4.1.5. Звукові оповіщувачі повинні комбінуватися зі світловими які працюють у режимі спалахування, у таких випадках:

у приміщеннях, де люди перебувають у шумозахисному спорядженні;

у приміщеннях з рівнем шуму понад 95 дБ;

у приміщеннях, де можуть перебувати інваліди по слуху (установи та виробництва з наявністю постійних робочих місць для інвалідів, спеціалізовані медичні заклади).

4.1.6. Евакуаційні світлові покажчики «Вихід» слід вмикати разом з основними освітлювальними приладами робочого освітлення.

Допускається використовувати евакуаційні світлові покажчики, що автоматично вмикаються при отриманні СО командного імпульсу про початок оповіщування про пожежу та (або) аварійному припиненні живлення робочого освітлення.

Світлові покажчики «Вихід» у залах кінотеатрів, концертних та виставкових залах, а також інших залах для глядачів повинні вмикатися на час перебування людей. Вимоги до світлових покажчиків «Вихід» приймаються відповідно до ДБН В.2.5-28-2006 «Інженерне обладнання будинків і споруд. Природне і штучне освітлення».

Крім того, на шляхах евакуації повинні встановлюватись знаки безпеки, які відповідають ДСТУ ISO 6309:2007 «Протипожежний захист. Знаки безпеки. Форма та колір». Зазначені знаки повинні бути світловими або несвітловими за умови, що знак освітлюється світильниками аварійного освітлення.

4.1.7. Електропостачання, заземлення, занулення, вибір та прокладання мереж оповіщування приймаються згідно з вимогами до систем пожежної сигналізації за ДБН В.2.5-13-98 «Інженерне обладнання будинків і споруд. Пожежна автоматика будинків і споруд».

Вимоги до евакуаційного освітлення приймаються відповідно до ДБН В.2.5-28-2006 «Природне та штучне освітлення».


4.2. Технічні вимоги до СО та її елементів

4.2.1. СО в режимі «Тривога» повинна функціонувати протягом часу, необхідного для евакуації людей з будинку, але не менше 15 хвилин.

4.2.2. Вихід з ладу одного з оповіщувачів не повинен призводити до виведення з ладу ланки оповіщувачів, до якої його під'єднано.

4.2.3. Електропостачання СО здійснюється за І категорією надійності згідно з «Правилами устройства электроустановок» (ПУЭ) від двох незалежних джерел енергії: основного - від мережі змінного струму, резервного - від акумуляторних батарей тощо.

4.2.4. Перехід з основного джерела електропостачання на резервний та у зворотному напрямку в разі відновлення централізованого електропостачання повинен бути автоматичним.

4.2.5. Тривалість роботи СО від резервного джерела енергії у черговому режимі має бути не менш 24 годин.

4.2.6. Тривалість роботи СО від резервного джерела енергії у режимі «Тривога» має відповідати вимогам пункту 4.2.1 цих Правил.

4.2.7. Ймовірність виникнення відмов СО, що призводять до хибного спрацювання технічних засобів оповіщування за 1000 годин роботи, має бути не більша за 0,01.

4.2.8. Оповіщувачі не повинні мати регуляторів гучності і повинні підключатися до мережі без роз'ємних пристроїв.

4.2.9. Звукові оповіщувачі повинні відповідати вимогам ДСТУ EN 54-3:2003 «Системи пожежної сигналізації. Частина 3. Оповіщувачі пожежні звукові».

4.2.10. Звукові сигнали СО повинні забезпечувати загальний рівень звуку не менше 75 дБ на відстані 3 м від оповіщувача, але не більше 120 дБ у будь-якій точці приміщення. При цьому для забезпечення чіткої чутності звукові сигнали СО повинні забезпечувати рівень звуку не менше ніж на 15 дБ вище допустимого рівня звуку постійного шуму у захищуваному приміщенні. Вимір проводиться на висоті 1,5 м від підлоги.

У спальних приміщеннях звукові сигнали СО повинні мати рівень звуку не менше ніж на 15 дБ вище рівня звуку постійного шуму у цих приміщеннях, але не менше 75 дБ. Вимір проводиться на рівні голови сплячої людини.

4.2.11. Вимірювання шуму проводиться відповідно до ГОСТ 12.1.003-83 «ССБТ. Шум. Общие требования безопасности» та ГОСТ 23337-78 «Шум. Методы измерения шума на селитебной территории и в помещениях жилых и общественных зданий».

4.2.12. Мовленнєві оповіщувачі повинні відтворювати нормально чутні частоти у діапазоні від 200 до 5000 Гц.

4.2.13. Світлові оповіщувачі, які працюють у режимі спалахування, повинні бути червоного кольору, мати частоту мигтіння в межах від 0,5 Гц до 5 Гц та розташовуватись у межах прямої видимості з постійних робочих місць.


