3.70. Слюсар, зайнятий на роботі з рідким азотом, повинен пройти спеціальне навчання безпечним способам виконання операцій, перевірку знань та мати посвідчення.

3.71. Слюсарю дозволяється приступати до роботи з рідким азотом після того як він буде проінструктований за технологією при виконанні робіт зі зборки пресових з'єднань методом охолодження деталей у рідкому технічному азоті з оцінкою про це в картці інструктажу. Періодичність інструктажу робітників 3 місяці.

3.72. Якщо верстат б'є електричним струмом, його слід негайно виключити і докласти майстру про несправності.

3.73. Перед виконанням роботи на заточувальному, обдирному верстаті слід перевірити його справність і переконатися в надійності і міцності кріплення наждачного круга і захисних пристосувань.

3.74. При роботі на наждаковому верстаті треба мати захисний екран, а при його відсутності слід працювати в захисних окулярах.

3.75. Зазор між підручником і кругом повинен бути менш половини товщини оброблюваної деталі, але не більш 3 мм.

3.76. При обробці деталей на наждаковому верстаті слід завжди стояти збоку від кола, а не в площині його обертання. Не дозволяється обробляти деталі на бічних поверхнях круга. Оброблювану деталь необхідно тримати на підручнику і не притискати її з великою силою до круга.

3.77. Обдирання деталей необхідно робити тільки при включеній вентиляції верстата.

3.78. При обдиранні коротких виробів і заготовок не дозволяється працювати в рукавицях, у рукавичках або з забинтованими руками щоб уникнути захвату наждачним кругом і травмування рук.

3.79. Приступаючи до роботи пневматичною шліфувальною машинкою, необхідно перевірити змащення машинки і надійність закріплення абразивного кола, а також справність захисного кожуха і надійність його кріплення. Оброблювана деталь повинна бути надійно закріплена.

3.80. Наждачний круг не повинен мати тріщин (при легкому постукуванні киянкою він повинний видавати чистий звук) і биття при включенні пневматичної машинки вхолосту.

3.81. Не дозволяється працювати машинкою з наждачним кругом без захисного кожуха, бічними поверхнями круга, а також зношеним наждачним кругом, щоб уникнути його розриву.

Не допускається кріпити пневматичну машинку в лещата або іншим способом.

3.82. Несправну пневматичну машинку слід здати в інструментальну комору й одержати справну.

3.83. Регулювання пневматичної машинки, її ремонт, а також заміну, установку, регулювання і виправлення наждачних кругів повинні робити тільки спеціально навчені особи.

3.84. При одержанні в коморі повітряного шланга необхідно перевірити справність штуцерів на ньому і міцність їх закріплення. З'єднання шлангів між собою повинно бути здійснене за допомогою спеціальних заєршених ніпелів або штуцерів.

3.85. Не допускається з'єднання шлангів гладкими трубками, шланги не повинні мати рванин і свищів.

3.86. Шланг необхідно приєднувати спочатку до магістралі, потім до пневматичної машинки і лише після цього можна відкривати вентиль на повітряній магістралі.

3.87. При продувці шланга повітрям слід тримати його за вільний кінець, стежити, щоб вихідний струмінь повітря не потрапив на людей.

3.88. Під час виконання роботи із зачищення виробів пневматичною машинкою необхідно надійно тримати її в руках. Роботу слід робити в захисних окулярах і респіраторі.

3.89. Перед виконанням робіт пневматичною машинкою необхідно попередити поруч працюючих про небезпеку відлітаючих часток металу і абразивного пилу й установити захисний щит.

3.90. Не дозволяється очищати оброблювану поверхню голими руками, тирсу слід змітати щіткою при виключеній машинці. Не допускається здувати тирсу стисненим повітрям.

3.91. Не дозволяється залишати пневматичну машину включеною під час перевірки оброблюваної поверхні.

3.92. При роботі з пневматичною машинкою слід перекривати вентиль на магістралі в наступних випадках:

- приєднання машинки до шланга і від'єднання від нього;

- огляду і зміни інструмента;

- відходу з робочого місця.

3.93. Не допускається виконувати роботу на свердлильних верстатах у рукавицях, рукавичках, із забинтованими руками.

3.94. Працюючи на свердлильному верстаті, не дозволяється нахилятися близько до шпинделя і різального інструмента. Працювати слід в захисних окулярах.

3.95. Не дозволяється користуватися інструментом зі зношеними конусними хвостовиками. При установці в шпиндель свердла або розгорнення з конусним хвостовиком слід остерігатися порізу рук об крайку ріжучого інструмента.

3.96. Інструмент слід встановлювати при повній зупинці свердлильного верстата. Різальний інструмент необхідно підводити до оброблюваної деталі поступово, плавно, без удару.

