Міністерство промислової політики України


ПІ 1.3.10-458-2006



Примірна інструкціяз охорони праці

для слюсаря з ремонту та обслуговування

систем вентиляції та кондиціювання




1 Загальні положення

1.1 Ця інструкція встановлює вимоги з охорони праці для слюсаря з ремонту та обслуговування систем вентиляції і кондиціювання (далі - слюсар)

До складу робіт, що виконуються слюсарем, входять, у тому числі, роботи з підвищеною небезпекою (відповідно до п.п. 15, 36, 50, 91, 94, 98 Переліку робіт з підвищеною небезпекою, затв. наказом Держнаглядохоронпраці від 26.01.05 №15).

При виконанні робіт з підвищеною небезпекою слюсар, крім цієї інструкції, повинен виконувати вимоги інструкцій підприємства, якими регламентується безпечне виконання робіт певного виду.

Згідно з Законом України "Про охорону праці" (стаття 44) особи, які не виконують вимоги інструкцій з охорони праці, залежно від характеру порушень, притягаються до дисциплінарної, матеріальної, адміністративної та кримінальної відповідальності.

1.2 Робоче місце слюсаря - зона розміщення закріплених за ним систем вентиляції і кондиціювання та дільниця ремонту вентиляційного устаткування.

1.3 Слюсар виконує наступні види робіт:

- контроль за станом зовнішніх і внутрішніх поверхонь вентиляторів, кондиціонерів, електродвигунів, фундаменту (під керівництвом майстра з ремонту);

- технічне обслуговування повітроочисних пристроїв, повітроводів, запірно-регулюючих, повітроприймаючих і повітророзподільчих пристроїв, систем кондиціювання;

- технічне обслуговування місцевих відсмоктувачів, аспіраційних пристроїв та допоміжного устаткування вентиляційних систем;

- ремонт, реконструкцію і заміну вентиляційного устаткування та устаткування систем кондиціювання;

- чищення вентиляторів, фільтрів, повітроводів і інші роботи згідно з Довідником кваліфікаційних характеристик професій працівників.

1.4 До виконання робіт за цим фахом допускаються особи, які:

- досягли 18 років, пройшли медичний огляд відповідно до Положення про медичний огляд працівників певних категорій, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України від 31.03.94 №45 , наркологічний огляд (якщо слюсар відноситься до категорії осіб, що повинні проходити наркологічний огляд згідно з Переліком професій та видів діяльності, для яких є обов'язковим первинний і періодичний профілактичний наркологічний огляд, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 06.11.97 №1238) та не мають протипоказань;

- мають повну базову або загальну середню освіту, професійно-технічну освіту або професійну підготовку на виробництві;

- пройшли навчання за професією, у т.ч. підготовку (попереднє спеціальне навчання) для виконання робіт з підвищеною небезпекою, ремонту вентиляторів, перевірку знань з питань охорони праці стосовно конкретних робіт, які вони виконуватимуть, виявили задовільні результати при перевірці знань та мають посвідчення на право виконання ремонту вибухозахищених вентиляторів;

- пройшли інструктажі (вступний, первинний) з питань охорони праці, пожежної безпеки, надання першої допомоги потерпілим від нещасних випадків, з правил поведінки та дій при виникненні аварійних ситуацій, пожеж і стихійних лих.

1.5 Повторний інструктаж з питань охорони праці ( за змістом і обсягом первинного інструктажу) проводиться один раз на три місяці.

1.6 Перевірка знань з питань охорони праці проводиться щорічно.

1.7 Слюсар зобов'язаний:

- виконувати правила внутрішнього трудового розпорядку;

- не з'являтися на роботі в стані алкогольного або наркотичного сп'яніння;

- вміти користуватися засобами індивідуального та колективного захисту, первинними засобами пожежогасіння;

- користуватися спецодягом та іншими засобами індивідуального захисту за їх призначенням;

- дотримуватися зобов'язань з охорони праці, передбачених колективним договором (угодою, трудовим договором);

- не допускати на своє робоче місце сторонніх осіб;

- не виконувати роботи , не передбачені завданням;

- не знаходитися на робочому місці у позаробочий час без відповідного дозволу (розпорядження) безпосереднього керівника;

- проходити в установленому порядку попередні та періодичні медичні огляди.

