1. Для трубопроводів, які в процесі експлуатації піддаються вібрації, не дозволяється застосовувати порошкоподібні теплоізоляційні матеріали, мінеральну вату і вату з безперервного скляного волокна. Для таких трубопроводів необхідно застосовувати теплоізоляційні вироби на основі базальтового супертонкого або азбестового волокна, вібростійкість яких в умовах експлуатації підтверджена результатами випробувань.
    1. Вибір системи захисту від корозії зовнішньої поверхні трубопроводу необхідно розраховувати на проектний строк експлуатації і здійснювати залежно від способу та умов його прокладання, характеру і корозійної активності зовнішнього середовища, небезпеки електрокорозії, виду і параметрів речовин, що транспортуються.
    2. Захист від корозії зовнішньої поверхні надземних трубопроводів необхідно забезпечувати використанням металевих і неметалевих захисних покриттів.
    3. Трубопроводи, що транспортують речовини з температурою нижче 20° C, повинні мати захист від корозії.
    4. Під час проектування заходів щодо антикорозійного захисту трубопроводів конструктивними рішеннями необхідно забезпечити доступність огляду і відновлення антикорозійних покриттів.
    5. Під час транспортування агресивних речовин необхідно забезпечувати захист від корозії внутрішньої поверхні сталевих трубопроводів з урахуванням хімічних і фізичних властивостей речовин, конструкції і матеріалів елементів трубопроводів, умов експлуатації й інших чинників.
    6. Усі трубопроводи незалежно від продукту, що транспортується, повинні мати дренаж для зливу води після гідравлічного випробування і продувальні свічки у верхніх точках трубопроводів для видалення газу.
    7. Випорожнення трубопроводів повинно здійснюватися до ємностей, що мають пристрій для періодичного або безперервного відведення рідини. У разі неможливості забезпечення повного випорожнення (за наявності мішків, зворотних ухилів) у нижніх точках трубопроводів необхідно передбачати спеціальні дренажні пристрої безперервної або періодичної дії.
    8. Трубопроводи, у яких можлива конденсація продукту, повинні мати дренажні пристрої для безперервного видалення рідини. Як дренажні пристрої безперервної дії залежно від властивостей і параметрів середовища необхідно застосовувати відбірники конденсату, гідравлічні затвори, сепаратори й пристрої з відведенням рідини в закриті системи.

Безперервне відведення конденсованої рідини з трубопроводу необхідно забезпечувати через спеціальні штуцери-кишені, які приварюються до трубопроводу.

На трубопроводах з умовним діаметром менше 100 мм штуцери-кишені не передбачаються.

Діаметр труби, що приєднується до штуцера-кишені, необхідно визначати гідравлічним розрахунком.

  1. Для дренажних пристроїв періодичної дії необхідно передбачати спеціальні зливні штуцери із запірною арматурою для приєднання стаціонарних або знімних трубопроводів, гнучких шлангів для відведення продуктів у дренажні ємності або технологічне устаткування. На запірну арматуру необхідно встановлювати заглушки.
    1. Дренажні пристрої для аварійного випорожнення необхідно проектувати стаціонарними.
    2. Для газів класів А і Б застосування гнучких шлангів для випорожнення стаціонарного устаткування не допускається.
    3. Для прогрівання і продування трубопроводів, у яких можлива конденсація продукту, на введенні у виробничі цехи, технологічні вузли й установки перед запірною арматурою, а також на всіх ділянках трубопроводів, що відключаються запірною арматурою, має бути передбачений у кінцевих точках дренажний штуцер з вентилем (із заглушкою - для токсичних продуктів).
    4. Для видалення води із трубопроводів після гідравлічного випробування необхідно застосовувати пристрої для технологічного дренажу трубопроводів або передбачати штуцери, що вварюються безпосередньо в трубопровід.
    5. Усі види пристроїв, що відводять конденсат, і всі дренажні трубопроводи, що розміщуються поза приміщеннями, необхідно захищати від промерзання теплоізоляцією й обігрівом.
    6. Для трубопроводів мають бути передбачені в початкових і кінцевих точках штуцери з арматурою і заглушкою для продування їх інертним газом або водяною парою і (або) промивання водою або спеціальними розчинами.

