9.1.39 Пил від твердого палива, що осів на кабельних трасах і в коробах (особливо в котельнях і на трактах па-ливоподачі), слід прибирати за затвердженим графіком, але не рідше одного разу на квартал залежно від здатності пилу до самозаймання.

9.1.40 Під час проведення реконструкції чи ремонту забороняється застосовувати кабелі з горючою поліетиленовою ізоляцією. Під час укладання нових кабелів необхідно дотримуватися характеристик за непоширенням горіння або вогнестійкістю відповідно до чинного затвердженого переліку на ці кабелі.

9.1.41 У приміщеннях пристроїв підживлення масло-наповнених кабелів забороняється зберігати горючі та

'інші матеріали, що не належать до цих установок.

9.1.42 Кабельні канали й подвійні підлоги в розподільних пристроях та інших приміщеннях слід перекривати негорючими знімними плитами. У приміщеннях автоматизованих систем керування трансформаторних підстанцій, щитів керування й інших приміщеннях із паркетними підлогами дерев'яні щити мають бути знизу захищені азбестом та оббиті жерстю чи іншим вогнезахисним матеріалом. Знімні негорючі плити й цілі щити повинні мати засоби для швидкого їх підняття вручну.

9.1.43 Під час реконструкції чи ремонту забороняється прокладання через кабельні споруди будь-яких транзитних комунікацій і шинопроводів, а також використання металевих лотків із суцільним дном та коробів.

9.1.44 Не дозволяється експлуатація кабелів із пошкодженою або такою, що втратила в процесі експлуатації захисні властивості, ізоляцією.

9.1.45 Не дозволяється залишати під напругою кабелі з неізольованими струмопровідними жилами.

9.1.46 Відстань від кабелів та ізольованих проводів, прокладених відкрито у конструкціях на ізоляторах, трасах, у лотках тощо до місць відкритого зберігання горючих матеріалів повинна бути не менше 1 м.

9.2 Вимоги до прокладання кабелів

9.2.1 Головну схему електричних з'єднань, схему власних потреб і схему оперативного струму, керування обладнанням та компонування обладнання й кабельного господарства електростанції або підстанції слід виконувати так, щоб у разі виникнення пожежі в кабельному господарстві або поза ним були унеможливлені порушення роботи більш ніж одного блока електростанції, одночасна втрата взаєморезервуючих приєднань розподільних пристроїв і підстанцій, а також вихід із ладу систем виявлення та гасіння пожеж.

9.2.2 Прокладання взаєморезервуючих відповідальних кабельних ліній (силових ліній, ліній оперативного струму, керування, сигналізації, систем пожежогасіння й т.ін.) необхідно передбачати по різних кабельних спорудах. Допускається прокладання резервних кабельних ліній: однієї — по кабельних спорудах, інших — по виробничих приміщеннях або в землі.

9.2.3 Кабельні лінії різних блоків, прокладені в одній кабельній споруді, слід розділяти конструкціями з негорючих матеріалів із межею вогнестійкості не менше 45 хв.

У кабельних поверхах під центральним щитом керування (ЦЩК) і релейним щитом на відкритому розподільному пристрої (ВРП) перегородки передбачати не слід, якщо їхній об'єм не перевищує 1500 м3.

9.2.4 У кабельних спорудах кабелі слід прокладати цілими будівельними довжинами по кабельних конструкціях відкритим способом на консолях по перфорованих або решітчастих лотках.

Контрольні кабелі та кабелі зв'язку належить розміщати тільки під силовими кабелями, при цьому їх необхідно відокремлювати перегородкою, а прокладання виконувати пошарово або пучками розміром у діаметрі не більше 100 мм.

Різні групи кабелів: робочі й резервні кабелі напругою вище 1 кВ генераторів, трансформаторів і т.ін., які живлять електроприймачі І категорії, рекомендується прокладати на різних горизонтальних рівнях і розділяти перегородками.

Розділювальні перегородки повинні бути негорючими з межею вогнестійкості не менше 15 хв.

У разі застосування автоматичного пожежогасіння з використанням розпиленої води або повітряно-механічної піни перегородки допускається не влаштовувати.

9.2.5 Під час прокладання кабельних ліній у кабельних спорудах, а також у виробничих приміщеннях броньовані кабелі не повинні мати зверху броні, а неброньовані зверху — металевих оболонок захисних покриттів з горючих матеріалів.

Металеві оболонки кабелів і металеві поверхні, якими вони прокладаються, повинні бути захищені негорючими антикорозійними покриттями.

9.2.6 На електростанціях застосування кабелів із горючою поліетиленовою ізоляцією не допускається.

9.2.7 Для кабельних ліній електростанцій і підстанцій слід передбачати застосування кабелів, які не поширюють горіння.

