10.1.3. Серед посудин, що експлуатуються на підприємстві, реєстрації в ЕТЦ не підлягають:

посудини холодильних установок і холодильних блоків у складі технологіч-них установок;

бочки для перевезення зріджених газів, балони місткістю до 100 л включно, які встановлені стаціонарно, а також які призначені для транспортування і (або) зберігання стиснених, зріджених і розчинених газів;

посудини для зберігання або транспортування зріджених газів, рідин і сипких матеріалів, що перебувають під тиском періодично під час їх спорожнення;

пневмогідроприводи механізмів керування запірної арматурои.

10.1.4. Реєстрація посудини проводиться на підставі письмової заяви власника посудини.

Для реєстрації повинні бути представлені:

паспорт посудини встановленої форми;

посвідчення про якість монтажу;

схема включення посудини із зазначенням джерела тиску, параметрів її робочого середовища, арматури, контрольно-вимірювальних приладів, засобів автоматичного керування, запобіжних і блокувальних пристроїв. Схема повинна бути затверджена власником посудини;

паспорт запобіжного клапана з розрахунком його пропускної здатності.

10.1.5. При перестановці посудини на нове місце або передачі посудини іншому власнику, а також при внесенні змін у схему її включення посудина до пуску в роботу повинна бути перереєстрована в органах ЕТЦ.

10.1.6. Посудини, на які поширюються Правила будови та безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском, повинні підлягати технічному опос-відченню до пуску в роботу, періодично в процесі експлуатації і за необхідних випадків - позачерговому.

Технічні опосвідчення проводяться експертами ЕТЦ. Періодичне технічне опосвідчення допускається проводити фахівцями організацій, підприємств, установ, які мають дозвіл Держнаглядохоронпраці, отриманий у встановленому порядку.

10.1.7. Позачергове опосвідчення посудин, що знаходяться в експлуатації, повинно проводитися в таких випадках:

якщо посудина не експлуатувалась понад 12 місяців;

якщо посудина була демонтована і установлена на новому місці;

якщо проводилось виправлення випинів або вм`ятин, а також реконструкція або ремонт посудини із застосуванням зварювання чи паяння елементів, що працюють під тиском;

перед накладанням захисного покриття на стінки посудини;

після відпрацювання розрахункового строку служби посудини, встановленого проектом, документацією підприємства-виготовлювача або іншою нормативною документацією;

після аварії посудини або елементів, що працюють під тиском, якщо за обсягом відбудовних робіт потребується таке опосвідчення;

за вимогою інспектора Держнаглядохоронпраці або відповідального з наг-ляду за технічним станом і експлуатацією посудини.

10.1.8. Первинне технічне опосвідчення заново установлених посудин проводиться експертом ЕТЦ після їх монтажу і реєстрації.

10.1.9. Технічне опосвідчення як зареєстрованих, так і тих посудин, цистерн, бочок і балонів, які не підлягають реєстрації, крім того, повинно проводитися у встановлені Правилами будови та безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском, строки самостійно на підприємстві - відповідальним по нагляду за технічним станом та експлуатацією посудин.

За погодженням з ЕТЦ технічне опосвідчення посудин може бути проведене до їх реєстрації.

10.1.10. Результати технічного опосвідчення повинні записуватись у паспорт посудини особою, яка проводила опосвідчення, із зазначенням дозволених пара-метрів експлуатації посудини і строків наступних опосвідчень.

10.1.11. День проведення технічного опосвідчення посудини встановлює адміністрація підприємства з попереднім погодженням з експертом ЕТЦ або фахів-цем організації, підприємства, установи, які мають дозвіл Держнаглядохоронпраці, отриманий у встановленому порядку.

Посудина повинна бути зупинена не пізніше строку опосвідчення, заз-наченого в її паспорті.

Власник посудини не пізніше ніж за 5 днів зобов`язаний повідомити експерта ЕТЦ про наступне опосвідчення посудини.

10.1.12. Пуск в експлуатацію посудин, що підлягають реєстрації в ЕТЦ, проводиться за наказом керівника (власника) підприємства, виданим за результатами технічного опосвідчення і проведеного експертом ЕТЦ обстеження готовності посудини до експлуатації і відповідності обслуговування, нагляду і установки вимогам Правил будови та безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском, і проекту.

10.1.13. Дозвіл на введення в експлуатацію посудини, що не підлягає реєст-рації в ЕТЦ, видається особою, призначеною наказом по підприємству для здій-снення нагляду за технічним станом і експлуатацією посудин і записується в її паспорті.

