1. Засоби укрупнення вантажних місць

  1. Формування і кріплення пакетів виконуються із застосуванням справних засобів пакетування. Несправні засоби пакетування вилучаються з обігу. Огляд засобів пакетування проводиться до формування пакетів.

  2. Засоби скріплення тарно-штучних вантажів у транспортних пакетах повинні забезпечити збереження пакетів при перевезенні всіма видами транспорту з урахуванням дії інерційних навантажень, а несучі засоби кріплення повинні мати шестиразовий запас міцності.

  3. Засоби пакетування для перевантаження легкозаймистих і вибухонебезпечних вантажів не повинні створювати іскріння при їх установленні, знятті та випадковому обриві.

  4. Обв’язувальні засоби, які не служать для підіймання пакетів, повинні щільно обтискувати пакети, що об’єднуються за допомогою обтягуючих пристроїв, і після обтискування не повинні послаблюватися.

  5. Спосіб кріплення обв’язки на пакеті повинен забезпечувати її фіксоване положення на вантажі так, щоб при будь-яких зміщеннях обв’язка не потрапила в простір між одиницями вантажу.

  6. При розформуванні пакета багатооборотна обв’язка повинна легко звільнятися від замка і вільно проходити під пакетом, не розвалюючи його.

  7. Замкові пристрої для обв’язки повинні після обтягування не допускати її розслаблення під навантаженням.

  8. Дозволяється використовувати гнучкі засоби пакетування, на яких зазначені товарний знак виробника, номер партії, дата виготовлення, умовне позначення пакувального стропа і його вантажопідіймальність, та піддони, на яких зазначені товарний знак виробника, дата виготовлення і вантажопідіймальність.

  9. Засоби пакетування одноразового використання не повинні використовуватися багаторазово.

VII. Проведення суднових вантажно-розвантажувальних робіт

  1. Швартовні роботи

  1. У зоні виконання швартовних робіт інші роботи необхідно зупиняти.

  2. Самостійне перетягування судна на швартовних кінцях уздовж причалу необхідно виконувати не більш як на довжину судна.

  3. Площадки біля швартовних тумб і кнехтів повинні бути вільними від сторонніх предметів, неслизькими і достатніми для забезпечення безпечного проведення робіт.

  4. Прийом на березі одного швартовного кінця з судна повинні проводити не менше двох осіб, одну з яких керівник робіт призначає старшою.

  5. Під час натягу швартового кінця забороняється знаходитися на відстані ближче ніж 10 м від лінії натягу.

  6. Швартувальники зобов’язані кріпити швартовні кінці тільки за спеціально призначені для цього швартовні пристосування (швартовні тумби, кнехти). Кріпити швартові кінці за не призначені для цього пристосування або пристрої забороняється.

  1. Установлення і експлуатація трапів

  1. Перехід з берега на судно і назад, спускання у вантажні трюми та підіймання з трюмів, переходи по судну дозволяються тільки по судновим трапам і сходням.

  2. Усі трапи та сходні повинні бути якісно виготовлені та в місцях установки надійно закріплені з метою запобігання їх зміщенню.

  3. Забороняється користуватися переносними драбинами замість трапів і сходнів.

У окремих випадках дозволяється використання для спускання працівників з палуби судна на вантаж навісних металевих драбин висотою не більше 6 м, драбини надійно прикріплюються до комінгсу люка або інших жорстких конструкцій судна.

  1. Трапи, що використовуються для спускання працівників у трюм і підіймання їх із трюму, повинні бути жорсткої конструкції.

  2. Заборонено захаращувати проходи, трапи, перехідні містки та підходи до них.

  3. Доступ до несправних трапів та проходів необхідно перекривати з установленням повідомлення про закриття проходу.

  4. Опорні ролики трапів і сходнів повинні бути огороджені захисними козирками та мають опиратися на рівну поверхню.

Установлення перехідних містків та сходнів повинно проводитися з кутом нахилу не більше 30° до горизонту.

  1. Про всі виявлені несправності суднових трапів потрібно негайно повідомити вахтового помічника капітана судна.

  2. Якщо судно стоїть так, що нижня площадка трапа знаходиться на висоті 0,5 м і більше від причалу, з неї прокладається сходня, що має поперечні планки і поручні, закріплені на площадці трапа.

Під площадкою трапа і сходнів натягується запобіжна сітка, що виключає можливість падіння працівників у воду.

  1. Якщо сходні встановлюються на фальшборт, з палуби судна встановлюється півтрапик із поручнями. Якщо сходні або трапи не мають на кінці спеціальних катків, на березі під них необхідно підкладати металеві листи чи дерев’яні щити.

