Рис. 1 - Монтаж натяжного затискача

Рис. 2 - Заглушки на жилах

5.8.2 При монтажі СІП з неізольованою утримною (нульовою) жилою застосовуються цангові або розбірні затискачі. Тип затискача визначається проектом.

Для монтажу цангового затискача відкручується на декілька витків затискну гайку і виводять цангу з зчеплення з корпусом. При цьому збільшується діаметр отвору. В отвір з боку гайки вставляється нульова жила СІП. Затискач по жилі просовують до місця встановлення затискача і гайку загвинчують до упору. Зайву частину жили відрізають.

Для монтажу розбірного затискача відпускаються притискні болти і відводиться в сторону притискна планка і в нього вкладається нульова жила СІП, встановлюється на місце притискна планка і затягуються болти. Кріпильні болти загвинчуються за допомогою динамометричного ключа до зусилля, вказаного на затискачі. Затискачі повинні бути розташовані петлею до гака опори.

Пучок проводів перед натяжним затискачем скріплюється за допомогою бандажної стрічки. Виступаючий із пряжки кінець бандажної стрічки обрізається.

5.8.3 Для монтажу затискача на ізольованій утримній (нульовій) жилі СІП в місці фіксації затискача знімають ізоляційне покриття. З затискача знімають захисний кожух, утримну жилу вставляють в канавку і динамометричним ключем затягують притискний болт. Утримну жилу в місці виходу із затискача згинають до низу і затискач закривається кожухом.

На кінцевій опорі на кінці ізольованих фазних жил надягають кінцеві заглушки (рис. 2).

5.9 Електролінійник підіймається на опору, за допомогою капронового канату піднімає на опору натяжний затискач з СІП та закріплює натяжний затискач на гаку опори. Після завершення монтажу затискача електролінійник виконує заземлення (див. розділ 10) знімає розкочувальний ролик і спускається з опори. Для натягування СІП ланка переходить на робоче місце біля барабану.

6 З'ЄДНАННЯ БУДІВЕЛЬНИХ ДОВЖИН СІП

6.1 Роботи виконуються ланкою бригади в складі:

- Електролінійник 5 розряду (бригадир) - 1 чол.;

- Електролінійник 3 розряду - 1 чол.;

- Електролінійник 2 розряду - 1 чол.

6.2 Інструменти та пристрої необхідні для виконання робіт наводяться в таблиці 2.

Таблиця 2 - Інструменти та пристрої

Найменування

Кількість

Найменування

Кількість

Ключ динамометричний

1

Ножиці кабельні

1

Набір гайкових ключів

1 комплект

Пасатижі монтерські

2

Утримувач затискача

1

Ніж монтерський

2

Щітка стальна

1

Пристрій для опресування затискачів

1

Змазка

1

Пристрій для скручування затискачів

1

6.3 Розташування з'єднання жил СІП після натягування лінії повинно знаходитись в прогоні. В одному прогоні ПЛІ допускається не більш одного з'єднання СІП. У прогонах, що перетинають інженерні споруди, з'єднання СІП не допускається.

6.4 З'єднання СІП з однією утримною жилою.

6.4.1 Для з'єднанням СІП необхідно, щоб їх пучки заходили один за другий на 1,2-1,4м. Спочатку виконується з'єднання утримних (нульових) жил, а потім - фазних жил.

6.4.2 Для з'єднання утримних жил електролінійник рівно обрізає їх кінці за допомогою кабельних ножиців таким чином, щоб після їхнього з'єднання фазні жили СІП, що з'єднуються, заходили за з'єднувальний затискач на 0,6-0,8 м. Кінці утримних жил очищаються від бруду й окису та з'єднуються автоматичним з'єднувальним затискачем.

Допускається з'єднування виконувати з'єднувальним затискачем СОАС. При цьому з метою запобігання пошкодження ізоляції фазних жил на один із кінців утримної жили завчасно одівається термоусаджувальна трубка, яка в подальшому буде надіта на змонтований затискач утримної жили. Для з'єднання утримної жили кінці очищаються від бруду й окису та вводяться в з'єднувальний затискач СОАС (рис. 3). Виконується скручування, на затискач одівається термоусаджувальна трубка. Скручений затискач повинний мати не менш 4-5 оборотів. Для СІП з ізольованою утримною жилою з кінців, що вводяться в затискач, знімається ізоляція.

6.4.3 З'єднання фазних жил виконується з дотриманням маркування жил за допомогою непроколюючих відгалужувальних затискачів.

