3.2. Санітарна очистка населеного пункту від твердих побутових відходів


На основі техніко-економічного порівняння різних проектних варіантів формулюють пропозиції щодо збирання, транспортування, видалення, перероблення, утилізації, знешкодження та захоронення ТПВ. Визначають завдання впровадження або вдосконалювання планово-регулярної системи санітарної очистки, установлюють черговість охоплення території цією системою, режим роботи та періодичність збирання та транспортування відходів, поділ населеного пункту за районами очистки, обсяги робіт на першу чергу та розрахунковий термін; роблять розподіл функцій із санітарної очистки між різними організаціями.

З питань поводження з епідеміологічно небезпечними відходами встановлюють об'єкти їхнього утворення, наводять пропозиції щодо методів збирання, зберігання, транспортування, перероблення, утилізації, знешкодження та захоронення; обґрунтовують необхідність будівництва загальноміських або локальних установок із поводження з екологічно небезпечними відходами; визначають тип і кількість транспортних засобів для транспортування цих відходів.

3.2.1. Характеристика твердих побутових відходів і норми їхнього утворення. Аналізують дані дослідження ТПВ (фізичні, хімічні та теплотехнічні властивості, механічний і фракційний склад, щільність), прийняті на першу чергу норми утворення. Прогнозують зміну утворення на розрахунковий період. Визначають середньорічне утворення ТПВ в цілому по населеному пункту і по районах очистки на першу чергу та розрахунковий термін. Під час визначення норм утворення ТПВ враховують чисельність мешканців, а також характеристики об’єктів невиробничої сфери населеного пункту.

3.2.2. Методи збирання і зберігання твердих побутових відходів. Наводять розрахунки середньодобового утворення твердих побутових відходів і необхідної кількості ємностей за районами очистки з урахуванням їхньої наявності на період розроблення Схеми. Вказують основні принципи розміщення збірників твердих побутових відходів (в т.ч. – великогабаритних відходів) на житловій території та засоби їхнього миття та дезінфекції.


3.2.3. Перевезення твердих побутових відходів. Відповідно до рекомендованих методів збирання на підставі техніко-економічного порівняння варіантів визначають транспортну схему перевезення твердих побутових відходів (пряме транспортування або влаштування сміттєперевантажувальних станцій), транспортні засоби; визначають потребу в сміттєвозах кожного типу, їх продуктивність, вказують періодичність та засоби їх миття та дезінфекції тощо.

Розраховують обсяг перевезень за районом очистки населеного пункту в залежності від річного утворення твердих побутових відходів і середньої довжини їздки за районом.

Визначають тип і кількість транспортних засобів для транспортування великогабаритних відходів.

У разі розгляду схеми з розміщенням сміттєперевантажувальних станцій обґрунтовують вибір саме цього варіанту, указують кількість постів розвантаження в залежності від необхідної продуктивності станції й об»єму відходів, що перевантажуються, визначають середню відстань від місць збирання до станції в плані населеного пункту.

3.2.4. Утилізація, перероблення, знешкодження та захоронення твердих побутових відходів. Надають стислий огляд застосування в населених пунктах методів утилізації, перероблення, знешкодження та захоронення, обґрунтовують вибір оптимального методу з урахуванням санітарної характеристики, механічного складу, вологості, теплотехнічних властивостей твердих побутових відходів і можливості використання їх як добрив. Пропонують засоби утилізації, перероблення, знешкодження та захоронення нетоксичних інертних відходів, утилізації, перероблення, знешкодження та захоронення їх разом із твердими побутовими відходами, на першу чергу та розрахунковий термін. Вказують розміщення споруд із утилізації, перероблення, знешкодження та захоронення відходів у плані населених пунктів за районами обслуговування, орієнтовні площі ділянок і розміри санітарно-захисних зон, розрахункову продуктивність, технологічну схему роботи споруд і методи утилізації, перероблення, знешкодження та захоронення відходів, наявність споживачів продуктів перероблення та утилізації.

Наводять характеристику ділянок, де пропонується розміщення споруд із утилізації, перероблення, знешкодження та захоронення відходів, надають пропозиції з інженерного обладнання та благоустрою їхх територій, вказують чисельність обслуговуючого персоналу, кількість необхідних машин і механізмів.

3.2.5. Збирання, транспортування та перероблення вторинної сировини, вилученої з твердих побутових відходів. Приводять рекомендації з організації роздільного збирання вторинної сировини з твердих побутових відходів. Розраховують їхнє річне утворення на підставі чинних норм.

