Зусилля, напруження, деформації, розкриття тріщин, переміщення або інші механічні парамет­ри стану конструкції (основи), які викликаються впливами на неї

  1. нагляд

Прийнята на об’єкті система спостереження, фіксації та оцінки технічного стану конструкцій та їх частин

  1. надійність будівельного об’єкта

Властивість об’єкта виконувати задані функції протягом заданого проміжку часу

  1. нелінійність

Відсутність лінійної залежності між впливами і навантажувальними ефектами, що призводить до порушення принципу незалежності дії сил:

  • геометрична

нелінійна залежність між деформаціями і переміщеннями, обумовлена величиною переміщень і поворотів, що розглядаються;

  • фізична

нелінійна залежність між деформаціями і напруженнями, обумовлена фізичними властивостя­ми «матеріалів, що застосовані в конструкції

  1. позаграничний стан

Перевищення межі, встановленої нормами для граничного стану

  1. ремонт

Комплекс операцій із відновлення роботоздатності об’єкта і (або) збільшення його довго­вічності

  1. ремонтопридатність

Пристосованість об’єкта до підтримання і відновлення роботоздатого стану за допомогою технічного обслуговування і ремонту (ГОСТ 27.002)

  1. режим експлуатації нормальний

Режим експлуатації, .за якого об’єкт експлуатується в передбачених проектом кліматичних умовах із додержанням режиму виконання передбачених ремонтно-профілактичних робіт

  1. ризик

Кількісна характеристика можливих втрат, спричинених випадковими непередбаченими подіями, що викликають часткове або повне руйнування споруди

  1. роботоздатний стан (роботоздатність)

Технічний стан, за якого об’єкт виконує всі свої функції, зберігаючи при цьому допустимий рівень ризику

  1. розрахункова ситуація

Комплекс умов, який враховується при розрахунку і визначає розрахункові вимоги до конст­рукції. Розрахункова ситуація характеризується розрахунковою схемою конструкції, видами на­вантажень, значеннями коефіцієнтів умов роботи і коефіцієнтів надійності, переліком граничних станів, які слід розглядати в даній ситуації

  1. руйнування в’язке

Руйнування, яке, як правило, проходить повільно та супроводжується пластичною дефор­мацією

  1. руйнування крихке

Руйнування, як правило, раптове, деформацією за якого можна нехтувати

  1. справний стан об’єкта

Такий стан об’єкта, за якого він виконує всі передбачені функції, при цьому на об’єкті регуляр­но здійснюються ремонтно-профілактичні роботи.

4 ЗАГАЛЬНІ ВИМОГИ

  1. Основні положення

    1. Встановлена надійність має бути забезпечена на всіх етапах життєвого циклу об’єкта, а саме:

  • вишукування і проектування;

  • виготовлення, транспортування та зберігання будівельних виробів;

  • освоєння будівельного майданчика та зведення об’єкта, приймання об’єкта в експлуатацію;

  • використання об’єкта за призначенням протягом встановленого терміну експлуатації, оцінка технічного стану, ремонт;

  • реконструкція й подальше використання у нових умовах;

  • ліквідація об’єкта.

  1. У залежності від етапу життєвого циклу вказівки стосовно надійності об’єкта використо­вуються для:

  • визначення умов проектного вибору, тобто параметрів майбутнього об’єкта з урахуванням встановлених чи прогнозованих умов його застосування;

  • рішення щодо дозволу або заборони на застосування проекту, матеріалів, виробів, резуль­татів робіт і самого об’єкта;

  • встановлення вимог до зміни окремих характеристик об’єкта (його складових частин) або ре­жиму його використання.

