10. Використані обтиральні матеріали складаються у металеві ящики з кришками, які щільно закриваються, і після закінчення зміни видаляються з виробничих приміщень.

11. Виробничі приміщення та обладнання періодично очищаються від пилу і горючих відходів. Терміни очищення встановлюються технологічними регламентами або об'єктовими (цеховими) графіками чи інструкціями.

12. Обслуговуючий персонал підприємства забезпечується спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального захисту відповідно до Положення про порядок забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального захисту, затвердженого наказом Держгірпромнагляду України від 24.03.2008 N 53 і зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 21.05.2008 за N 446/15137 (далі - НПАОП 0.00-4.01-08). Спецодяг своєчасно підлягає пранню та ремонту, зберігається у розвішеному вигляді в металевих шафах, установлених у спеціально відведених для цього приміщеннях.

13. У виробничих, допоміжних і адміністративних будівлях підприємства забороняється:

зберігати промаслений (забруднений нафтопродуктами) одяг у шафах роздягалень;

прибирати приміщення і прати одяг з використанням бензину, гасу та інших легкозаймистих і горючих рідин;

відігрівати труби, що замерзли, паяльними лампами та іншими способами з використанням відкритого вогню;

носити взуття, яке може стати причиною іскроутворення в приміщеннях, в яких можливе виділення парів нафтопродуктів (продуктові насосні станції, фасувальні відділення тощо).

14. На вхідних дверях до всіх будівель та приміщень виробничого, складського призначення і лабораторій вказуються категорії цих будинків та приміщень за вибухопожежною та пожежною небезпекою згідно з Нормами визначення категорій приміщень, будинків та зовнішніх установок за вибухопожежною та пожежною небезпекою, затвердженими наказом МНС України від 03.12.2007 N 833 (далі - НАПБ Б.03.002-2007), та клас зони в приміщеннях за "Правилами будови електроустановок. Електрообладнання спеціальних установок", затвердженими наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 21.06.2001 N 272 (далі - НПАОП 40.1-1.32-01).

На межах зон зовнішніх виробничих та складських дільниць встановлюються покажчики із зазначенням класу зони за НПАОП 40.1-1.32-01.

15. Виробничі та допоміжні приміщення забезпечуються первинними засобами пожежогасіння. Пам'ятка щодо оснащення об'єктів первинними засобами пожежогасіння наведено в додатку 2 до цих Правил.

Первинні засоби пожежогасіння та пожежне устатковання розміщуються на видних та легкодоступних місцях. За технічним станом первинних засобів пожежогасіння та пожежного устатковання встановлюється постійний контроль.

Забороняється застосовувати первинні засоби пожежогасіння, пожежне устатковання, що не мають державного сертифіката якості, та використовувати їх не за призначенням.

16. Прямий телефонний зв'язок підприємства з найближчою пожежною частиною населеного пункту постійно підтримується у справному стані.

17. Огорожі та поруччя сходових маршів та площадок утримуються справними. Забороняється зменшення встановленої будівельними нормами ширини сходових маршів і площадок.

18. З настанням сутінків (у разі перебування в будівлі людей) вмикаються світильники евакуаційного освітлення.

Шляхи евакуювання, що не мають природного освітлення, постійно освітлюються електричним світлом (у разі наявності людей).

Світлові покажчики "Вихід" постійно утримуються у справному стані.

19. У разі відключення електроенергії обслуговуючий персонал використовує електричні ліхтарі. Кількість ліхтарів визначається адміністрацією виходячи з особливостей об'єкта, наявності чергового персоналу, кількості людей у будівлі.

20. Забороняється:

улаштовувати на шляхах евакуювання пороги, виступи, турнікети, розсувні, підйомні двері, такі двері, що обертаються, та інші пристрої, які перешкоджають вільному евакуюванню людей під час пожежі;

захаращувати шляхи евакуювання меблями, обладнанням, різними матеріалами та готовою продукцією, навіть якщо вони не зменшують нормативної ширини;

забивати, заварювати, замикати на навісні замки, болтові з'єднання та інші запори, що важко відчиняються зсередини, двері евакуаційних виходів з будівель;

застосовувати на шляхах евакуювання (крім будинків V ступеня вогнестійкості) горючі матеріали для облицювання стін і стель, а також сходів та сходових площадок;

розташовувати у тамбурах виходів гардероби, вішалки для одягу, сушарні, пристосовувати їх для зберігання, у тому числі тимчасового, будь-якого інвентарю та матеріалу;

захаращувати меблями, устаткованням та іншими предметами двері, переходи в суміжні секції та виходи на зовнішні сходи;