Встановлюють можливих споживачів вторинної сировини, обґрунтовують необхідність будівництва спеціальних установок з їхнього перероблення. Обґрунтовують вибір типів і кількість збірників, спеціальних транспортних засобів для перевезення вторинної сировини на споруди з перероблення, визначають продуктивність транспорту та встановлюють райони обслуговування населеного пункту.


3.3. Санітарна очистка неканалізованих районів населеного пункту

від рідких побутових відходів


Визначають об’єми рідких побутових відходів за районами очистки на першу чергу та розрахунковий термін, кількість асенізаційного транспорту і його середньодобову продуктивність, кількість зливних станцій або споруд для знешкодження рідких побутових відходів та їхню продуктивність; тип, середню відстань транспортування, намічають ділянки для будівництва зливальних станцій або споруд у плані населеного пункту та санітарно-захисної зони.


3.4. Інші заходи щодо санітарної очистки та прибирання населених пунктів


Рекомендують методи вилову та ліквідації бездоглядних тварин, тип і кількість транспортних засобів. Визначають пропускну спроможність і технологічну схему спеціального обладнання та споруд для тимчасового утримання тварин і знешкодження їхх трупів; площі ділянок, розміщення цих споруд у плані населеного пункту, розміри санітарно-захисних зон.

Виконують розрахунки потреби в урнах для збирання побутових відходів із території вулиць населених пунктів, спортивних споруд, водних станцій, пляжів, вокзалів, ринків, територій, зайнятих зеленими насадженнями. Вибирають тип урн, ємність, дають рекомендації з очистки, миття та дезінфекції урн.

Визначають відповідно до чинних норм загальну кількість громадських туалетів у населеному пункті за чергами реалізації Схеми; намічають місця їхнього будівництва за районами очистки (конкретна прив'язка здійснюється під час розробки проектів детального планування забудови районів населеного пункту). Надають рекомендації з організації робіт із прибирання, миття та дезінфекції громадських туалетів.


3.5. Прибирання територій населених пунктів


Передбачають заходи щодо механізованого прибирання вулиць і доріг, тротуарів, територій, зайнятих зеленими насадженнями, а також пляжів. Повинні бути розглянуті методи прибирання територій, житлових мікрорайонів та форми їх проведення. Вказують вихідні дані для розрахунків із прибирання територій населених пунктів: перелік об'єктів прибирання та їх площі, норми й об»єми накопичення вуличного змету. У розрахунках накопичення вуличного змету враховують усі джерела його утворення.

Вказують перелік і встановлюють черговість робіт зимового прибирання, терміни виконання окремих видів робіт, визначають обсяги операцій першої черги та на розрахунковий термін, надають класифікацію вулиць за чергами термінового (аврального) прибирання, а також рекомендують типи та кількість снігоприбиральних машин і механізмів, машин для розподілу сипких матеріалів і реагентів, а також організацію їхньої роботи. З урахуванням середньої висоти шару снігу, що випадає, і повторюваності снігопадів складають комплексну схему прибирання снігу з техніко-економічним порівнянням варіантів, рекомендують типи, розміщення та пропускну спроможність установок для прийому та видалення снігу, а також піскобаз, визначають місця вивезення снігу.

Визначають завдання літнього прибирання територій населених пунктів, включаючи підмітання, полив, миття, очищення криниць мережі зливнестоків, прибирання важкодоступних місць і ґрунтових наносів у лотках проїзної частини, рекомендують періодичність літніх прибиральних робіт, склад технологічних операцій у залежності від інтенсивності руху на вулицях і проїздах; обґрунтовують вибір типів машин і механізмів для літнього прибирання, визначають їхню кількість на першу чергу та розрахунковий термін (з урахуванням встановленого плановим завданням обсягу механізованого прибирання території вулиць, площ і територій; зайнятих зеленими насадженнями та зниження питомої ваги ручного прибирання). Під час вирішення питань організації літнього прибирання населених пунктів особливу увагу звертають на визначення необхідної кількості тротуаро-прибиральних машин для використання на вулицях і майданах, територіях житлових мікрорайонів, у зелених зонах і спортивних комплексах; машин для прибиранняпляжів, а також транспорту для транспортування змету до місць захоронення та спеціальних механізмів для миття пішохідних і транспортних тунелів, мостів, покажчиків, опор ліхтарів, зливнелюків. Вибирають місця розміщення районних баз прибиральних машин і пунктів для заправляння водою поливно-мийних машин, визначають об’єм їхньої водопотреби.



