12.8. Реагентне господарство

12.8.1. Приміщення Реагентного господарства повинні бути обладнані приточно-витяжною вентиляцією, опаленням, освітленням та захисними пристроями.

12.8.2. Процеси, пов'язані з розвантаженням реагентів з вагонів або автомобілів, транспортуванням та складуванням реагентів всередині складу та завантаженням в пристрої для приготування розчинів, а також з дозуванням розчинів або реагентів, повинні бути механізовані. Розвантаження та складування реагентів повинні виконуватись під наглядом спеціально призначеної особи.

12.8.3. Роботи по складуванню, транспортуванню, приготуванню та дозуванню реагентів та їх розчинів персонал повинен виконувати в справному спецодязі, спецвзутті, окулярах та рукавицях. В необхідних випадках повинні застосовуватись індивідуальні засоби захисту від можливого отруєння (протигази та респіратори). Дверні пройми складів реагентів після закінчення видачі реагентів повинні бути щільно закриті. Особливо щільно необхідно зачиняти віконні та дверні пройми складів негашеного вапна та активованого вугілля.

12.8.4. Реагенти повинні зберігатись у відповідній тарі та у встановленому для кожного виду порядку таким чином, щоб виключити можливість шкідливої дії на людей та конструкції споруд.

12.8.5. Приміщення для зберігання та сухого дозування активованого вугілля повинні відповідати діючим вимогам норм та правил по пожежо та вибухобезпеці. Обладнання цих приміщень повинно відповідати вимогам Правил улаштування електрообладнання.

Витяжна вентиляція повинна бути справною. Електричне обладнання повинно бути виконано у вибухобезпечному виконанні. У приміщеннях забороняється палити та користуватись відкритим вогнем.

12.8.6. Хлорне вапно необхідно зберігати у закупорених дерев'яних бочках та в сухому затемненому приміщенні.

Рідкий хлор, кислоти та рідкий аміак повинні надходити та зберігатись в тарі, що відповідає санітарним та технічним вимогам.

12.8.7. Реагенти, що містять фтор, відносяться до отруйних. Переміщати їх в межах очисної станції необхідно в тарі. Гранична допустима концентрація фтору у повітрі 0.001 мг/л.

При виконанні робіт по фторуванню необхідно користуватись спецодягом, спецвзуттям та запобіжними пристосуваннями.

До роботи по фторуванню води не допускаються вагітні жінки, матері, що кормлять дітей, підлітки до 18 років.

При випадковому отруєнні фтористими сполуками необхідно потерпілому надати першу долікарську допомогу, яка включає промивання шлунку 2 %-ним розчином питної соди. Крім того, потерпілого необхідно напоїти теплим молоком з яєчним білком (2 білка на склянку молока) та звисом чистої крейди.

12.8.8. До робіт, пов'язаних з використанням сірчаного газу та його розчинів, необхідно висувати такі ж вимоги, як і до робіт з хлором та хлорною водою.

12.8.9. Дозування в сухому вигляді коагулянту та вугільного порошку дозволяється тільки при наявності дозуючих механізмів та дотримуванні заходів по запобіганню розпилювання матеріалів.

12.8.10. При розчиненні коагулянту та перемішуванні його в баках шляхом барботажу тиск стисненого повітря не повинен бути вище 0.5 атм. При цьому необхідно передбачити пристрій, що запобігає викиду розчину з баку або його розбризкування. При використанні для розчинів гарячої води температура її не повинна бути вище 60 оС.

12.8.11. При використанні для розчинення мішалок з електричним приводом баки з мішалками повинні мати завантажувальні люки з кришками. Забороняється проводити завантаження реагентів в бак при обертанні мішалки.

12.8.12. Промивку баків реагентів необхідно виконувати без спуску людей в них та з дотриманням заходів, що забезпечують непопадання бризок на оператора.

12.8.13. Після закінчення роботи з коагулянтом та вапном оператор повинен ретельно вимити руки та промити очі ватним тампоном, змоченим в дистильованій воді, та змастити руки гліцерином.

12.8.14. Аптечка, що використовується при виконанні робіт, повинна мати вміст, який наведений в таблиці 12.4.

13. ОХОРОНА НАВКОЛИШНЬОГО СЕРЕДОВИЩА

13.1. Розробка гранично-допустимих скидів та лімітів на скидання шкідливих речовин

13.1.1.Експлуатація систем водопостачання та каналізації повинна здійснюватись з дотриманням вимог законодавчих та нормативно-інструктивних актів з охорони та раціонального використання природних ресурсів.

Особи, винні у порушенні екологічних вимог при експлуатації підприємств та споруд, допущенні понаднормативних, аварійних та залпових викидів та скидів забруднюючих речовин та інших шкідливих впливів на навколишнє природне середовище, перевищенні лімітів, самовільному спецвикористанні природних ресурсів, порушенні строків внесення платежів за використання ресурсів та забруднення навколишнього середовища, невжитті заходів щодо попередження та ліквідації екологічних наслідків аварій, невиконанні розпоряджень органів, які здійснюють державний контроль у галузі охорони навколишнього природного середовища і т.ін., несуть відповідальність згідно чинного законодавства України.

