5. Під час зберігання і транспортування балонів з киснем не можна допускати потрапляння на них жиру та контакту арматури з промасленими матеріалами.

Під час кантування балонів з киснем забороняється братися руками за вентилі.

6. Балони, з яких виявлено витікання газу, негайно прибираються зі складу в безпечне місце.

7. Приміщення для зберігання балонів з горючими газами обладнуються газовими аналізаторами, а за їх відсутності адміністрацією підприємства встановлюється порядок відбирання та контролю проб повітря.

8. Балони з горючими газами, що мають башмаки, зберігаються у вертикальному положенні у спеціальних гніздах, клітках або інших пристроях, що виключають їх падіння.

Балони, які не мають башмаків, зберігаються в горизонтальному положенні на дерев'яних рамах чи стелажах. Всі вентилі закриваються запобіжними ковпаками і повертаються в один бік. Висота штабеля не повинна перевищувати 1,5 м.

Між рядами балонів у штабелі розміщають прокладки для запобігання розкачуванню балонів та доторканню їх між собою.

9. На складах для зберігання балонів з горючими газами примусова вентиляція, що забезпечує безпечні концентрації газів, постійно підтримується у робочому стані.

У цих складах дозволяється лише водяне, парове низького тиску або повітряне опалення.

На дверях (воротах) складів балонів з газами вивішуються таблички із зазначенням вогнегасної речовини, яку дозволяється застосовувати для гасіння пожежі.

Обслуговуючий персонал підприємства повинен знати пожежну небезпеку газів, що зберігаються на складах, порядок евакуації балонів та правила гасіння горючих газів.

10. Не дозволяється:

зберігання будь-яких сторонніх речовин, матеріалів, обладнання, предметів у складах балонів з газами;

транспортування і зберігання балонів з газами без запобіжних ковпаків та нагвинчених на штуцери заглушок;

зберігання балонів із пошкодженим корпусом (вм'ятинами, тріщинами, корозією тощо), а також із простроченим терміном періодичного огляду;

зберігання балонів з горючими газами та окисниками у приміщеннях, які не є спеціальними складами балонів;

удари балонів між собою під час навантаження, розвантаження і зберігання, падіння ковпаків та балонів на підлогу;

розміщення в одному відсіку складу більше 500 балонів з горючими або отруйними газами, 1 тис. балонів з негорючими газами; зберігання в будівлі складу більше 3 тис. балонів (у перерахунку на 40-літрові);

допуск до складу балонів з горючими газами осіб у взутті, підбитому металевими цвяхами або підковами;

перевищення встановлених норм заповнення балонів стисненими, зрідженими або розчиненими газами (норма заповнення та методи її контролю зазначаються в інструкції).

VII. Вимоги пожежної безпеки до автозаправних станцій

1. Загальні вимоги до автозаправних станцій

1. Відповідальність за забезпечення пожежної безпеки АЗС несуть їх власники, відповідно до чинного законодавства. До роботи на АЗС допускаються особи, які пройшли навчання за програмою пожежно-технічного мінімуму і мають про це відповідне посвідчення відповідно до НАПБ Б.02.005-2003.

2. Протипожежні розриви від АЗС до прилеглих будинків, споруд, відкритих майданчиків, лісових масивів, а також між будинками та устаткованням на території станцій постійно утримуються в чистоті та звільняються від горючих речовин та матеріалів.

3. У випадку розміщення АЗС поблизу посадок сільськогосподарських культур, лісових масивів, паркових насаджень тощо, по яких можливе поширення вогню, по периметру межі АЗС зорюється смуга землі шириною не менше 5 м (якщо не передбачене наземне покриття, виконане з матеріалів, що не поширюють вогонь по своїй поверхні, такої ж ширини).

4. Не допускається озеленення території АЗС кущами та деревами, що виділяють при цвітінні волокнисті матеріали та пухнасте насіння.

5. Ступінь заповнення резервуарів рідким паливом не повинен перевищувати 95 % їх внутрішнього геометричного об'єму.

6. Захист від статичної електрики основного та допоміжного технологічного обладнання постійно контролюється та утримується у справному стані.

7. Очищення внутрішньої поверхні резервуарів та трубопроводів виконується пожежобезпечним способом згідно з графіком.

8. Під час експлуатації АЗС не допускається повне випорожнення резервуарів з бензином (мінімальний рівень бензину у резервуарі повинен становити не менш 5 % від номінального рівня наповнення резервуара), за винятком випадків, коли випорожнення виконується для очищення резервуарів, перевірки стану їх внутрішніх стінок, виконання ремонтних робіт, зміни виду палива тощо.