1.8 В процесі роботи на слюсаря можливий вплив наступних небезпечних і шкідливих виробничих факторів:

- рухомі частини виробничого устаткування, машин, механізмів;

- незахищені струмоведучі частини електрообладнання;

- падіння вивішених частин устаткування , падіння деталей, вузлів, інструменту;

- осколки металу, що відлітають, при рубанні чи інших методах обробки;

- токсична і подразнююча дія шкідливих речовин, які використовуються в технологічних процесах і знаходяться в вентиляційному устаткуванні та можуть спричинити подразнення слизових оболонок очей, носа, верхніх дихальних шляхів, хімічні опіки шкіри, губ, слизових оболонок ротової порожнини, стравоходу, шлунку;

- ураження внаслідок утворення займистих і вибухонебезпечних сумішей;

- підвищена або знижена температура поверхні устаткування;

- недостатня освітленість робочої зони;

- підвищений рівень шуму або вібрації на робочому місці;

- підвищена або знижена температура повітря робочої зони;

- підвищена рухомість повітря в робочій зоні;

- фізичні та нервово-психічні перенавантаження.

1.9 Слюсарю видається безплатно за встановленими нормами спеціальний одяг, спеціальне взуття та інші засоби індивідуального захисту, які вибираються в залежності від умов праці і можливого впливу на людину небезпечних та шкідливих виробничих факторів:

- костюм (сукняний, сукняний з напівшерстяної тканини, бавовняний, лавсано-бавовняний), комбінезон бавовняний;

- черевики шкіряні, чоботи пластмасові;

- головний убір (бавовняний, шерстяний, сукняний);

- шарф фланелевий;

- окуляри захисні;

- протишумові навушники;

- рукавиці (комбіновані, сукняні).

На зовнішніх роботах додатково видаються:

- куртка бавовняна на утеплювальній прокладці;

- штани бавовняні на утеплювальній прокладці;

- валянки;

Для захисту органів дихання в залежності від умов праці слюсарю, при необхідності, видається протигаз відповідної марки або респіратор.

При виконанні слюсарем робіт певного виду , у т.ч. з підвищеною небезпекою (газонебезпечних, на висоті і ін.), додатково видаються засоби індивідуального захисту, що передбачені інструкціями з охорони праці, якими регламентується безпечне проведення цих робіт.

1.10 Слюсар зобов'язаний дотримуватися вимог санітарних норм і правил особистої гігієни, а саме:

- приступати до роботи тільки у засобах індивідуального захисту;

- утримувати в чистоті і порядку робоче місце;

- дбайливо і за призначенням користуватися санітарно-побутовими приміщеннями, спецодягом і іншими засобами індивідуального захисту, утримувати їх у справному стані і чистому вигляді;

- мити руки з милом теплою водою перед кожним прийманням їжі;

- дотримуватися питного режиму з урахуванням особливостей умов праці;

- палити у спеціально відведених для цього місцях;

- приймати їжу у відведених для цього місцях;

- зберігати харчові продукти, у т.ч. молочні, що видаються на підприємстві, в холодильниках, які для цього призначені.

2 Вимоги безпеки перед початком роботи

2.1 Перевірити та одягти засоби індивідуального захисту (спецодяг, спецвзуття і ін.). Спецодяг слюсаря повинен бути добре підігнаний і застібнутий, оскільки поли, рукава можуть бути захоплені рухомими частинами механізмів, машин.

2.2 У випадку змінної роботи з'явитися на робоче місце завчасно для прийняття зміни.

2.3 Оглянути (разом зі слюсарем, якого він змінює, у випадку змінної роботи) робоче місце, переконатися в наявності і справності засобів пожежогасіння, засобів колективного захисту, наявності і справності необхідного для роботи інструменту, пристосувань, які будуть використовуватися в процесі роботи, одержати необхідну інформацію, у т.ч. про порушення, які мали місце, та заходах щодо їх усунення.

2.4 При наявності на робочому місці ручного таля, електротельфера, кран-балки і інших вантажопідіймальних машин, що мають керування з підлоги, перевірити справність їх основних вузлів згідно з вимогами інструкції з охорони

праці підприємства щодо безпечного виконання робіт з застосуванням цих механізмів.

2.5 Перед застосуванням електро- і пневмоінструменту переконатися в його справності та відповідності вимогам інструкції з охорони праці підприємства, якою регламентується безпечне виконання робіт з електро- і пневмоінструментом.

2.6 Про всі виявлені порушення проінформувати безпосереднього керівника. Не приступати до роботи (а у випадку змінної роботи - не приймати зміну), якщо порушення унеможливлюють безпечне виконання слюсарем поставлених перед ним завдань, до їх усунення.

2.7 Ручний інструмент, пристосування, заготовки, деталі і інші необхідні для роботи матеріали розмістити в зручному і безпечному для користування порядку.

2.8 У випадку проведення ремонтних робіт поблизу електричних мереж, діючих електроустановок, вони повинні бути знеструмлені.

