Трубооброблюючі цехи

2.2.50. Приміщення трубооброблюючих цехів проектуються за вимогами ТНТП 09-92 "Цехи по ремонту трубопроводів, санітарно-технічних влаштувань і теплоенергетичного обладнання" (30).

На ділянках холодної обробки труб при гідравлічних випробуваннях робочі місця не повинні проектуватися навпроти заглушок, пробок, фланцевих з'єднань і швів.

2.2.51. Ділянки обробки пластмасових труб, лудильно-заливних робіт розміщувати в окремих приміщеннях біля зовнішніх стін будинку.

Цех металопокриття

2.2.52. Цехи металопокриття проектуються за вимогами ДСТ 12.3.008-75 "Виробництво покрить металевих і неметалевих неорганічних. Загальні вимоги безпеки" (31), ТНТП 06-92 "Цехи металопокриття" (32) повинні розташовуватися, як правило, в одноповерхових будинках. Допускається також розташування виробничих приміщень на перших поверхах багатоповерхових будинків за умови відокремлення цього приміщення від інших глухою стіною.

2.2.53. При розташуванні цеху металопокриття у багатопролітному корпусі,останній, за можливістю, слід розташовувати біля зовнішньої стіни (у крайніх прольотах) для створення умов природного провітрювання відповідно з вимогами "Правил техніки безпеки і виробничої санітарії при нанесенні металопокрить" (33).

2.2.54. Зберігання хімічних речовин слід передбачати у спеціально обладнаних приміщеннях (коморах) окремо за групами в залежності від їх властивостей до хімічного впливу одна на одну.

2.2.55. Ділянки гарячого металевого покриття й полірувальні ділянки повинні розташовуватись в ізольованих окремих приміщеннях.

2.2.56. На ділянці хімічного очищення труб і деталей ширина проходів між повздовжніми рядами ванн і стіною та між торцями ванн і стіною повинна бути не меншою 2 м. Припустиме місцеве звуження відстані між ваннами й колонами будинку та стояками естакад, що несуть шино- або матеріалопроводи, ця відстань повинна бути не менше 1,5 м за умови обов'язкового покриття колон, стояків у проході до висоти 2,5 м ізоляційними матеріалами.

Ширина проїздів у виробничих приміщеннях повинна забезпечувати вільний прохід шириною не менше 0,7 м.

2.2.57. Висота ванн від рівня підлоги робочої площадки, згідно ДСТ 12.3.008-75 (31) повина бути у межах 0,85-1 м.

2.2.58. Усі органи керування на робочих місцях слід розташовувати на висоті 1-1,6 м від рівня підлоги при обслуговуванні стоячи.

2.2.59. Ванни гарячого оцинковування розташовані на рівні підлоги (настилу робочої площадки) повинні мати по всьому периметрі огородження висотою не менше 1 м. Робоча площадка по периметру ванни повинна мати металевий настил і обшивку огородження висотою 0,15 м.

2.2.60. При проектуванні ділянок гарячого оцинковування необхідно керуватися вимогами ГСТ 5.9039-71 "Покриття захисне цинкове сталевих суднових трубопроводів" (34).

2.2.61. Ділянка ремонту гребних гвинтів повинна розташовуватися в окремому приміщенні.

2.2.62. Такелажна дільниця повинна розташовуватися в окремому приміщенні.

2.2.63. На ділянці захисного покриття валопроводів проведення робіт з епоксидними смолами, включаючи виготовлення клеїв, шпатльовок, лакофарбних і інших матеріалів на основі епоксидної смоли, а також нанесення їх на вироби повинні провадитися за вимогами "Санітарних правил при виробництві і використанні епоксидних смол та материалів на їх основі" (71) повинні провадитися в ізольованих приміщеннях. У випадках непостійного вживання епоксидних смол у невеликих кількостях (до 2 кг) припустиме проведення названих робіт у загальному приміщенні на спеціально визначених робочих місцях, що мають витягову вентиляцію, при працюючій у приміщенні загальній вентиляції.

2.2.64. У місцях, де проектується зважування, дозування і завантаження матеріалів, що входять у склад компаунду, слід передбачити місцеву витягову вентиляцію.

2.2.65. У приміщеннях, де використовуються компаунди, повинна бути підведена холодна і гаряча вода.

2.2.66. На ділянці ремонту інструменту для докових малярних робіт ремонт контрольно-вимірювальних приладів повинен провадитися у спеціалізованих майстернях.

2.2.67. Приміщення, де провадяться випробовування інструменту необхідно відокремити від суміжних приміщень перегородкою.

Деревообробні цехи

2.2.68. Проектування деревообробних цехів повинно здійснюватися за вимогами ДСТ 12.3.042-88 "Деревообробне виробництво. Загальні вимоги безпеки" (35), ТНТП 13-92 "Деревообробні цехи" (36).

Оздоблювальну дільницю при розташуванні у загальних виробничих корпусах слід розташовувати:

- в одноповерхових будинках - під зовнішньою стіною з віконними прорізами, горішним ліхтарем або покриттям, що легко скидається;

- у багатоповерхових будинках - на верхніх поверхах;

Розташування оздоблювальних дільниць у підвальних або цокольних приміщеннях не припустиме.