улаштовувати у сходових клітках робочі, складські та іншого призначення приміщення;

прокладати у сходових клітках газопроводи, трубопроводи з ЛЗР та ГР, повітроводи, електричні мережі, крім мереж електроосвітлення;

улаштовувати у загальних коридорах комори та вбудовані шафи, за винятком шаф для інженерних комунікацій; зберігати в шафах (нішах) для інженерних комунікацій горючі матеріали, а також інші сторонні предмети;

знімати передбачені проектом двері вестибюлів, холів, тамбурів і сходових кліток;

заміняти армоване скло у дверях на звичайне всупереч передбаченому за проектом;

знімати пристрої для самозачинення дверей сходових кліток, коридорів, холів, тамбурів тощо, а також фіксувати самозакривні двері у відчиненому положенні;

зменшувати нормативну площу фрамуг у зовнішніх стінах сходових кліток або закладати їх;

розвішувати у сходових клітках на стінах стенди, панно тощо;

улаштовувати слизьку підлогу на шляхах евакуювання.

IV. Вимоги пожежної безпеки до інженерного обладнання

1. Загальні вимоги пожежної безпеки до електроустановок

1. Електроустановки, можливість їх застосування, монтаж, наладка та експлуатація, а також прокладання проводів (кабелів), улаштування вводів у будинки, заземлення та занулення електрообладнання повинні відповідати вимогам Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів, затверджених наказом Держнаглядохоронпраці від 09.01.98 N 4 і зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 10.02.98 за N 93/2533 (далі - НПАОП 40.1-1.21-98), та інших відповідних нормативних документів.

2. На підприємстві наказом адміністрації призначається з числа ІТП енергослужби (головний енергетик, енергетик, ІТП відповідної кваліфікації) особа, відповідальна за протипожежний стан електрогосподарства підприємства, у тому числі електроустановок слабкого струму.

3. Особа, призначена відповідальною за протипожежний стан електроустановок, зобов'язана:

забезпечувати надійну та безпечну роботу електроустановок, організацію та своєчасне проведення профілактичних оглядів та планово-попереджувальних ремонтів електрообладнання, апаратури та електромереж, а також своєчасне усунення порушень, які можуть призвести до пожеж та загоряння;

забезпечувати правильність вибору та використання кабелів, електропроводок, двигунів, світильників та іншого обладнання залежно від класу вибухо- та пожежонебезпеки зон та умов навколишнього середовища;

забезпечувати справний стан апаратів захисту від коротких замикань, перевантажень та інших небезпечних режимів роботи;

організовувати навчання та інструктажі чергового персоналу з питань пожежної безпеки під час експлуатації електроустановок.

4. Електрообладнання та електричні мережі, а також електричні засоби автоматизації і зв'язку, призначені для внутрішнього і зовнішнього розміщення, за виконанням та ступенем захисту повинні відповідати класу зони за НПАОП 40.1-1.32-01.

5. Для забезпечення безпечного режиму експлуатації електроустановок необхідно постійно контролювати справність апаратів захисту.

Захист від перевантаження виконується у всіх випадках незалежно від потужності електроспоживачів.

6. Несправності в електромережах та електроапаратурі, які можуть спричинити іскріння, коротке замикання, понаднормований нагрів горючої ізоляції кабелів і проводів, негайно ліквідовуються черговим персоналом. Пошкоджена електромережа негайно відключається до приведення її в пожежобезпечний стан.

7. З'єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів і кабелів здійснюються за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів (гвинтових, болтових тощо).

8. Нові підключення різних струмоприймачів (електродвигунів, нагрівальних приладів тощо) проводяться з урахуванням допустимого струмового навантаження електромережі.

9. Монтаж і експлуатація тимчасових електромереж і електроустановок, як правило, не допускаються.

10. За трасами кабельних ліній здійснюється постійний нагляд з метою запобігання впливу на них високих температур, потраплянню на них нафтопродуктів, води, можливості механічних пошкоджень тощо.

11. За роботою штучної або природної вентиляції в кабельних спорудах здійснюється постійний технічний нагляд з метою забезпечення її працездатності.

12. Електродвигуни, світильники, проводи та розподільні пристрої регулярно, не рідше одного разу на місяць, очищуються від пилу.

13. Замір опору ізоляції електричних мереж та електроустановок проводиться у терміни, визначені НПАОП 40.1-1.21-98 та іншими чинними нормативними документами.

14. Електрошафи, розміщені в коридорах, на інших шляхах евакуювання, замикаються. Електрощити, групові електрощитки оснащуються схемою підключення споживачів з пояснюючими написами і вказаним значенням номінального струму апарата захисту (плавкої вставки).