3.97. При заїданні інструмента, поломці хвостовика свердла, мітчика або іншого інструмента слід виключити верстат.

3.98. При роботі свердлильного верстата не дозволяється брати або подавати через працюючий верстат які-небудь предмети, підтягувати болти, гайки й інші сполучні деталі верстата.

3.99. При роботі свердлильного верстата необхідно остерігатися намотування стружки на оброблюваний предмет. Не дозволяється направляти витку стружку на працюючого.

3.100. Не дозволяється видаляти стружку від свердлильного верстата руками або інструментом. Для цього слід користуватися спеціальними гачками і щітками-змітками.

3.101. Не допускається утримувати деталь, що просвердлюється, руками. Допускається з дозволу майстра утримувати дрібні деталі ручними лещатами.

3.102. Не дозволяється робити свердління тонких пластинок, смуг і інших подібних деталей без кріплення в спеціальних пристосуваннях.

3.103. При ручній подачі свердла, при свердлінні на прохід або дрібними свердлами не можна сильно натискати на важіль. При автоматичній подачі не дозволяється допускати подач, що перевищують зазначені в паспорті норми.

3.104. Не дозволяється зупиняти виключений свердлильний верстат натиском руки на шпиндель, доторкатися до свердла до повної зупинки верстата.

3.105. Перед зупинкою верстата необхідно відвести інструмент від оброблюваної деталі.

3.106. Різання листів і смуг на прес-ножицях дозволяється робити тільки при наявності документа на право виконання цих робіт і з дозволу адміністрації цеху.

3.107. Різання коротких смуг або дрібних деталей на ручних ножицях дозволяється робити тільки підтримуючи матеріал кліщами й упором.

3.108. На всіх стадіях будування і ремонту суден для переносного електричного освітлення необхідно використовувати світильники напругою не вище 12 В, а в цеху -36 В.

Ручні переносні світильники повинні бути справними і відповідати наступним вимогам: конструкція і технічний стан не повинні допускати дотику до струмоведучих частин; корпус світильників повинен виконуватися з вологостійкого і теплостійкого матеріалу, що має ізоляційні властивості і достатню механічну міцність; лампа повинна бути захищена від механічних ушкоджень, причому ковпак із захисною сіткою повинен кріпитися не до патрона, а до корпуса.

3.109. При роботі на суднах, що будуються і ремонтуються, слід використовувати ручний електроінструмент (електродрилі, електровідвертки і т.п.) напругою живильної мережі не більш 36 В.

3.110. До роботи з електричним інструментом допускаються особи з другою кваліфікаційною групою електробезпечності.

3.111. Використовуваний на будуємих і ремонтуємих суднах електричний інструмент і пристосування повинні мати надійне заземлення.

3.112. Електричний інструмент необхідно використовувати тільки по прямому призначенню. Підробка конструкції інструмента заводського виготовлення не допускається.

3.113. Працюючим з електричним інструментом не дозволяється:

- передавати інструмент без дозволу керівника іншим особам;

- розбирати і ремонтувати несправний інструмент.

3.114. Перед включенням інструмента в електричну мережу необхідно переконатися в справності кабелю і заземлення.

3.115. Не дозволяється застосовувати на судні для освітлення газовий різак, сірники, свічки й інші джерела відкритого вогню.

3.116. Не допускаються для використання не по призначенню які-небудь засоби пожежегасіння.

3.117. Дозволяється заносити на судно легкозаймисті рідини тільки за вказівкою майстра в металевій закритій тарі й у кількості, необхідній для напівзмінної роботи, але не більш двох літрів.

3.118. Не допускається залишати на робочому місці ємності з легкозаймистою і горючою рідиною, промаслене дрантя, клоччя та інші горючі матеріали. Обтиральні матеріали повинні прибиратися в металеві ємності з кришкою і по закінченні роботи виноситися із судна.

3.119. Не дозволяється збереження на будуємих і ремонтуємих суднах легкозаймистих і горючих рідин.

3.120. Не допускається застосовувати рідке пальне для вогневих робіт на суднах.

3.121. Виконувати вогневі роботи на суднах треба тільки при наявності письмового дозволу керівника робіт і наряду-допуску.

3.122. При виконанні робіт з легкозаймистими і горючими рідинами необхідно застосовувати переносні світильники тільки у вибухозахищеному виконанні з напругою не вище 12 В і в справному стані.

3.123. Не допускається виконувати роботи по нагріванню або зварюванню на резервуарах і трубопроводах, заповнених горючими або токсичними речовинами, а також що знаходяться під тиском негорючих газів, рідин, пар або повітря.