13.1.2. Наказом керівника підприємства (управління) повинні бути призначені відповідальні посадові особи з питань охорони навколишнього природного середовища та раціонального використання природних ресурсів, на яких покладається розробка та погодження в установленому порядку відповідних документів природоохоронного напрямку, співпраця з державними органами охорони навколишнього природного середовища, тощо.

Примітка. У випадку необхідності вивозу осадків та інших відходів на звалища необхідно попередньо отримати дозвіл місцевих органів Мінекобезпеки України та погодження господаря звалища.

13.1.3. Компетентні інженерно-технічні працівники підприємства (управління) (технологи, зав. лабораторіями, інженери виробничого відділу) під керівництвом відповідальної особи зобов'язані:

  • збирати необхідні дані для розрахунку ГДС, викидів та лімітів;
  • виконати необхідні розрахунки за діючими методиками;
  • розробляти та здійснювати заходи щодо запобігання аваріям, а також ліквідації їх шкідливих екологічних наслідків;
  • оформляти за встановленими Мінекобезпеки України формами необхідні документи, вчасно надати в місцеве управління по охороні навколишнього природного середовища та погодити їх.

Примітка. Для виконання цих робіт можуть бути залучені на договірних умовах спеціалізовані науково-дослідні інститути та підприємства.

13.2. Плата за забруднення водойм системами водопостачання та каналізації

13.2.1. Згідно діючого законодавства підприємство (управління) повинне здійснювати плату у позабюджетні фонди охорони навколишнього природного середовища за забруднення поверхневих вод, повітря та земель викидами та скидами шкідливих речовин.

13.2.2. Наказом керівника підприємства (управління) повинні бути призначені відповідальні особи за вчасне (до 5 числа наступного місяця) надання розрахунків величини скидів, викидів, які мали місце на протязі минулого місяця (з виділенням величини понадлімітних скидів, викидів) та величини платежів згідно "Базових нормативів плати за забруднення навколишнього природного середовища України", затверджених Мінекобезпеки України.

13.2.3. Повинна бути організована чітка взаємодія між цими відповідальними особами, керівником та головним бухгалтером підприємства (управління) для недопущення прострочки цих обов'язкових загальнодержавних платежів та нарахування пені.

13.2.4. При виконанні вказаних вище розрахунків персонал повинен керуватись "Інструкцією про платежі за забруднення навколишнього природного середовища комунальними та відомчими водопроводами та каналізацією населених пунктів України", затвердженої Держжитлокомунгоспом України, та методичними матеріалами, які затверджені Мінекобезпеки України.

13.3. Обов'язки підприємства (управління) по державній

системі моніторингу навколишнього природного середовища

13.3.1. Постановою Кабінету Міністрів України від 23.09.93 г. N 785 "Про затвердження положення про державний моніторинг навколишнього природного середовища" на Держжитлокомунгосп України покладені обов'язки по збиранню та безстроковому зберіганню первинних даних про якість питної води та стічних вод (в том числі тих, які скидаються підприємствами в комунальну каналізацію та поступають на місцеві очисні споруди та скидаються після очистки в водойму), а також обробці та доповнення цих даних.

13.3.2. Наказом по підприємству (управлінню) повинні бути призначені відповідальні особи за сбір та зберігання цих даних, а також їх обробку та доповнення.

13.3.3. Відповідальні за моніторинг особи повинні бути готові в любий час оперативно надати інформацію про якість питної води та стічних вод на запит Держжитлокомунгоспу України та інших органів державної виконавчої влади (через адміністрацію управління).

ДОДАТОК 1

Список основних законодавчих актів, нормативних та керівних документів та державних стандартів з питань водопостачання та каналізації

1.Закон України "Про охорону природного навколишнього середовища", прийнятий 25.06.191 г.

2.Закон Украины "Про охорону працi"

3.СНиП 2.04.01-85 "Внутренний водопровод и канализация зданий", М., Стройиздат, 1985г.

4.СНиП 2.04.02-85 "Водоснабжение. Наружные сети и сооружения", М., Стройиздат, 1985 г.

5. СНиП 2.04.03-85 "Канализация. Наружные сети и сооружения", М., Стройиздат, 1985 г.

6.СНиП 3.05.01-85 "Внутренние санитарно-технические системы. Производство и приемка работ", М., Стройиздат, 1985 г.

7.СНиП 3.05.04-85 "Наружные сети и сооружения водоснабжения и канализации", М., Стройиздат, 1985 г.

8.Пособие по укладке и монтажу чугунных, железобетонных и асбестоцементных трубопроводов водоснабжения и канализации (к СНиП 3.05.04-85), М., Стройиздат, 1985 г.