  1. Основною вимогою, яка визначає надійність будівельного об’єкта, є його відповідність призначенню й здатність зберігати необхідні експлуатаційні якості протягом встановленого терміну експлуатації. До них належать:

  • гарантія безпеки для здоров’я і життя людей, майна та довкілля;

  • збереження цілісності об’єкта та його основних частин і виконання інших вимог, які гаранту­ють можливість використання об’єкта за призначенням і нормального функціонування техноло­гічного процесу, включаючи вимоги до жорсткості будівельних конструкцій і основ, тепло- і звукоізоляційних властивостей огороджень, їх герметичності, акустичних характеристик тощо;

  • забезпечення можливості розвитку об’єкта (наприклад, добудови без підсилення наявних конструкцій або збільшення обсягів виробництва для промислової будівлі) та його пристосування до технічних, економічних або соціальних умов, що змінюються;

створення необхідного рівня зручностей і комфорту для користувачів та експлуатаційного персоналу, включаючи вимоги до кліматичного режиму в приміщеннях (повітрообмін, температу­ра, вологість, рівень освітленості тощо), а також доступність для оглядів і ремонтів, можливість заміни і модернізації окремих елементів тощо

  • ;обмеження ступеня ризику шляхом виконання вимог до вогнестійкості, безвідмовності ро­боти захисних пристроїв, надійності систем і мереж життєзабезпечення, живучості будівельних конструкцій тощо.

У конкретних випадках цей перелік може бути уточненим і розширеним (наприклад, введен­ням додаткової умови до межі радіаційного фону від застосованих будівельних матеріалів і виробів).

  1. Чисельно надійність характеризується показниками ймовірності безвідмовної роботи, не­робкою до відмови, середнім терміном служби тощо.

Відмовою вважається реалізація такого стану споруди, її частини або елемента, який призво­дить до появи значних економічних збитків чи соціальних втрат. При цьому відрізняють відмо- ви-зриви, поява яких одразу ж викликає виникнення збитків (втрат), і відмови-перешкоди, після появи яких починається поступове накопичення збитків (втрат).

  1. Вимоги до функціональних характеристик, як правило, ставляться до всієї споруди в ціло­му; оскільки її складові частини відіграють різні ролі у забезпеченні надійності споруди, вони ма­ють різну відповідальність.

Вимоги до окремих частин і підсистем будівельного об’єкта, які забезпечують функціонування об’єкта, повинні встановлюватися і реалізуватися сумісно (наприклад, вимога до температури повітря в приміщенні забезпечується шляхом узгодження параметрів систем опалення і вентиляції з теплоізоляційними властивостями огороджувальних конструкцій).

  1. Будівельні конструкції й основи повинні відповідати наступним вимогам:

  • сприймати без руйнувань і недопустимих деформацій впливи, що виникають під час їх зве­дення і протягом встановленого терміну експлуатації;

  • мати достатню роботоздатність в умовах нормальної експлуатації протягом усього встанов­леного терміну експлуатації, а саме: їх експлуатаційні параметри (переміщення, вібрації тощо) із заданою імовірністю не повинні виходити за встановлені нормативною або проектною докумен­тацією межі, а їх довговічність повинна бути такою, щоб погіршення властивостей матеріалів і конструкцій внаслідок гниття, корозії, стирання та інших форм фізичного зношування не приз­водило до недопустимо високої ймовірності відмови;

  • мати достатню живучість по відношенню до локальних руйнувань і передбачених нормами аварійних впливів (пожеж, вибухів, наїздів транспортних засобів тощо), виключаючи при цьому явища прогресуючого руйнування, коли загальні пошкодження виявляються значно більшими ніж первісне збурення, що їх викликало.

    1. Надійність, у тому числі довговічність і живучість, забезпечуються одночасним виконан­ням вимог, які висуваються до вибору матеріалів, конструктивних і об’ємно-планувальних рішень, до методів розрахунку, проектування та контролю якості робіт при виготовленні конструкцій та їх зведенні, а також дотриманням правил технічної експлуатації, нагляду і догляду за конструкціями.

  1. Умови експлуатації та вплив навколишнього середовища. Врахування небезпек

    1. Складовими умов експлуатації, що відповідають нормальному режиму експлуатації об’єкта, є впливи, що виникають від роботи устаткування (машин, апаратів, транспортних засобів, вантажопідйомних механізмів), вантажів, навантаження від людей, атмосферних впливів тощо у сполученні з можливими прогнозованими впливами навколишнього середовища, які виникають у той же час.

Урахування взаємодії з навколишнім середовищем повинно здійснюватися на основі ма­теріалів інженерних вишукувань, які включають інженерно-геодезичні, комплексні інженерно-гео­логічні, інженерно-гідрометеорологічні, а також вишукування для раціонального використання навколишнього середовища.

