15.4. Витяжні вентиляційні установки виробничих дільниць та сушильного обладнання повинні мати вибухобезпечне виконання і експлуатуватись відповідно до Правил будови, виготовлення монтажу і безпечної експлуатації вибухозахищених вентиляторів, затверджених наказом Держнаглядохоронпраці України від 11.09.98 N 183 (ДНАОП 0.00-1.18-98).


15.5. Витяжні вентиляційні установки фарбувальних дільниць, дільниць нанесення герметиків, клеїв, компаундів та інших виробничих процесів, пов'язаних з виділенням шкідливих речовин, повинні мати звукову або світлову сигналізацію, яка сповіщає про несправність у роботі вентиляційних установок.


15.6. Вентиляційні установки фарбувальних камер повинні бути зблоковані з пристроями, які подають лакофарбовий матеріал або стиснене повітря до розпилювача.


15.7. Вироби із сушильних камер повинні надходити в спеціальне приміщення, ізольоване від усіх інших виробничих дільниць і призначене тільки для охолодження виробів. Це приміщення повинно бути обладнане припливно-витяжною вентиляцією, яка забезпечує граничнодопустимі концентрації шкідливих речовин у повітряному середовищі відповідно до ГОСТ 12.1.005-88.


15.8. До виконання робіт, пов'язаних з фарбуванням, допускаються працівники, які пройшли навчання на право виконання фарбувальних робіт відповідно до вимог пунктів 3.1-3.3 цих Правил. Ці працівники повинні забезпечуватись спецодягом, спецвзуттям, засобами захисту очей, спеціальними захисними кремами, респіраторами (типу РПГ-67 з патронами марки "А" або аналогічними) відповідно до нормативно-правових актів з охорони праці.


15.9. Місце виконання фарбувальних робіт повинно бути забезпечене пересувними вентиляційними установками у вибухобезпечному виконанні.


15.10. Увесь інструмент, тара для лакофарбових матеріалів та інші пристрої повинні бути виготовлені з матеріалів, що не дають іскри при ударі. Не дозволяється одночасне проведення фарбувальних робіт на зовнішніх та внутрішніх поверхнях виробу.


15.11. При виконанні фарбувальних робіт необхідно систематично проводити експрес-аналіз повітряного середовища на наявність вибухонебезпечних речовин. На робочих місцях повинні розміщуватися первинні засоби пожежогасіння.


15.12. При проведенні робіт із знежирення слід використовувати бавовняні серветки. Запасні серветки повинні лежати на заземленій поверхні.


15.13. Тиск стисненого повітря, що подається на фарбувальне обладнання, не повинен перевищувати величини, установленої технологічним процесом.


15.14. При попаданні на підлогу лакофарбових матеріалів чи розчинників слід прибрати їх за допомогою тирси або піску, а потім місце розливу протерти ганчіркою, змоченою розчинником Р-5 (для епоксидних емалей - етилцелозольвом) та вимити водою.


15.15. При виконанні технологічних процесів, пов'язаних з підготовкою виробу до фарбувальних робіт або герметизації, унаслідок яких виникає та накопичується заряд статичної електрики на обладнанні та людях, необхідно керуватися вимогами чинного законодавства.


15.16. Обладнання та вироби, здатні при виконанні технологічних операцій (промивання, протирання, знежирення тощо) накопичувати заряди статичної електрики, повинні бути заземлені. Для відведення зарядів статичної електрики, що накопичуються на людях, працівники повинні бути забезпечені електростатичним взуттям. Робочі площадки повинні бути заземлені, а підлоги цих площадок - електропровідними.


15.17. Гумові та інші шланги з діелектричних матеріалів, через які подається стиснене повітря на фарбувальне обладнання, повинні бути обвиті мідним дротом діаметром не менше 2 мм або мідним тросиком перетином не менше 4 мм з кроком 100-150 мм. Один кінець дроту або тросика з'єднується пайкою або під болт з металевими заземленими частинами повітропроводу, а другий - з наконечником шланга.

При використанні армованих шлангів їх обвивка не вимагається за умови обов'язкового з'єднання арматури із заземленим повітропроводом та металевим наконечником шланга.


15.18. Операції хімічної або механічної підготовки поверхні до нанесення покриття повинні бути максимально механізовані, а робочі місця знежирення поверхні обладнані місцевою витяжною вентиляцією.


15.19. Усі роботи, пов'язані з приготуванням композиції пінополіуретану (плавлення, розлив, розігрів, зважування, фільтрація, змішування компонентів), повинні виконуватися у витяжній шафі зі швидкістю вентиляції не менше 0,7 м/с.