Якщо цього зробити неможливо, то повинні бути передбачені заходи, згідно з вимогами відповідних документів (інструкцій, наряду-допуску), що забезпечують безпечне проведення ремонтних робіт в таких умовах.

У випадку виконання робіт поблизу рухомих частин устаткування, механізмів, також повинні бути передбачені заходи щодо забезпечення безпечного проведення ремонтних робіт (а саме, обгородження небезпечних зон, присутність керівника робіт і ін.), згідно з вимогами відповідних інструкцій.

З Вимоги безпеки під час виконання роботи

3.1 Під час експлуатації і технічного обслуговування устаткування систем вентиляції і кондиціювання слід виконувати вимоги безпеки, передбачені інструкціями, які розробляються підприємством з урахуванням вимог інструкцій заводів-виготовлювачів, і технічної документації на системи вентиляції.

3.2 Під час роботи необхідно користуватися тільки справним ручним інструментом (молотками, напилками, ножівками, шаберами тощо) і виконувати наступні вимоги:

- працювати викрутками, у яких ширина робочої частини (лопатки) відповідає розміру шліца в головці шурупа або гвинта;

- не застосовувати прокладок у випадку зазору між площиною губок гайкового ключа і головкою болтів або гайок, що перевищує допустимий;

- при загвинчуванні або відгвинчуванні гайок і болтів слід застосовувати, при необхідності, ключі з довгими рукоятками. Подовжувати рукоятки ключів допускається тільки додатковими важелями типу "Зірочка". Не допускається застосовувати для 'подовження гайкових ключів додаткових важелів, інших ключів або труб; >

- при перевірці співпадання і центрування отворів вузлів, що з'єднуються, і деталей необхідно застосовувати спеціальний інструмент (монтажні ломи, оправки, конусні пробки і ін.);

- запресування і розпресування деталей виконувати за допомогою спеціальних пристосувань. При виконанні цих робіт кувалдою і вибивачем останній необхідно тримати кліщами або затискачем;

- у випадку стопоріння гайок при відгвинчуванні (загвинчуванні) необхідно змазувати різьби гасом або машинним мастилом, не допускається відгвинчування шляхом ударяння молотком чи іншим предметом по плечу гайкового ключа;

- міцно і надійно закріплювати деталі, що обробляються, лещата, пристосування на столі верстата або фундаментній плиті. Закріплення виконувати спеціальними кріпильними болтами або притискуючими планками;

- при виконанні робіт із застосуванням клинів або зубил з використанням кувалди необхідно застосувати клинодержки;

- при розрізуванні металу ручними або привідними ножівками необхідно міцно закріплювати полотно ножівки;

- при запресуванні, а також при виконанні роботи з використанням інструменту ударного типу захищати очі від попадання твердих частин захисними окулярами. Роботи з листовим металом проводити в брезентових рукавицях.

3.3 При виконанні робіт певного виду, у т.ч. з підвищеною небезпекою, (газонебезпечних, на висоті, з застосуванням електро- і пневмоінструменту, вантажно-розвантажувальних, на станках різного виду і ін) слюсар повинен діяти згідно з вимогами відповідних інструкцій з охорони праці підприємства, а також нарядів-допусків (якщо для їх виконання передбачається оформлення наряда-допуска).

3.4 При експлуатації вибухозахищених вентиляторів необхідно здійснювати контроль за щільністю прилягання щіток до валу приводу для зняття статичної електрики з робочого колеса, а також необхідно слідкувати за тим, щоб віброізолятори не знаходилися у воді і не зазнавали корозії, а всі деталі кріплення були затягнені.

3.5 При обслуговуванні вентиляційних систем необхідно контролювати:

- стан зовнішніх і внутрішніх поверхонь вентиляторів, електродвигунів і фундаментів;

- роботу підшипників. При їх нагріванні - ліквідувати причину нагрівання, а при їх збиранні - стежити за тим, щоб вони не були сильно затягнені і щоб в них не потрапили ошурки, пил, пісок;

- роботу електродвигуна, не допускати перегріву кожуха електродвигуна;

- стан підвісок повітроводів, не допускати їх провисання.

3.6 Вентилятор має бути негайно зупинений у випадку:

- появи стуків, ударів і вібрації у вентиляторі, двигуні або муфті зчеплення, роботи ременя з ударами або при його ковзанні;

- перевищення допустимої температури вузлів вентилятора і двигуна;

- виявлення тріщин у фундаменті;

- витоку газів або парів з вентилятора чи повітроводу, появи диму, полум'я.

3.7 У випадку зупинення вентилятора внаслідок розбалансування робочого колеса перед його пуском необхідно перевірити стан вала і підшипників.