Підведення (відведення) інертного газу, пари, води або промивальної рідини для трубопроводів повинно здійснюватися за допомогою знімних ділянок трубопроводів або гнучких шлангів.

Трубопроводи для транспортування токсичних газів необхідно продувати в спеціальні скидні трубопроводи з подальшим використанням або знешкодженням продувальних газів і пари.

  1. Продувальні свічки повинні мати пристрій для відбору проб з арматурою, а продувальні свічки для пожежонебезпечних і вибухонебезпечних продуктів - також пристрої перешкоди вогню.

Продувальні свічки і трубопроводи викиду від запобіжних клапанів у нижніх точках повинні мати дренажні отвори і штуцери з арматурою або інші пристрої.

Заступник директора Департаменту фізичного захисту, промислової безпеки та охорони праці

Додаток 1

до Правил охорони праці та безпечної експлуатації технологічних трубопроводів (пункт 1.2 розділу I)

Класифікація трубопроводів, що експлуатуються під тиском до 10 МПа

Технологічне середовище

Категорія трубопроводів

Група середовища

Клас небезпеки речовини згідно з Постановою КМУ № 956 від 11.07.2002

I

II

III

IV

V

Розрахунковий тиск, МПа

Розрахункова температура, °C

Розрахунковий тиск, МПа

Розрахункова температура, °C

Розрахунковий тиск, МПа

Розрахункова температура, °C

Розрахунковий тиск, МПа

Розрахункова температура, °C

Розрахунковий тиск, МПа

Розрахункова температура, °C

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

А (токсична)

а) високотоксичні (гостро- токсичні, надзвичайно небезпечні, отруйні) речовини

Незалежно

Незалежно

-

-

-

-

-

-

-

-

б) інші речовини з токсичними властивостями

Понад 2,5

Понад 300 і нижче мінус 40

Вакуум від 0,08 (абс) до 2,5

Від мінус 40 до 300

-

-

-

-

-

-

Вакуум нижче 0,08 (абс)

Незалежно

-

-

-

-

-

-

-

-

Б (вибухонебезпечна і пожежо- небезпечна)

а) горючі (займисті)гази

(ГЗГ), у тому числі зріджені вуглеводні гази (ЗВГ)

Понад 2,5

Понад 300 і нижче мінус 40

Вакуум від 0,08 (абс) до 2,5 (абс)

Від мінус 40 до 300

-

-

-

-

-

-

Вакуум нижче 0,08 (абс)

Незалежно

-

-

-

-

-

-

-

-

б) горючі легкозаймисті рідини

(ЛЗР)

Понад 2,5

Понад 300 і нижче мінус 40

Понад 1,6 до 2,5

Від 120 до

300

До 1,6

Від мінус 40 до 120

-

-

-

-

Вакуум нижче 0,08 (абс)

Незалежно

Вакуум понад 0,08 (абс)

Від мінус 40 до 300

-

-

-

-

-

-

в) інші горючі рідини (ГР)

Понад 6,3

Понад 350 і нижче мінус 40

Понад 2,5 до

6,3

Понад 250 до

350

Понад 1,6 до 2,5

Понад 120 до

250

До 1,6

Від мінус 40 до 120

-

-

Вакуум нижче 0,003 (абс)

Понад 350 і нижче мінус 40

Вакуум нижче 0,08 (абс)

Понад 250 до

350

Вакуум до 0,08 (абс)

Від мінус 40 до 250

-

-

-

-

В

важкогорючі (ВГ) та негорючі речовини (НГ)

Вакуум нижче 0,003 (абс)

Незалежно

Понад 6,3 або вакуум нижче 0,08 (абс)

Понад 350 до

450

Понад 2,5 до

6,3

Від 250 до

350

Понад 1,6 до

2,5

Понад 120 до

250

До 1,6

Від мінус 40 до 120

Примітки:

Групу небезпечності технологічного середовища, клас небезпеки хімічної речовини (суміші) та категорію трубопроводу визначає розробник проектної документації і вказує їх у паспорті трубопроводу.