9.Пособие по проектированию автоматизации и диспетчеризации систем водоснабжения (к СНиП 2.04.02-84),М., ЦИТП, 1985 г.

10.Пособие по объему и содержанию технической документации внеплощадочных систем водоснабжения и канализации (к СНиП 2.04.02-84 и СНиП 2.04.03-85), М., Стройиздат, 1988 г.

11.Пособие по проектированию сооружений для забора подземных вод (к СНиП 2.04.02-84), М., Стройиздат, 1989 г.

12.Проектирование сооружений для очистки сточных вод. Справочное пособие к СНиП 2.04.03-85, М., Стройиздат, 1990 г.

13.Положение о проведении планово-предупредительного ремонта на предприятиях водопроводно-канализационного хозяйства. Утв. Госстроем РСФСР и Госстроем УССР 21.09.89 г. N 2/329, М., ЦБНТИ Минбыта РСФСР, 1990 г.

14.Правила охраны поверхностных вод (типовое положение), М., ГК СССР по охране природы, 1991 г.

15.Санитарные правила и нормы охраны поверхностных вод от загрязнения СанПиН N 4630-88, М., Минздрав СССР, 1988 г.

16.Обобщенный перечень ПДК и ОБУВ вредных веществ для воды рыбохозяйственных водоемов., М., Главрыбвод Минрыбхоза СССР, 1990 г.

17.Нормативы численности рабочих, занятых на работах по эксплуатации сетей, очистных сооружений и насосных станций водопровода и канализации, М.,"Экономика",1986г.

18.Положение о порядке проектирования и эксплуатации зон санитарной охраны источников водоснабжения и водопроводов хозяйственно-питьевого назначения, М., Минздрав СССР, 1983 г.

19.Инструкция по контролю за обеззараживанием хозяйственно-питьевой воды и за дезинфекцией водопроводных сооружений хлором при централизованном и местном водоснабжении, N 732а-67, М., Минздрав СССР, 1969 г.

20.Методические рекомендации по контролю и оценке вирусного загрязнения объектов окружающей среды N 4146-86 от 24.09.86 г., М., Минздрав СССР, 1986 г.

21.Руководство на технологию подготовки питьевой воды, обеспечивающую выполнение гигиенических требований в отношении хлорорганических соединений, М., Минжилкомхоз РСФСР, 1989 г.

22.ГОСТ 2761-84. Источники централизованного хозяйственно-питьевого водоснабжения. Гигиенические, технические требования и правила выбора, М., Издательство стандартов, 1985 г.

23.ГОСТ 2874-82. Вода питьевая. Гигиенические требования и контроль за качеством, М., Издательство стандартов, 1984 г.

24.ГОСТ 12966-85. Алюминия сульфат технический очищенный. Технические условия. М., Издательство стандартов, 1985 г.

25.ГОСТ6718-93. Хлор жидкий. Технические условия. Межгосударственный Совет по стандартизации, метрологии и сертификации. г.Минск.

26.Инструктивные указания по организации лабораторного контроля за качеством воды хозяйственно-питьевых водопроводов и порядок оценки результатов проводимых исследований. Киев, Минздрав УССР, 1986 г.

27.Санитарные правила проектирования, строительства и эксплуатации водохранилищ. СанПиН N 3907-85. М., Минздрав СССР, 1987 г.

28.Перечень материалов и реагентов, разрешенных Главным санитарно-эпидемиологическим управлением Минздрава СССР для применения в практике хозяйственно-питьевого водоснабжения. М., Минздрав СССР 1985 г.

29.Положение о базовой лаборатории для анализа воды водоисточников, питьевых и сточных вод. М., ОНТИ АКХ, 1984 г.

30.Аттестация аналитических лабораторий предприятий и организаций жилищно-коммунального хозяйства УССР. Методические указания. РДМУ 204 УССР 034-83. Киев, Минжилкомхоз УССР, 1983 г.

31.Правила користування системами комунального водопостачання та водовiдведення в мiстах i селищах України. Київ, Держжитлокомунгосп України, 1994 р.

32.Правила приймання стiчних вод пiдприємств у комунальнi та вiдомчi системи каналiзацiї мiст i селищ України. КДП 204-12,Укр. 217-92, Київ, Держжитлокомунгосп України, 1992р.

33.Iнструкцiя про платежi за забруднення навколишнього природного середовища комунальними та вiдомчими водопроводами та каналiзацiями населених пунктiв України. КДI 204-12, Укр. 217-92, Київ, Держжитлокомунгосп України, 1992 р.

34.Базовi нормативи плати за забруднення навколишнього природного середовища України. Методика визначення розмiрiв плати i стягнення платежiв за забруднення навколишнього природного середовища України. Київ, Мiнприроди України, 1993 р.

35.Правила безопасности при транспортировании и хранении жидкого хлора на складах водопроводно-канализационного хозяйства. Утв.Госжилкоммунхозом Украины 19.10.1990 г., Киев, "Будiвельник", 1992 г.