3.6. Збирання, транспортування, перероблення, знешкодження та захоронення промислових відходів ІІІ- IV класів небезпеки у населених пунктах


Збір та видалення промислових відходів здійснюють промислові підприємства, на яких вони утворюються.

У розділі вирішуються задачі збирання, транспортування, перероблення, утилізації, знешкодження та захоронення промислових відходів ІІІ- IV класів небезпеки, які відповідно до ДСанПіН 2.2.029-99 “Гігієнічні вимоги щодо поводження з промисловими відходами та визначення їх класу небезпеки для здоров’я населення” приймаються на полігони твердих побутових відходів. Проводять класифікацію промислових відходів по галузях, обґрунтовують об»єми їх утворення на першу чергу та розрахункових період. Визначають об»єми утворення усіх видів промислових відходів, що підлягають захороненню разом із ТПВ. Дають рекомендації з організації централізованого транспортування промислових відходів ІІІ – IV класів небезпеки від місць утворення до місць захоронення ТПВ, встановлюють умови їхнього прийому для захоронення.

Виділяють види відходів, які можна використовувати як ізоляційний матеріал на полігонах захоронення твердих побутових відходів, для спалювання, компостування, переробки в інші види продукції; визначають їхню кількість і галузь використання.

Промислові відходи ІІІ- IV класів небезпеки можуть знешкоджуватися тільки в тому випадку, якщо буде документально доведена неможливість утилізації їх на даному підприємстві або застосування в якийсь іншій галузі.


3.7. Експертний висновок щодо впливу на навколишнє середовище об’єктів санітарної очистки


Розглядають питання ліквідації шкідливих викидів об’єктів поводження з побутовими відходами, що рекомендуються для впровадження, указують заходи щодо захисту атмосфери та гідросфери у відповідних районах населеного пункту; розраховують очікуваний рівень забруднення повітря та підземних і грунтових вод; прийнявши до уваги існуючий фон; специфічну токсичність інгредієнтів викидів, ефективність різних систем очищення та ін.

Надають характеристику основних інгредієнтів забруднення, джерелом яких є об’єкти з санітарної очистки та прибирання населених пунктів. Встановлюють зони впливу та поширення шкідливих викидів. Намічають заходи щодо очищення викидів підприємств санітарної очистки.

Визначають умови розміщення споруд з санітарної очистки та прибирання з урахуванням пануючих напрямків вітрів; установлюють розміри санітарно-захисних зон.


3.8. Бази спеціальних машин і механізмів


Приводять дані про загальну кількість сміттєзбиральних і прибиральних машин і механізмів на першу чергу та розрахунковий термін за окремими варіантами; основні показники типових проектів, баз спецавтотранспорту та допоміжних машин; для їх будівництва вибирають ділянки на плані населеного пункту і надають характеристику. Приводять розташування, тип і потужність баз (гаражів) для санітарно-прибиральної техніки, баз експлуатаційного лінійного управління автодорогами, баз для приготування та складування спеціальних матеріалів, пунктів заправляння водою.


4. ТЕХНІКО-ЕКОНОМІЧНІ ПОКАЗНИКИ ТА РОЗРАХУНОК

КАПІТАЛЬНИХ ВКЛАДЕНЬ

Наводять нормативи, що лежать в основі розрахунку порівняльної економічної ефективності варіантів і визначення їхх техніко-економічних показників; розрахунок капітальних вкладень на організацію санітарної очистки та прибирання населених пунктів (за чергами і окремими варіантами), а також основних витрат на будівництво споруд для поводження з побутовими відходами, транспортування та знешкодження твердих і рідких відходів, придбання сміттєзбиральних, прибиральних та допоміжних машин, механізмів та інвентарю. Розрахунок капітальних вкладень необхідно виконати відповідно до ДБН Д.1.1-1(у формі зведення витрат). Витрати на придбання машин, механізмів, обладнання й інвентарю приймаються за цінами відповідних прейскурантів і договірних цін.

Розраховують річні експлуатаційні витрати на поводження з відходами і прибирання територій населених пунктів за варіантами для кожної черги окремо; визначають чисельність обслуговуючого персоналу, собівартість операцій з поводження з відходами. Встановлюють основні якісні та кількісні показники схеми очистки та прибирання, що характеризують проектні пропозиції.