У разі відсутності в таблиці певних параметрів тиску та температури технологічного середовища в категоріях трубопроводу для певного класу небезпеки речовини цей трубопровід має бути віднесений до категорії, у якої тиск і температура перевищують значення параметрів технологічного середовища цього трубопроводу.

Клас небезпеки хімічних речовин (сумішей), що утворюються під час технологічного процесу на окремих стадіях, але не є товарною продукцією, визначається на підставі граничнодопустимих концентрацій шкідливих речовин або нижньої межі вибуховості вибухонебезпечних парів і газів.

Клас небезпеки хімічної речовини (суміші), яка є сировиною або товарною продукцією, має відповідати класу небезпеки, визначеному в паспорті безпеки хімічної речовини (суміші), який складається постачальником хімічних речовин (сумішей) чи суб'єктом господарювання згідно з ДСТУ ГОСТ 30333:2009 "Паспорт безпечності хімічної продукції. Загальні вимоги".

Позначення "трубопровід А(б) категорії II" визначає клас небезпечності трубопроводу низького тиску, по якому транспортується токсичне технологічне середовище з речовиною з іншими токсичними властивостями (крім гостротоксичних) під вакуумом від 0,08 МПа (абс) до 2,5 МПа (абс) і за температури від мінус 40 до 300° C.

Трубопроводи, що транспортують речовини з робочою температурою, що дорівнює чи перевищує температуру їх самозапалення, або з робочою температурою нижче мінус 40° C, а також речовини, що несумісні з водою чи з повітрям за нормальних умов, відносяться до I категорії.

(найменування суб’єкта господарювання)

(найменування підрядної організації)

НАРЯД-ДОПУСК

НА ПРОВЕДЕННЯ РЕМОНТНИХ РОБІТ

  1. Виробництво, цех (корпус)
  2. Місце проведення робіт
  3. Обсяг (тис. грн) і зміст робіт
  4. Безпосередній керівник робіт від підрядної організації

(посада, П.І.Б.)

  1. Відповідальний від замовника за підготовку і здачу обладнання (об’єкта) у

ремонт

(посада)

(П.І.Б.)

  1. Заходи щодо підготовки обладнання (об’єкта) у ремонт
  2. Підготовчі роботи виконано в повному обсязі, а саме:

(підпис відповідального за підготовку, дата)

  1. Обладнання (об’єкт) прийнято в ремонт. З обсягом і умовами виконання робіт ознайомлений

(підпис безпосереднього виконавця робіт, дата)

9. Заходи безпечного проведення робіт

№ з/п

Перелік заходів

Відповідальні за виконання заходів (посада, П.І.Б.)

Відмітки про виконання (підпис)

  1. Первинний інструктаж в обсязі інструкції з техніки безпеки, виробничої санітарії і пожежної безпеки цеху № з працівниками і спеціалістами підрядної організації проведено

(посада, П.І.Б.)

(підпис)

  1. Поточний інструктаж ремонтного персоналу щодо заходів безпеки під час виконання робіт проведено

(підпис безпосереднього керівника робіт, дата)

  1. Перелік осіб, які пройшли поточний інструктаж і допущені до виконання робіт.

З умовами виконання робіт ознайомлено, інструктаж щодо безпечного виконання робіт отримано.

Професія

П.І.Б.

Підпис

Професія

П.І.Б.

Підпис

  1. Начальник цеху

(П.І.Б., підпис, дата)

  1. Перелік документації, що додається до наряду-допуску:

а)

б)

в)

г)

ґ)

д)

  1. Щоденний допуск до роботи

Дата

Результати аналізу повітряного середовища

До роботи допущено

Роботи закінчено

час

підпис

час

підпис

(год., хв.)

начальник зміни

безпосередній керівник робіт

(год., хв.)

начальник зміни