3.1.46. При очищенні стиків рейок, накладок і болтів піскострумінним апаратом необхідно користуватись скафандром або респіратором і захисними окулярами. Під час виконання піскоструминних робіт у небезпечній зоні в радіусі 10 м не слід знаходитися особам, які не пов'язані з цією роботою.

3.1.47. При обточуванні накладок образивним електроінструментом не знаходитися в зоні дії шліфувального каміня. При шліфуванні варто користуватися респіраторами і захисними окулярами.

3.1.48. Перед ізоляцією стику необхідно видалити рашпілем задирки на накладках і кінцях рейок.

3.1.49. При виміруванні опору ізоляції мегометром робітник не повинен торкатися руками оголених кінців проводу.

3.1.50. Розкроювання стклотканини слід виконувати тільки на спеціальних столах.

3.1.51. Робітники, зайняті на ізоляції клійоболтових стиків епоксидними смолами, повинні дотримуватися таких заходів безпеки:

а) працювати у встановленому спецодязі, рукавицях або гігієнічних рукавичках, змінюючи їх не рідше одного разу на тиждень, а у випадках обливу -негайно;

б) перед роботою змащувати руки захисними мазями - Селінського, ХІОТ-6 або пастами Миколон «Невидимі рукавички»;

в) перед прийомом їжі, палінням і після роботи мити руки теплою водою з милом;

г) при попаданні смоли на шкіру видалити її паперовою серветкою, вимити руки гарячою водою з милом, змазати ланоліновою або вазеліновою маззю;

д) на місці виконання робіт не зберігати і не приймати їжу, не палити;

є) не використовувати вдруге після склеювання кожного стику рукавиці і гігієнічні рукавички.

3.1.52. Не зберігати спецодяг, який застосовувався при склеюванні стиків рейок, в одній шафі із повсякденним одягом.

При роботі з креозитом та іншими антисептиками:

3.1.53. При роботі з креозитом і іншими антисептиками необхідно вживати заходів обережності від попадання їх на шкіру.

3.1.54. Не працювати в рукавицях і комбінезоні, просочених креозитом та іншими антисептиками, щоб уникнути опіків, не торкатися ними обличчя.

Заливка свердлених отворів у шпалах і брусах антисептиками повинна провадитися зі спеціальних лейок.

3.1.55. Не приймати їжу руками, забрудненими креозитом або іншими антисептиками.

3.2. Вимоги безпеки при вантажно-розвантажувальних роботах і транспортуванні вантажу.

3.2.1. Працювати на механізмах дозволяється особам, які мають право на проведення таких робіт.

3.2.2. Деталі колії, що опускаються в кліті шахтного підйому, повинні встановлюватись в середині кліті і надійно закріплюватись.

3.2.3. Підвішування блоків до перекриття, запасовку в них троса дозволяється робити тільки з інвентарних рухливих вишок (тур) або помостів.

3.2.4. Перевезення матеріалів до місць робіт дозволяється на вагонетках, якщо вантаж не виступає за габарити вагонетки і не піднімається над її бортом.

3.2.5. Спускати рейки можна через ствол (при довжині рейки не більше 12,5 м) за допомогою сталевого каната, який має не менше 6,5-кратного запасу міцності.

3.2.6. Спуск рейок через лісоспуск проводиться за допомогою редукторної лебідки. Спосіб причіплення рейки до каната повинен виключати самочинне відчеплення рейки під час спуску і визначається ПВР.

3.2.7. При мілкому закладенні тунелю спускати рейки можна через проріз у перекритті тунелю за допомогою кранів, а також по навісних лотках, улаштованих із швелерної балки №30. У цьому випадку повинен бути окремий ПВР.

3.2.8. При спуску рейок кожний з наведених вище способів повинна бути забезпечена надійна і безперебійна робота світлової і звукової сигналізації.

3.2.9. Шпали дозволяється спускати в тунель по стволу в клітях на спеціальних вагонетках (козах) не більше 10 шт., а також на тюбінговозках не більше 9 шт., при цьому шпали повинні бути зв'язані в пакет, покладені на прокладки (між рядами не менш ніж у двох місцях).

3.2.10. При відсутності клітей спускати шпали можна по лісоспуску, стволу за допомогою редукторной лебідки. При цьому дозволяється одночасний спуск по стволу шахти не більше 6 шпал, надійно зв'язаних у пакет, що виключає самочинне вислизання шпал з пакета.

3.2.11. Спускати шпали, надійно зв'язані в пакет, у тунелі дозволяється через вертикальну виробку за допомогою кранів, тельферів і лебідок; дозволяється спуск шпал і через вертикальні свердловини діаметром 600 мм, використовуючи для цього лебідки з кран-укосинами або триногами.

3.2.12. Під час спусків рейок і шпал місце спуску повинно бути надійно обгороджено, освітлено і звільнено від предметів, що заважають спуску. Не виконувати інші роботи в цій зоні.