2.2.69. Оздоблювальні дільниці та їх комори з лакофарбувальними матеріалами повинні бути відокремлені від інших виробничих дільниць та один від одного протипожежними стінами.

2.2.70. На клеєвиготовлювальній ділянці клей повинен виготовлятися в ізольованому приміщенні, обладнаному витяговими пристроями типу витягових шаф, із подачею зовнішнього повітря до робочої зони.

2.2.71. На дільниці просочування деревини антисептиком, відходи, що отримані при асептуванні, підлягають усуненню до спеціально збудованих ізоляторів (окремо для рідинних і твердих).

2.2.72. Приміщення на ділянці просичування деревини антисептиками повинні бути забезпечені умивальниками із гарячою та холодною водою.

2.2.73. На парусино-вибійній дільниці роботи ручної та машинної вищіпки й висічки мочали, морських трав та інших набивних матеріалів, а також розбирання старих матеріалів, канап та іншої суднової меблі повинні провадитися в окремому приміщенні.

Термічні цехи

2.2.74. Термічні цехи слід проектувати відповідно за вимогами ДСТ 12.3.004-75 "Термічна обробка металів.Загальні вимоги безпеки (37) і ТНТП 17-92 "Термічні цехи, ділянки" (38).

Термічні цехи, як правило, повинні розташовуватися в одноповерхових будинках висотою не менше 8 м. Для окремих термічних дільниць, а також у випадку розташування агрегатів термічної обробки у потоці за узгодженням із органами санепідслужби припустиме зменьшення висоти приміщень.

2.2.75. Термічні дільниці у багатоповерхових будинках треба розташовувати тільки на останньому поверсі. Якщо за умовами технологічного процесу термічні ділянки розташовуються на інших поверхах багатоповерхових будинків,то необхідно передбачати теплоізоляцію перекриття, щоб зменшити надходження тепла на вищий поверх.

2.2.76. Пічний проліт, а також відділення й дільниці із значним тепло- і газовиділенням від технологічного устаткування й тепловиділенням від нагрітих предметів необхідно розташовувати найбільш подовженим боком уздовж зовнішніх стін будинку.

2.2.77. Не менш як 60% зовнішнього периметру будинку термічного цеху повинно бути вільним від побутових і допоміжних прибудов, відділених глухими стінами або перегородками від виробничих приміщень.

2.2.78. Розташування прибудов і відстані між ними повинні забезпечувати можливість влаштування прорізів для природного проходження повітря у приміщення цеху.

2.2.79. Ширина проїзду у термічному цеху повинна бути не менше 2 м при однобічному русі транспорту та 4 м - при двобічному.

2.2.80. Нагрівальні печі і гартувальні преси слід розташовувати так, щоб робітники, що їх обслуговують, не піддавалися дії променистого тепла одночасно від завантажувальних вікон двох і більше нагрівальних печей. Розташування нагрівальних печей повинне виключати необхідність переносу нагрітих виробів проходом або проїздом.

2.2.81. Гартувальні ванни заглиблені у підлогу повинні виступати над рівнем підлоги на висоту 1 м. У випадку меншої висоти вони повинні бути огороджені бар'єром висотою 0,8 м.

2.2.82. Приготування твердого карбюризатора і очистка від пилу відпрацьованого карбюризатора повинні провадитися в окремому ізольованому приміщенні.

2.2.83. Печі газової цементації повинні обладнуватися спеціальним пристроєм для відводу відпрацьованих газів та їх доспалення.

Доспалення відпрацьованих газів треба провадити під витяговим пристроєм над піччю, над виходом газів із відводної труби.

2.2.84. Установки струмів високої частоти треба розташовувати у спеціальному приміщенні.

Лабораторії

2.2.85. Хімічна, хімічно-технологічна, промислово-санітарна лабораторії ЦЗЛ повинні проектуватися відповідно за вимогами ТНТП 14-94 "Загальнозаводські лабораторії" (39), "Положення про санітарну лабораторію на промисловому підприємстві" (257) і розташовуватися в окремому приміщенні. У випадку розташування лабораторії у багатоповерховому будинку, дільниці випробовування палива і мастил слід розташовувати на останньому поверсі (під дахом).

2.2.86. Лабораторія випробовування пластмас повинна розташовуватися в окремому приміщенні.

2.2.87. Лабораторії рентгено- і гама-дефектоскопів за своїм улаштуванням повинні відповідати вимогам спеціальних правил техніки безпеки і захисту від рентгенівських променів, а також Правил охорони праці у промисловій гама-дефектоскопії, Правил облаштування й експлуатації рентгенівських кабінетів і апаратів з дефектоскопії (168,169,170).

2.2.88. Вимірювальна лабораторія повинна розташовуватися не вище 1 поверху. Приймальня й промивочна повинні розташовуватися в окремому приміщенні.

