_________________________________________________________________

(повне найменування підприємства із зазначенням підпорядкованості)















ІНСТРУКЦІЯ

З ОХОРОНИ ПРАЦІ № ___

при очищенні дахів будівель (споруд) від снігу























м. Дніпропетровськ

2002 р.


_________________________________________________________________

(повне найменування підприємства із зазначенням підпорядкованості)

ЗАТВЕРДЖЕНО

наказ ________________________

______________________________

“____” ________ 200__ р.№ _____







ІНСТРУКЦІЯ

З ОХОРОНИ ПРАЦІ № ___

при очищенні дахів будівель (споруд) від снігу


  1. Загальні положення


  1. Дія інструкції поширюється на всі підрозділи підприємства.

  2. До роботи по очищенню дахів від снігу допускаються особи не молодше 18 років, які за медичним висновком допущені до роботи на висоті.

  3. Виконання робіт по очищенню дахів від снігу як правило відносяться до разових робіт, не передбачених трудовою угодою.

  4. Робітник повинен отримати від керівника робіт цільовий інструктаж з охорони праці по очищенню дахів від снігу.

  5. Керівник робіт після цільового інструктажу повинен перевірити знання робітника.

При незадовільних результатах перевірки знань після цільового інструктажу допуск до виконання робіт не надається. Повторна перевірка знань не дозволяється.

  1. На робітника при очищенні дахів від снігу діють основні небезпечні та шкідливі виробничі фактори.

    1. Понижена температура повітря робочої зони.

    2. Підвищена вологість повітря.

    3. Недостатня освітленість робочої зони.

    4. Ураження електричним струмом.

    5. Падіння з висоти.

  2. Робітник при очищенні дахів від снігу повинен отримати запобіжний пояс, валяне взуття і теплий одяг, страховочні вірьовки діаметром не менше 15 мм чи сталевий трос діаметром не менше 7 мм.

  3. Запобіжний пояс, вірьовка і трос повинні бути випробуваними.

  4. Довжина вірьовки (троса) повинна бути не більше довжини від місця їх закріплення до карниза даху.

  5. Вірьовка (трос) повинні прикріплятися до пояса позаду.

  6. При очищенні снігу на дахах з уклоном більше 20°' робітники повинні забезпечуватись переносними трапами шириною не менше 300 мм з поперечними планками.

Трапи під час роботи слід надійно закріпляти за гребінь даху гаками.

  1. Тротуар, а в необхідних випадках і проїзна частина повинні бути огороджені на ширину можливого падіння снігу з трьох сторін інвентарними решітками (щитами) чи вірьовкою з червоними прапорцями, підвішеними на спеціальних стійках.

Ширина огородженої частини при висоті будівлі до 20 м повинна бути не менше б м, при висоті до 40 м - не менше 10м.

При висоті будівлі понад 40 м ширина небезпечної зони повинна збільшуватись. Перед огородженням повинен виставлятися на тротуарі черговий з свистком в оранжевому жилеті і в захисній касці.

Дверні перерізи, які виходять в сторону, яка очищається, зачиняються, або усередині сходових кліток, арок, воріт виставляються чергові для попередження людей про небезпеку.


  1. Вимоги безпеки перед початком роботи


  1. До допуску працівників на дах, керівник робіт повинен оглянути крокви, лати, парапет та визначити їх справність, а також визначити місця і способи закріплення страхувальних вірьовок.

  2. Отримати завдання від керівника робіт.

  3. Отримати перевірені засоби індивідуального захисту (запобіжний пояс, страхувальні вірьовки, валяне взуття, при необхідності трапи).

  4. Отримати від керівника робіт цільовий інструктаж з охорони праці. При задовільних знаннях отримати наряд-допуск.

  5. Отримати від керівника робіт вказівку по місцю закріплення запобіжних вірьовок (тросів).

Забороняється їх закріплення за оголовки димарів.

  1. Перевірити чи огороджена небезпечні зона.


  1. Вимоги безпеки під час роботи


  1. Очищення дахів допускається тільки в денний час.

  2. При очищенні застосовуються тільки дерев'яні лопати з мотузковими петлями, які вішаються на руку, щоб запобігти падінню лопат вниз.

  3. Очищення снігу починають від гребеня даху до карнизу, рівномірно, не допускаючи перевантаження окремих дільниць покрівлі.

  4. Знімання льодових бурульок з країв даху і водозливних труб слід виконувати спеціальним пристосуванням (гачком).

Звішуватись з даху при виконання цієї роботи забороняється.

  1. При очищенні дахів від снігу забороняється:

    1. Виконувати очищення снігу під час сильного туману, снігопаді, при силі вітру більше 15 м/с.

    2. Торкатися електропроводів, телевізійних антен, світлових реклам та інших електроустановок, які можуть травмувати електрострумом.

    3. Скидати сніг на електричні і телефонні провода, відтяжки тролейбусних проводів.


  1. Вимоги безпеки після закінчення роботи


  1. Спуститися з даху, зняти запобіжний пояс і страхувальні вірьовки.

  2. Прибрати скинутий сніг, прибрати огородження і сигнальні прапорці.

  3. Інструмент і запобіжні пристрої покласти у відведене для них місце.

  4. Помити лице, руки з милом, при можливості прийняти душ.

  5. Доповісти керівникові робіт про всі недоліки, які мали місце під час роботи.


  1. Вимоги безпеки в аварійнихї ситуаціях


  1. Аварійна ситуація може виникнути в разі: падіння з висоти, ураження електричним струмом, обрив електропроводів і телефонних проводів, руйнування антен, світлових реклам, падіння на даху та інше.

