Б.63 Струм витоку – струм, який стікає із струмоведучих частин у землю або інші провідні частини, коли електричні пошкодження відсутні.

Б.64 Струм замикання на землю – струм, який зумовлений даним замиканням на землю.

Б.65 Захисний пристрій – апарат (автоматичний вимикач, запобіжник, пристрій захисного вимикання, що керується диференційним струмом), який здійснює захисне автоматичне вимикання живлення.

Б.66 Пристрій захисту від надструму – апарат (автоматичний вимикач, запобіжник), який у разі дотримання визначених умов експлуатації повинен здійснити автоматичне розмикання електричного кола у випадку протікання через цей апарат надструму, величина якого досягає заданого значення.

Б.67 Пристрій захисного вимикання, що керується диференційним струмом (ПЗВ) – апарат (або сукупність елементів), який у разі дотримання визначених умов експлуатації повинен здійснити автоматичне розмикання електричного кола у випадку, коли величина диференційного струму досягає заданого значення.

Б.68 Номінальний вимикаючий диференційний струм ПЗВ – зазначена виготовлювачем ПЗВ найменша величина диференційного струму, яка гарантовано викликає спрацювання (розмикання контактів) пристрою захисного вимикання у разі дотримання визначених умов експлуатації.

Б.69 Номінальний невимикаючий диференційний струм ПЗВ – зазначена виготовлювачем ПЗВ найбільша величина диференційного струму, яка гарантовано не викликає спрацювання (розмикання контактів) пристрою захисного вимикання у разі дотримання визначених умов експлуатації.

Б.70 Огорожа (захисна) – частина, яка призначена для запобігання прямому дотику з боку можливого доступу до струмоведучих частин електрообладнання.

Б.71 Оболонка (захисна) – частина, яка оточує струмоведучі частини електрообладнання для запобігання доступу до них з усіх боків.

Б.72 Бар'єр (захисний) – частина, яка запобігає здійсненню ненавмисного прямого дотику, але не може запобігти такому дотику у разі навмисних дій.

Б.73 Просте електричне відокремлення кіл – відокремлення одного електричного кола від інших кіл за допомогою лише основної ізоляції.

Б.74 Захисне електричне відокремлення кіл – відокремлення одного електричного кола від інших кіл за допомогою подвійної чи посиленої ізоляції або основної ізоляції і захисного екранування.

Б.75 Захисний екран – провідна частина (екран), що використовується для відокремлення електричного кола або його елементів від струмоведучих частин, які за певних умов можуть бути небезпечними.

Б.76 Захисне екранування – відокремлення електричного кола або його елементів від струмоведучих частин, які за певних умов можуть бути небезпечними, за допомогою захисного екрану, який приєднується до основної системи зрівнювання потенціалів.

Б.77 Розділовий трансформатор – трансформатор, первинна обмотка якого відокремлена від вторинних обмоток шляхом захисного електричного відокремлення кіл.

Б.78 Безпечний розділовий трансформатор – розділовий трансформатор, який призначений для живлення електричних кіл наднизької напруги.

Б.79 Зона досяжності – зона доступного дотику, що являє собою простір, який утворює поверхня, на якій може знаходитися людина, і умовна межа, імовірність досяжності якої людиною шляхом простягання рук в будь-якому напрямку без використання додаткових засобів вважається дуже малою.

Розміри зони досяжності наведені в даних Нормах.

Б.80 Кваліфікований персонал (електротехнічний) – особи, які мають відповідну освіту і досвід, що дозволяє їм оцінювати ризики і уникати небезпечних ситуацій, які може створювати електрика.

Б.81 Сухе приміщення – приміщення, в якому відносна вологість повітря не перевищує 60 %.

ДОДАТОК В

(довідковий)

Інформація про відповідність ДБН стандартам Міжнародної електротехнічної комісії (ІЕС)

Державні будівельні норми відповідають таким стандартам Міжнародної електротехнічної комісії:

  • ІЕС 60364-3:1993, Electrical installations of buildings – Part 3: Assessment of general characteristics (Електроустановки будинків. Частина 3. Оцінка загальних характеристик) у частині вимог, що наведені в пункті 312.2 стандарту;

  • ІЕС 60364-4-41:2001, Electrical installations of buildings – Part 4-41: Protection for safety – Protection against electric shock (Електроустановки будинків. Частина 4-41. Захисні заходи безпеки. Захист від ураження електричним струмом) у частині вимог, що наведені в розділах 410-413 стандарту, з урахуванням доповнень, уточнень і змін, які подані в проекті п'ятого видання (2004 р.) цього ж міжнародного стандарту;

