пересипання матеріалу слід здійснювати через похилі жолоби з мінімально допустимими за умовами транспортування кутами нахилу;
при компонуванні технологічного устаткування необхідно скорочувати висоту падіння гравітаційних потоків матеріалу; при значній висоті падіння слід застосовувати пристрої для гасіння швидкості падіння матеріалу;
напрям виходу матеріалу з жолоба повинен збігатися з напрямком руху конвейєрної стрічки, а швидкість його повинна бути рівною швидкості переміщення стрічки конвейєра.
- Для зменшення пиловиділення і просипання при транспортуванні матеріалу стрічковими конвейєрами слід застосовувати:
завантажувальні пристрої, що обмежують шар матеріалу на стрічці за шириною і висотою;
спеціальні роликоопори, які запобігають сходженню і перекошенню стрічок;
підвищені кути встановлення роликоопор;
мінімально допустиму відстань між вісями роликоопор в місці завантаження матеріалу на стрічку; в особливих випадках роликоопори необхідно встановлювати на амортизаторах відповідно до технологічних норм;
очищення „холостих” гілок конвейєрних стрічок шляхом встановлення очисників в зоні дії місцевих відсмоктувачів для запобігання вторинним пиловиділенням при поверненні уловленого продукту в технологічний процес.
- Для локалізації пиловиділення необхідно передбачити:
герметизацію і аспірацію устаткування;
відсмоктування повітря з бункерів і влаштування на люках бункерів щільних кришок;
розвантаження бункерів при заповненні конусної частини їх більше ніж на одну третину;
прибирання приміщень мокре (вологе).
- Випуск та прибирання пилу з пиловловлювачів повинні бути механізовані із застосуванням у випадках, коли це дозволяє технологія, зволоження водою. Випуск уловленого пилу дозволяється у системи пневмогідротранспорту або в закриту тару, обладнану аспірацією.
- Транспортування шихтових матеріалів повинно бути механізованим. При використанні пневмотранспорту усі його пристрої повинні бути герметизовані, а управління їхньою роботою - максимально автоматизованим.
- Транспортування, зважування та пакування токсичних речовин, що утворюють пил, повинні бути механізованими та герметизованими.
- Електрокари та інші види транспорту, що використовуються для перевезення ковшів з розплавом, повинні бути обладнані пристроями, що виключають попадання бризок розплаву на водія.
- Випуск отруйних продуктів і реагентів у загальну каналізацію, в тому числі при аваріях, не дозволяється. Ці продукти повинні спрямовуватись у спеціальні технологічні ємності для подальшого знешкодження і утилізації.
- Каналізація для відведення кислих стічних вод у будівлях цехів та відділень повинна бути виконана у вигляді лотків або труб з гідроізоляцією та захистом від корозії.
- Система каналізації поза будівлями повинна бути забезпечена вентиляційними стояками для попередження накопичення в них вибухонебезпечних газів.
- Кислі стічні розчини відділення миття та травлення деталей обладнання перед скиданням у каналізацію підлягають уловлюванню з них твердих завислих часток.
- Вода після мокрого прибирання пилу у приміщеннях подрібнення та сортування губчастого титану перед скиданням у каналізацію повинна відстоятися для відокремлення з неї твердих зависів пилу титану, для чого повинен бути влаштований відповідний пристрій (бак, приямок) з постійно працюючою витяжною вентиляцією.
- У кожному цеху, який скидає виробничі стічні води, повинен здійснюватися контроль за їх якістю згідно з технологічною інструкцією.
- ВИМОГИ ДО ЗАСТОСУВАННЯ КОЛЕКТИВНИХ І ІНДИВІДУАЛЬНИХ ЗАСОБІВ ЗАХИСТУ
- Працівники, які виконують роботи, пов’язані з виробництвом губчастого титану, повинні бути забезпечені спецодягом, спецвзуттям, засобами індивідуального захисту і запобіжними пристроями відповідно до Типових галузевих норм безплатної видачі спецодягу, спецвзуття та інших засобів індивідуального захисту робітникам і службовцям гірничої та металургійної промисловості та металургійних виробництв інших галузей промисловості, затверджених постановою Держкомпраці СРСР від 01.08.79 №344/П-7 (зі змінами) (НПАОП 0.05-3.07-79). Не дозволяється допускати до роботи працівників, які не використовують відповідного спецодягу, спецвзуття і засобів індивідуального захисту.
- На підприємствах виробництва губчастого титану повинна бути організована і функціонувати професійна газорятувальна служба (ГРС).
- Структура та чисельність ГРС повинна визначатися відповідно до вимог Положення про газорятувальну службу та добровільну газорятувальну дружину на підприємствах Міністерства металургії СРСР, затвердженого Держпроматомнаглядом СРСР, Мінметом СРСР 03.09.90 (НПАОП 1.2.00-4.0190).
- Системи вентиляції і місцевих відсмоктувань повинні відповідати вимогам будівельних норм і правил СНиП 2.04.05-91.