  1. Характер і величина впливів (силових, температурних, деформаційних, від заданих пе­реміщень тощо), що виникають в умовах нормального режиму експлуатації, визначаються з ураху­ванням передбачених нормативною документацією або вимогами проекту умовами роботи устаткування або обмеженнями, пов’язаними з обов’язковими вимогами експлуатаційної докумен­тації (наприклад, вказівками щодо використання обмежувачів вантажопідйомності або аварійних клапанів, вказівками щодо очищення покрівель від снігу та пилу).

У матеріалах вишукувань повинна наводитися характеристика прогнозованих впливів на будівельні конструкції основних природних, природно-техногенних і техногенних процесів і явищ.

  1. Поряд з умовами нормальної експлуатації повинні розглядатися небезпеки, які самі по собі або у сполученні з іншими факторами можуть призвести до порушення роботоздатності конструкцій. Ці небезпеки можуть бути наслідками:

  • недосконалостей норм проектування;

  • недоліків проектування, виготовлення, зведення або експлуатації, що виникають внаслідок грубих помилок персоналу, в тому числі через відсутність інформації, прорахунку та нерозуміння;

  • різких змін технологічного процесу, що викликають істотні зміни технологічних наванта­жень і впливів;

  • перевантажень, що виникають при стихійних лихах, техногенних аваріях та інших винятко­вих подіях.

Небезпечні впливи повинні враховуватись протягом усього періоду будівництва та експлуа­тації об’єкта. При оцінні впливів повинна враховуватися просторова нерівномірність і періо­дичність цих впливів.

Якщо небезпеку природно-техногенного чи техногенного походження неможливо передбачи­ти точно, то з міркувань безпеки її доцільно враховувати.

  1. Заходами, що попереджують небезпеки або знижують їх вплив, можуть бути:

  • захист від небезпеки - виключення впливу джерела небезпеки шляхом використання спеціальних антиперевантажувальних пристроїв, систем попередження і оповіщення тощо;

  • урахування небезпек - проектування конструкцій такими, щоб при виникненні небезпеки з встановленою імовірністю була виключена можливість руйнування будь-якого відповідального елемента;

  • послаблення наслідків небезпек - проектування об’єкта таким, щоб конструкції, відмова яких може бути безпосередньою причиною аварійної ситуації, при виникненні небезпеки зберігали роботоздатність протягом часу, достатнього для вжиття термінових заходів (наприклад, для еваку­ації людей або для зміни режиму роботи устаткування).

Заходи запобігання небезпекам можуть застосовуватися окремо або комплексно.

  1. . При аналізі небезпек слід визначити відповідну розрахункову ситуацію (див. 6.3).

У цій розрахунковій ситуації реалізується лише одне небезпечне явище, яке розглядається разом із іншими нормальними умовами.

  1. Відповідальність

    1. Слід вживати всіх заходів для виключення помилок осіб, які беруть участь у будівельному процесі і в процесі експлуатації, в тому числі шляхом визначення і фіксації у відповідній норма­тивній, проектній та експлуатаційній документації їх функцій та міри відповідальності.

    2. Для зменшення ймовірності виникнення помилок рекомендується:

  • підбирати персонал відповідної кваліфікації, включаючи використання системи контролю і ліцензування прав на ведення різних видів професійної діяльності;

  • регламентувати всі робочі процедури, способи і форми документування контролю за резуль­татами роботи персоналу.

  1. На всіх етапах робіт і для всіх осіб, які беруть участь у цих роботах (проектування, виго­товлення, зведення, експлуатація, реконструкція), повинна бути визначена відповідальність персо­налу, а також забезпечені заходи щодо взаємодії виконавців.

Необхідно, щоб усі особи, які несуть відповідальність, були попереджені про неї і знали коло своїх обов’язків, включаючи і таку діяльність, як передача інформації та документування.

  1. Підтримання робочого стану конструкцій

    1. Будівельні об’єкти повинні знаходитися в такому стані, щоб вони могли використовува­тися за призначенням згідно з проектом протягом усього встановленого терміну експлуатації.