  2. При виникненні аварійної ситуації чи нещасного випадку необхідно огородити небезпечну зону, не допускати в неї сторонніх осіб; повідомити про те, що сталося керівника робіт.

  3. Якщо стався нещасний випадок надавати потерпілому першу медичну допомогу; при необхідності викликати "швидку допомогу".

  4. Надання першої медичної допомоги:

    1. Надання першої допомоги при ураженні електричним струмом.

При ураженні електричним струмом необхідно негайно звільнити потерпілого від електричного струму, відключивши електроустановку від джерела живлення, а при неможливе, відключення - відтягнути його від струмоведучих частин за одяг або застосувавши підручний ізоляційних матеріал.

При відсутності у потерпілого дихання і пульсу необхідно робити йому штучне дихання і непрямий (зовнішній) масах серця, звернувши увагу на зіниці. Розширені зіниці свідчать про різке погіршення кровообігу мозку. При такому стані необхідно негайно приступити до оживлення потерпілого і викликати швидку медичну допомогу.

  1. Перша допомога при пораненні.

Для надання першої допомоги при поранення необхідно розкрити індивідуальних пакет, накласти стерильний перев'язочний матеріал, що міститься у ньому на рану і зав'язати її бинтом.

Якщо індивідуального пакету якимсь чином не буде, то для перев'язки необхідно використати чисту носову хустинку, чисту полотняну ганчірку і т.ін. На те місце ганчірки, що приходиться безпосередньо на рану, бажано накапати декілька капель настойки йоду, щоб одержати пляму розміром більше рани, а після цього накласти ганчірку на рану. Особливо важливо застосовувати настойку йоду зазначеним чином при забруднених ранах.

  1. Перша допомога при переломах, вивихах, ударах.

При переломах і вивихах кінцівок необхідно пошкоджену кінцівку укріпити шиною, фанерною пластинкою, палицею, картоном або іншим подібним предметом. Пошкоджену руку можна також підвісити за допомогою перев'язки або хустки до шиї і прибинтувати до тулуба.

При передбачуваному переломі черепа (несвідомий стан після удару голови, кровотеча з вух або роту) необхідно прикласти до голови холодний предмет (грілку з льодом або снігом, чи холодною водою) або зробити холодну примочку.

При підозрінні перелому хребта необхідно потерпілого покласти на дошку, не підіймаючи його, чи повернути потерпілого на живіт обличчям униз, наглядаючи при цьому, щоб тулуб не перегинався з метою уникнення ушкодження спинного мозку.

При переломі ребер, ознакою якого є біль при диханні, кашлю, чханні, рухах, необхідно туго забинтувати груди чи стягнути їх рушником під час видиху.

  1. Надання першої допомоги при опіках кислотами і лугами.

При попаданні кислоти або лугу на шкіру, ушкоджені ділянки необхідно ретельно промити цівкою води протягом 15-20 хвилин, після цього пошкоджену кислотою поверхню обмити 5%-ним розчином питної соди, а обпечену лугом - 3%-ним розчином борної кислоти або розчином оцтової кислоти.

При попаданні на слизову оболонку очей кислоти або лугу необхідно очі ретельно промити цівкою води протягом 15-20 хвилин, після цього промити 2%-ним розчином питної соди, а при ураженні очей лугом - 2%-ним розчином борної кислоти.

При опіках порожнини рота лугом необхідно полоскати 3%-ним розчином оцтової кислоти або 3%-ним розчином борної кислоти, при опіках кислотою - 5%ним розчином питної соди.

При попаданні кислоти в дихальні шляхи необхідно дихати розпиленим за допомогою пульверизатора 10%-ним розчином питної соди, при попаданні лугу - розпиленим 3%-ним розчином оцтової кислоти.

  1. Надання першої допомоги при теплових опіках.

При опіках вогнем, парою, гарячими предметами, ні в якому разі не можна відкривати пузирі, які утворюються, та перев'язувати опіки бинтом.

При опіках першого ступеня (почервоніння) обпечене місце обробляють ватою, змоченою етиловим спиртом.

При опіках другого ступеня (пухирі) обпечене місце обробляють спиртом, 3%-ним марганцевим розчином або 5%-ним розчином таніну.

При опіках третього ступеня (зруйнування шкіряної тканини) накривають рану стерильною пов’язкою та викликають лікаря.

  1. Перша допомога при кровотечі. Для того, щоб зупинити кровотечу, необхідно:

підняти поранену кінцівку вверх;

кровоточиву рану закрити перев'язочним матеріалом (із пакета), складеним у клубочок, придавити її зверху, не торкаючись самої рани, потримати на протязі 4-5 хвилин;

якщо кровотеча зупинилася, то не знімаючи накладеного матеріалу, поверх нього покласти ще одну подушечку з іншого пакета чи кусок вати і забинтувати поранене місце (з деяким натиском);

при сильній кровотечі, яку не можна зупинити пов'язкою, застосовується здавлювання кровоносних судин, які живлять поранену область, при допомозі згинання кінцівок у суглобах, а також пальцями, джгутом або закруткою;

при великій кровотечі необхідно терміново викликати лікаря.

  1. Виконувати всі вказівки керівника робіт по ліквідації небезпеки.



Керівник підрозділу

(організації) розробника _______________ ________________


УЗГОДЖЕНО:


Керівник (спеціаліст) служби

охорони праці підприємства _______________ ________________


Юрисконсульт _______________ ________________


Головний технолог _______________ ________________