  • ІЕС 60364-4-44; 2003, Electrical installations of buildings – Part 4-44: Protection for safety – Protection against voltage disturbances and electromagnetic disturbances (Електроустановки будинків. Частина 4-44. Захисні заходи безпеки. Захист від неприйнятних напруг та електромагнітних завад) у частині вимог, що наведені в розділі 442, крім пункту 442.3.2;

  • ІЕС 60364-5-54; 2002, Electrical installations of buildings – Part 5-54: Selection and erection of electrical equipment – Earthing arrangements, protective conductors and protective bonding conductors (Електроустановки будинків. Частина 5-54. Вибір і монтаж обладнання. Заземлювальні пристрої, захисні провідники та захисні зрівнювальні провідники) у частині вимог, що наведені в розділах 541-544, крім пунктів 542.2.1, 542.3.1, 543.1.1, 543.1.2.

Ступінь відповідності – нееквівалентний (NEQ).

ДОДАТОК Г

(обов'язковий)

ТИПИ СИСТЕМ ЗАХИСНОГО ЗАЗЕМЛЕННЯ

У електроустановках низької напруги згідно з ГОСТ 30331.2 застосовуються системи захисного заземлення типів TN, ТГ і IT, основні характерні особливості виконання яких наведені в Г.1-Г.5 та ілюстровані на рисунках Г.1-Г.5.

В одній електричній мережі, наприклад, промислового підприємства, можуть бути застосовані кілька із зазначених типів систем захисного заземлення.

Г.1 Система захисного заземлення типу TN (система TN) – система заземлення, у разі застосування якої всі відкриті провідні частини електроустановок споживачів електроенергії за допомогою захисних провідників приєднуються до заземленої точки струмоведучих частин мережі (нейтральної або середньої точки джерела живлення або точки лінійного провідника – див. також 2.4.1.11).

Залежно від улаштування нейтрального (середнього) і захисного провідників система TN в свою чергу поділяється на три різновиди (типи):

  • систему TN-C, в якій функції нейтрального (середнього) провідника і захисного провідника в усіх частинах системи виконує один провідник;

  • систему TN-S, в якій функції захисного провідника і нейтрального (середнього) провідника (у разі його наявності) в усіх частинах системи виконуються різними провідниками;

  • систему TN-C-S, в якій система TN-C застосовується не в усіх частинах системи захисного заземлення, а тільки в тій її частині, що починається від джерела живлення.

Схеми, які ілюструють виконання систем TN-C, TN-S і TN-C-S, наведені відповідно на рисунках Г.1, Г.2 і Г.3.

Г.2 Система захисного заземлення типу ТТ (система ТТ) – система заземлення, у разі застосування якої заземлюється одна точка струмоведучих частин мережі (нейтральна або середня точка джерела живлення або точка лінійного провідника), а всі відкриті провідні частини електроустановок споживачів електроенергії приєднуються до одного або декількох заземлювальних пристроїв, заземлювачі яких є електричне незалежними від заземлювача заземлювального пристрою струмоведучих частин мережі (див. також 2.4.1.17).

Схеми, які ілюструють виконання системи ТТ, наведені на рисунку Г.4.

Г.3 Система захисного заземлення типу IT (система IT) – система заземлення, у разі застосування якої всі точки струмоведучих частин мережі ізольовані від землі або одна з них (нейтральна або середня точка джерела живлення, штучна нейтральна точка джерела живлення, точка лінійного провідника) з'єднана із землею через достатньо великий опір, а всі відкриті провідні частини електроустановок споживачів електроенергії заземлені (див. також 2.4.1.22).

Схеми, які ілюструють виконання системи IT, наведені на рисунку Г.5.

Г.4 Перша літера в позначенні системи захисного заземлення визначає характер заземлення струмоведучих частин мережі:

Т – безпосереднє приєднання однієї точки струмоведучих частин до землі (див. Г.1 і Г.2);

I – всі струмоведучі частини ізольовані від землі або одна точка струмоведучих частин заземлена через великий опір (див. Г.3).

Друга літера визначає характер заземлення відкритих провідних частин електроустановок споживачів електроенергії:

N – безпосередній зв'язок відкритих провідних частин із заземленою точкою струмоведучих частин мережі (див. Г.1);

Т – безпосередній зв'язок відкритих провідних частин із землею незалежно від характеру зв'язку струмоведучих частин мережі з землею (див. Г.2 і Г.3).

Подальші літери в позначенні системи TN, якщо вони є, характеризують улаштування нейтрального (середнього) і захисного провідників (див. Г.1):

S – виконання функцій захисного провідника здійснюється одним провідником, а нейтрального (середнього) провідника (якщо він є) – іншим провідником;

С – виконання функцій нейтрального (середнього) і захисного провідників здійснюється одним провідником.