3.2.13. Всі роботи, що потребують двох або більше робітників (кантування рейок і плітей, навішування шпал, переміщення рейок вручну і т.п.), виконуються по команді бригадира або призначеного бригадиром старшого по ланці. Не допускається проводити роботи з порушенням ПВР.

3.2.14. Устаткування і матеріали, що опускаються по лісоспуску, повинні бути надійно прикріплені до підіймального троса лебідки.

3.2.15. В тунелі мілкого закладення обладнання і матеріали опускаються через проріз у перекритті тунелю підіймальним краном. При спуску обладнання не слід знаходитися під прорізом. Підходити до обладнання, що опускається, можна тільки після команди особи, відповідальної за спуск, коли предмет, що опускається торкнеться візка або підошви виробки.

3.2.16. Місця установки і способи кріплення такелажних засобів (лебідки, талі, поліспасти і т.п.) повинні бути зазначені в ПВР.

3.2.17. Перед початком підйому необхідно перевірити правильність установки такелажних засобів і зробити пробний подъем вантажу на висоту 20-30 см, під час якого слід перевірити врівноваженність вантажу на стропах, рівномірність натягу стропів і затягування вузлів, петель, надійність дії гальм.

3.2.18. Піднімати вантаж слід плавно, без ривків і розгойдування, не чіпляючи сторонніх предметів.

3.2.19. На робочому місці повинен бути встановлений порядок обміну умовними сигналами між особою, яка керує переміщенням, і водієм крану або мотористом лебідки, а також робітниками на відтяжках.

Всі сигнали подаються тільки одною спеціально призначеною особою. Сигнал «Стоп» подається будь-яким робітником, який помітив небезпеку.

3.2.20. При розвантаженні рейок і шпал їх потрібно розміщати відповідно до ПВР. Не складувати матеріали над комунікаціями і колодязями.

3.2.21. Не переміщати одиночні рейки і рейки пліті в тунелях на відстань більш ніж 50 м вручну.

Максимальна швидкість пересування візка з вантажем рейок не більше 5 км/год. Перевезення рейок у тунелях слід здійснювати візками з гвинтовими захватами. У якості тяги дозволяється використовувати мотовози, електровози, лебідки та автомашини. Керівник робіт повинен перевірити надійність зчіпки візка з локомотивом.

3.2.22. При транспортуванні рейок, для уникнення нещасних випадків, не слід знаходитися збоку і попереду візків. Особам, які супроводжують транспорт рейок, не слід рухатись між нитками рейкової колії, не сідати на візки і рейки, що переміщаються.

3.2.23. При переміщенні рейок та інших колійних матеріалів на ухилах більше 10% гальмування повинне виключати самочинне переміщення транспорту.

3.2.24. Під час зупинки на ухилах під колеса візків і рухомих одиниць потрібно підкладати гальмові башмаки. Не допускається підкладання випадкових предметів.

3.2.25. Перед навантаженням рейок на візок або платформу вручну, рейки вивішуються ломами і під них подкладывается підкладка товщиною не менше 10 см. Підкладка повинна перекривати весь вільний простір від рейки, що переміщається, до колеса візка або платформи. Під час навантаження не ставати ногами на підкладку. Не навантажувати на платформу і візок рейки довжиною більше 12,5 м.

3.2.26. Зону переміщення довгомірних рейкових плітей необхідно огородити сигналістами, які мають надійний звуковий зв'язок з водієм рухомої одиниці або лебідчиком. Не слід знаходитись в зоні переміщення рейкових плітей особам, які не пов'язані з цією роботою.

3.2.27. Пересувні або стаціонарні лебідки повинні бути надійно закріплені. Під час роботи лебідки не направляти канат на барабан руками. При направленні канату на барабан ломом не працювати в рукавицях. Не слід проходити через натягнутий трос, а також не знаходитися в зоні натягнутого тросу. Небезпечна зона визначається в ПВР.

3.3. Вказівки щодо порядку утримання робочого місця в безпечному стані.

3.3.1. Колійний інструмент потрібно зберігати в спеціальних ящиках або на складах.

3.3.2. Зберігання кабелів та іншого електроустаткування разом із ломами, рейкокантувачами, стропами, кувалдами, різними верстатами та іншим устаткуванням, що може пошкодити їх ізоляцію або цілісність, не допускається.

3.3.3. Технологічна схема укладання колії в тунелі встановлюється ПВР.

3.3.4. Підйом рейок повинен проводитись домкратами, що стійко встановлюються на рівній поверхні лотка так, щоб підіймальна лапа не могла вислизнути з-під підошви рейки. Не підкладати під домкрат різних предметів для вирівнювання його положення.

3.3.5. Переміщення шпал по лотку повинні проводити не менше 2-х робітників спеціальними гачками, виготовленими зі сталевої арматури діаметром 16 мм, довжиною 1,5 м із вдягненими на них стопорними гайками для запобігання ковзання рук по гачку.

3.3.6. При перенесенні і перевезенні рейок, шпал і скріплень по раніше покладеній і не забетонованій колії на шпали цієї колії повинен бути покладений настил із дощок або трапи, що забезпечують безпечний прохід людей.