3.124. Виконуючи роботи з паяльною лампою, необхідно дотримуватись наступних вимог:

- не користуватися паяльною лампою без запобіжного клапана і яка має витік пального;

- не запалювати паяльну лампу, облиту пальним;

- заправляти паяльну лампу тільки тим пальним, для якого вона призначена, і не більш 2/3 її обсягу;

- не додавати пального в палаючу або не цілком остиглу лампу;

- не залишати палаючу лампу без нагляду.

3.125. Труби на судно необхідно подавати за допомогою вантажопідйомних засобів.

3.126. Перед заповненням змонтованих систем робочим середовищем необхідно зробити випробування і промивання трубопроводів і здати їх ВТК.

Не дозволяється самостійно переробляти і розбирати трубопроводи, машини і системи.

3.127. Під час проведення випробувань трубопроводів на щільність необхідно простежити, щоб були відкриті всі двері, люки, горловини приміщень, у яких проходять випробувані труби, у районі проходження трас не повинно бути людей.

3.128. При проведенні випробувань не допускається:

- залишати без нагляду трубопровід, що знаходиться під тиском;

- усувати нещільність з'єднань під тиском.

3.129. При промиванні й випробуванні трубопроводів кількість працюючих повинна бути не менш двох чоловік.

3.130. Після закінчення випробувань трубопроводу необхідно зняти тиск до нуля і відключити трубопровід від магістралі випробуваного середовища.

3.131. Перед провертанням валів і головних механізмів необхідно ретельно оглянути картери, підшипники, редуктори, фундаментні з'єднання, огородження частин, що рухаються, попередити працюючих поруч.

3.132. Приступати до монтажу і демонтажу трубопроводів на суднах треба тільки після дозволу керівника робіт.

3.133. Не дозволяється робити розбирання систем і трубопроводів з трапів, драбин.

3.134. Не допускається після розбирання трубопроводів залишати труби в підвішеному стані, а також на риштуваннях, перехідних площадках і на проходах.

3.135. Не дозволяється робити розбирання систем і трубопроводів працюючих механізмів, працювати в безпосередній близькості від діючих паропроводів і кабельних трас, що знаходяться під напругою.

3.136. Спробний пуск механізмів дозволяється робити тільки після здачі монтажу ВТК і відповідно до інструкції по експлуатації даного механізму.

3.137. Не дозволяється при роботі з гідравлічними пристосуваннями знаходитися поблизу особам, не зайнятим на даній операції. Необхідно користуватися тільки випробуваним трубопроводом і перевіреним манометром.

3.138. Під час випробувань механізмів пристроїв не дозволяється робити поблизу ніяких робіт, що заважають нормальному проведенню випробувань, обслуговуванню механізмів або створюють небезпеку для учасників випробувань.

3.139. При проведенні випробувань необхідно, щоб випробуване устаткування, а також простір довкола нього були чистими, сміття і сторонні предмети вилучені, забезпечене нормальне освітлення.

3.140. Перед підготовкою до повітряних випробувань виробів, деталей і конструкцій необхідно перевірити, чи пройшли вони гідравлічні випробування на міцність.

В окремих випадках випробування деяких виробів і конструкцій на міцність можуть бути допущені тільки повітряним тиском, про що повинна бути зроблена вказівка в технологічному процесі або програмі випробувань.

3.141. Під час проведення випробувань гідравлічним або повітряним тиском на випробувальних установках і стендах необхідно строго виконувати інструкцію з експлуатації й охорони праці для даної випробувальної установки або стенда.

3.142. Перед гідравлічним випробуванням трубопроводів на судні слід вивчити розташування арматури і заглушок.

3.143. Гідравлічні випробування суднових систем, трубопроводів і виробів на судні необхідно робити тільки після закінчення всіх зварювальних робіт на них і остаточного закріплення опор і підвісок.

3.144. Під час проведення випробувань гідравлічним і повітряним тиском систем і окремих трубопроводів у суднових приміщеннях необхідно видалити всіх сторонніх із траси трубопроводу і на період випробувань не допускати виконання інших робіт у цих приміщеннях.

По трубопроводу необхідно виставити таблички «Під тиском», «Йдуть випробування» і інші.

3.145. Роботи з випробувань слід виконувати вдвох, один з робітників призначається старшим.

3.146. Щоб уникнути розморожування систем і трубопроводів, гідравлічні випробування необхідно робити при позитивній температурі навколишнього середовища.

3.147. Перед закриттям конструкцій для випробувань в суднових умовах необхідно перевірити відсутність людей у даних конструкціях і їх чистоту (відсутність сміття, ганчірок, сторонніх предметів, розчинників і тому подібного).