Указані берегові об’єкти з розрядними вантажами облаштовуються системою встановлення водяних завіс і заливання водою (дегазатором) на випадок розливу НХР, а також локальною системою оповіщення про аварії з НХР працюючого персоналу і населення, яке проживає у зонах можливого хімічного забруднення.

  1. При проектуванні перевалочних і бункерних нафтобаз слід передбачати можливість безпри- чального зливу рідинного палива на судна із залізничних цистерн, а також використання танкерів як плавучих бункерних нафтобаз.

  2. Управління пароплавств, порти і СРЗ, розміщені у категорованях містах, а також окремо розміщені категоровані порти і категоровані СРЗ повинні мати захищені пункти управління.

  3. ЗПП, ЗСБ і бази стоянок плаваючих засобів повинні забезпечуватись необхідними засобами зв’язку, достатніми для приймання і передавання сигналів оповіщення цивільної оборони, здій­снення керівництва перевантажувальними роботами, виробничою діяльністю підприємств, а також для управління рухом флоту.

Об’єкти повітряного транспорту

  1. 3 метою підвищення стійкості функціонування цивільної авіації в особливий період перед­бачаються аеродроми розосередження, перелік яких затверджується Кабінетом Міністрів України.

  2. Для аеродромів розосередження передбачається використання (за необхідності з завчасним дообладнанням) усіх аеродромів і у першу чергу таких, що знаходяться за межами зон можливих руйнувань і зон можливого катастрофічного затоплення, а також окремих ділянок автомобільних доріг, спеціально підготовлених у мирний час.

  3. При будівництві нових і реконструкції існуючих аеропортів і на аеродромах розосеред­ження необхідно передбачати інженерно-технічні заходи щодо санітарної обробки людей, знеза­раження техніки і майна.

  4. При проектуванні нових аеропортів, при реконструції існуючих складів паливних і мас­тильних матеріалів (ПММ) діючих аеропортів, на аеродромах розосередження, розміщених у зонах можливих руйнувань, слід передбачати будівництво підземних ємкостей ПММ. При відповідному обгрунтуванні допускається зберігання ПММ у наземних обвалованих ємкостях.

  5. Аеропорти повинні забезпечуватись резервними джерелами електропостачання з потуж­ністю, здатною забезпечувати їх роботу в особливий період.

У випадках, коли мережі електропостачання аеропортів проходять у межах зон можливих руйнувань, їх слід передбачати у кабельному виконанні.

  1. Для управління в особливий період виробництвом, цивільною обороною і повітряним рухом у районах аеропортів на територіях аеропортів створюються захищені пункти управління аеропортами (ЗПУА).

Для управління виробничо-господарською діяльністю і цивільною обороною аеропортів по­винні створюватися захищені пункти управління авіапідприємствами (ЗПУ АП).З метою підвищення стійкості системи управління повітряним рухом повинні створюватися захищені пункти управління районних центрів Єдиної системи управління повітряним рухом (ЗПУ РЦ ЄС УПР). Розміщувати їх необхідно, як правило, за межами зон можливих руйнувань і зон можливого катастрофічного затоплення. В окремих випадках вони можуть бути суміщені з іншими пунктами управління авіацією.

  1. Захищені пункти управління різного призначення та передавальні радіоцентри повинні мати ступінь захисту у відповідності з вимогами цих Норм.

Передавальні радіоцентри слід розміщувати за можливості поза зонами можливих руйнувань і зонами можливого катастрофічного затоплення.