15.20. Термошафа для отвердіння пінопласту повинна бути обладнана витяжною вентиляцією.


15.21. Усі роботи з продуктами пінополіуретану та композицій пінопласту повинні виконуватися у витяжній шафі. Працівники повинні бути забезпечені спецодягом, спецвзуттям та іншими засобами індивідуального захисту відповідно до нормативно-правових актів з охорони праці.

15.22. У разі попадання на шкірний покрив продуктів пінополіуретану та його композицій їх потрібно негайно прибрати ватним або марлевим тампоном, уражені місця промити спиртом, потім водою з милом і змастити пом'якшувальною маззю.


15.23. У разі розлиття продуктів пінополіуретану або його композицій у витяжній шафі необхідно засипати розлиті продукти тирсою або ретельно протерти ганчіркою чи ватою, змоченою в ацетоні, а потім залити 5-10% розчином аміаку. У разі розлиття продуктів поза межами витяжної шафи їх прибирання слід проводити у респіраторі марки Т або протигазі марки А.


15.24. Посудини з продуктами пінополіуретану дозволяється відкривати тільки у витяжній шафі безпосередньо перед зважуванням.


15.25. Технологічні процеси герметизації всередині відсіків (кесон-баки, центроплани, фюзеляжі) повинні проводитись, як правило, на дільницях герметизації.

В обґрунтованих випадках допускається їх виконання у цеху складання літальних апаратів, при цьому слід тимчасово виділити біля агрегату, що герметизується, вибухопожежонебезпечну зону. Цю зону необхідно обладнати додатковими засобами пожежогасіння, пересувними місцевими вентиляційними установками.

Вибухопожежонебезпечна зона повинна бути тимчасово огороджена.


15.26. Роботи з герметизації всередині відсіку повинні виконуватись не менш як двома працівниками, один з яких повинен перебувати усередині, інші - поза відсіком. Між ними повинен підтримуватись постійний зв'язок.


15.27. Під час проведення робіт усередині відсіку всі люки-лази, що є в цьому відсіку та у відсіках, що до них примикають, повинні бути відкриті.


15.28. Для зручності виходу з відсіку, а також для швидкої евакуації працівників при аварійній ситуації люки-лази в нижній панелі повинні бути вільні. У них не дозволяється встановлення пересувних вентиляційних пристроїв, шлангів подання повітря для автономного дихання, електрошнурів для переносних світильників тощо. Ці комунікації необхідно вводити у відсіки через сусідні люки-лази, які не передбачені для евакуації.


15.29. При проведенні операцій з використанням рідин, що мають діелектричні властивості (знежирювання поверхні деталей бензином тощо), у ці рідини слід додавати антиелектростатичні присадки відповідно до вимог Правил захисту від статичної електрики, затверджених наказом Держнаглядохоронпраці України від 22.04.97 N 103 (ДНАОП 0.00-1.29-97).


15.30. Перед входом у відсік або на стапель з працівника необхідно зняти заряд статичної електрики. Для цього слід улаштовувати зону заземлення або застосовувати інші аналогічні заходи.


15.31. Справність заземлення та виконання інших заходів, що дають змогу уникнути накопичення зарядів статичної електрики, слід щоденно контролювати. Результати перевірки повинні заноситися до спеціального журналу.


15.32. Об'єм тари для відходів та герметика, що містять розчинники, не повинен перевищувати 0,5 л; для розчинників та підшара - не більше 0,2 - 0,25 л.


15.33. При відключенні вентиляції роботи всередині відсіків повинні бути негайно припинені, а працівники з них - виведені.


15.34. Роботи можуть бути відновлені тільки після включення вентиляції та проведення аналізу повітряного середовища.


15.35. Для зняття заряду статичної електрики з працівників, які перебувають усередині відсіку, слід застосовувати антистатичні браслети, заземлені струмопровідні килимки тощо.


15.36. Операції з нанесення підшара або клею із використанням ручного пневматичного інструмента слід проводити в камері або ізольованому приміщенні, обладнаних місцевими витяжками з гідрофільтром або іншим пристроєм для прибирання аерозолей.

15.37. Нанесення рідкого клею на сотові заповнювачі за допомогою ролика слід проводити з використанням спеціальних пристроїв, виготовлених із матеріалу, що не дає іскри і не сприяє виникненню та накопиченню зарядів статичної електрики; ручка даного пристрою повинна бути виконана із струмонепровідних матеріалів. Заправлення пристроїв клеєм та нанесення клею необхідно проводити на столах, обладнаних місцевими витяжками.


