г) переконатися в справності звукового і світлового сигналів;

д) переконатися у відсутності в зоні роботи навантажувальної машини східців, драбин, помостів, електрокабеля, повітряних шлангів.

2.1.3. Перед початком роботи справність електроінструмента повинен перевіряти черговий слюсар-електрик з ремонту шахтного обладнання, устаткування, машин та механізмів, який має кваліфікаційну групу з електробезпеки не нижче III. При цьому особлива увага повинна бути звернена на:

а) міцність кріплення всіх вузлів і деталей;

б) цілісність гумових кабелів і заземлення;

в) надійність механічних і електричних з'єднань;

г) перевірку роботи перемикачів шляхом кількаразового їх вмикання і вимикання;

д) наявність мастила, охолоджуючої рідини.

2.2. Порядок перевірки справності устаткування, інструменту.

2.2.1. Машини, механізми, устаткування і технологічні процеси, які використовуються у виробництві, на які є вимоги по забезпеченню безпеки праці,

життя і здоров'я людей, повинні відповідати виданим у встановленому порядку сертифікатам, що засвідчують безпеку їх використання.

2.2.2. При виявленні відхилень від умов сертифіката і порушеннях у пускових, попереджувальних, гальмових і очисних пристроях, системах блокування і сигналізації, вентиляції та освітлення машиніст зобов'язаний довести до відома керівництва дільниці.

2.2.3. На машині з електроприводом необхідно перевірити наявність і справність діелектричних килима і рукавичок, на яких не повинно бути ушкоджень зовні і зсередини.

На рукавичках і килимах повинно бути клеймо із зазначенням дати чергового випробування. Періодичність випробування діелектричних рукавичок - 1 раз у 6 місяців, діелектричного килика -1 раз на 2 роки.

Не застосовувати діелектричні рукавички і килики із термінами випробування, що сплинули.

2.2.4. Огляд і ремонт машини з електроприводом повинен проводитися при знеструмленому кабелі, що живить. Черговий слюсар-електрик повинен відключити машину і вийняти плавкі вставки запобіжників. На пусковому пристрої повинні бути вивішені плакати «Не включати - працюють люди!» і заблоковані ручки вмикання.

2.2.5. Огляд надійності заземлення електродвигунів і пускових пристроїв, справність підводящого кабелю, електродвигунів, пускових пристроїв, переносного світильника і т.п. повинен проводити слюсар-електрик, який має кваліфікаційну групу з електробезпеки не нижче III.

2.2.6. На пневматичній навантажувальній машині машиніст повинен перевірити герметичність всіх з'єднань повітропровода. Шланг до машини повинен приєднуватись за допомогою ніпелів і штуцерів та закріплюватися за допомогою хомутів і страховочних ланцюжків. Не закріплювати шланг дротом.

2.2.7. Машиніст, переконавшись у справності навантажувальної машини, апаратури, шланга, зобов'язаний випробувати машину на холостому ходу і, у випадку відсутності несправностей, записати в журнал здачі і прийому зміни, що зміна прийнята.

2.3. Про всі помічені несправності устаткування, пристроїв, пристосувань, інструменту, захисних засобів машиніст повинен повідомити керівнику робіт (механіку дільниці, майстру або змінному інженеру) і до усунення несправностей до роботи не приступати.

3. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПІД ЧАС РОБОТИ

3.1. Відомості про безпечну організацію праці.

3.1.1. Перед пуском навантажувальної машини машиніст повинен переконатися у відсутності людей в зоні дії машини та на шляху її переміщення і подати сигнал.

Машиніст повинен приступати до роботи за сигналом бригадира. Під час роботи кожний незрозумілий сигнал машиніст повинен приймати як сигнал «Стоп».

3.1.2. Команду «Стоп» машиніст навантажувальної машини повинен сприймати від будь-якої особи, яка його подавала.

3.1.3. Машиніст зобов'язаний забезпечувати справну роботу машини, не допускаючи ударів у зубчастих передачах механізму, ушкодження зубців у ковші,

механічного ушкодження кабелю, а також стежити за нормальним натягом і ходом стрічки транспортера, щільністю прилегания до неї очисних шкребків і відсутністю породи під стрічкою, за справністю ввідної коробки, електродвигуна, кнопкового посту, силового кабелю і заземлюючого пристрою.

3.1.4. Машиніст не повинен допускати перегріву стрічкових фрикціонів.

3.1.5. Вагонетки повинні завантажуватися з таким розрахунком, щоб від породи до верху бортів залишалося не менше 10 см. Не рекомендується вантажити шматки породи, розмір яких перевищує розмір, передбачений інструкцією з експлуатації машини. Перед навантаженням порода при необхідності повинна змочуватися водою.

