12.3.7. Запобіжне кріплення нагнітального шланга повинно виключати можливість його замотування навколо робочої труби та падіння разом із сальником у випадку самочинного відгвинчування останнього.

12.3.8. Забороняється :

  • продавлювати з допомогою насосів пробки, що утворилися в трубопроводах;
  • запускати насоси після довгочасних зупинок взимку без перевірки прохідності трубопроводу;
  • ремонтувати трубопроводи, шланги, сальники під час подачі рідини;
  • з'єднувати шланги з насосом, сальником та між собою, з використанням штирів, дроту, скоб, т.ін. З'єднування необхідно виконувати за допомогою стандартних засобів, які передбачені на насосі та сальникові та з допомогою стяжних хомутів;
  • утримувати руками нагнітальний шланг від розкачування та намотування навколо труби при її обертанні.

12.3.9. Металеві частини електрообладнання та механізмів, які можуть виявитись під напругою в наслідок порушення ізоляції, повинні бути заземлені.

12.3.10. Кожен елемент установки, що заземлюється, повинен бути під'єднаний до заземлення з допомогою окремого відгалуження. Забороняється послідовне підключення до заземлення.

12.3.11. Персонал бурової бригади зобов'язаний щомісячно проводити зовнішній огляд захисних заземлень. При виявленні несправностей заземлення установку необхідно терміново відключити.

12.3.12. Систематично (не рідше одного разу в місяці) повинні проводитись огляди та заміри всіх заземлюючих пристроїв.

12.3.13. Відповідальність за протипожежний стан на майданчику бурової, нагляд за станом та зберіганням протипожежного обладнання та інструктаж працівників бурової бригади покладається на виконроба та бурового майстра.

12.4. Насосні станції

12.4.1. Всі працівники насосних станцій повинні бути навчені практичним прийомам звільнення осіб, що потрапили під дію електричного струму та надання першої їм допомоги.

12.4.2. Вхід в приміщення насосної станції дозволяється тільки особам, що обслуговують обладнання або мають спеціальний дозвіл та у супроводі супроводжуючого.

12.4.3. Обслуговуючий персонал повинен бути одягнений в зручний спецодяг без вільних кінців, з обшлагами, що защіпаються, або мати нарукавники. Працювати в платті або халаті забороняється.

12.4.4. Забороняється виконувати роботи на працюючому обладнанні.

12.4.5. На робочому місці обслуговування агрегатів повинні бути вивішені робочі схеми та інструкції по експлуатації та обслуговуванню обладнання з наведенням безпечних методів роботи.

12.4.6. Всі рухомі частини (муфти, вали, пояси і т.ін.), електричні вводи та виводи повинні бути надійно огороджені.

12.4.7. Забороняється знімати та встановлювати будь-які огородження під час роботи обладнання.

12.4.8. Забороняється робота обладнання без захисного огородження.

12.4.9. Забороняється регулювати затяжку сальників, виконувати змащування насосів при їх роботі

12.4.10. Категорично забороняється усувати виявлені дефекти, а також підтягувати болтові з'єднання на трубопроводах та агрегатах, що знаходяться під тиском.

12.4.11. При огляді, чистці або ремонті гідромеханічного обладнання повинні бути обов'язково прийняті заходи, що забезпечують нерухомість як самого обладнання, так і окремих його частин.

12.4.12. Ремонтні роботи на основному та допоміжному гідромеханічному та електротехнічному обладнанні повинні виконуватись за нарядами та з обов'язковим занесенням до оперативного журналу.

12.4.13. При проведенні зварювальних робіт в трубопроводах або камерах необхідно забезпечити вентиляцію та спостереження за ходом робіт.

12.4.14. Трубопроводи, прилади та ємностей, що знаходяться під тиском, піднімальні механізми та пристосування, що підконтрольні Держтехнагляду, повинні бути випробовувані та атестовані за його правилами.

12.4.15. Роботи на висоті виконуються на помості, виконаному за спеціальним проектом або типовими схемами.

12.4.16. Забороняється виконувати роботи одночасно на різних помостах по одній вертикалі, без встановлення відповідного огородження (піддашків і т.ін.).

12.4.17. Роботи на електрообладнанні повинні виконуватись у відповідності до діючих "Правил техніки безпеки при експлуатації електроустановок споживачів".

12.4.18. Забороняється розлив води, мастил та інших рідин поблизу електродвигунів та електроапаратури.

12.4.19. Працювати на обладнанні, у якого закінчився строк дії забороняється.

12.4.20. Персонал насосних станцій проходить інструктаж по виконанню заходів пожежної безпеки. Всі працівники повинні бути ознайомлені з порядком виклику пожежної команди та і навчені прийомам користування наявними засобами пожежогасіння.

12.4.21. На кожній насосній станції повинна бути інструкція по пожежній безпеці стосовно даного об'єкту.

12.4.22. При виникненні пожежі в першу чергу повинна бути забезпечена евакуація людей, що перебувають в приміщенні.

