3.48. Під час зупинки на відпочинок за межами населених пунктів особа, відповідальна за охорону праці, повинна здійснювати контроль за додержанням вимог безпеки праці.
3.49.У разі участі водія в ремонті та технічному обслуговування автомобіля він повинен бути проінструктований згідно інструкції по охороні праці для автослюсаря.
3.50.Буксирування несправних автомобілів слід здійснювати тільки на жорсткому буксирі. Відстань між автомобілями має бути не більше 4 м. Під час буксирування за кермом буксируваного автомобіля має знаходитися водій.
4. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПІСЛЯ ЗАКІНЧЕННЯ РОБОТИ
4.1. Після повернення з лінії спільно з механіком контрольно-технічного пункту перевірити автомобіль. За необхідністю залишити заявку на поточний ремонт з переліком несправностей, які належать усуненню.
4.2. Доповісти механіку (керівникові) про всі несправності, які були під час роботи.
4.3. Зняти спецодяг, вимити лице та руки теплою водою з милом, при можливості прийняти душ. Не мити руки в мастилі, бензині, гасі, не витирати їх брудним ганчір'ям.
5. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ В АВАРІЙНИХ СИТУАЦІЯХ
5.1. У разі дорожньо-транспортної пригоди водії, причетні до неї повинні:
- негайно зупинитися і не зрушувати з місця транспортні засоби, а також інші предмети, які мають відношення до пригоди;
- у разі необхідності викликати "Швидку медичну допомогу", а якщо це можливо відправити потерпілого на попутному або відвести на своєму транспорті в найближчий лікувальний заклад; повідомити там своє прізвище, номер транспортного засобу (з пред'явленням посвідчення водія та інших
документів, які засвідчують особу, реєстраційного документа на транспортний засіб), після чого повернутися до місця пригоди;
- повідомити про випадок в міліцію, записати прізвища та адреси свідків та чекати прибуття міліції або слідчих органів;
- якщо рух інших транспортних засобів неможливий, необхідно звільнити проїжджу частину, попередньо зафіксувавши положення транспортного засобу та предметів і слідів, які відносяться до дорожньо-транспортної пригоди.
5.2. У разі створення аварійної ситуації під час проведення ремонту та технічного обслуговування необхідно:
- негайно припинити роботу, огородити небезпечну зону, не пускати до неї сторонніх осіб;
- якщо є потерпілі, надати їм першу медичну допомогу; у разі необхідності викликати "Швидку медичну допомогу";
- доповісти керівнику, до його прибуття вжити заходів щодо ліквідації небезпечної ситуації, а після його прибуття виконувати його вказівки.
5.3. У разі вимушеної зупинки автомобіля на узбіччі або на краю проїжджої частини дороги для проведення ремонту водій зобов'язаний ввімкнути аварійну світлову сигналізацію та встановити знак аварійної зупинки або червоний ліхтар на відстані не ближче 20 м до транспортного засобу в населених пунктах та 40 м - за їх межами.
5.4. У разі відсутності у водія необхідних пристроїв та інструменту для безпечного виконання конкретного виду робіт ремонт не дозволяється.
5.5. Не дозволяється допускати до ремонту автомобіля на лінії сторонніх осіб (вантажників, пасажирів тощо).
5.6. Уразі вимушеного ремонту в дорожніх умовах необхідно:
- при виважуванні частин автомобіля домкратом, його слід встановити на рівній поверхні, зупинити двигун, ввімкнути знижену передачу, загальмувати стоянковим гальмом, підставити під колеса, що не підіймаються, упорні колодки;
- домкрат треба установити на рівну неслизьку поверхню. У разі неміцного ґрунту під основу домкрата необхідно підкласти міцну дерев'яну підставку площею не менше 0,1м2 або дошку;
- плунжер домкрата слід встановити у місце, вказане в керівництві з експлуатації;
- підтягувати ремінь вентилятора, перевіряти кріплення водяного насоса та підтягувати сальники тільки з непрацюючим двигуном;
- під час накачуванні шин на лінії колесо кладуть замковим кільцем до землі;
- у разі перегрівання двигуна пробку радіатора можна відкривати тільки тоді, коли температура води (рідини) нижче 100°С, інакше при відкриванні пробки станеться викид киплячої води;
- пробку радіатора на гарячому двигуні слід відкривати у рукавицях або накривши її ганчіркою. Пробку слід відкривати обережно, не допускаючи інтенсивного виходу пари в бік відкриваючого;
- для попередження випадків обморожування під час усунення несправностей зимою в дорозі слід працювати тільки у рукавицях. Не дозволяється торкатися до металевих предметів, деталей та інструменту руками без рукавиць.
5.7. Якщо конструкція жорсткого зчеплення забезпечує слідування буксируваного автомобіля траєкторією автомобіля, що буксирує (в тому числі й при поворотах), перебування водія у буксируваному автомобілі не обов'язкове.
5.8. Під час буксирування не дозволяється перевозити людей, як в першому, так і в другому автомобілі.
5.9. Не дозволяється буксирування: під час ожеледиці, двох і більше автомобілів одночасно, автомобілів з причепом.
5.10 Як виняток допускається буксирування автомобіля з одним причепом, але загальна довжина зчеплених автомобілів не має перевищувати 22 м.
5.11. Буксирування автомобілів з несправною гальмовою системою дозволяється лише в тому разі, коли забезпечується слідування буксируваного автомобіля слідами буксируючого і унеможливлюється відключення ланки, що з'єднує автомобілі, під час руху (жорстке зчеплення).