9. Зміні виду палива (бензин - дизельне паливо) у резервуарах АЗС передує їх повна очистка від попереднього продукту та відповідна зміна напису із зазначенням виду палива, що зберігається, на корпусі наземного резервуара або на видимих місцях трубопроводів наливу підземних резервуарів - у муфти для під'єднання зливного рукава автоцистерни.

10. Для збирання використаних обтиральних матеріалів та забрудненого нафтопродуктами піску встановлюються металеві ящики з металевими кришками, що щільно закриваються і не утворюють іскор. Ящики встановлюються у зонах сміттєзбірників на відкритому повітрі та регулярно звільняються від забруднених нафтопродуктами матеріалів та піску.

11. АЗС оснащуються жорсткою буксирною штангою довжиною не менш 3 м для евакуації транспортних засобів з території АЗС у випадку пожежі.

12. Автомобілі, які чекають черги для заправлення, знаходяться біля в'їзду на територію АЗС, поза зоною розміщення паливних резервуарів і колонок.

13. Забороняється курити, проводити ремонтні та інші роботи, пов'язані із застосуванням відкритого вогню, як на самій території АЗС, так і на відстані менше 20 м від території АЗС. Якщо відбувається зливання нафтопродуктів з автоцистерн у резервуари, то застосування відкритого вогню забороняється на відстані менше 40 м від території АЗС.

14. АЗС забезпечуються первинними засобами пожежогасіння (додаток 2). Усі первинні засоби пожежогасіння, розташовані у приміщеннях або на території АЗС, постійно утримуються у справному стані та готовими до негайного застосування.

15. На АЗС вивішуються на видних місцях плакати, які містять перелік обов'язків водія під час заправляння автотранспорту, а також інструкції про заходи пожежної безпеки.

16. АЗС забезпечуються:

знаками пожежної безпеки;

дорожніми знаками щодо обмеження швидкості пересування автотранспорту по території АЗС;

відповідними знаками попередження водіїв мототранспорту про необхідність вимкнення двигуна на відстані 15 м від паливно-роздавальних колонок;

знаками про обов'язкову висадку пасажирів;

дорожніми знаками, що забороняють в'їзд транспортних засобів з небезпечними та вибуховими вантажами на територію АЗС.

17. Місця заправлення та зливання нафтопродуктів освітлюються в нічний час.

18. Телефонний та гучномовний зв'язок АЗС, установки пожежної сигналізації та лінії виведення сигналу про пожежу до системи цілодобового пожежного спостереження місцевих органів МНС постійно утримуються в робочому стані.

19. Кришки зливних та замірних труб, люків оглядових та зливних колодязів утримуються закритими.

Вимірювання рівня нафтопродуктів у резервуарах здійснюється спеціально призначеними для цієї мети стандартними вимірювальними приладами (пристроями).

20. Зливання нафтопродуктів в підземні резервуари здійснюється тільки закритим способом (трубопроводом або через шланг).

Перед зливанням нафтопродукту з автоцистерн у резервуар заміряється рівень нафтопродукту в цьому резервуарі. Процес зливання контролюється працівником АЗС та водієм автоцистерни.

Застосування зливних шлангів з наконечниками, які виготовлені з матеріалу, що утворює іскри у разі ударів об корпус резервуара, забороняється. Наконечники зливних шлангів заземлюються.

21. Автоцистерни перед зливанням приєднуються до заземлювального пристрою відповідно до вимог пункту 2 глави 5 розділу IV цих Правил. Кожна цистерна автопоїзда заземлюється нарізно до повного зливання з неї нафтопродуктів.

22. Для захисту від прямих ударів блискавки і занесення високих потенціалів усі металоконструкції та електропровідні неметалеві частини технологічного обладнання (резервуари, трубопроводи, паливороздавальні колонки тощо) приєднуються до заземлювального пристрою.

23. Кожне ТО, ремонт, перевірка паливороздавальних колонок фіксуються в журналі обліку ремонту устатковання.

24. Очищення резервуарів здійснюється не рідше одного разу на два роки, а також у разі заміни марки нафтопродукту.

25. За герметичністю фланцевих, різьбових та інших типів з'єднань у колонках, роздавальних рукавах, трубопроводах та арматурі встановлюється постійний нагляд, витікання, що виникло, негайно усувається.

26. Не допускається застосовувати кришки оглядових і приймальних колодязів, а також колодязів очисних споруд, виготовлені з горючих матеріалів і такі, що можуть утворювати іскри під час ударів. Кришки дозволяється відкривати лише для проведення технологічних операцій, профілактичних заходів, вимірів і відбору проб.

27. Для відкривання і закривання пробок металевої тари та проведення інших робіт у вибухонебезпечних зонах АЗС працівник забезпечується набором інструменту з металу, що не утворює іскор.