12.4.23. Забороняється загромаджувати сторонніми предметами сходи та службові проходи.

12.4.24. Персонал насосних станцій, на території яких розташовані хлораторні, повинні бути навчені правилам охорони праці при роботі з хлором та правилам надання першої допомоги при отруєнні хлором.

12.5. Водонапірні башти та підземні резервуари

12.5.1. Роботи по ремонту, промивці та хлоруванню водонапірних башт та підземних резервуарів повинна виконувати бригада в складі не менше чотирьох чоловік під безпосереднім керівництвом майстра мережі або бригадира.

12.5.2. Забороняється вести роботи на висоті при вітрі більше 6 балів (більше 12.4 м/с), а також під час дощу, грози, ожеледі та при температурі повітря нижче - 30 оС та в нічний час.

12.5.3. Ремонтна бригада повинна бути забезпечена запобіжними поясами з карабінами та мотузками, строк випробування яких ще не пройшов. Періодичність випробування мотузок - 6 місяців, випробувальне навантаження - 100 кг, час - 10 хв. Забороняється піднімати на висоту вантаж більше 100 кг.

12.5.4.Перед початком робіт майстер мережі або бригадир зобов'язаний ретельно перевірити стан підпірок башти, підіймальної драбини та огороджень, а також справність грозозахисту.

12.5.5. При хлоруванні та промивці водонапірної башти та підземного резервуару кожен член бригади повинен бути забезпечений фільтруючим протигазом. При хлоруванні бака зсередини дозволяється працювати тільки одній людині в протигазі типу КИП. Інші члени бригади повинні підстраховувати працюючого в баці.

12.5.6. При виконанні зварювальних робіт всередині бака необхідно забезпечити надходження свіжого повітря ручним вентилятором.

12.6. Бактерицидні установки

12.6.1. Забороняється дивитись на лампу (не вмонтовану в установку), що горіть, без захисту очей. Для запобігання пошкодження зору необхідно використовувати скляні окуляри. При спостереженні за лампами типів ПРК-7М та РКС-2.5 захисні окуляри повинні бути з темними скельцями. Користуватись пластмасовими окулярами забороняється.

12.6.2. Забороняється змінювати лампи не відключивши автоматичний вимикач на шафі сигналізації та запобіжники в електричній мережі відповідної лампи. На ручку автомата необхідно повісити табличку - "Не вмикати, працюють люди!".

12.6.3. Захисні ковпаки камер необхідно знімати не раніше, ніж через 15 хв. після відключення установки з-під напруги. При цьому ковпаки необхідно підняти не доторкуючись оголених провідників, перевірити відсутність напруги на клемах ламп та накласти переносне заземлення.

12.6.4.Камери установки та шафи керування та живлення повинні бути надійно заземлені у відповідності з проектом захисту силового електричного обладнання водопровідної станції та з вимогами правил улаштування електрообладнання.

12.7.Хлораторні та склади хлору

12.7.1. В щоденній роботі хлораторних необхідно керуватись "Правилами безпеки при виробництві, зберіганні, транспортуванні та застосуванні хлору (ПБХ-93)", "Правилами техніки безпеки при експлуатації систем водопровідно-каналізаційного господарства" та цих Правил.

12.7.2. До роботи з хлораторними установками допускається персонал, який пройшов навчання по затвердженій програмі та склав іспити з "Правил експлуатації і техніки безпеки при обслуговуванні хлорного господарства". Перевірку знань необхідно проводити щорічно. Результати перевірки повинні заноситись в спеціальний журнал. Особам, що склали іспити, повинні видаватись посвідчення за встановленою формою.

12.7.3. Хлор - газ жовто-зеленого кольору з гострим неприємним запахом, важчий за повітря в 2.5 рази, тому він накопичується в понижених місцях.

12.7.4. Рідкий хлор - рідина бурштинового кольору, що має розкладаючу та задушливу дію.

12.7.5. Хлор відноситься до надзвичайно шкідливих речовин. Глибоко проникаючи в дихальні шляхи, вражає легеневу тканину та викликає отікання легенів. Хлор викликає гострі дерматити, посилює потовиділення, викликає почервоніння шкіри та отічність.

Велика небезпека для враженого хлором полягає в ускладненнях - запаленні легень та порушенні серцево-судинної діяльності.

12.7.6. Гранична допустима концентрація хлору в повітрі робочої зони виробничих приміщень - 1 мг/м3 (2-й клас небезпеки по ГОСТ 12.1.007-76). Тривале перевищення цієї норми викликає зниження опору організму хворобам легень та шлунку.

12.7.7. Вміст хлору в повітрі 0.6. мг/м3 викликає у людини помітне подразнення слизової оболонки носу та очей; доза 10...20 мг/м3 - смертельна.

12.7.8. Оскільки хлор є отруйним газом уповільненої дії, повний вплив його на людину проявляється через 2...4 години після отруєння.