Додаток А
(довідковий)

Перелік нормативних документів, на які наведено посилання у тексті Норм

ДБН 360-92**

Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень

ДБН А.2.2-3-2004

Склад, порядок розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва

ДБН А.3.1-9-2000

Прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом захисних споруд цивільної оборони та їх утримання

ДБН Б. 1.1-4-2002

Склад, зміст, порядок розроблення, погодження та затвердження містобудівного обгрунтування

ДБН В. 1.1-7-2002

Пожежна безпека об’єктів будівництва

ДБН В 2.2.5-97

Захисні споруди цивільної оборони

ДБН В.2.5-20-2001

Газопостачання

ВБН 46/33-25-5-96

Сільськогосподарське водозабезпечення. Зовнішні мережі і споруди

СНиП 2.01.55-85

Объекты народного хозяйства в подземных горных выработках

СНиП 2.01.57-85

Приспособление объектов коммунально-бытового назначения для санитарной обработки людей, специальной обработки одежды и подвижного состава автотранспорта

СНиП 2.04.02-84

Водоснабжение. Наружные сети и сооружения

СНиП 2.04.03-85

Канализация. Наружные сети и сооружения

СНиП 2.05.06-85

Магистральные трубопроводы

СНиП 2.06.15-85

Инженерная защита территорий от затопления и подтопления

СНиП 2.II.04-85

Подземные хранилища нефти, нефтепродуктов и сжиженных газов

ВСН ГО 38-83

Инструкция о составе, порядке разработки, согласования и утверждения раздела инженерно-технических мероприятий гражданской обороны в схемах и проектах районной планировки, проектах планировки и застройки городов, поселков и сельских населенных пунктов

ДСП 173-96

Державні санітарні правила планування та забудови населених пунктів

ДСН 239-96

Державні санітарні норми і правила захисту населення від впливу електромагнітних випромінювань

ДНАОП 0.00-1-20-98

Правила безпеки систем газопостачання України

ГОСТ 12.1.005-88

Общие санитарно-гигиенические требования к воздуху

ГОСТ 12.1.007-76

Вредные вещества. Классификация и общие требования безопасности

ГОСТ 12.2.003-91

Оборудование производственное. Общие требования безопасности

ГОСТ 12.3.002-75

Процессы производственные. Общие требования безопасности

ДСТУ 2603-94

Аналізатори газів для контролю викидів промислових підприємств. Загальні технічні вимоги і методи випробувань

ДСТУ 3273-95

Безпечність промислових підприємств. Загальні положення та вимоги

СП АС-88

Санитарные правила проектирования и эксплуатации атомных станций

СППНАЭ-87

Руководство по выбору пункта и площадки для строительства атомной станции

НРБУ-97

Норми радіаційної безпеки України


Нормативні документи з питань обстежень, паспортизації, безпечної та надійної експлуатації виробничих будівель і споруд

Додаток Б

Основні терміни та визначення

Аварія на промисловому підприємстві - порушення експлуатації підприємства, під час якого виникає перевищення нормативних меж впливу на персонал підприємства, населення та навколишнє середовище.

Безпечність промислового підприємства - властивість підприємства (об’єкта) за нормальної експлуатації та у разі аварії обмежувати вплив джерел небезпеки на персонал, населення та довкілля.

Генеральна схема планування території України - містобудівна документація, яка визначає концептуальні вирішення планування та використання території України.

Генеральний план населеного пункту - містобудівна документація, яка визначає принципові вирішення розвитку, планування, забудови та іншого використання території населеного пункту.

Детальний план території - містобудівна документація, яка розробляється для окремих райо­нів, мікрорайонів, кварталів та районів реконструкції існуючої забудови населених пунктів.

Захист об’єктів економіки у надзвичайних ситуаціях -заходи щодо запобігання, усунення або зменшення впливу уражальних чинників джерел небезпеки на об’єктах економіки.

Містобудівна документація - затверджені текстові і графічні матеріали, якими регулюється планування, забудова та інше використання територій.

Містобудівне обгрунтування - вид містобудівної документації, яка розробляється з метою обгрунтування місця розташування об’єкта за відсутності затвердженої містобудівної документації (детальних планів території, проектів забудови території або реконструкції кварталів, мікрорайонів) та місцевих правил забудови.

Місцеві правила забудови - нормативно-правовий акт, яким установлюється порядок плану­вання і забудови та іншого використання територій, окремих земельних ділянок, а також перелік усіх допустимих видів, умов і обмежень забудови та іншого використання територій та окремих земельних ділянок у межах зон, визначених планом зонування.