10.1.14. На кожній посудині після видачі дозволу на її експлуатацію треба нанести фарбою на помітному місці або на спеціальній табличці форматом не менше 200 мм х 150 мм:

реєстраційний номер;

дозволений тиск;

число, місяць і рік наступного внутрішнього та зовнішнього огляду, гідравлічного випробування.

10.1.15. Власник зобов`язаний забезпечити утримання посудин у справному стані і безпечні умови їх роботи.

З цією метою необхідно:

призначити наказом із числа інженерно-технічних працівників, які пройшли перевірку знань, відповідальних за справний стан і безпечну дію посудин, а також відповідальних з нагляду за технічним станом і експлуатацією посудин;

призначити необхідну кількість осіб обслуговуючого персоналу, на який покладаються обов`язки по обслуговуванню посудин, а також установити такий порядок, за яким персонал має вести ретельне спостереження за роботою обладнання шляхом його огляду, перевірки дії арматури, КВП, запобіжних і блокувальних пристроїв та підтримки посудин у справному стані;

забезпечити проведення технічних опосвідчень, діагностики у встановлені строки;

забезпечити порядок та періодичність перевірки знань керівними і інженерно-технічними працівниками Правил;

організувати періодичну перевірку знань персоналом інструкцій з режиму роботи і безпечного обслуговування посудин;

забезпечити інженерно-технічних працівників Правилами і керівними вказівками з безпечної експлуатації посудин, а обслуговуючий персонал - інструкціями.

10.1.16. Періодична перевірка знань персоналу, який обслуговує посудини, повинна проводитись не рідше одного разу в 12 місяців.

10.1.17. Допуск персоналу до самостійного обслуговування посудин оформ-ляється наказом по підприємству.

10.1.18. На підприємстві повинна бути розроблена і затверджена у вста-новленому порядку інструкція щодо режиму роботи і безпечного обслуговування посудин. Інструкція повинна знаходитись на робочих місцях та видаватись обслуговуючому персоналу під розпис.

10.1.19. Посудини повинні бути негайно зупинені у випадках:

якщо тиск у посудині піднявся вище дозволеного та не знижується, не дивлячись на вжиті персоналом заходи;

при виявленні несправності пристроїв, що запобігають підвищенню тиску;

при виявленні в посудині і її елементах, що працюють під тиском, нещільностей, випинів, розриву прокладок;

при несправності манометра і неможливості визначити тиск по інших приладах;

при зниженні рівня рідини нижче допустимого в посудинах з вогневим обіг-рівом;

при виході з ладу всіх покажчиків рівня рідини;

при несправності запобіжних блокувальних пристроїв;

при виникненні пожежі, яка безпосередньо загрожує посудині, що знаходиться під тиском.

10.2. Вимоги до балонів для стиснених, зріджених і розчинених газів


10.2.1. Експлуатація, транспортування і складування балонів із стисненими, зрідженими і розчиненими газами (киснем, аміаком, діоксидом вуглецю, сірчистим ангідридом, пропан-бутаном тощо) повинні відповідати вимогам Правил будови та безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском.

10.2.2. Зовнішня поверхня балонів повинна бути пофарбована у відповідний колір.

10.2.3. Балони повинні мати вентилі, щільно вкручені в отвори горловини або у витратно-наповнювальні штуцери у спеціальних балонів, що не мають горловини.

10.2.4. Кожний вентиль балонів для вибухонебезпечних горючих речовин, шкідливих речовин 1 і 2-го класів небезпеки за ГОСТ 12.1.007-76* повинен бути забезпечений заглушкою, яка накручується на боковий штуцер.

10.2.5. Вентилі в балонах для кисню повинні вкручуватись із застосуванням ущільнювальних матеріалів, загоряння яких у середовищі кисню виключається.

10.2.6. При експлуатації балонів забороняється повністю виробляти газ, який в них знаходиться. Залишковий тиск газу в балоні повинен бути не менше 0,05 МПа (0,5 кгс/см2).

10.2.7. Балони з газами можуть зберігатись як у спеціальних приміщеннях, так і на відкритій площадці, захищеній від атмосферних опадів і сонячних променів.

Не дозволяється зберігання в одному приміщенні балонів з киснем і горючими газами, сумісне зберігання в одному штабелі порожніх і наповнених балонів, а також балонів з різними газами.

10.2.8. Балони з газом, які встановлюються в приміщеннях, повинні знаходитись на відстані не меншій ніж 1 м від радіаторів опалення та інших опалювальних приладів і печей і не меншій ніж 5 м від джерел тепла з відкритим вогнем.

10.2.9. Наповнені балони з насадженими на них башмаками повинні збе-рігатися у вертикальному положенні. Для запобігання падіння балони треба встановлювати в спеціально обладнані гнізда, клітки або огороджувати бар`єром.