- При розвантаженні залізничних вагонів з матеріалами, що утворюють пил, повинні бути передбачені заходи, що запобігають запиленості території і приміщень складу.
- У всіх виробничих приміщеннях, де можливе виділення пожежонебезпечних або токсичних речовин, припливно-витяжна вентиляція повинна забезпечувати зниження вмісту шкідливих речовин у цих приміщеннях до гранично допустимих концентрацій (ГДК) згідно з санітарно-гігієнічними вимогами до повітря робочої зони.
- Вміст шкідливих речовин у повітрі робочої зони виробничих приміщень повинен відповідати вимогам ГОСТ "ССБТ. Общие санитарногигиенические требования к воздуху рабочей зоны" (ГОСТ 12.1.005-88).
- При виконанні технологічних процесів повинна забезпечуватися робота всіх аспіраційних установок, передбачених проектом.
- На робочих місцях, де за характером виробничого процесу температура повітря і теплове випромінювання перевищує санітарні норми (при завантаженні та розвантаженні печей тощо), повинні застосовуватися установки для охолодження повітря, екрани та інші пристрої для захисту від теплових випромінювань відповідно до чинних норм.
- Інструментальна перевірка ефективності роботи вентиляційних систем повинна проводитись не рідше одного разу на рік, а також після кожного їх капітального ремонту і реконструкції.
- Очищення повітропроводів місцевої витяжної вентиляції (аспірації) повинне здійснюватися за графіком, затвердженим роботодавцем.
- Приміщення цехів хлорування, ректифікації, відновлення, вакуумної сепарації та приміщення, де встановлені витратні баки тетрахлориду титану, повинні бути обладнані аварійною витяжною вентиляцією.
- На роботах, пов'язаних з небезпекою ураження електричним струмом, необхідно застосовувати захисні засоби (штанги, кліщі, ізольовані підставки, інструмент з ізольованими рукоятками, діелектричні рукавиці, боти, калоші, килимки тощо).
Користування захисними засобами та їх випробування повинно відповідати вимогам ДНАОП 0.00.1.21-98.
- У приміщеннях з великим пиловиділенням електропроводка та електропускові пристрої повинні бути виконані так, щоб забезпечити можливість прибирання приміщень.
У відділеннях подрібнення та сортування губчастого титану, де передбачене мокре прибирання пилу, електричні шафи управління механізмами, що не мають спеціального укриття, а також окремо розташовані кнопки управління повинні бути виконаними у пиловодозахищеному виконанні.
- Для захисту працівників від ураження електричним струмом та забезпечення безперебійної роботи обладнання в умовах регулярного вологого прибирання приміщень шафи, пульти та пристрої управління, що виготовляються промисловістю без захисту від попадання вологи, необхідно, як правило, розміщувати в окремих приміщеннях.
У випадках розміщення електрообладнання безпосередньо у виробничих приміщеннях необхідно виконати заходи щодо захисту їх від попадання вологи (захисні екрани, перегородки, підставки тощо).
- Від стихійного лиха (смерчі, велике випадання опадів, снігові замети, ожеледь, землетрус тощо) можуть виникнути пошкодження споруд, технологічного обладнання, порушення енерго- та водопостачання, що може викликати аварійні ситуації та аварії з викидами в атмосферу сильнодіючих шкідливих речовин та забруднення повітря і території.
Інформацію про загрозу стихійного лиха необхідно доводити до органів управління комбінату оперативним черговим штабу цивільної оборони через диспетчера за встановленим сигналом - „штормове попередження”.
Працівники та службовці у разі виникнення аварійних ситуацій рівня А і Б повинні діяти відповідно до інструкції з аварійної ситуації; у разі виникнення аварійної ситуації рівня В - відповідно до Плану локалізації та ліквідації аварійних ситуацій.
Для попередження можливих наслідків надзвичайних ситуацій слід проводити такі інженерно-технічні заходи:
відключити джерела водо-, паро-, енергопостачання;
укріпити споруди, обладнання, яким загрожує руйнування;
ліквідувати джерела відкритого вогню;
район проведення планових робіт огородити попереджувальними знаками;
звільнити проходи і проїзди;
виконати інші невідкладні роботи;
для сторонніх організацій уточнити місця або напрямки виводу та район збору працівників у разі виникнення аварії або стихійного лиха.
- Працівники та службовці у разі виникнення аварійної ситуації повинні:
почувши сигнал „Гази, хлор” по радіо, гучномовному зв’язку або голосом, терміново надіти протигаз;
зупинити (знеструмити) станки, пристрої, обладнання та залишити зону аварії;
працівникам та службовцям, які входять до складу невоєнізованих (цивільних) формувань цивільної оборони, - прибути на пункт збору формувань та взяти участь у локалізації і ліквідації аварії.
- ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА ПОРУШЕННЯ ПРАВИЛ БЕЗПЕКИ
Особи, винні у порушенні цих Правил, несуть відповідальність згідно з чинним законодавством України.
Голова Держпромгірнагляду МНСУкраїниМ.В.Саварин