15.38. При нанесенні пастоподібних клеїв повинні застосовуватись шпателі, виготовлені з матеріалів, що мають діелектричні властивості.


15.39. При знятті антиадгезійних шарів (поліетиленової плівки, ламінованого паперу) із плівкового клею повинні виконуватись такі вимоги безпеки:

- роботи необхідно виконувати на заземлених столах, обладнаних витяжками;

- перед початком виконання цих операцій працівники повинні знімати з себе заряд статичної електрики;

- ручний інструмент, що використовується, повинен бути виготовлений із струмонепровідного матеріалу;

- ручний інструмент повинен бути заземлений;

- під час проведення операції працівник повинен перебувати на ізолювальному струмонепровідному покритті (підлога, килимок тощо);

- працювати слід у гумових рукавицях.


16. Вимоги безпеки під час роботи зі зрідженими газами


16.1. Роботи зі зрідженими газами повинні проводитись у чистому спецодязі та захисних окулярах, але без рукавиць для уникнення їх спалаху.


16.2. Скляні посудини Дюара та інші кварцові посудини із подвійними стінами, що призначені для зріджених газів, повинні бути розташовані в захисному футлярі в чистому та сухому вигляді. Простір між стінками посудини та футляром заповнюється обпеченим азбестом. Не дозволяється застосовувати з цією метою вату, повсть та інші горючі матеріали.


16.3. Наливати зріджені гази (повітря, кисень, азот) у посудину Дюара слід тільки через металеву лійку, яка не повинна торкатися стінок посудини. Трубка лійки повинна бути довша за горловину посудини.


16.4. Посудини Дюара необхідно зберігати від різких поштовхів та ударів для унеможливлювання виплеску зріджених газів.


16.5. Не дозволяється використання посудин Дюара як тару для інших рідин та протирати внутрішню поверхню горловини посудини обтиральними матеріалами.


16.6. Посудини Дюара зі зрідженими газами повинні бути постійно закриті ковпачками, які легко пропускають газ, що випаровується із посудини, для унеможливлювання попадання у горловину посудини органічних та інших речовин, здатних викликати вибух.

Під час попадання вологи в горловину посудини можливе закупорювання горловини льодом, що утворився, та подальший розрив посудини.


16.7. Не дозволяється зберігати посудини Дюара зі зрідженими газами біля радіаторів і нагрівальних приладів та використовувати несправні посудини Дюара (значне випаровування, поява інею на кожусі, механічні ушкодження).


16.8. Посудини зі зрідженими газами повинні мати яскраву етикетку з написом відповідного газу.





16.9. Злив та перенесення зріджених газів у посудинах Дюара ємністю вище 5 л дозволяється тільки двома працівниками.


Начальник управління організації

державного нагляду за промисловою

безпекою на виробництвах

і об'єктах підвищеної небезпеки Ю.М.Герасименко



Додаток 1

до пункту 3.9

Правил охорони праці

у цехах кінцевого складання

літальних апаратів



ПЕРЕЛІК

робіт з підвищеною небезпекою, на які перед

їх виконанням оформлюється наряд-допуск



1. Роботи з проведення пневматичних та гідравлічних випробувань виробів, що працюють під тиском понад 0,07 МПа, якщо випробування проводяться не в спеціально обладнаних з цією метою приміщеннях або камерах.


2. Отримання, транспортування всередині цеху твердого та рідкого палива, а також інших токсичних речовин, що використовуються у системах літальних апаратів.


3. Роботи з отримання та транспортування посудин із стисненими газами.


Начальник управління організації

державного нагляду за промисловою

безпекою на виробництвах

і об'єктах підвищеної небезпеки Ю.М.Герасименко



Додаток 2

до пункту 3.9

Правил охорони праці

у цехах кінцевого складання

літальних апаратів



НАРЯД-ДОПУСК N_____

на виконання робіт підвищеної небезпеки

___________________________________

(найменування підприємства)



Відповідальному виконавцю робіт _____________________________

(професія,

__________________________________________________________________

прізвище, ім'я та по батькові)


доручається з бригадою у складі _______________ осіб, перелічених

на звороті, виконати такі роботи:


Місце роботи: ____________________________________________________


Зміст, характеристика та обсяг роботи; перелік інструментів,

приладів та пристроїв ____________________________________________

__________________________________________________________________

__________________________________________________________________


При підготовці і виконанні робіт забезпечити заходи безпеки:

__________________________________________________________________

__________________________________________________________________