  2. На забортний трап із неповоротними східцями при куті нахилу до горизонту менш 30° вкладаються по всій його довжині сходні (на всю ширину східців).

  3. При пересуванні по трапам забороняється:

знаходження більше 1 особи на марші трапу або більше 2 на площадці;

зустрічний рух;

рух працівників по трапам, якщо над ними пересувається вантаж;

підіймання і спускання працівників з вантажем по сходням і трапам, що мають кут нахилу до горизонту більше 30°.

  1. При підійманні чи спусканні з вантажем масою від 50 до 80 кг загальна висота підйому по похилим трапам не повинна перевищувати 3,0 м; при цьому відношення висоти підйому до довжини горизонтальної проекції трапа повинно бути менш 1 : 3.

  2. У зимовий час трапи і сходні необхідно постійно очищати від снігу і льоду та посипати піском.

  3. Біля забортних трапів на спеціально передбачених скобах вивішуються рятувальні круги з лінями довжиною не менше 27,5 м.

  4. Місце установлення забортного трапа на причалі повинно бути чистим, неслизьким і мати вільний доступ.

Переміщення вантажів перевантажувальними машинами над забортними трапами забороняється.

  1. Люкові закриття і огородження

  1. Відкриття та закриття люкових закриттів з механічним пристроєм для їх зачинення повинні проводитися лише членами суднового екіпажу.

  2. Відкриття та закриття люкових закриттів, що не мають пристрою для механічного закриття виконують працівники підприємства по вказівці командного складу судна під керівництвом керівника робіт (стивідора).

  1. Палубні вантажі

  1. При наявності палубного вантажу безпечний доступ до вантажу, люків, трюмних трапів, палубних механізмів, а також прохід між краями судна і надбудовами необхідно забезпечувати шляхом відповідного укладання вантажу із збереженням необхідних проходів або установлення надійно закріплених трапів, сходнів, перехідних містків.

  2. Для пересування сигнальника біля комінгсу люка необхідно забезпечувати вільний від вантажу прохід шириною не менш 0,9 м.

При неможливості виконати дану умову внаслідок малих відстаней від фальшборту до комінгсу люка, палубний вантаж розміщується на кришках люкових закриттів і ділянках палуби, не призначених для проходу працівників.

  1. Якщо палубний вантаж укладається біля суднових леєрних огороджень, фальшбортів або вище їх, то необхідно встановлювати пристрої (рими, талрепи, розпірки), що дозволяють проводити кріплення вантажу з палуби.

  2. Установлення, кріплення і розкріплення палубних вантажів виконуються працівниками порту під керівництвом керівника робіт (стивідора) або екіпажем під керівництвом командного складу судна. Командний склад судна зобов’язаний надати в розпорядження призначеного портом керівника робіт (стивідора) справні кріпильні матеріали, що знаходяться в розпорядженні судна, і здійснювати контроль за правильністю розміщення і кріплення палубних вантажів.

  3. Прокладки, стояки, сепараційні та кріпильні матеріали і пристрої, що звільнюються по мірі розкріплення і вивантаження вантажу, негайно прибираються в спеціально відведені місця.

  4. Кріплення (розкріплення) контейнерів проводиться на палубі суден не менше, чим двома працівниками під керівництвом керівника робіт (стивідора).

Пристрої, що фіксують контейнери, і кріпильні матеріали повинні бути справними. За їх технічний стан на судні відповідає призначена відповідальна особа з командного складу судна.

  1. Роботи по кріпленню (розкріпленню) контейнерів другого і наступних по висоті ярусів необхідно виконувати:

зі спеціальної кранової підвісної колиски з леєрним огородженням висотою 1,2 м;

без застосування кранових підвісних колисок - за умови забезпечення працівників запобіжними поясами з карабінами, що закріплені на спеціальних відтяжках за контейнери, що розміщені всередині штабеля;

зі сходів, обладнаних спеціальними захисними пристроями;

іншими (крім вказаних) способами, що забезпечують безпеку проведення робіт.

  1. Суднові вантажно-розвантажувальні роботи

  1. До початку вантажно-розвантажувальних робіт уповноважений представник підприємства спільно з командним складом судна повинен перевірити наявність та відповідність вимогам безпеки трапів, сходнів, проходів, освітлення, вентиляції, розкриття люків, зняття бімсів і лючин, відкриття кришок, огородження палуб і трюмів при недостатній висоті комінгсів, наявність римів у вантажних приміщеннях тощо.