5. Прийняття в експлуатацію СО в будинках та спорудах

5.1. Для приймання в експлуатацію СО замовником робіт створюється робоча комісія. Порядок та тривалість роботи комісії визначаються замовником робіт.

5.2. До складу робочої комісії включаються: голова комісії - представник замовника; члени комісії - представники генпідрядника, монтажно-налагоджувальної організації, експлуатаційної організації, органів державного пожежного нагляду. За необхідності можливе залучення інших спеціалістів.

5.3. Робоча комісія створюється не пізніше як у п'ятиденний строк після одержання письмового повідомлення монтажно-налагоджувальної організації щодо готовності системи до прийняття в експлуатацію.

5.4. При прийнятті СО в експлуатацію монтажно-налагоджувальна організація повинна пред'явити робочій комісії:

ліцензію на право виконання даних робіт;

комплект робочих креслень, за якими здійснювався монтаж СО;

позитивний експертний висновок за проектом від органів державного пожежного нагляду;

документи, що свідчать про якість елементів СО, матеріалів і виробів, які застосовувались при виконанні будівельно-монтажних робіт;

сертифікати відповідності на елементи СО, технічну документацію заводів-виготовлювачів (паспорт, технічні характеристики та принцип дії СО);

акт заміру опору ізоляції мереж СО;

акти прихованих робіт;

журнали виконання робіт та авторського нагляду;

договір на технічне обслуговування СО з організацією, яка має ліцензію на даний вид робіт.

5.5. Робоча комісія повинна: перевірити відповідність виконаних монтажно-налагоджувальних робіт проектній документації, технічній документації заводів-виготовлювачів, наявність сертифікатів відповідності на устаткування; перевірити якість виконаних монтажно-налагоджувальних робіт; взяти участь у комплексному випробуванні СО, розглянути результати випробування із складанням акта згідно з додатком 2 до цих Правил; прийняти в експлуатацію СО в триденний строк з дня пред'явлення в разі відсутності дефектів.

При виявленні дефектів складається акт із зазначенням термінів їх усунення і організацій, відповідальних за їх усунення.

Прийняття СО в експлуатацію повинно оформлюватися актом згідно з додатком 2 до цих Правил.

Акт прийняття СО в експлуатацію підписується членами комісії в тому випадку, коли усунуті всі виявлені порушення. Роботи з улаштування СО вважаються прийнятими у тому разі, коли акт прийняття СО в експлуатацію підписаний усіма членами комісії.

5.6. Монтажно-налагоджувальна організація несе відповідальність за порушення затверджених проектних рішень, вимог технічної документації заводів-виготовлювачів обладнання і цих Правил згідно з чинним законодавством.


6. Експлуатація та технічне утримання СО в будинках та спорудах

6.1. Порядок дій оперативного (чергового) персоналу в разі необхідності включення СО в ручному режимі повинен відображатися у відповідних інструкціях.

6.2. Для кожного об'єкта мають бути призначені:

особа, яка відповідальна за експлуатацію СО;

оперативний (черговий) персонал для контролю за працездатним станом СО (оперативний персонал - для щоденного контролю; черговий персонал - для цілодобового).

6.3. Суб'єкт господарювання, який здійснює технічне обслуговування та ремонт СО, повинен мати ліцензію на виконання цих робіт.

6.4. Контроль за якістю проведення робіт з технічного обслуговування та ремонту СО силами спеціалізованої організації здійснює особа, яка відповідає за їх експлуатацію на підприємстві.

6.5. Обов'язки особи, що здійснює контроль за експлуатацією, технічним утриманням СО в будинках та спорудах, повинні бути відображені у посадовій інструкції або інших документах, що регламентують її діяльність.

6.6. Особа, відповідальна за експлуатацію СО, повинна пройти спеціальне навчання, а також зобов'язана забезпечити та організувати:

виконання вимог цих Правил;

утримування СО в працездатному стані шляхом укладання договорів на проведення технічного обслуговування та планово-попереджувального ремонту;

навчання оперативного (чергового) персоналу, а також інструктаж осіб, які працюють у захищуваних приміщеннях, про порядок евакуації в разі надходження сигналу «Пожежа»;

проведення об'єктових тренувань дій оперативного (чергового) персоналу та осіб, які працюють у захищуваних приміщеннях, при застосуванні системи оповіщування задля евакуації людей при пожежі;

розробку необхідної експлуатаційної документації, яка повинна містити технічні характеристики СО і принцип дії, інструкції з експлуатації СО та з охорони праці, порядок здійснення перевірки працездатності СО тощо;

контроль за систематичним веденням експлуатаційної документації.