15. В усіх, незалежно від призначення, приміщеннях, які після закінчення роботи замикаються і не контролюються черговим персоналом, з усіх електроустановок та електроприладів, а також з мереж їх живлення відключається напруга (за винятком чергового освітлення, пожежної автоматики та охоронних систем, а також електроустановок, що за вимогами технології працюють цілодобово).

16. На кожному об'єкті встановлюється порядок відключення напруги з електрообладнання, силових та контрольних кабелів у разі пожежі. При цьому електроживлення систем пожежної автоматики, протипожежного водопостачання та експлуатаційного (аварійного) освітлення залишається увімкненим.

17. Монтаж та експлуатація приладів для електропідігріву в'язких нафтопродуктів здійснюються відповідно до заводської монтажно-експлуатаційної інструкції.

До роботи з електропідігріву в'язких нафтопродуктів допускаються кваліфіковані робітники, що пройшли спеціальне навчання та інструктаж і мають III кваліфікаційну групу за вимогами НПАОП 40.1-1.21-98.

Процес електропідігріву здійснюється під постійним контролем обслуговуючого персоналу.

18. Під час експлуатації електроустановок забороняється:

використовувати як заземлювачі та заземлюючу проводку технологічні трубопроводи, які містять горючі рідини, а також трубопроводи, що покриті ізоляцією для захисту від корозії;

вмикати установки, що незахищені від струму короткого замикання та перевантаження;

застосовувати некалібровані плавкі вставки запобіжників, нагрівальні елементи теплових реле;

розміщувати повітряні лінії електропередач та зовнішні електропроводки над горючими покрівлями, навісами, складами пально-мастильних матеріалів та інших горючих матеріалів;

експлуатувати кабелі та проводи з неізольованими струмопровідними жилами, неізольованими кінцями, а також кабелі та проводи з пошкодженою або такою, що в процесі експлуатації втратила захисні властивості, ізоляцією;

застосовувати саморобні подовжувачі, які не відповідають вимогам НПАОП 40.1-1.32-01, що пред'являються до переносних (пересувних) електропроводок;

застосовувати для опалення приміщення нестандартне (саморобне) електронагрівальне обладнання або лампи розжарювання;

використовувати побутові електронагрівальні прилади без дозволу адміністрації підприємства;

залишати без догляду увімкнені в електромережу дозволені до використання нагрівальні (опалювальні) прилади;

користуватися пошкодженими розетками, відгалужувальними та з'єднувальними коробками, вимикачами та іншими електровиробами, а також лампами, скло яких має сліди затемнення або деформації;

підвішувати світильники безпосередньо на струмопровідні проводи, обгортати електролампи і світильники папером, тканиною та іншими горючими матеріалами, експлуатувати їх зі знятими ковпаками (розсіювачами);

складувати горючі матеріали на відстані менше 1 м від електрообладнання, кабелів та ізольованих проводів, прокладених відкрито по конструкціях на ізоляторах, тросах, в лотках тощо, а також під електрощитами;

розміщувати в кабельних спорудах будь-які тимчасові пристрої, зберігати в них матеріали та устатковання;

використовувати ролики, вимикачі, штепсельні розетки для підвішування одягу й інших предметів; заклеювати ділянки електропроводки папером, горючими тканинами;

застосовувати для електромереж радіо- та телефонні проводи;

відкрито прокладати в сходових клітках і всередині внутрішніх евакуаційних сходів електропроводи та кабелі незалежно від їхнього призначення і напруги.

2. Електроустановки та електромережі у вибухонебезпечних та пожежонебезпечних зонах

1. На електродвигуни, світильники, інші електричні машини, апарати та обладнання, встановлені у вибухонебезпечних або пожежонебезпечних зонах, наносяться знаки, що вказують ступінь захисту їх оболонки.

2. У вибухонебезпечних зонах будь-якого класу підлягають зануленню та (або) заземленню електроустановки всіх напруг змінного і постійного струму, а також електрообладнання, що закріплене на металевих конструкціях, незалежно від наявності заземлення останніх.

3. У вибухонебезпечних і пожежонебезпечних зонах дозволяється експлуатувати телефонні апарати, сигнальні пристрої до них, електричні годинники, радіоприймачі, пристрої й обладнання систем пожежної сигналізації, охоронної сигналізації, систем пожежогасіння, системи оповіщення про пожежу та інші подібні слабострумові споживачі електроенергії лише за умови відповідності їх рівня вибухозахисту (ступеня захисту оболонки) класу зони, крім випадків, обумовлених відповідними чинними нормативними документами.