28. Ефективність вентиляційних установок перевіряється щорічно спеціалізованими організаціями з відміткою в журналі.

29. Під час заправляння на АЗС виконуються такі вимоги:

мотоцикли й моторолери подаються до бензоколонок з непрацюючими двигунами, пуск та вимкнення яких здійснюються на відстані не менше 15 м від колонок, а автомобілі - своїм ходом із наступним вимкненням двигунів до початку процесу заправляння;

нафтопродукти відпускаються безпосередньо в бензобаки. Допускається відпускати власникам індивідуального транспорту нафтопродукти в спеціально призначені для цього каністри. Забороняється відпускати паливо в скляну тару та тару з полімерних матеріалів;

облиті нафтопродуктами частини автомобілів, мотоциклів та моторолерів до пуску двигунів насухо протираються;

випадково розлиті на землю нафтопродукти засипаються піском, а просочений пісок і промаслені обтиральні матеріали збираються в металеві ящики з кришками, які щільно закриваються, і після закінчення робочого дня вивозяться з території АЗС;

відстань між автомобілем, який набирає пальне, та автомобілем, що стоїть за ним, має бути не менше 3 м, а відстань між усіма іншими автомобілями, які стоять у черзі, - не менше 1 м; при цьому для кожного транспортного засобу забезпечується можливість маневрування та виїзду з території АЗС.

30. На АЗС забороняється:

заправлення транспортних засобів з працюючими двигунами;

проїзд автотранспорту над підземними резервуарами;

робота в одязі та взутті, облитих бензином;

заправлення транспортних засобів (крім легкових автомобілів), у яких перебувають пасажири;

заправлення автомобілів, завантажених небезпечним вантажем (вибуховими речовинами, стисненими та зрідженими горючими газами, ЛЗР і ГР, отруйними та радіоактивними речовинами тощо);

в'їзд на територію АЗС і заправлення тракторів, не обладнаних іскрогасниками;

заправлення транспорту під час зливання нафтопродуктів до резервуарів АЗС з автоцистерн;

злив нафтопродуктів у резервуари і заправка транспорту на АЗС під час грози;

приєднання заземлювальних провідників до пофарбованих та забруднених частин автоцистерни;

використання як заземлювачів трубопроводів з ЛЗР, ГР та горючими газами, а також інших трубопроводів;

експлуатація вибухозахищеного електрообладнання зі знятими деталями оболонки, у тому числі кріпильними, передбаченими його конструкцією;

експлуатація паливороздавальних колонок за наявності витоків нафтопродуктів;

експлуатація АЗС без переносного газоаналізатора у вибухозахищеному виконанні;

експлуатація АЗС за наявності ритвин на оперативних майданчиках в районі паливороздавальних колонок.

31. АЗС (крім пересувних АЗС, АГЗС і АГЗП) забезпечуються розрахунковою кількістю плівкоутворювального піноутворювача для ліквідації можливих пожеж протипожежною технікою.

32. У разі виникнення пожежі заправник негайно припиняє заправку транспорту, вимикає загальний рубильник, викликає по телефону підрозділи МНС і приступає до гасіння пожежі наявними засобами (первинними засобами пожежогасіння, пожежним устаткованням тощо).

33. Під час експлуатації пересувних та контейнерних автозаправних станцій, а також магазинів для продажу нафтопродуктів у дрібній тарі, у випадку якщо такі влаштовані на АЗС, дотримуються вимог пожежної безпеки, що викладені в НАПБ А.01.001-2004 та інших чинних нормативних документах.

34. Під час експлуатації БП АЗС керуються вимогами глав 1 і 2 розділу VII цих Правил. Якщо пункти глав 1 і 2 розділу VII цих Правил стосуються одного питання, виконувати необхідно той пункт, який висуває більш жорсткі вимоги.

2. Додаткові вимоги пожежної безпеки до автомобільних газозаправних станцій та автомобільних газозаправних пунктів

1. На АГЗС та АГЗП допускається заправлення зрідженим вуглеводневим газом тільки балонів, установлених на газобалонних автомобілях.

2. Забороняється заправляти балони, у яких закінчився термін технічного огляду. Справність та придатність балонів для наповнення газом підтверджуються у маршрутному листі водія автомобіля спеціальним штампом "Балони перевірені" та підписом особи, відповідальної за їх перевірку.

3. Забороняється наповнювати автомобільні балони, якщо тиск газу на заправній колонці перевищує 1,6 МПа.

4. Забороняється наповнення балонів автомобілів шляхом пониження в них тиску за рахунок викиду парової фази в атмосферу.

5. Перед заправленням газобалонних автомобілів їх двигуни вимикаються. Вмикати двигун дозволяється тільки після від'єднання гумовотканинних рукавів і встановлення заглушок на відмикаючі пристрої.