6.7. Оперативний персонал зобов'язаний:

знати улаштування та принцип дії СО, що обслуговуються;

знати технічну документацію на СО, що обслуговуються;

знати вимоги цих Правил та інших нормативних та нормативно-правових документів з питань улаштування та експлуатації СО.

6.8. На об'єкті повинна вестися експлуатаційна документація, яка повинна містити: назву та місцезнаходження приміщень, що підлягають захисту; порядок оповіщування про пожежу та схеми евакуації людей з будинків у разі надходження сигналу при виникненні пожежі відповідно до посадової інструкції (планів, схем евакуації).

6.9. Оперативний (черговий) персонал у разі виявлення несправності СО зобов'язаний негайно повідомити про це обслуговуючу організацію та особу, яка відповідає за експлуатацію СО.

6.10. Перед початком чергової зміни оперативний (черговий) персонал повинен перевірити положення вимикачів, перемикачів, тумблерів, а також справність світлових індикаторів, наявність пломб на приладах, що входять до складу СО.

6.11. У процесі експлуатації, а також під час проведення регламентних робіт з технічного обслуговування забороняється вживати заходів, що можуть перешкоджати нормальній роботі СО або погіршувати ефективність їх дії.

6.12. Протягом виконання робіт з технічного обслуговування або ремонту, проведення яких пов'язано з вимкненням СО, адміністрація підприємства (будинку) зобов'язана вжити необхідних заходів щодо забезпечення безпеки людей, які перебувають у приміщеннях, що захищаються.


Начальник Державного департаменту пожежної безпеки Е. М. Улинець



Додаток 1

до Правил улаштування

та експлуатації систем

оповіщення про пожежу

та управління евакуацією

людей в будинках та спорудах

ПРИКЛАДИ ТЕКСТІВ МОВЛЕННЄВИХ ПОВІДОМЛЕНЬ

системи оповіщування про пожежу та управління евакуацією людей в будинках та спорудах


1. Евакуація з готелю: «Увага! Шановні громадяни! Адміністрація готелю повідомляє, що в будинку виникла пожежа. Просимо Вас зберігати спокій і спуститися сходовими клітками на перший поверх готелю. Під час руху коридорами користуйтесь світловими покажчиками «Вихід». Виконуйте рекомендації службового персоналу готелю. Допоможіть дітям, жінкам, інвалідам та особам літнього віку. Попередьте сусідів про необхідність термінової евакуації».

2. Оповіщування для поверху готелю в разі неможливості евакуації: «Увага! Шановні громадяни! Адміністрація готелю повідомляє, що в будинку виникла пожежа. Просимо Вас зберігати спокій, щільно закрити двері та не залишати своїх номерів. Пожежні підрозділи успішно працюють над ліквідацією пожежі. Не виконуйте самостійних дій з виходу з будинку до отримання додаткових повідомлень».

3. Загроза пожежі в громадському будинку підвищеної поверховості: «Шановні громадяни! Просимо уваги! Отримано повідомлення про загорання на сьомому поверсі будинку. Оскільки це повідомлення зараз перевіряється, адміністрація просить всіх людей, що перебувають на сьомому та восьмому поверхах, пройти до сходових кліток та спуститися на шостий або п'ятий поверх. Очікуйте наступних повідомлень. Загрози для Вашого життя немає. Зберігайте спокій. Будь ласка, не користуйтесь ліфтами, спускайтеся тільки сходовими клітками».

4. Оповіщування людей у ліфтових холах: «Увага! Шановні громадяни! Отримано повідомлення про виникнення пожежі. Всі ліфти автоматично спускаються на перший поверх та знеструмлюються. Просимо Вас спуститися сходовими клітками на перший поверх будинку. Під час руху до сходових кліток користуйтесь покажчиками «Вихід». Зберігайте спокій».

5. Евакуація з театру: «Шановні глядачі! Отримано повідомлення, що в одному з приміщень театру виникла пожежа. Просимо Вас терміново покинути приміщення залу для глядачів та інші приміщення і, не затримуючись у фойє, залишити будинок театру».


Начальник Державного департаменту пожежної безпеки Е. М. Улинець



Додаток 2

до Правил улаштування

та експлуатації систем

оповіщення про пожежу

та управління евакуацією

людей в будинках та спорудах

ДОКУМЕНТАЦІЯ,

що оформлюється при прийнятті СО в експлуатацію


АКТ

проведення комплексного випробування системи оповіщування про пожежу та управління евакуацією людей

м. _______ « __ » _______20__ року

Комісія у складі:

Голови - представника замовника (забудовника) ______________________________________

________________________________________________________________________________

(посада, прізвище, ініціали)

Членів комісії - представників: монтажно-налагоджувальної організації

_______________________________________________________________________________

(посада, прізвище, ініціали)

державного пожежного нагляду ____________________________________________________

________________________________________________________________________________