3.1.6. Машиніст повинен робити навантаження породи в справні вагонетки.

3.1.7. Машиніст повинен подавати навантажені вагонетки на колії формування складу тільки по сигналу зчіплювача. У момент подачі сигналу зчіплювач зобов'язаний знаходитися з боку площадки керування навантажувальною машиною.

3.2. Вказівки щодо порядку утримання робочого місця в робочому стані.

3.2.1. Машиніст навантажувальної машини повинен починати прибирання породи із забою і навантаження її в шахтні вагонетки зі складання шматків, які розкидані вибухом і знаходяться на рейковій колії або по її сторонах. Прибирання і навантаження основної маси породи варто починати при центральному положенні ковша.

3.2.2. Відчіплювати навантажені вагонетки і причіпляти порожні можна тільки після зупинки навантажувальної машини.

3.2.3. При виконанні робіт необхідно дотримувати габариту від грунту до підніжки по вертикалі не менше 150 мм.

3.2.4. Машиніст не повинен:

а) виконувати різноманітні налагоджувальні, ремонтні та інші роботи на або під навантажувальним органом машини, що знаходиться в піднятому положенні без опори та утримується тільки на фрикційних гальмах;

б) очищати від породи барабани і ролики конвеєра під час руху стрічки;

в) заміняти очисні шкребки і регулювати натяг стрічки під час роботи машини;

г) регулювати гальмові стрічки механізмів переміщення ковша під час їх роботи;

д) проводити ремонтні роботи, огляд механізмів поблизу працюючих ланцюгових передач, а також ковшових ланцюгів під час роботи машини;

ж) змащувати роликові приводні ланцюги під час їх роботи;

к) працювати з порушеною системою освітлення навантажувальної машини;

л) виправляти електричні з'єднання і запобіжники під напругою;

м) працювати на несправних і неочищених коліях; робити зчіпку і розчіплення вагонетки при навантаженні породи;

н) робити навантаження при колії машини 600 мм без установки додаткових рейок, на які машина повинна спиратися опорами, що перешкоджають перекиданню машини.

3.2.5. При навантаженні породи не проводити в вибої будь-які роботи, а також не знаходитися в зоні дії навантажувальної машини.

3.2.6. Одночасне прибирання породи та оббурювання верхньої частини вибою з підвісних стель, висувних площадок або породи допускається, якщо робочі місця знаходяться поза зоною дії навантажувальної машини.

При оббурюванні вибою порода повинна бути прибрана до кута природного укосу. Машиніст навантажувальної машини при виявленні ознак зсуву породи, на якій розташовані бурильники, повинен негайно припинити роботу, зупинити

машину, сповістити бурильників. Продовжувати роботу машиніст може тільки після дозволу начальника зміни або бригадира.

3.3. З метою захисту при роботах, пов'язаних із шкідливими і небезпечними виробничими факторами машиністу навантажувальної машини необхідно використовувати такі засоби захисту:

а) засоби колективного захисту:

- засоби нормалізації повітряного середовища виробничих приміщень і робочих місць (підвищеної або зниженої вологості повітря, підвищеної або зниженої концентрації кисню в повітрі);

- засоби нормалізації освітлення виробничих приміщень і робочих місць (зниженої яскравості, відсутності або браку природного світла, зниженої видимості, дискомфортно'!' або сліпучої блискості, підвищеної пульсації світлового потоку, зниженого індексу передачі кольору);

- засоби захисту від підвищеного рівня шуму;

- засоби захисту від підвищеного рівня вібрації (загальної і локальної);

- засоби захисту від ураження електричним струмом;

- засоби захисту від підвищених або знижених температур поверхонь устаткування, матеріалів, заготовок;

- засоби захисту від підвищених і знижених температур повітря і температурних перепадів;

- засоби захисту від впливу механічних факторів (рухливих частин виробничого устаткування та інструментів; гірничих порід, що обвалюються; сипучих матеріалів; падаючих із висоти предметів; гострих кромок і шорсткостей поверхонь заготовок, інструментів і устаткування; гострих кутів);

б) засоби індивідуального захисту наведені в п.1.5. даної інструкції.

3.4. При будь-яких помічених відхиленнях у виробничому процесі роботу необхідно припинити і сповістити про це особі технічного нагляду або керівництву організації.

3.5. Вимоги по забезпеченню пожежо-, вибухо- і електробезпеки.

3.5.1. Виявивши загоряння або появу будь-яких ознак пожежі, негайно сповістити про це особі технічного нагляду або керівництву організації.

3.5.2. Для уникнення аварійних ситуацій не зберігати в підземних виробках свіжі і відпрацьовані паливно-мастильні матеріали, балони з киснем, ацетиленом і іншими пальними газами в обсягах, що перевищують потреби, необхідні для виконання робіт, визначені ПВР.