  2. При підійманні, опусканні та переміщенні вантажу працівники та члени екіпажу судна повинні покинути небезпечну зону роботи перевантажувальних машин.

  3. Вантажно-розвантажувальні роботи необхідно припинити при несприятливих метеоумовах (гроза, дощ, туман тощо) та за інших умов, якщо не забезпечується безпека проведення робіт та збереження якісних показників вантажу.

  4. Спускання (вхід) у трюм працівників допускається після складання та підписання акта готовності судна до безпечного проведення вантажно-розвантажувальних робіт, яким підтверджується відсутність у трюмі токсичних і шкідливих газів та інших факторів, що створюють небезпеку для життя і здоров’я працівників.

Перед спусканням у трюм необхідно переконатися в надійності фіксації стопорів на кришках лазу, люка.

  1. Працівники повинні спускатися в трюм і підійматися з нього по одному.

Забороняється спускатися в трюм і підійматися з нього з будь-якими предметами, інструментами в руках, а також при одночасному підійманні (спусканні) вантажів або вантажозахоплювальних пристроїв.

Якщо проводяться перевантажувальні роботи, спускатися в трюм або підійматися з трюму можна тільки з дозволу сигнальника.

  1. Забороняється спускатися в неосвітлений трюм. При відсутності в трюмі достатнього стаціонарного освітлення допускається використання суднових освітлювальних люстр і переносних освітлювальних пристроїв із захисними кожухами та запобіжними сітками. Проводи електроживлення повинні бути захищені від механічних пошкоджень, лампи закріплені на нерухомих суднових конструкціях.

  2. Переносні освітлювальні лампи, люстри і стаціонарне освітлення не дозволяється вимикати до переконання у відсутності в трюмі працівників.

  3. У вантажних трюмах забороняється курити і користуватися відкритим вогнем.

  4. Інвентар і пристрої опускають у трюм і підіймають з трюму за допомогою перевантажувальної машини або суднових вантажних пристроїв, заздалегідь попередивши про це працівників, які знаходяться в трюмі. Надійно закріплені предмети масою до 30 кг дозволяється спускати і підіймати вручну з використанням міцного канату.

  5. При вивантаженні вантажів грейфером і одночасній роботі працівників у вантажних приміщеннях суден не допускається знаходження працівників ближче 10 м від розкритих щелеп грейфера - при відсутності можливості укриття в підпалубному просторі судна і 5 м - при наявності можливості укриття.

  6. Одночасна робота двох перевантажувальних машин на один трюм (за винятком перевантаження навалочно-насипних вантажів за допомогою грейферів) допускається цілодобово при виконанні наступних вимог: довжина люка повинна бути не менш 9 м, ширина - не менш 8 м. При цьому перевантажувальні машини повинні працювати по черзі і рух їхніх стріл не повинен бути зустрічним.

  7. Робота навантажувачів по переміщенню вантажу в трюмі допускається за умови, якщо вантаж вибраний з пайолу на площі, достатній для безпечного маневрування навантажувача і укриття його в підпалубному просторі під час підіймання і опускання вантажу перевантажувальною машиною.

  8. При вивантаженні зерна, обробленого фумігантом, вхід працівників у вантажні приміщення судна допускається з дозволу командного складу судна і після забезпечення примусової вентиляції з подачею не менш п’яти повітрообмінів на годину.

  9. Допуск працівників у вантажні приміщення при відновленні вантажно- розвантажувальних робіт після перерв тривалістю понад 8 годин дозволяється після інструментальної перевірки забруднення повітря приміщень.

  10. У місцях проведення робіт з перевантаження фумігованого зерна забороняється курити, пити воду і приймати їжу.

  11. Переміщення працівників по сипучому вантажу, що має велику плинність і здатність до засмоктування, повинно здійснюватися за умови укладання на його поверхні спеціальних настилів з дощок, а вимоги щодо забезпечення безпеки праці при переміщенні повинні бути відображені і зафіксовані в РТК підприємства.

  1. Проведення вантажно-розвантажувальних робіт при обробці спеціалізованих
    суден

  1. Судна з горизонтальним способом навантаження (вивантаження)

  1. При виборі типу тягача потрібно звертати увагу на сумісність і надійність зчіпних пристроїв тягача і рухомої техніки. Транспортування на суднах із горизонтальним способом навантаження (вивантаження) несамохідних засобів за допомогою гнучкої зчіпки не допускається.

  2. При переробці вантажів технічними засобами, що входять до складу устаткування судна, повинні виконуватися такі умови: