапах, риштуваннях і т.п.

3.45. Не дозволяється виконувати роботу при забруднених вихідних каналах мундштуків, щоб уникнути утворення оплесків і зворотних ударів.

Мундштуки варто прочищати латунною голкою, що відповідає розміру отвору мундштука.

3.46. У процесі роботи газозварник і газорізальник повинні стежити, щоб не було витоків ацетилену і кисню з апаратури і шлангів, за підтриманням води у водяному затворі на рівні контрольного крана.

Перевірку рівня води в затворі варто робити не рідше трьох разів за зміну при виключеній подачі газу в затвор.

Відкривати камери водяного затвора для перезарядження необхідно тільки тоді, коли зі спробного крана камери буде виходити вода.

Перед відкриттям кришки потрібно знизити тиск у камері, випустивши газ через спробний кран.

Подача кисню й ацетилену з балонів повинна виконуватися при цілком ослабленій регулювальній пружині.

Вентилі варто закривати і відкривати плавно без ривків.

3.47. Не допускається перекручування, заламування, сплющування шлангів, улучення на них іскор.

3.48. Витрата кисню з балонів повинна бути припинена при залишковому тиску 0,05-0,1 МПа.

Балони з розчиненим ацетиленом повинні мати залишковий тиск не нижче приведеного в таблиці.


Температура, °С

Нижче нуля

0-15

15-25

25-30

Мінімально припустимий тиск по манометрі, МПа

0,05

0,1

0.2

0,3