3.5.3. Роботи з ліквідації пожеж у підземних виробках повинні виконуватися відповідно до П.ПА.

3.5.4. До відбудовних та інших робіт дозволяється приступати лише після того, як пожежа буде повністю погашена, виробки провітрені й аналізами установлена відсутність у рудниковому повітрі токсичних газів.

3.5.5. До роботи з електроінструментом допускаються особи, які пройшли спеціальне навчання, здали встановлені іспити, мають II кваліфікаційну групу з електробезпеки та знають практичні прийоми вивільнення від струму постраждалих осіб і надання їм першої допомоги.

3.5.6. Не рідше одного разу в шість місяців слюсар-електрик з ремонту шахтного обладнання, устаткування, машин і механізмів повинен перевіряти інструмент із повним розбиранням і необхідним ремонтом.

3.5.7. Електроінструмент повинен підключатися тільки через рубильник або магнітний пускач гнучким гумовим кабелем, що повинен мати спеціальну жилу для заземлення корпуса електроінструменту. Не допускати перекручування, зламу кабеля або утворення на ньому петель. Не працювати незаземленим інструментом.

3.5.8. Не допускається самовільно ремонтувати електроінструмент, а також підключати електроінструмент до електромережі.

3.5.9. Про всі помічені несправності в електроустаткуванні і електроінструменті, що можуть викликати ураження електричним струмом, машиніст зобов'язаний повідомити бригадиру, майстру або черговому слюсарю-електрику.

3.5.10. Не дозволяється самовільно включати і виключати рубильники, крім аварійних випадків, а також для вивільнення постраждалих від струму, при пожежі і т.п.

3.5.11. Не виправляти, не чистити та не регулювати електроінструмент під час його роботи.

3.5.12. Не підключати електроінструмент безпосередньо до проводів мережі.

3.5.13. Не робити виправлення електричних з'єднань і заземлення електроустаткування під напругою.

3.5.14. Ручним електричним інструментом працювати можна тільки в гумових діелектричних рукавичках і чоботах.

3.5.15. Виправляти патрон електричної лампи, заміняти перегорілі плавкі вставки, заміняти електролампи повинен слюсар-електрик при знятій напрузі; машиніст проводити ці роботи не повинен.

3.5.16. Для уникнення ураження електричним струмом не торкатися проводів і вводів освітлювальної мережі навіть тоді, коли зовнішній огляд не виявив порушення ізоляції.

3.5.17. Не проводити ремонтні роботи поблизу не ізольованих, відкритих струмоведучих частин електроустаткування, які знаходяться під напругою.

3.5.18. Не користуватися ручним електроінструментом, знаходячись у нестійкому положенні.

3.5.19. Не виконувати роботу ручним електроінструментом з приставлених драбин.

3.5.20. Не застосовувати в якості переносних світильників звичайні електричні лампи, що живляться електричним струмом напругою 127 і 220 В.

Переносні світильники повинні живитись від електричної мережі напругою 12 В.

3.5.21. Переносний світильник повинен задовольняти таким вимогам:

а) мати ізолюючу ручку;

б) його струмоведучі частини повинні бути захищені від випадкового дотику вогнестійкими і вологостійкими ізолюючими матеріалами;

в) мати захисну металеву сітку;

г) в якості провода, що живить світильник повинен застосовуватися гнучкий гумовий шланговий провід із штепсельною вилкою на кінці;

д) конструкція штепсельної вилки повинна виключати можливість помилкового вмикання світильника в розетку з напругою 127 і 220 В.

3.5.22. Не застосовувати несправні світильники або провід, що мають порушену ізоляцію.

3.5.23. Не підключати переносні світильники до оголених проводів або шин. Дозволяється включати переносні світильники тільки в штепсельні розетки і за допомогою штепсельної вилки.

3.5.24. При виникненні пожежі електробладнання та електропроводка повинні бути негайно відключені від загальної електричної мережі. При неможливості відключення за допомогою рубильника проводи слід обірвати або перерубати за допомогою предметів, що не проводять електричний струм (сокири, лопати із сухою дерев'яною ручкою і т.п.). У цьому випадку дозволяється гасити пожежу тільки вуглекислотними (порошковими) вогнегасниками або сухим піском.

Не гасити пожежу водою або звичайними пінними вогнегасниками в місцях, де не можна відключити електроенергію.

3.5.25. Кабель навантажувальної машини повинен бути надійно закріплений затискним хомутом у місці, встановленому заводською інструкцією. Кабель не повинен бути завалений породою.

3.5.26. Машиніст навантажувальної машини на час виконання підривних робіт зобов'язаний вивести навантажувальну машину за зону можливого розкиду породи (у спеціально відведене місце, зазначене виконавцем робіт).