9.2.8 Прокладання кабелів слід передбачати не ближче 1 м від нагрітих поверхонь, оглядових та інших люків. У місцях можливого потрапляння іскор та в місцях установлення засувок на трубопроводах із перегрітою парою необхідно передбачати захист кабелів екранами з негорючих матеріалів.

9.2.9 Технологічне обладнання, яке може служити джерелом поширення пожежі (наприклад, баки з маслом та ін.), розташоване на відстані менше 10 м від вказаних кабельних споруд, або самі кабельні споруди слід обгороджувати негорючими матеріалами з межею вогнестійкості не менше 45 хв.

9.2.10 Не допускається передбачати паралельне прокладання кабелів над і під газопроводами, маслопроводами та іншими трубопроводами з горючою рідиною. В місцях зближення (менше 1 м) і перетинання кабелів із вказаними трубопроводами необхідно передбачати захист кабелів негорючими матеріалами на всій ділянці зближення плюс 0,5 м із кожного боку, а гарячі трубопроводи старанно ізолювати негорючою теплоізоляцією.

9.2.11 Не допускається прокладання кабелів у технологічних тунелях гідрозоловидалення, приміщеннях хімводоочистки, в місцях, де сумісно розташовуються трубопроводи з хімічно агресивними рідинами.

9.2.12 Перетинання кабельних трас слід передбачати в різних площинах по спеціальних металоконструкціях.

9.2.13 У разі розташування кабельних споруд у кілька поверхів прокладання маслонаповнених кабелів повинно передбачатися в нижніх поверхах цих споруд.

9.2.14 Для зниження пожежної небезпеки кабелів із горючою ізоляцією, прокладених у кабельних спорудах та близько до нагрітих поверхонь у виробничих приміщеннях, слід передбачати нанесення вогнезахисного покриття на всю поверхню силових та одиничних контрольних кабелів, а також на зовнішні шари контрольних кабелів, укладених у пучках або багатошарове.

9.2.15 У кабельних спорудах, де проектом передбачається повний захист кабелів спеціальними вогнезахисними покриттями згідно з документацією, виконаною проектною організацією, а також улаштування пожежної сигналізації, допускається не передбачати установок автоматичного пожежогасіння

9.2.16 Для кабельних ліній електростанцій і підстанцій необхідно передбачати застосування кабелів, які не поширюють горіння.

Якщо в кабельних потоках, які складаються з кабелів, котрі не поширюють горіння, кількість спалимої полімерної маси перевищує 7 л на погонний метр, такі кабелі потрібно покривати спеціальними вогнезахисними покриттями.

9.3 Вогнестійке ущільнення кабельних ліній

9.3.1 У місцях проходу кабелів крізь будівельні конструкції необхідно передбачати вогнестійкі ущільнення отворів до забезпечення межі вогнестійкості не менше 45 хв.

9.3.2 Проектно-кошторисною документацією слід передбачати багатократне ущільнення кабельних проходок негорючими матеріалами (додаток А).

9.3.3 Для проходу кабельних ліній через будівельні прорізи, крізь стіни, перегородки й перекриття необхідно передбачати:

• закладні труби з негорючих матеріалів для прокладання одиничних кабелів та кабелів у кількості менше 10 шт. із ущільненням їх негорючим матеріалом;

• для пучків контрольних кабелів із максимальними розмірами по висоті й ширині не більше 100 мм і для одиничних кабелів азбоцементні труби або модульні кабельні проходки з межею вогнестійкості 45 хв з габаритними розмірами по довжині не більше 200 мм та перерізом:

100 мм × 100 мм — односекційні;

100 мм × 200 мм — двосекційні;

100 мм × 300 мм — трисекційні;

100 мм × 400 мм — чотирисекційні.

9.3.4 Багатократне ущільнення кабельних ліній у кабельних спорудах під час монтажних робіт слід виконувати з матеріалів, які дозволяють кількаразове їх застосування (тобто як інвентарні ущільнювальні вироби), а також із легкорозбірних матеріалів для подальшого укладання кабелів у такі періоди робіт:

• під час перерв у прокладанні кабельних ліній довше однієї доби;

• до моменту випробування кабелів і подачі напруги на власні потреби зі здачею вказаних приміщень в оперативне обслуговування експлуатацією та введенням нарядів-допусків;

• до комплексного випробування технологічного обладнання.

9.3.5 Перед здачею кабельного господарства в експлуатацію торці кабельних проходок із волокнистими матеріалами й пакетами рекомендується покривати вогнеза-хисними матеріалами завтовшки не менше 5 мм.

9.3.6 У разі застосування у виробничих приміщеннях металевих коробів типу ККБ, КП та ін., вихід окремих кабелів із них належить виконувати з використанням захисних виробів (патрубків, штуцерів, труб, сальників та ін.).