12.7.9. Хлор не горить. Рідкий хлор - сильний окислювач, підтримує горіння багатьох органічних речовин (мастил, жирів, розчинників), пожежонебезпечний при контакті з речовинами, що горять. Скипидар, титан, порошки металів в атмосфері хлору можуть самозагоратись при кімнатній температурі.

12.7.10. При дії сонячного світла та каталізатора, хлор з'єднується з воднем, що супроводжується вибухом. Суміш хлору з воднем вибухонебезпечна при вмістові водню в хлорі 5.8...8.5 %. При вмістові водню 10 % можливий детонаційний вибух. При нагріванні сталі до червоного кольору (наприклад при зварювальних роботах) вона загоряється в атмосфері хлору. Певне співвідношення об'ємів хлору та аміаку спричиняє утворення вибухонебезпечної суміші, яка, проте, вибухає тільки на світлі та при відсутності вологи.

12.7.11.Незначне попадання води в проміжні балони з хлором викликає їх нагрівання, та, відповідно, до підвищення тиску в них (табл.12.1.)

12.7.12. Кількість хлору, що міститься в балоні об'ємом 25 л для утворення смертельної концентрації в приміщенні висотою 4 м та площею 20 тис.м2.

12.7.13. На підприємствах, що мають хлорне господарство, повинна бути документація, що регламентується п.1.3. ПБХ-93.

12.7.14. На трубопроводах хлору повинна застосовуватись запірна арматура, що спеціально розроблена для хлору або рекомендована спеціалізованою організацією по арматуробудуванню.

Таблиця 12.1.

Зміни тиску хлору в закритій тарі при підвищенні температури

Температура ,

оС

Тиск,

М Па

Температура ,

оС

Тиск,

МПа

Температура ,

оС

Тиск,

МПа

-40

0.08

-10

0.271

+30

0.909

-34

0.101

0

0.381

+40

1.167

-30

0.125

+10

0.521

+50

1.474

-20

0.178

+20

0.695

+60

1.835

+70

2.256

12.7.15. Забороняється застосування гумових прокладок та їх повторне використання.

12.7.16. Трубопроводи повинні мати розпізнавальне пофарбування, попереджувальні знаки та маркувальні таблички у відповідності до ГОСТ 14202-69 "Трубопроводи промышленных организаций. Опознавательная окраска, предупреждающие знаки і маркировочные щиты".

12.7.17. Забороняється вводити імпульсні трубки з хлором в приміщення управління.

12.7.18. В складах та приміщеннях, де виконуються роботи з рідким, повинен бути телефонний зв'язок та (або) гучномовці.

Приміщення для зберігання хлору повинні бути обладнані газоаналізаторами (газосигналізаторами) хлору.

12.7.19. На території складу рідкого хлору або насосної станції, що обладнана хлораторною, повинен бути встановлений покажчик напрямку вітру, що помітний з будь-якої точки території.

12.7.20. Двері на складах хлору повинні відчинятись по ходу евакуації.

12.7.21. Об'єм витратного складу хлору повинен бути мінімальним та не перевищувати 15-добового витрачання.

12.7.22. Підприємствам-споживачам мати власну хлорну тару та використовувати як оборотну забороняється.

12.7.23. Транспортування рідкого хлору повинне здійснюватись у відповідності до вимог нормативних документів на перевезення небезпечних вантажів на відповідному транспорті та ПБХ-93.

12.7.24. При роботі в хлораторних та складах хлору забороняється виконувати роботи без спецодягу та індивідуальних засобів захисту.

12.7.25. Для захисту від хлору та кислих парів органів дихання повинні застосовуватись промислові фільтруючі протигази марки В та БКФ (ГОСТ 12.4.121-83) при об'ємній дозі хлору в повітрі не більше 0.5 %. При великих концентраціях хлору необхідно використовувати киснеізолюючі прилади типу КИП-8, РВП-1, ИП-4 або ИП-5.

12.7.26. Всі роботи з кислотами та лугами необхідно проводити в захисних окулярах.

12.7.27. Роботи, пов'язані з наявністю хлору, необхідно виконувати в протигазі.

  1. Хлораторні та склади хлору повинні бути обладнані захисними засобами та інвентарем у відповідності до табеля оснащення (табл.12.2, 12.3.).
  2. У витратних складах хлору повинен зберігатись аварійний запас засобів індивідуального захисту та інвентаря.
  3. Для надання долікарської допомоги в кожному складі повинна бути аптечка з відповідним вмістом (табл.12.4.).
  4. У виробничих приміщеннях, призначених для роботи з хлором, повинні бути забезпечені нормовані умови повітряного середовища за допомогою загальнообмінної вентиляції відповідно до вимог СНіП 2.04.05-91. Перед входом в хлораторну або склад хлору для проведення контрольного обстеження, або виконання інших робіт, хлораторник повинен ввімкнути витяжну вентиляцію та входити після того, як вона пропрацює 4...5 хв.