Застосовуються також такі графічні та літерні позначення провідників:

 – нейтральний або середній провідник (відповідно N або М);

 – захисний провідник (РЕ);

 – провідник, який виконує функції нейтрального (середнього) і захисного провідників(РЕК);

L1, L2, L3 – лінійні провідники в мережі змінного струму; L+, L- – лінійні провідники в мережі постійного струму.

Примітка. Провідник, який виконує функції середнього і захисного провідників, може мати літерне позначення РЕМ.

Рішення про заземлення позитивного або негативного полюса джерела живлення в електроустановці постійного струму із системою TN або ТТ приймається на підставі аналізу конкретних умов роботи цієї електроустановки.

1 – заземлювальний пристрій; 2 – відкрита провідна частина
Рисунок Г.1 – Система TN-C: а – у мережах трифазного змінного струму;
б – у мережах постійного струму


1 – заземлювальний пристрій; 2 – відкрита провідна частина

Рисунок Г.2 – Система TN-S: а – у мережах трифазного змінного струму;
б – у мережах постійного струму

1 – заземлювальний пристрій; 2 – відкрита провідна частина

Рисунок Г.3 – Система TN-C-S: а – у мережах трифазного змінного струму;
б – у мережах постійного струму

1 – заземлювальний пристрій; 2 – відкрита провідна частина;

Рисунок Г.4 – Система ТТ:

а – у мережах трифазного змінного струму;

б – у мережах постійного струму

1 – заземлювальний пристрій; 2 – відкрита провідна частина; 3 – опір

Рисунок Г.5 – Система IT:

a – у мережах трифазного змінного струму з нерозподіленим нейтральним провідником;

б – у мережах трифазного змінного струму з розподіленим нейтральним провідником;

в – у мережах постійного струму


ДОДАТОК Д

(інформаційний)

ПРИКЛАДИ ЗАСТОСУВАННЯ ПРОВІДНИКІВ СИСТЕМИ ЗАХИСТУ ВІД УРАЖЕННЯ ЕЛЕКТРИЧНИМ СТРУМОМ

Рисунок Д.1 – Приклад застосування захисних провідників в електроустановці індивідуального житлового будинку (система TN)

Позначення на рисунку:

М – відкрита провідна частина; С1 – металева труба водопроводу; С2 – металева труба каналізації; С3 – металева труба газопостачання; С4 – система вентилювання і кондиціювання; С5 – система опалення; С6 – металеві труби в ванній кімнаті; С7 – стороння провідна частина, яка доступна одночасному дотику з відкритою провідною частиною; В –головна заземлювальна шина; Т – заземлювач (залізобетонний фундамент); 1 – захисний провідник для забезпечення автоматичного вимикання живлення; 2 – провідник основної системи зрівнювання потенціалів; 3 – провідник додаткової системи зрівнювання потенціалів; 4 – струмовідвід системи блискавкозахисту; 5 – заземлювальний провідник.

Примітка 1. З'єднання сторонніх провідних частин С6 із захисними провідниками, які призначені для забезпечення автоматичного вимикання живлення, при здійсненні додаткової системи зрівнювання потенціалів (у ванній кімнаті згідно з ДБН В.2.5-23-2003 улаштування такої системи є обов'язковим) може бути виконане або шляхом безпосереднього з'єднання частин С6 з шиною РЕ квартирного щитка або шляхом їх з'єднання з відкритою провідною частиною М.

Примітка 2. Додаткова система зрівнювання потенціалів поза ванною кімнатою здійснюється лише за необхідності (див. 2.4.1.10).

Рисунок Д.2 – Приклад виконання основної системи зрівнювання потенціалів в електроустановці індивідуального житлового будинку

Позначення на рисунку:

– провідник основної системи зрівнювання потенціалів; металеві труби, які введені в будинок зовні: С1 – труба водопроводу, С2 – труба каналізації, С3 – труба газопостачання, С4 – труби опалення; В – головна заземлювальна шина; РЕ – захисний провідник для забезпечення автоматичного вимикання живлення; N – нейтральний провідник; PEN-провідник, який виконує функції захисного і нейтрального провідників.

ДОДАТОК Е

(обов'язковий)

ВИМОГИ ДО ЧАСУ АВТОМАТИЧНОГО ВИМИКАННЯ ЖИВЛЕННЯ В ЕЛЕКТРОУСТАНОВКАХ ЗМІННОГО СТРУМУ ІЗ ЗНИЖЕНОЮ ДО 25 В ДОПУСТИМОЮ НАПРУГОЮ ДОТИКУ (СИСТЕМА TN)