Для з'єднання кінці жил випрямляють, рівно обрізають кабельними ножицями. Обрізування виконується таким чином, щоб з'єднання фазних жил були розташовані з двох боків від з'єднувального затискача нульової жили на відстані 15-20см і не знаходилися одне проти одного. Кінці жил повинні заходити один за другий на довжину з'єднуючого їх затискача. На підготовлені кінці жил (зачищені та змазані шаром змазки) встановлюються затискачі на які одіваються ізолюючі футляри. В футлярах заздалегідь обрізаються торці (рис. 4) під потрібний діаметр жил. Отвори зрізуються в верхній та нижній кришці футляру тільки з того боку, з якого вводиться

а) вид до монтажу;

б) змонтований на проводі;

Рис. 3 - З'єднувальний затискач СОАС

Рис. 4 - Підготовка ізолюючого футляру

6.4.4 Після монтажу з'єднувальних затискачів пучок СІП скріплюється бандажною стрічкою, що монтується по обидва боки від місця з'єднання пучків СІП, на відстані 0,1-0,15 м від крайніх з'єднувальних затискачів.

6.5 З'єднання СІП з чотирма утримними жилами.

6.5.1 З'єднання утримних жил СІП виконується з дотриманням маркування жил з'єднувальними пресувальними затискачами для ізольованих жил. Для з'єднання кінці жил випрямляють, рівно обрізають кабельними ножицями. Обрізування виконується таким чином, щоб з'єднання були на відстані 15-20 см одне від одного. З кінців утримних жил знімається ізоляція, кінці вводяться в затискач і опресовуються.

6.5.2 З'єднання додаткових жил ("докруток") виконується з застосуванням відгалужувальних затискачів. При цьому на останні надіваються ізолюючі футляри. В футлярах заздалегідь обрізаються торці під потрібний діаметр жил. Отвори зрізуються в верхній та нижній кришці футляру тільки з тої сторони з якої вводиться жила.

7 НАТЯГУВАННЯ ТА ЗАКРІПЛЕННЯ СІП НА ОПОРАХ

7.1 Роботи з натягування, візуванню і закріпленню СІП в анкерному прогоні виконує ланка робітників в складі:

- Електролінійник 5 розряду (бригадир) - 1 чол.;

- Електролінійник 4 розряду - 1 чол.;

- Електролінійник 3 розряду - 2 чол.;

- Машиніст трактора 5 розряду - 1 чол.

7.2 Інструмент та пристрої необхідні для виконання робіт наводяться в таблиці 3.

Таблиця 3 - Інструменти та пристрої

Найменування

Кількість

Найменування

Кількість

Лебідка ручна

1

Клини відділяючі

1 комплект

Динамометр

1

Змазка

1

Ключ динамометричний

1

Ножиці кабельні

1

Набір гайкових ключів

1 комплект

Пасатижі монтерські

2

Утримувач затискача

1

Ніж монтерський

2

Щітка стальна

1

7.3 Роботи по натягуванню можуть виконуватись з застосуванням колісного трактора (автомобіля) або лебідки з ручним приводом.

Натяг СІП контролюється динамометром або за допомогою візирних рейок. Величина натягу СІП та стріли прогину встановлюються проектною документацією.

7.4 Натягування СІП з контролем зусилля в утримних (утримній) жилах за допомогою динамометра.

7.4.1 Натягування СІП здійснюється за допомогою тягового механізму (трактор, автомашина), який встановлюється за барабаном на продовженні осі ПЛІ на відстані 20-25 м від анкерної (кінцевої) опори.

На утримні (утримну) жили встановлюється монтажний затискач ("жабка") і за допомогою троса кріпиться до динамометра. З іншого боку динамометр кріпиться до троса тягового механізму. При цьому динамометр розміщується між монтажним затискачем і тяговим механізмом таким чином, щоб за його показаннями було зручно спостерігати знаходячись на землі.

По команді бригадира тяговий механізм починає рух уздовж осі траси анкерного прогону. При неможливості зберегти цей напрямок рух виконується в зручну сторону з пропущенням троса через відвідний блок. Рух тягового механізму повинен бути плавним без ривків зі швидкістю не більше 5 км/год.

При рухові тягового механізму електролінійники повинні стежити, щоб на СІП не потрапили сторонні предмети, а з'єднувальні затискачі вільно проходили через розкочувальні ролики.

У момент досягнення динамометром показання, що відповідає значенню проектного тяжіння в СІП, електролінійник подає сигнал на зупинку тягового механізму.

Після 10-15 хвилинної витримки під монтажним натягом перевіряється значення тяжіння в СІП і, при необхідності, виконується доведення його до проектного.