10.2.10. Балони, які не мають башмаків, можуть зберігатись у горизонтально-му положенні на дерев`яних рамах або стелажах. Під час зберігання на відкритих площадках дозволяється укладати балони з башмаками в штабелі з прокладками з вірьовки, дерев`яного брусся або гуми між горизонтальними рядами.

При укладанні балонів у штабелі висота останніх не повинна перевищувати 1,5 м.

10.2.11. У складах для зберігання балонів, наповнених газами, повинні бути вивішені інструкції, правила і плакати з поводження з балонами, що знаходяться на складі.

10.2.12. Переміщення балонів слід проводити на спеціально пристосованих для цього візках або за допомогою інших пристроїв.

10.2.13. Перевезення наповнених газами балонів має здійснюватися на ресорному транспорті або на автокарах у горизонтальному положенні обов`язково з прокладками між балонами (дерев`яні брусся з вирізаними гніздами для балонів чи вірьовочні або гумові кільця товщиною не менш ніж 25 мм - по два кільця на балон).

Усі балони під час перевезення і складування треба укладати вентилями в один бік.

Дозволяється перевезення балонів у спеціальних контейнерах, а також без контейнерів у вертикальному положенні обов`язково з прокладками між ними і загорожою від можливого падіння.

Допускається перенесення балонів вручну при наявності пристосувань, що забезпечують повну безпеку (носилок, брезентових корсет з повстяною прок-ладкою, ремнів для кріплення тощо). Не допускається перенесення балонів на руках і на плечах.

10.2.14. Транспортування і зберігання балонів мають здійснюватись з накрученими ковпаками.

Транспортування балонів для вуглеводних газів здійснюється відповідно до Правил безпеки в газовому господарстві.

10.2.15. Під час переміщення балонів не дозволяється братися за вентилі, ски-дати і ударяти їх один об другий, працювати в промаслених чи забруднених мас-лом рукавицях. З`єднання навіть незначної кількості масла (жиру) з киснем може викликати вибух.

10.2.16. При виявленні пошкоджень балонів або виділенні з них газів необ-хідно:

балони з негорючими і неотруйними газами віддалити в сторону і покласти на землю;

балони з горючими газами віддалити на відстань не менше 100 м від житлових і виробничих будівель, ретельно усунувши при цьому можливість спалаху газів від іскри або інших джерел вогню, а потім установити спостереження за виходом з балонів газів до повного припинення шипіння або відсутності запаху;

балони з отруйними газами віддалити від житлових і виробничих будівель на відстань не менше 100 м і опустити вентилем вниз (балони з аміаком - у бочку з водою, з хлором - у бочку з вапняним розчином).

10.2.17 Особи, які допущені до знешкоджування балонів з горючими і отруйними газами, повинні бути забезпечені спецодягом і фільтруючим протигазом марки А.

Роботи по усуненню витіків хлору повинні проводитись у шлангових протигазах ПШ-1, ізолюючих протигазах КІП-6 або КІП-7.

10.2.18 При відправленні несправних балонів, наповнених аміаком, на завод-наповнювач на балонах повинен бути зроблений попереджувальний напис ”Несправний, з аміаком” і повідомлення в супроводжувальному листі про несправ-ність балонів і про наявність у них аміаку.


10.3. Холодильні установки

10.3.1. Прийняття в експлуатацію вперше змонтованої або реконструйованої холодильної установки повинно проводитись у відповідності з ДБН А 3.1.3-94, СНиП 3.05.05-84 та Правилами будови і безпечної експлуатації аміачних холоди-льних установок.

10.3.2. На кожному підприємстві наказом керівника повинна бути призначена особа, відповідальна за справний стан, правильну і безпечну експлуатацію холодильних машин і установок.

10.3.3. Технічне опосвідчення апаратів (посудин) холодильних установок повинно проводитись у відповідності з вимогами Правил будови та безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском, особою, яка здіснює на підприємстві нагляд за посудинами, у присутності особи, відповідальної за справний стан і без-печну експлуатацію холодильних машин і установок.

Зовнішній і внутрішній огляд повинен проводитись не рідше одного разу в 2 роки, гідравлічне (пневматичне) випробування на міцність - не рідше одного разу в 8 років.

10.3.4. На підприємстві повинні бути розроблені і затверджені керівником ін-струкції з:

будови і безпечної експлуатації аміачних холодильних установок;

експлуатації холодильної системи (охолодних пристроїв);

обслуговування контрольно-вимірювальних приладів і автоматики;

пожежної безпеки;