Надзвичайна ситуація техногенного та військового характеру — порушення нормальних умов життя і діяльності людей на об’єкті або території, спричинене аварією чи катастрофою техногенного характеру або застосуванням сучасних засобів ураження, що призвели або можуть призвести до людських і матеріальних втрат.

Небезпечна хімічна речовина (НХР) - хімічна речовина, безпосередня чи опосередкована дія якої може спричинити загибель, гостре чи хронічне захворювання або отруєння людей чи завдати шкоди довкіллю.

Об’єкт підвищеної небезпеки - об’єкт, на якому використовуються, виготовляються, перероб­ляються, зберігаються або транспортуються одна або кілька небезпечних речовин.

Проектна документація - затверджені текстові і графічні матеріали, якими визначаються містобудівні, об’ємно-планувальні, архітектурні, конструктивні, технічні, технологічні вирішення, а також кошториси об’єктів будівництва.

Регіональні правила забудови - нормативно-правовий акт, яким установлюється загальний для територій і населених пунктів області, Автономної Республіки Крим (крім міст Києва та Севастополя, міст республіканського значення Автономної Республіки Крим, міст обласного значення) порядок планування, забудови та іншого використання територій і окремих земельних ділянок.

Розділ "Інженерно-технічні заходи цивільного захисту (цивільної оборони)" - складова містобудівної або проектної документації щодо містобудівних заходів запобігання надзвичайним ситуаціям техногенного чи воєнного характеру.

Схема планування території - містобудівна документація, яка визначає принципові вирі­шення планування, забудови та іншого використання відповідних територій адміністративно-тери­торіальних одиниць, їх окремих частин.

Технологічний захист - передбачена у технічному проекті підприємства система (пристрій, елемент), призначена для забезпечення безпеки в аварійній ситуації.

Хімічно небезпечний об’єкт (ХНО) - промисловий об’єкт (підприємство) або його структурні підрозділи, на якому знаходяться в обігу (виробляються, переробляються, перевозяться (пересу­ваються), завантажуються або розвантажуються, використовуються у виробництві, розміщуються або складуються (постійно або тимчасово), знищуються тощо) одна або декілька НХР (до ХНО не належать залізниці).

Цивільний захист (цивільна оборона) - система заходів, які реалізуються органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підпорядкованими їм силами та засобами, підприєм­ствами, установами, організаціями (незалежно від форм власності), для запобігання та ліквідації надзвичайних ситуацій і які спрямовані на захист населення, об’єктів економіки і довкілля у мирний час і в особливий період.Додаток В
(обов’язковий)

Віддаленість межі зони можливого хімічного забруднення від 50-тонних ємкостей з НХР

Таблиця 1

Висота обвалу­вання (піддону, стакана), м

Віддаленість межі зони можливого хімічного забруднення з НХР, км

Аміак

Водень ціаніс- тий

Нітрил- акри- лова кислота

Сірчис­тий ангід­рид

Сірко­водень

Сірко вуглець

Фосген

Хлор

Хлор­пікрин

Ангід­рид оцто­вий

Вініл хло­ристий

Дихло­ретан

Азотна кислота

Соляна кислота

Метил бро­мистий

Метил ізоцінат

Без обва­лування

1,15

2,6

0,9

1,1

0,9

0,2

8

5,7

1,8

0,15

0,45

0,3

0,45

0,8

0,65

4,5

1

0,35

1,25

0,43

0,5

0,45

0,07

2,5

1,2

0,6

0,06

0,07

0,13

0,21

0,38

0,45

1,6

2

0,25

1

0,3

0,38

0,35

0,07

1,9

1

0,45

-

0,06

0,08

0,14

0,33

0,38

1,5

3

0,23

0,95

0,27

0,35

0,3

0,07

1,65

0,9

0,38

-

-

0,06

0,12

0,3

0,48

1,5