9.3.7 Кабельні лінії, прокладені в шахтах і металевих коробах ККБ й КП, належить ущільнювати негорючими матеріалами з межею вогнестійкості не менше 45 хв у таких місцях:

• при вході в кабельні споруди;

• у місцях проходу крізь перекриття, а також через кожні 20 м на вертикальних ділянках кабельних коробів;

• у місцях проходу крізь стіни і перегородки, а також через кожні 30 м горизонтальних ділянок і в місцях розгалуження в інші короби.

9.3.8 У разі проходу пучків кабелів крізь стіни, перегородки й перекриття для ущільнення кабелів їх треба розкладати, як правило, в один шар, відокремлюючи кожний шар від іншого вогнестійким ущільнювальним матеріалом завтовшки не менше 20 мм.

9.3.9 Отвори в будівельних конструкціях навколо кабельних проходок, коробів і труб повинні бути замазані цементним розчином на всю товщину будівельних конструкцій до нормованої межі вогнестійкості.

9.3.10 Для основних потоків кабельних ліній на території ВРП належить застосовувати залізобетонні лотки, канали або тунелі. Не допускається застосування кабельних металевих коробів типу ККБ, КП та ін.

9.3.11 Наземні кабельні лотки повинні мати вогнестійкі ущільнення в місцях проходу кабелів із кабельних споруд у ці лотки, а також у місцях розгалуження на території ВРП.

Негорючі ущільнення повинні виконуватися в кабельних каналах у місцях їх проходу з одного приміщення в інше, а також у місцях розгалуження каналу та через кожні 50 м по довжині.

В кабельних лотках і каналах допускається застосовувати пояси з піску або іншого негорючого матеріалу довжиною не менше 0,3 м.


10 РОЗПОДІЛЬНІ ПРИСТРОЇ ТА ПІДСТАНЦІЇ 35 KB Й ВИЩЕ

10.1 Загальні вимоги

10.1.1 На відкритих і закритих розподільних пристроях і підстанціях напругою 35 кВ та вище слід передбачати протипожежні заходи, що залежать від зарахування підстанцій до певної групи, визначеної в табл. 5.

10.1.2 На підстанціях III групи в одноповерхових будівлях і спорудах допускається застосовувати незахищені металеві конструкції типу "сендвіч" і "монопанель" з важкогорючим або негорючим утеплювачем.

10.1.3 Службові й допоміжні приміщення в будівлях і спорудах слід відокремлювати від приміщень із технологічним обладнанням (розподільних пристроїв, силових мас-лонаповнених трансформаторів і т.ін.) стінами з негорючих матеріалів із межею вогнестійкості не менше 120 хв.

10.1.4 У приміщеннях регенерації масла, маслоохолод-жувачів трансформаторів і закритого встановлення трансформаторів повинні передбачатися заходи, які запобігають потраплянню масла в інші приміщення, кабельні канали та в коридори обслуговування. Відведення масла з цих приміщень слід передбачати в ємність для аварійного зливання, якщо маса масла в одиниці обладнання більше 600 кг.

10.1.5 Між ресиверами з воднем і складом балонів із воднем повинна передбачатися стіна з негорючих матеріалів із межею вогнестійкості не менше 90 хв.

Таблиця 5

Група

Номінальна напруга підстанцій

Потужність установлених силових трансформаторів

І

500 кВ та вище

Незалежно від потужності



220 і 330 кВ

200 МВ·А та вище



Закриті підстанції 110 кВ та вище

63 МВ·А та вище

II

220 і 330 кВ

від 40 до 200 МВ·А



110 і 154 кВ

63 МВ·А та вище

III

220 кВ

менше 40 МВ·А



110 і 154 кВ

менше 63 МВ·А



35 кВ

менше 80 МВ·А


10.1.6 До синхронних компенсаторів із водневим охолодженням необхідно передбачати централізовану подачу водню та вуглекислоти або азоту (для витіснення водню). Ручне керування подачею водню та вуглекислоти або азоту слід розміщати в безпечному під час пожежі місці.

10.1.7 Плавкі вставки запобіжників повинні бути каліброваними із зазначенням на клеймі номінального струму вставки (клеймо ставиться заводом-виробником або електротехнічною лабораторією). Застосування саморобних некаліброваних плавких вставок забороняється.

10.1.8 З'єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів і кабелів має здійснюватися за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів (болтових, гвинтових).

Місця з'єднання жил проводів і кабелів повинні мати мінімальний перехідний опір, щоб уникнути їх перегрівання і пошкодження ізоляції стиків. Струм втрат ізоляції стиків повинен не перебільшувати струму втрат ізоляції цілих жил проводів і кабелів.