7.4.2 Електролінійник піднімається на опору і робить на утримних (утримній) жилах мітку, що відповідає експлуатаційному положенню натяжного затискача. Після цього подає команду на зворотній рух тягового механізму. При досягненні міткою землі рух зупиняється.

7.4.3 По мітці на СІП встановлюється натяжний затискач. Технологія встановлення натяжного затискача наведена в п. 5.8. Для СІП з однією утримною жилою перед натяжним затискачем виконується обжимання жил за допомогою бандажної стрічки. Кабельними ножицями СІП відрізається від барабану. При цьому залишається довжина СІП, необхідна для приєднання до ТП, обладнання на опорі тощо (див. п. 5.8).

Монтажний затискач з тросом від тягового механізму переставляється на відстань 0,3-0,4 м перед натяжним затискачем (для можливості переміщення натяжного затискача при встановленні його на гаку опори). При цьому трос пропускається через розкочувальний ролик таким чином, щоб він знаходився під СІП.

7.4.4 По команді електролінійника тяговий механізм відновлює натяг СІП. Електролінійник, що знаходиться на опорі, закріплює натяжний затискач на гаку опори, дає команду на зворотній рух тягового механізму, знімає із СІП монтажний затискач, розкочувальний ролик і за допомогою капронового канату спускає їх на землю, виконує заземлення (див. розділ 10) після чого спускається з опори. Інший електролінійник від'єднує трос з монтажним затискачем від динамометра, і від'єднує динамометр від тягового механізму.

7.4.5 Після закріплення СІП на анкерних опорах виконується закріплення СІП на проміжних опорах. Електролінійник на кожній опорі

перекладає СІП з розкочувального ролика у підтримуючий затискач. Для цього він, перебуваючи на опорі, підважує СІП, відводить з гаку опори зовнішню щоку розкочувального ролика, надіває на гак підтримуючий затискач, виділяє з пучка СІП утримну жилу, перекладає її в човник підтримуючого затискача і затискує плашку за допомогою болта. Виконує заземлення згідно з розділом 10.

При монтажі СІП з чотирма утримними жилами всі жили проводу (включаючи "докрутки") вкладаються в підтримуючий затискач, затискач закривається та згвинчується болтом. Після цього гвинтом затискача СІП затискується за допомогою динамометричного ключа з моментом затиску згідно з вказаним виробником на затискачеві. Виконує заземлення згідно з розділом 10.

Далі електролінійник знімає розкочувальний ролик і спускається з опори.

7.4.6 На кутових проміжних опорах роботи виконуються з застосуванням ручної лебідки і двох монтажних затискачів, прикріплених до неї за допомогою тросів. Кріплення СІП на цих опорах виконується також за допомогою підтримуючих затискачів.

Електролінійник піднімається на опору з зовнішньої сторони кута повороту траси ПЛІ і піднімає на опору ручну лебідку з монтажними затискачами. Монтажні затискачі встановлюються на утримні (утримну) жили СІП з двох боків опори на відстані 0,5-0,8 м від неї (рис. 5).

1 - лебідка ручна ричажна;

2 - трос;

3,4 - затискачі монтажні.

Рис. 5 - Установка підтримуючого затискача на кутовій проміжній опорі

За допомогою ручної лебідки СІП стягується таким чином, щоб його можна було легко вийняти з розкочувального ролика. Розкочувальний ролик знімається з гаку опори та опускається на землю. На утримних (утримній) жилах встановлюється підтримуючий затискач і закріплюється на гаку опори. Після цього знімається натяг з СІП. Лебідка з монтажними затискачами опускається на землю. Електролінійник опускається з опори.

При монтажі СІП з однією утримною жилою по обидва боки підтримуючого затискача встановлюються бандажні стрічки.

7.4.7 У випадку застосування для натягування СІП лебідки з ручним приводом, послідовність і способи виконання робіт з натяжки і регулювання натягу в СІП в основному такі ж, як і при використанні трактора або автомобіля. Різниця полягає у необхідності закріплення лебідки на відстані 10-15 м від кінцевої анкерної опори за допомогою тимчасового якоря. При малих анкерних ділянках, де робочий рух монтажного затискача складає до 0,5 м, можуть також застосовуватись ручні лебідки (наприклад СТ 116), які кріпляться безпосередньо на анкерній опорі.

При цьому електролінійники спочатку вручну підтягують СІП, щоб стріла прогину, складала близько 1,2-1,5м. Аж потім на утримні (утримну) жили СІП встановлюється монтажний затискач із тросом від динамометра, а динамометр з'єднується з лебідкою і процес натягу продовжується за допомогою лебідки. Подальші роботи виконуються, як і при використанні трактора чи автомобіля.