Склади

2.2.89. Складські приміщення СБЗ, СРЗ повинні відповідати вимогам БНіП 2.11.01-85 "Складські будинки і споруди загального призначення (40) і ТНТП 15-92 "Загальнозаводські склади" (41).

2.2.90. Ворота та інші пристрої, що відкриваються, повинні бути зроблені так, щоб запобігти проникненню щурів, а на складах, що опалюються, облаштовані тепловими завісами.

2.2.91. Застосування автонавантажувачів, що не оснащені нейтралізаторами вихлопних газів, у складах, які не обладнані примусовою вентиляцією, не допускається.

2.2.92. Проектування і обладнання складів матеріально-технічного постачання, виробничих складів та інших складських приміщень повинно здійснюватися у відповідності до вимог КД 31.31.15-88 (3) і ВБН А.2.2.ХХ-96 (4).

2.2.93. Розміщення складських приміщень у підвалах може бути припустиме за наявністю відповідного обгрунтування.

2.2.94. Допоміжні (у тому числі конторські) приміщення у складі, складських відсіках повинні бути відокремлені від складських приміщень пожежобезпечними конструкціями.

2.2.95. Склад лаків і фарб слід розташовувати в окремому одноповерховому будинку з віконними прорізами, горішнім ліхтарем або покриттям, що легко скидається.

2.2.96. За складами фарб доцільно блокувати відділення приготування фарби, фарбороздаточну, комору фарб і лабораторію. Ці приміщення повинні бути відокремлені від інших виробництв і один від одного протипожежними стінами і мати самостійні виходи назовні.

2.2.97. Необхідно передбачувати спеціально обладнані відкриті майданчики для розливу лакофарбних матеріалів у дрібну тару.

2.2.98. Допустиме спільне розташування складів для балонів із горючими газами, киснем та іншими продуктами розщеплення повітря в окремішному будинку. Приміщення складу повинне бути одноповерховим.

2.2.99. Склади балонів із ацетиленом дозволяється розташовувати під навісом.

2.2.100. У центральному і інструментальному складі дільниця зберігання і випробовування абразивних інструментів повинна розташовуватися в окремому приміщенні. Випробовувальні верстати повинні встановлюватися в ізольованому приміщенні. Відстань між сусідніми випробовувальними верстатами повинна бути не менше 1.5 м.

2.2.101. Відповідно з вимогами ДБН В.2.2.58.1-94 "Проектування складів нафти і нафтопродуктів з тиском насичених випарів не вище 93,3 кПа (42), БНіП 2.11.03-93 "Склади нафти і нафтопродуктів. Противопожежні норми" (43). Нафтопродукти у тарі можна зберігати у будинках, під навісами та на відкритих майданчиках. Будинки для зберігання нафтопродуктів у тарі повинні з'єднуватися з розливочними роздаточними, помповини, а також із іншими приміщеннями, що їх обслуговують.

2.2.102. Підлога у приміщеннях, де зберігаються нафтопродукти у тарі повинна мати нахил для стоку рідини до спеціальних приймальних ємкостей.

Перевантажувальні машини і механізми

2.2.103. Кабіни машиністів кранів повинні відповідати вимогам "Санітарних правил щодо влаштування, обладнання кабін машиністів кранів" № 1204-74 (44) та "Змін" до них № 1520-76 (45).

2.2.104. Кабіни перевантажувальної техніки, вантажних і спеціальних автомобілів повинні відповідати вимогам "Санітарних норм і правил по обмеженню вібрацій і шуму на робочих місцях тракторів, сільскогосподарських, меліоративних, будівельно-шляхових машин і вантажного транспорту" № 1102-73 (46), ДСТ 12.1.012-90 "Вібрація.Загальні вимоги безпеки" (47), "Санітарних норм і правил при роботі з машинами і обладнанням, створюючим локальну вібрацію, що передається на руки робітників" № 3041-84 (48) та "Санітарних норм вібрації робочих місць" № 3044-84 (49).

2.2.105. Кабіни перевантажувальної техніки повинні обладнуватися віброамортизуючими пристроями заізольованими від проникнення вихлопних газів, пилу та шуму, обладнані піддашками, які захищають від прямих сонячних променів і сліпучого світла прожекторів.

2.2.106. Кабіни поста управління перевантажувальних машин повинні бути теплоізольовані, застеклені, мати опалювальний прилад і механічну вентиляцію, що забезпечують мікроклімат у кабінах у межах нормативних вимог.

2.2.107. Температура підлоги та інших внутрішніх поверхонь кабіни у холодний період року повинна бути не більше як 3 град.С нижчою за температуру повітря у кабіні.

2.2.108. Конструкції та внутрішні габарити кабін перевантажувальної техніки повинні забезпечувати працюючим зручне положення на сидінні, вільне й зручне управління важелями й педалями; повний огляд ділянки робіт і робочих органів машини, надійний захіст від несприятливих метеорологічних умов, пилу, відпрацьованих газів та інших несприятливих факторів.

2.2.109. Сидіння у кабінах перевантажувальних машин повинне відповідати вимогам ДСТ 21809-76 "Система "людина-машина". Крісло людини-оператора.Загальні ергономічні вимоги" (50).