3.3.7. Навішування шпал на підняту рейку повинно провадитись трьома робітниками. Один робітник бере навішуваний кінець шпали руками, а двоє інших піднімають протилежний кінець шпали спеціальним монтажним штирем, який вставляється в отвір підкладки. Ця робота повинна проводитись по команді робітника, що навішує шпалу на рейку, який стежить за тим, щоб підошва рейки повністю увійшла під реборду підкладки типу «Метро», і при опусканні другого її кінця виключалось самочинне падіння шпали. На кожній п'ятій шпалі в отвір підкладки встановлюється штир, забивається костиль і під шпалу встановлюється бетонний кубик.

3.3.8. Укладання колії проводиться на ділянках, заздалегідь підготовлених до цієї роботи. Поверхня бетону лотка повинна бути рівною. Вирівнювання лотка підкладанням трісок під бетонний кубик не допускається, тому що при рихтуванні колії такі кубики можуть перекинутися і шпали при падінні травмують ноги робітникам.

3.3.9. Розпірні домкрати встановлюються так, щоб своїми подушками упиралися в шейку рейки, вільний кінець труби повинен упиратися в подовжні ребра тюбінгового тунелю, в отвори на нагнітання блокового тунеля. Домкрати встановлюються під кутом 28-35 градусів у круглому тунелі і 22-28 градусів у прямокутному тунелі.

3.3.10. При рихтуванні колії домкратами перенос кубиків з-під шпал під підошву рейки дозволяється після установки колії в плані з точністю + 40 мм. Не переміщати колії у плані при рихтуванні, коли кубики з клиньями вже стоять під підошвою рейки, а точність установки більше 40 мм.

3.3.11. Розклинка шпал повинна провадитися двома робітниками одночасно з обох кінців шпали кувалдами вагою 400 г. Кувалди не повинні мати наклепа і повинні бути надійно насаджені на ручку.

3.3.12. Зборка стиків повинна провадиться з постановкою в зазор прозорників. Суміщення отворів рейок і накладок повинно перевірятися болтом або оправками. Не перевіряти суміщення отворів пальцем. При остаточному рихтуванні колії в профілі, ослаблення дерев'яних клинів між рейкою і кубиком провадиться обережними ударами кувалди по клинам, щоб уникнути миттєвого опускання колії.

3.3.13. Для уникнення аврійних ситуацій, не залишати підняту на домкрат рейку без страхуючих підкладок із напівшпал або цілих шпал, які встановлюються під підошву піднятої рейки. Відстань між страхуючою підкладкою і підошвою рейки не повинна перевищувати 25 см.

3.3.14. Під час підйому рейки домкратом до навішення на неї першої шпали вона повинна надійно утримуватися ломиком за отвір або за головку рейкокантувачем від самочинного окантовування.

3.3.15. Рейка може не утримуватись від окантовування в тому випадку, якщо приболчена накладками до раніше покладеної рейки або після навішування на дану рейку першої шпали, під котру негайно підкладається бетонний кубик або страхуюча напівшпала, виготовлена із шпали.

3.3.16. Перед підйомом рейки домкратом або рейкопідіймачем вона попередньо, із точністю біля 40 мм, виставляється по ординаті від репера або полігонометричного знака, щоб уникнути значного рихтування змонтованої колії в плані.

3.3.17. Під час рихтування і підйомки колії:

а) не наступати ногами на навішені на одну рейку і не закріплені в підкладні шпали;

б) не залишати без нагляду підняту на домкраті або рейкопідіймачі рейку для монтажу колії, а також змонтовану колію при розкріпленні колії;

в) не залишати рейки та інші деталі колії в нестійкому положенні.

3.4. З метою захисту при роботах, пов'язаних із шкідливими і небезпечними виробничими факторами робітникам, зайнятим на прокладці рейкової колії і монтажі контактної рейки необхідно використовувати засоби захисту відповідно до норм і виду виконуваних робіт.

3.5. При будь-яких помічених відхиленнях у виробничому процесі роботу необхідно припинити і сповістити про це особі технічного нагляду або керівництву організації.

3.6. Вимоги по забезпеченню пожежо-, вибухо- і електробезпеки.

3.6.1. Виявивши загоряння або появу яких-небудь ознак пожежі, негайно сповістити про це особі технічного нагляду або керівництву організації.

3.6.2. Не зберігати в підземних виробках свіжі і відпрацьовані паливно-мастильні матеріали, балони з киснем, ацетиленом і іншими пальними газами в обсягах, що перевищують потреби, необхідні для виконання робіт, які обумовлені ПВР.

3.6.3. Роботи з ліквідації пожеж у підземних виробках повинні виконуватися відповідно до плану ліквідації аварій (ПЛА).

3.6.4. До відбудовних і інших робіт дозволяється приступати лише після того, як пожежа буде повністю погашена, виробки провітрені та аналізами установлена відсутність у рудниковому повітрі токсичних газів.